Nabavke novih autobusa (2)

Autor ManNLNG, Srpanj 02, 2017, 16:35:45

NP-549

Citat: man313  u Lipanj 02, 2019, 15:14:17

Za Mercedesa nisam siguran, mislim da Mercedes ne može sa cijenom konkurirati dvojcu MAN i Iveco.


Zastupnik Mercedesa ne želi igrat po polu-prljavim pravilima pa se ni ne javlja na natječaje. Ono što je Citaro prošao u Dalmaciji je prošlo zbog Jolly-a i njegovih političkih veza.  Jedino mi nije jasno zašto se ne žele javit sa Conectom koji ipak može konkurirat cijenom. 

MAN truck bus

Netko mora biti pokusni kunić. Možda to baš bude ZET, živi bili, pa vidjeli! thumbs
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

conecto

Mislim da je već svima kako se u ZET-ovim natječajima ne bira vozilo već zastupnik.
A onda zastupnik odlučuje kakva će vozila isporučiti bez ikakvih ujednačenih standarda čak i kad je riječ o istoj marki. Dobar primjer su ovi zadnji zglobni MAN-ovi koji uz najsnažniji dizelski motor u ponudi startaju jednako jadno kao plinaši, a otvaranje vrata bolje ne komentirati.
A nije samo stvar u konfiguraciji vozila nego i tipovima pa je posljednjih godina masa novca utrošena na potpuno bezvezna i ZET-u nepotrebna vozila dok sve više linija trpe zbog redukcija koje dodatno pogoršavaju učestali kvarovi.
U Rijeci je ovo top-tema, a u Zagrebu naslikavanje čudnih novih vozila koji se promoviraju kao podizanje kvalitete gradske ponude. Prava je istina kako se čak i u zabačenim ulicama skupo naplaćuje parking dok je javni prijevoz nikakav. Kad se pribroji loša regulacija prometa koja uzrokuje ogromne gužve takva je zapravo i ukupna kvaliteta života po pitanju mobilnosti.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

marin

Citat: 421  u Lipanj 02, 2019, 13:21:55
Molim pojašnjenje tvrdnje o punom pogotku.
Po kojem/čijem kriteriju ili viđenju?
Vjerojatno misli zbog lošijih cesta generalno, LE ima robusniji ovjes za takve uvjete. Niskopodni se prije strgaju. Za Savski most definitivno bolji izbor, s više sjedećih mjesta i na onakve katastrofalne ceste gdje idu recimo 161, 162, 169, 164 čak i još puno s lošim cestama...

@conecto
Novi MAN-ovi zglobni su katastrofa što se tiče senzora, vrata, a tek motora. Taj motor neće izdržati predugo, a sve zbog nemara ZET-ovog koji ga ne žele "pojačati". Ti autobusi su valjda u najvećem mogućem EKO modu i to se lako da sredit da se oni zavrte i idu, BAŠ KAO ŠTO PRILIČI JGP. Nisu na turizmu da te briga hoćeš ubrzat za 30 sekundi ili 5 minuta. Loviš kritične semafore, izlaziš iz stanice na cestu kao što je Branimirova gdje se vozi i 80 km/h. Taj bus takav kakav je je očajan, ponavljam zahvaljujuči ZET-u, da ne pričam kolko je začađeno već sve u njemu, pogotovo zimi kad na hladno radi i po hladnom vremenu, to motoru ne paže nikako, njemu bi sad pasalo da ga cijeli mjesec netko stišče na kickdown i vrti  ;D (naravno, kickdown ugašen, ne reagira).

man323

Da, to si u pravu, motor treba malo stisnuti, a ne ga voziti stalno u nekakvim eko-modovima. U Splitu su Citari C2 došli sa deaktiviranim kick-downom, bili su užasno tromi uzbrdo (unatoč 354 KS) i kada su im uključili kickdown i izabcili mjenjač iz eko-moda, odma su postali startniji i jači.

