Noćne linije

Autor Vanjac, Ožujak 11, 2022, 23:58:08

Matija87

pretpostavljam da nije baš sve tako crno i bijelo pa da se preko noći uspostavi prometovanje noćnih linija, promblem s nedostatkom vozača se vuče još od prije korona krize, činjenica je da i dobar dio vozača vjerojatno zbog manjka broja radi i prekovremene stoga je u ovom trenutku teže logistički izvest da prometuju noćne linije

kico101

Citat: Vanjac  u Travanj 21, 2022, 22:31:18
Mislim da bi na kraju krajeva bilo puno korisnije imati pokoji polazak manje tjekom dana i zapravo imati alternativu tjekom noći. Također noćne linije ionako voze vikendom kada je već smanjen broj polazaka. Mislim da bi čak 1 autobus po liniji što bi rezultiralo u polascima cca. svaka 2 sata značilo dosta. Tu bi se isto tako otvorila mogućnost noćne 32 koja bi također bila korisna. Mislim da bi se barem 3 vozača tjekom vikenda mogla pronaći.
Oprosti, ali ne znam po kojoj logici su vazniji nocni polasci ( koji su, usput, besplatni za korisnike ) od ionako skresanih dnevnih polazaka koji se dobro naplacuju. Znaci, radni covjek treba imati gradsku liniju svakih sat vremena da bi partijaneri imali nocni bus. Interesantno.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

pehar_11

Da ima i volje, bilo bi i noćnih linija. Ne govorimo o 50 polazaka i 50 vozila, a ako treba - naplatite noćne vožnje, ne vidim problem?
Vrijeme je novac.

kico101

Ne sjecam se nocnih voznji prije 20-30 godina, a ni taxija nije bilo kao danas. Znao sam pjesice doci  sa Preluka do Pecina, pa sto. Probajmo shvatiti da je kriza i da su nocne linije luksuz. Ima puno vecih problema od ovoga.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

Do daljnjeg zaboravi. 

Ne voze se uopće vanredne vožnje iako bi ih sad bilo barem 5 dnevno da možemo vozit i sve bi se dobro naplatile - današnji WRC je iznimka koja je zadala masu logističkih problema, ali nitko drugi ne može tako nešto izvest osim JGP-a pa smo morali popustit 

U gradu je praktički nedjeljni vozni red, a škola počinje prekosutra. Prigrad se ne može smanjivat VR, svi imaju valda po 50 prekovremenih.

Parkiranje u garaži po noći rade samo 2 vozača,  plin puni jedan sam.  Napuni koliko napuni. Ostalo stoji.

Itd  itd  itd

I sad biš ti da 3 vozača, tj. 6 jer je petak i subota,  mlate cijelu noć po gradu besplatno za šačicu pijančića.  Ako ste imali za cugat onda dajte i 50 kuna za taxi.  Lijepo vam je Kico101 rekao - imate i noge.  Valda je prioritet vratit 3 busa na dvojku i po 2 na 5, 6 i 7, a ne ove gluposti

pehar_11

#20
Prvobitno pitanje koje se postavilo u ovoj temi bilo je "Zanimalo me što je sa noćnim linijama i zašto ne voze i zna li se kada će krenuti voziti ponovo, ako će uopće voziti?". Jednostavno pitanje koje je postavljeno ljudima na forumu jer neki i voze u Autotroleju, neki znaju više, pa je logično da se ovdje postavi pitanje. Naime, Autotrolej je uredio svoju stranicu koja sada izgleda puno bolje, pa si je i netko dao vremena da pod "Kontakt" uredno i napiše "Sve upite, primjedbe i pohvale možete poslati i elektronskim putem na e-mail adresu autotrolej@autotrolej.hr. Sukladno članku 10. Zakona o zaštiti potrošača NN 41/2014. obavještavamo potrošače da pisani prigovor na kvalitetu naših usluga mogu podnijeti u našim prodajnim prostorima ili putem pošte, telefaksa ili elektroničke pošte.Odgovor na prigovor dostavit ćemo u pisanom obliku u roku od 15". S obzirom da sam osobno puno puta pisao Autotroleju na taj njihov mail, i odgovor dobio nikada (ali doslovno nikada), jasno mi je kakva je situacija. Pitanje koje je bilo postavljeno je da li će linije voziti, počela je rasprava i onda je to preraslo (meni osobno) u neki oblik svađe i nadmudrivanja. S obzirom da ljudi u Autotroleju nisu sposobni odgovoriti na mail, onda se ne čudim da noćnih linija ni neće biti, iako bi to bilo logistički komplicirano za realizritati, s obzirom na manjak vozača (kako kažete). No, iako se sve čini tako crno, ne vidim zašto se noćne linije ne bi naplaćivale kada bi vozile. Tj. zašto bi bile besplatne? To je gubitak novca. Ljudi bi idalje koristili noćne linije da se naplaćuju. Ono što meni smeta jest da se odmah pretpostavlja da svi žele da se noćne uvedu, mladi piju, razbijaju autobuse, napadaju vozače, rade probleme, i na kraju, idu doma, dok Autotrolej gubi novce. Valjda. Zašto se uvijek pretpostavlja da su mladi oni koji sve upropaste, demoliraju i pokvare? Odmah se spominje alkohol, odmah mladi. Možda neki jesu ljeni, možda prije noćnih linija bilo nije, no idalje ne znači da ne može biti. Ukoliko netko iz Autotroleja odluči o tome razmisliti, ili napraviti barem plan, neku ideju, barem nešto za noćne linije - onda super. Ako ne, Rijeka neće imati noćni prijevoz. Realno, ništa novo. Po svemu što govorite ispada da je situacija gora nego za vrijeme korone. Ne znam kakva je situacija, ne radim u Autotroleju. Ne vidim zašto se ljude koji postavljaju pitanje napada jer su rekli da se s nečim ne slažu ili jer nešto ne razumiju pa zato pitaju. Zato i forum postoji - da se pita i dobije odgovor od ljudi koji to najbolje znaju.
Što se voznog reda tiče (mislim općenito), situacija uopće nije toliko kritična (što se čini sa strane putnika) s obzirom da su se ljudi navikli na sadašnji vozni red i koliko shvaćam, zadovoljni su. Tu naravno ide i svaka pohvala svima u Autotroleju koji redovno prilagođavaju vozni red i trude se pružati najbolju uslugu putnicima.

Ako noćne voze - super, svi sretni. Ako ne, ok. Da li se ima volje za noćnim linijama? Ne znam. Da li se nadam da će ih biti? Da. Da li će turisti, ali i domaći ljudi biti zadovoljniji i moći putovati lakše? Da. Jednostavno, šta bude, bude. Mislim da se samo svi nadamo da će situacija biti bolja. Što prije.
Vrijeme je novac.

Matija87

Citat: pehar_11  u Travanj 23, 2022, 21:53:36
Pitanje koje je bilo postavljeno je da li će linije voziti, počela je rasprava i onda je to preraslo (meni osobno) u neki oblik svađe i nadmudrivanja.
Ovo je forum i to je u neku ruku normalno da se vode rasprave nema potrebe za dramatiziranjem...


Noćne linije u ovom trenutku očito nisu izvedive, naplaćivanje nebi trebalo uvodit jer budimo realni, pijana rulja se uglavnom vozi tim linijama i tu i tamo netko od one ekipe šta skuplja boce, nemali broj puta sam se vozio tim noćnim linijama svega se nagledao ali nekih većih incidenata s vozačima nisam viđao
suma sumarum "kad bude, bude"

Boki651

Slažem se, ne treba mi noćni bus, dok se tijekom radnog dana vozim po nedjeljnom voznom redu. Ljudi su postali svjesni situacije pa je čak i s tako drastično reduciranim polascima radnim danom sve manje putnika. Jednostavno se više ne mogu osloniti na uslugu JGP-a. Općenito nam je situacija u Autotroleju slika i prilika stanja u državi - raspad sustava. 

pehar_11

#23
Iako se crveni obavijest da u temi nije objavljivano najmanje 120 dana, mene iskreno nije briga i interesira me opet istofamozno pitanje - hoćemo li ovo ljeto gledati i imati priliku nakon duge pauze isprobati noćne linije? Jesu li se stvorili ikakvi preduvjeti (što se broja vozača tiče) da se barem pokuša osposobit neka linija, ko živ ko mrtav.
Vrijeme je novac.

Sebo

#24
noćne linije su potrebne u vidu standarda Rijeke kao 3. najvećeg grada u Hrvatskoj i kao studentskog grada, radi podizanja kvalitete boravka mladih.. tako da bi ih u idealnim uvjetima itekako trebalo biti ali sada smo daleko od idealnih uvjeta tako da to definitivno nije prioritet...

uz manjak vozača, rastuće troškove, skupe energente itd prioritet je održati aktivan vozni park danju, jer je tendencija sve manjeg korištenja javnog prijevoza umjesto da bude sve veća (održiva zelena budućnost se planira upravo u vidu snažnog javnog transporta, car free gradskih područja itd)... tako da noćni prijevoz u trenutnim okolnostima nije potreban...

a i hajmo realno, Rijeka je površinom jako malen grad, taxijem se brzo dođe svugdje, nije to toliko skupo, da ne kažem da se može i pješke.. a ajmo i još realnije, prvi jutarnji busevi kreću vec prije 5, kakvi su to izlasci ako se ne može ostati do tada, ako vam se klasični kafići zatvore uvijek možete otici na after u Crkvu ili Pogon kulture na neku elektroniku koja radi do 7 ujutro, nije se teško izgubiti (ako govorimo baš o mladenačkim izlascima, a ako je u pitanju cuga do ponoc onda ce sigurno neko iz ekipe vec voziti)

pehar_11

#25
Noćna verzija trizduje ili "modificirane verzije" te kultne linije mora se realizirati. Ne povezujemo dva sela sa pet kuća, nego Opatiju i Rijeku. Ovo je krajnje potrebno. Dva, tri polaska od 15.6 do 1.9 i to je to. Ne kažem da se mora, već bi bilo dobro. A bome taxi više nije jeftin.
Vrijeme je novac.

pehar_11

#26
"Noćne bus linije se nikad neće vratiti"
https://www.fiuman.hr/nocne-bus-linije-se-nikad-nece-vratiti-ali-ipak-ima-jedna-dobra-vijest-iz-autotroleja/


Citat:"Zar doista nema mogućnosti povrata noćnih linija (makar i rjeđi raspored) Autotroleja koje su tijekom trajanja pandemije COVID-a ukinute uz obećanje da će iste biti vraćene po prestanku pandemijskih mjera? Zar doista građani ovog Grada ,,prijatelja djece i mladih", zaslužuju da ta ista djeca i mladi budu tijekom povrataka sa noćnih izlazaka prepušteni na milost i nemilost apsurdnih cijena ,,noćnih tarifa" raznih autotaksi prijevoznika, koji primjerice od te iste djece i mladih traže i po 30-ak eura za relaciju Žabica – pumpna stanica na Turniću (i to najčešće bez uključivanja taksimetra), a sve po sistemu ,,ili tako ili idi kući pješice"?", navodi se u pitanju vijećnika Štimca.

Evo što mu je odgovorio gradonačelnik:

"Naime, kao što je javnost u nekoliko navrata već upoznata, zbog nedovoljnog broja vozača, KD Autotrolej d.o.o. bilo je primorano prije kraja školske godine, odnosno od 5. lipnja 2023. godine, krenuti s ljetnim voznim redom, odnosno sa smanjenim brojem polazaka. Riječ je o voznom redu kojeg je u ovom trenutku moguće realizirati, obzirom na činjenicu da KD Autotrolej d.o.o. ima 262 vozača, te da je od tog broja svakodnevno na starom godišnjem odmoru od 33 do 35 vozača, dok je na bolovanju od 23 do 25 vozača. Nažalost, sve mjere koje KD Autotrolej d.o.o. poduzima nisu privukle dodatne vozače u Društvo, a deficit ovog zanimanja prisutan je ne samo u Rijeci već puno šire.

Kada govorimo o mjerama koje Društvo poduzima, treba spomenuti financiranje osposobljavanja nezaposlenih vozača B ili C kategorije za stjecanje D kategorije i KOD 95, kao i prekvalifikaciju nezaposlenih radnika za stjecanje kvalifikacije za vozača motornog vozila i polaganje ispita D kategorije za upravljanje autobusom i KOD 95. Do sada je na ovaj način osposobljeno 7 vozača, te u skoro vrijeme još 3, a treba spomenuti i kako je novim kolektivnim ugovorom osigurano povećanje plaća vozačima.

Slijedom svega prethodno navedenog, u ovom trenutku, nažalost, KD Autotrolej d.o.o. nije u mogućnosti ponovno uvesti noćne linije tijekom vikenda", poručio je Marko Filipović.

I tako, kaže naš Markec - "nema"
Vrijeme je novac.