Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

EUROBUSZG

Evo jedne zanimljive iz moje autoskole!

smogovci.bbb2

Ratkape su naravno "nestale". Zanimljivo kako MAN to slabo pričvrsti na ZET-ove autobuse ;D
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

MAN truck bus

#782
Citat: Tomek  u Siječanj 31, 2019, 18:45:59
Gbr 30 koji je cca 95. pretvoren u prvi autobus s pogonom na plin u Hr., al je onda cca zbog stalnih kvarova cca 98. vraćen u staro plavo bojanje i na klasičan diesel pogon. Kasnije u Samoboru je postao gbr 940, pa u VG 822.
Da se prisjetimo kako je nekada izgledao prvi domaći "plinaš". Izvor monografija ZETa.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

gaspa

Citat: smogovci.bbb2  u Siječanj 14, 2019, 19:58:08
Izvor: fb grupa Zagreb-Kakav je bio nekada
U pozadini autobus FAP G-100

Ne vjerujte uvijek facebooku. Na slici je Gošin Alfa Mille.

smogovci.bbb2

Izvor: fb grupa Zagreb - Kakav je bio nekada

Autobusi ZET-a parkirani ispred glavnog ulaza Zagrebačkog velesajama 1960-ih godina
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

conecto

Očigledno je riječ o izvanrednoj liniji gdje autobusi čekaju u redu na ukrcaj putnika. Naime, nekada je za vrijeme trajanja proljetnog ili jesenskog Velesajma organizirana posebna linija jednaka kao za groblja na Dan mrtvih, a na obje su se naplaćivale posebne karte koje nisu vrijedile za prijelaz na ostale linije (dakle, ZET bi nešto zaradio u takvim prilikama umjesto da stvara dodatne gubitke besplatnim prijevozom kao danas).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

gaspa

(Izvanredne) linije (ali su imale svoj broj; jedne je godine to bio 37, a ne smijem tvrditi da je svake godine bio isti) za velesajam kretale su šezdesetih s Glavnog kolodvora, na strani prema pošti, išle Branimirovom, Strojarskom, ulicom Proleterskih brigada te ulicom Hrvatske bratske zajednice do velesajma (vidi sliku) gdje su polukružno okretale i vraćale se Miramarskom i Grgura Ninskog do kolodvora. Glede karata - za (ondašnji) autobus nikad nije vrijedio prijelaz, za svaku se liniju i vožnju kupovala posebna karta. Tko je, npr., išao do Podsuseda, platio je tramvajsku kartu do Črnomerca a dalje autobusnu, i to za dvije zone (ako je popušio foru i sjeo na bistranski ili pušćanski bus, platio bi 3 zone). Cijena karte do velesajma je bila kao cijena za 1 zonu, samo što na kasnijim kartama nije pisalo - karta za jednu zonu - nego - karta za jednu vožnju, i to je bila razlika takve od redovne karte..

conecto

#787
Potpuno si u pravu, ja sam pisao o vremenu kad su već bili poništivači karata, očito nespretno jer to nije vrijeme u skladu s ovom fotografijom.
Sjećam se da su i tada autobusi polazili iza Esplanade i vozili direktno bez stajanja, ali na tablama nije bilo broja (kao ni na npr. na Miroševcu za Dan mrtvih). Jednokratne karte su bile obične, ali probušene.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Iz ZETovih novina
Rujan 2000. (MAN SG 220)

Studeni 2000. (MAN SG 220 AM)

MAN SR 180 AM i TAM 260A119

Tomek


smogovci.bbb2

Posljednja nabava prije Bandića. Zato smo i imali autobus godine
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Tomek

Studeni 2007.
O305G

NG313

Svibanj 2005.

Rujan 2000.
EL262


Tomek

Studeni 2007.
Citaro G gbr531

Conecto C

Prosinac 2007.
Školski SL283 Lion's Classic, u članku krivo piše u APD-u dobili gbr 621-628





Tomek

Prosinac 2007.
MAN NM 222 gbr22


Mercedes O305G gbr710

Svibanj 2005.
O305

Rujan 2000.
Farbanje

Huliganizam na tada godinu dana starim MAN NL 263


Tomek

#794
Listopad 2007.
Školski prijevoz 2.9. te godine preuzeo ZET

Posebno je važna fotografija gbr 615 jer je on kasnije vraćen u MAN Importer te ga nikad nismo imali slikanog

Uređen je Terminal Glavni kolodvor, ali su ostali repovi

Srpanj 2000.
Gdje ste Vi bili 2000.

Posljednje vijesti iz pogona Samobor (u članku je greška, prigradski su novosadski 260A116P)

Isti mjesec je u pogonu Velika Gorica izgorio jedan TAM, ne znam dal je Autokaroserija ili Avtomontaža jer su bili izmješani garažni brojevi, al rekao bi prije Avtomontaža

AP Dubrava je tog srpnja preuzela 107