conecto

Citat: marin  u Lipanj 03, 2019, 13:50:55


@conecto
Novi MAN-ovi zglobni su katastrofa što se tiče senzora, vrata, a tek motora. Taj motor neće izdržati predugo, a sve zbog nemara ZET-ovog koji ga ne žele "pojačati". Ti autobusi su valjda u najvećem mogućem EKO modu i to se lako da sredit da se oni zavrte i idu, BAŠ KAO ŠTO PRILIČI JGP. Nisu na turizmu da te briga hoćeš ubrzat za 30 sekundi ili 5 minuta. Loviš kritične semafore, izlaziš iz stanice na cestu kao što je Branimirova gdje se vozi i 80 km/h. Taj bus takav kakav je je očajan, ponavljam zahvaljujuči ZET-u, da ne pričam kolko je začađeno već sve u njemu, pogotovo zimi kad na hladno radi i po hladnom vremenu, to motoru ne paže nikako, njemu bi sad pasalo da ga cijeli mjesec netko stišče na kickdown i vrti  ;D (naravno, kickdown ugašen, ne reagira).

Ja se ne sjećam da sam ovo napisao iako bi se s nekim dijelovima mogao složiti, ali većinom ne
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Volzhanin

Sa senzorima nemaju problema...nagazni senzori su ok...problem to otvaranje vrata, problem loše izvedbe dugmadi na kont. ploči pa se trgaju lako, ponekad mijenja iz 1 u 2 na tako niskim okretajima da se trese kao da če crknuti...neki dan jednog dovukli u G...iako slabi okretaji i bez opterećenja ventilatori se pale na jače brzine (preventivno ili?)...muče se busevi sami sa sobom zbog potrošnje manje 2 - 3 litre

Renault25

Citat: MAN truck bus  u Lipanj 02, 2019, 19:08:40
Netko mora biti pokusni kunić. Možda to baš bude ZET, živi bili, pa vidjeli! thumbs

Ispravite me ako griješim, pa nije li ZET i 1999 među prvima dobio nove MAN-ove ?

marin

Citat: conecto  u Lipanj 03, 2019, 16:01:31
Ja se ne sjećam da sam ovo napisao iako bi se s nekim dijelovima mogao složiti, ali većinom ne
Nisam spomenuo da si ti rekao, to je moj iskusni zaključak  ;D

tramvajac 92

Citat: Volzhanin  u Lipanj 03, 2019, 17:42:43
(...)muče se busevi sami sa sobom zbog potrošnje manje 2 - 3 litre
Više bi se postiglo da se busevi gase kad stoje na terminalima... ali onda dolazi do drugog problema, ne znaš hoće li moći upaliti onda  :)evil

Volzhanin


421

Citat: tramvajac 92  u Lipanj 04, 2019, 17:39:20
Više bi se postiglo da se busevi gase kad stoje na terminalima... ali onda dolazi do drugog problema, ne znaš hoće li moći upaliti onda  :)evil
Iz iskustva znam da ne bi! kava
Volzhanin >  th-down
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

marin

Kako ne, bus koji vozi na liniji koja ima 20 minuta slobodnog vremena po cijelom krugu npr 10 na jednoj i 10 na drugoj strani, a isti taj bus troši oko 3-3,5l po satu. Matematika je jasna, ako imaš 7-8 krugova neke linije, uštedilo bi se kakvih 10-15l ovisno o liniji. Puta broj buseva, puta broj dana...To sve naravno pod uvjetom da su ispravni i ne puštaju zrak. Da je tvoj, vjerojatno bi ga gasio da stojiš 15 minuta.
Nisam inače neki zagovaratelj gašenja nego čisto govorim s matematičke strane. I naravno, nema gašenja na hladnoći i na vrućem, što je otprilike pola godine sve skupa.

vrba

U koji bi pogon trebali ići novi autobusi?

421

@marin
U pravu si, jer iskazuješ činovnički pristup pa je, teoretski, sve kako si napisao.
Osim jedne stvari: "bus koji vozi na liniji koja ima 20 minuta slobodnog vremena" je mokri san svakog od nas za volanom.
Možeš ih na prste jedne ruke izbrojati.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln