Otokar Navigo C

Autor shef, Travanj 10, 2021, 20:31:41

LD470


gorgoroth


Korisnik linije 34

Posljednjih mjesec i pol dana vozim gotovo isključivo Otokare, pa evo jedne moje recenzije.
Od sredine prosinca do jučer, na smjeni u Lovranskoj Dragi imali smo redom 120, 122, 118, 124, a zadnjih 10-ak dana se 122 ustabilio. Svima su im zajedničke poprilična buka i vibracija od motora u vozačevom prostoru, pregrada i vratašca cijelo vrijeme osjetno vibriraju. Položaj vozačkog računala je nepraktičan, bez zakretanja cijelog tijela prema njemu ne može se izdati ni karta, kamoli ukucati potrebne podatke prilikom logiranja u sustav. Na računalu koje je u 120, dok temperatura u unutrašnjosti ne prijeđe 15-ak C° i dok se ne napravi reset svega zakretanjem glavne sklopke (ispod vozačkog sjedala) ne želi se spojiti na server, početni datum mu je 1.1.2015. godine. Kad se unutrašnjost zagrije i napravi spomenuti reset računalo radi najnormalnije.
Na 124 se zaslon računala sam od sebe učestalo pali, u vožnji to znači da se nakon svega par sekundi ponovno upali i nemoguće ga je držati zamračenim. Ponekad se osvjetljenje upali čak i prilikom stajanja na mjestu... sve u svemu voziti tako po mraku je prava gnjavaža.

Što se same vožnje tiče svi su gotovo jednaki, izuzev 118 kojemu nedostaje dosta lijevog ajnšlaga/šterca, toliko da se je na Dobreću nemoguće okrenuti iz prve ako se ide puni lijevi, ali zato puni desni prolazi bez problema, jedino se onda putnici ukrcavaju s kontra strane, pa malo čudno gledaju  ;D Kada su gume u pitanju, također su na 118 najlošije tako da sam mjestimično znao proklizati, odnosno "baciti zadnji bok"... 122 je imao problema sa škripanjem prednjeg desnog kotača, ne znam točno što je mehanički u pitanju, ali je škripa bila iritirajuća, na doslovce svakoj neravnini se čula. U garaži su to riješili unutar 24 sata.
Motor, retarder i mjenjač su sasvim ok, prva brzina je po mom mišljenju malo prekratka, ali kad se krene od tržnice prema Zahejima s 50-ak putnika unutra onda dobro dođe da je tako kratka  :)

Ono što je glavni nedostatak ovog vozila je kroničan nedostatak prostora za vozača, iako sam mršav (80-ak kg) i nisam pretjerano visok (190-ak cm), s nogama nemam kamo, položaj svih pedala je preblizu sica tako da me vremenom počelo povremeno boliti koljeno desne noge. Općenito se osjećam skučeno u njemu, nema dovoljno mjesta za normalno podesiti sic, ako se jakna odloži na za to predviđeno mjesto onda u svakom zavoju lupa po glavi, sjenila za sunce stoje kao babin zub u svima... Prvi red sjedala za putnike je preblizu vozača, kad netko sjedne na ta mjesta skoro pa se može osjetiti kako mi puše za vrat, odnosno ukoliko netko tko je malo popio sjedne tamo onda se alkoholne pare itekako mogu osjetiti  pivkan

Prvih nekoliko dana mi ga je bilo fora voziti, međutim vremenom mi je stvarno postao nimalo drag, nužno zlo.. Ulaz za putnike ne treba ni komentirati, none s vrećama uglavnom ulaze na zadnja vrata pa sjedaju na ona bočna preklopna sjedala..

Sve u svemu previše je toga na njemu nespretno napravljeno i smješteno, prije bih izabrao Caccamalia ili Kapenu za zadauženje ako gledam čisto na svoju vozačku guzicu  :)

 

kico101

Di su nestali? Godina dana a smjene im ukrali Feniksi. Osim 124 na 12a i mislim 127 na 32a ostali isparili.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Matija87

čini mi se kao promašena kupnja, pomalo se dolazi do zaključka da se s nabavkom minibusa dugo lutalo...

MAN truck bus

Feniksi su vjerojatno vozačima draži zbog automatskog mjenjača dok je Otokar manualac. Bilo bi super kad bi vozači i putnici iz prve ruke napisali dojmove sad kad već neko vrijeme voze i jedni i drugi, a i usporedit sa prethodnicima Cacciamalijima.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

pehar_11

Evo onda jedan review, kada si već tražio:

Feniks je izvana ružan (pri tome dodatno pomaže Novatronic displej koji je zapravo veći od samog autobusa) ali je zbilja vrlo udoban. Na prvi pogled nikada ne bi  rekao da je unutrašnjost od Iveca, uglavnom zato jer se koristi puno stakla i ne izgleda jeftino, a još uvjek se ne raspada. Prikladan je za uske ulice, unutrašnjost je prostrana, hladi kao lud (valjda i grije) i udoban je, tj. ne osjeti se svaka rupa i šahta na cesti. Pokretan je, brz, komotan. Ono što meni smeta jesu spora prednja vrata, staklena kabina vozača i (koliko sam vidio) desni retrovizor koji je nezgodno postavljen, kao i debeli okvir od stakla koji ometa vidno polje prilikom skretanja ili na kružnom toku. Plava (noćna) svjetla su jako intenzivna i neugodna, a smeta mi i činjenica da su zadnja vrata niža nego ostatak busa, pa je vrlo nezgodno hodati po stepenicama i držati se za rukohvate jer je autobus malen pa se zadnji dio jako trese i gužva je ako više ljudi izlazi na istoj stanici.
Konačna ocjena: 7/10 (izled nula, naravno)

Otokarom sam se vozio samo jednom. Ne mogu reći da je ljepši od Feniksa, ali je unutrašnjost manja, tj. nema toliko prostora. U to vrijeme kada sam se ja vozio poprilično je brzo ohladio unutrašnjost i vožnja je bila donekle ugodna (Feniksbus je daleko ugodniji za vožnju), osim osjećaja da će se autobus prevrnuti jer je jako visok i ima jako male kotače, pa izgleda kao velika Lego kockica koja u zavoju leti tamo-vamo. Prednja vrata su loše napravljena, stepenica nije izdržljiva i premalena je, bus je previsok. Vozačeva kabina je sitna, računalo za izdavanje karata je na nezgodnom mjestu, uvjek imaš osjećaj klaustrofobije i nedovoljno prostora.
Konačna ocjena: 6/10

Ovim malim Cacciamalijima sam se vozio u viš navrata i očajni su. Sjećam se vremena kada je ovo smeće vozilo na 34, i u to vrijeme su bili relativno "noviji", a već su se raspadali. Uf, gdje da počnem? Klima je katastrofa, tj. nepostojeća, grijanje ne radi većinom zime, unutrašnjost je jeftina, autobus je visok i nagnut na naprijed, vrata su napravljena tako da nemaju funkciju, spora su, glupo napravljena, imaju rupe po svuda, voda tijekom zime leti posvuda, većinom vremena se otvaraju po 10 minuta, a ponekad uopće, pa ih vozač mora rukama potegnuti i zatvoriti, a ko ne uspije, voziš s otvorenim vratima. Folija od plina pokidana, autobus nikada nije opran, smrdi, raspada se. Katastrofa. Ruglo grada. Nemam ništa korisni reći za ovu kantu.
Konačna ocjena: što prije u smeće.
Vrijeme je novac.

Matija87

Cacciamaliji su bili u prednosti šta si mogao povest dosta ljudi obzirom da ima samo 10 sjedalica i u to vrijeme je bila premija u odnosu na stare Masterove bijele kombijiće (gbr. 100-103).. e to su bili oldskul minibusi, neću zaboravit ko mulac vožnje u školu s 4A, natiskalo bi se 30 ljudi, vrata su se otvarala ručno (bila neka šema s granom je trebalo pročačkat bravu rofl )

rzri05

Ja sam se u par navrata vozio u Otokaru (iako ne nedavno) i nije bio pretjerano impresivan. Barem za mene kao putnika, činilo mi se da ima dovoljno mjesta za noge pri sjedenju (no ne bih se kladio u to za sve redove). Što se tiče nedostataka, prednja vrata su nezgodna jer je malo mjesta za prolazak do putničkog dijela, zatim zadnji dio toliko zabacuje u zavojima da je teško držati se za rukohvate (prerano sam se ustao za izlazak ??? ) te se bus njiše, pogotovo ako se radi o neravnoj cesti.

Osobno nisam imao iskustva s Cacciamalijima, već sa Kapenom - vozio sam se u jednoj u slično vrijeme kao i u Otokaru. Mjesta za noge ima premalo (možda sam baš krivi red potrefio), ali mi noge uopće nisu mogle stati između sjedala - ako bi ih ugurao, vjerojatno bi se stolica ispred odvojila od postolja. ;D Još ako bi vozila ta Kapena pri nekoj malo većoj brzini, toliko bi klepetala vrata i razna plastika da je to neugodno slušati - tako da po meni Kapena i Otokar su tu negdje po udobnosti, barem za putnika.

MAN truck bus

Meni Feniksbus noću ostavlja moćan dojam kad su upaljena LED vanjska svjetla, a plava unutrašnja. Ta plava (i bijela) svjetla imaju jedan kotačić - potenciometar na lijevoj strani kod vozača preko kojeg se regulira jačina svjetla, pa se može podesiti ugodna atmosfera.
Grijanje na ZG Feniksima nije problem ako radi Webasto. Nekima Webasto radi samo u vožnji, pa dok čeka polazak unutra je ledeno. Po ljetu su muke sa klimom jer skoro niti jedan ne hladi, a ako hladi to je jako slabo, a onda još uz sve to na mjestu ne hladi.

U odnosu na Cacciamalija je osjetan napredak jer u zagrebačkim isto klima nikad nije hladila, a grijanje u najboljem slučaju samo kod vozača. Dodatak njegovoj nesreći još je bio ručni mjenjač, a s vremenom i razvaljen ovjes (ali je bar zato postao udoban), a pred rashod rijetko kad je 1 uspio izdržati čitav dan na liniji bez povlačenja.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

gorgoroth

Jutros na 3A

Volim autobuse

123 puli Štangera