Rad Autotroleja (2)

Autor nukleusri, Prosinac 06, 2007, 16:02:49

mivano

#1425
https://www.rijekadanas.com/hdz-ukidanje-linija-rusi-standarde-kvalitete-zivota-u-rijeci/?fbclid=IwAR04wRs9vtOAwShhQz2XwZHrhACtCdS4IPLXlo9YXpAIGvztP5gi25aqLuI

"HDZ: Ukidanje linija ruši standarde kvalitete života u Rijeci

Na današnjoj tiskovnoj konferenciji HDZ-a posvećenoj problemima u Autotroleju istaknuto je kako se ukidanjem 37 dnevnih polazaka autobusa radnim danom na najfrekventnijim linijama ruši standard kvalitete življenja u Rijeci.
– Dugogodišnje loše poslovanje i loša politike doveli su do sadašnje situacije. Gradonačelnik u svakoj upućenoj kritici vidi ustaše i partizane i to mu je nažalost prolazilo do sada. Sada više nitko u našem gradu ne može, a da ne primjeti da Rijeka sa ovim istrošenim političarima na vlasti, propada na očigled, iz dana u dan, ističe Josip Ostrogović.
– Možda su ovi autobusi koji gore i iz kojih suklja dim zapravo neki programi u projektu EPK 2020. Neka kulisa.... Po mom mišljenju, dosadašnji daleko najbolji projekt aktualnog Gradonačelnika je dijeljenje ribica i bevande na Korzu. Sad ima i renovirani namještaj s Galeba, koji može staviti na Korzo dok se jede, da ljudi mogu i sjest na miru, zaključio je.
– Autotrolej je prezaduženo poduzeće i prijeti mu opasnost da ne može uredno podmirivati dospjele obveze. To su razlozi zašto nema linije i zašto u gradu sve propada pa tako i Autotrolej. Plaćanje radova koji se nisu izvršili, masovni odlazak vozača zbog loših uvjeta rada, ništa od toga nije od jučer i nije došlo preko noći, već se dugi niz godina Autotrolej koristi za krpanje financijkih rupa koje je stvorio Gradonačelnik i njegova svita koji ovaj prekrasni grad pretvaraju u provinciju, ističe Ostrogović i dodaje da ima i nešto dobro što će se dogoditi.
– Pedeset i dva nova autobusa nabavit će Autotrolej uz pomoć države u ovoj godini, pri čemu čak 22 nova autobusa s 38 milijuna kuna financira Ministarstvo prometa, dok će preostali biti sufinancirani s 85 posto, iz sredstava Europske unije. To će svakako utjecati na pomlađivanje voznog parka Autotroleja, ali nažalost neće na loše poslovanje.
Gradska vijećnica HDZ-a Filipa Capan zapitala se kako si je komunalno društvo, većim djelom financirano od građana, dopustilo da se dovede u situaciju u kojoj zbog nedostatka vozača ukida redovne linije te time smanjuje uslugu onima koji ih plaćaju, građanima.
– Ažurnim praćenjem tržišta rada, moglo se na vrijeme uočiti kako nedostaje potrebni kadar za obavljanje djelatnosti te pravovremeno pristupiti suradnji sa HZZ-om poradi prekvalifikacije trenutno nezaposlenih kako bi se privuklo novu radnu snagu. Sada je Autotrolej u šah-mat poziciji. Mehanički kvarovi koji su ,,zadesili" društvo, ne možemo reći da su neočekivani. Naime, održavanje voznog parka prepušteno je društvu Rijeka plus, te smo unazad nekoliko mjeseci mogli pročitati u medijima kako je održavanje spomenutog društva izrazito loše, iz kuloara se može čuti kako se radi sa jeftinijim djelovima te je to također jedan od uzroka povećanih kvarova, ističe Capan.
– Tko sve ovo najviše osjeti? – Građani. Svi mi, korisnici usluga komunalnog društva Autotrolej. Plaćamo uslugu za siguran javni prijevoz za obavljanje svakodnevnih obaveza, a usluga je minimalizirana, nesigurna ili je čak više niti nema, zaključila je uz najavu sazivanja tematske sjednice Gradskog vijeća na tu temu."

Btw. Hoće li sutra biti objavljene izmjene u prigradu?

Boki651

Nema na webu ništa. Valjda neće krenut prije nego obavijeste javnost, mada se i to znalo događati da vozači voze po novom voznom redu, a čak ni na stanicama nije bio objavljen taj novi vozni red.

mivano

http://rijecanin.rtl.hr/foto-putnik-snimio-vozaca-s-mobitelom-iz-autotroleja-odgovaraju-zvao-je-policiju/?fbclid=IwAR3Zz3kP20juTKU1qPQj9RAKcACL4ib1Vu6N5ZONm1MWb5FzSw7oY6U3z3E

"(FOTO) Putnik snimio vozača s mobitelom, iz Autotroleja odgovaraju: "Zvao je policiju!"
By R.Z.  - 2. Veljače 2019.  - In RIJEKA I REGIJA

Fotografije vozača Autotroleja koji je koristio mobitel tijekom vožnje na liniji 32 poslao nam je uznemireni putnik, no čini se da je vozač imao opravdanje za takav postupak

"Vozač Autotrolejeva autobusa koji vozi na liniji 32 s polaskom u 07:05 iz Rijeke do Opatije, od stanice u Liburnijskoj ulici pa sve do Opatije do stanice na tržnici nije prestajao koristiti mobitel. Dva puta smo skoro doživjeli prometnu nesreću, ali ni to ga nije spriječilo da koristi mobitel...." javio nam je jučer čitatelj izrazito uzrujan postupcima rečenog vozača a svoj je dopis potkrijepio i s nekoliko fotografija snimljenih u autobusu.

 

Upit o ovom događaju poslali smo u Autotrolej a odgovor smo dobili vrlo brzo. No verzija događaja kako su ga opisali u Autotroleju baca podosta drugačije svjetlo na korištenje mobitela vozača u vožnji.

Odgovor iz Autotroleja prenosimo u cijelosti:

"Prije svega zahvaljujemo na vašem upitu no isto tako nas čudi kako je putnik koji vam je fotografije poslao odlučio ignorirati činjenice koje su se događale tijekom vožnje.


Naime, detaljno smo upoznati sa cijelom situacijom, a vozač je bio primoran koristiti mobitel kako bi kontaktirao prometnika i voditelja prometa i obavijestio ih o nasilnom putniku koji je tijekom vožnje lupao po autobusu i uništavao interijer vozila te kao takav prijetio sigurnosti svih putnika.

Po njegovu pozivu i razgovoru s nadređenima o cijelom je slučaju obavijestio i policiju koja je izašla na teren i napravila očevid. Policija je u Opatiji dočekala autobus i preuzela nasilnog putnika.

Isto tako treba napomenuti kako je vozaču mobitel posudila jedna putnica, obzirom se nije mogla u tom trenutku uspostaviti veza putem službenog mobitela vozača.

Inače, riječ je o izrazito savjesnom vozaču koji do sada u svom radu zaista nije imao nikakvih primjedbi i koji svoje radne zadatke uvijek obavlja savjesno i stručno.

Što se tiče samog korištenja mobitela tijekom vožnje, vozači su upoznati sa pravilima odnosno vozači tijekom vožnje ne smiju koristiti mobitel te zbog navedenog snose korektivne mjere sukladno našem internom Pravilniku. Mobitel mogu koristiti uz slušalice ili hands free sustav, i to isključivo za operativne razgovore s prometnim osobljem", istakli su iz Autotroleja.

Eto, čini se da neke situacije u autobusnom prometu i nisu uvijek baš onakve kakve nam se učine na prvi pogled?!

Foto: Čitatelj"

mivano

Opet politika...
http://www.fiuman.hr/lista-za-rijeku-pravi-problemi-u-autotroleju-zapoceli-su-dolaskom-smojvera-na-mjesto-direktora/?fbclid=IwAR04opTFKs_I8jdO9fYaisdIMn-JAVH4FHJwcC5GKL1QYkgUMRDjOtG9NdU

"Lista za Rijeku: Pravi problemi u Autotroleju započeli su dolaskom Smojvera na mjesto direktoraObjavljeno prije 4 sata na 04.02.2019. Autor Fiuman.hr
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL



Lista za Rijeku, neformalni koalicijski partner Obersnelove većine u Gradskom Vijeću, održao je konferenciju za medije zbog iznimno zabrinjavajućeg stanja u Autotroleju, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

"Problemi KD Autotroleja bili su i provlače se već iz ranijih godina. ali oni pravi započeli su sa dolaskom gosp. Željka Smojvera na mjesto direktora kompanije dakle čovjeka bez nekog posebnog iskustva u branši koja ima određene specifikume, koji stiču dugogodišnjim iskustvom a ne samo diplomom i pripadnošću ili podupiranjem neke stranke političke stranke.

Upravo je u njegovom mandatu donešeno niz krivih odluka koje su utjecale na današnje stanje u KD Autroleju:

1. Prostorno planiranje po odjelu GU za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem,  kojim planiranjem nisu stručno analizirani utjecaji tog planiranja na buduće poslovanje KD Autotroleja.

2. Odustajanje od tipizacije voznog parka (MAN, Mercedes, Iveco ...) što je osnovni  preduvjet za uspješnu ekonomiku poslovanja posebice se to odražava kod održavanja istoga.

3. Promjena načina i vođenja održavanje voznog parka (outsourcing) dakle odluka koja dovodi u  pitanje kvalitet izvršenih radova, osposobljenost i educiranost djelatnika, opremljenost radionica  širina obuhvata kao i primjena inovativnih rješenja.

4. Kriva primjena načina vođenja javne nabave (prazna skladišta rezervnih dijelova) ova ili ove  odluke dovele su do apsurdnih situacija da na skadištu rezervnih dijelova nema osnovnih dijelova za vršenje naj jednostavnijih servisa već se oni naručuju dan ili dva prije predviđenih zahvata. Kod malo većih zahvata iz gornjih razloga autobusi znaju biti van funkcije po nekoliko mjeseci što u daljnjem toku stvari uzrokuje dosta velike financijske štete.   

5. Potpuno zapostavljena politika ljudskih resursa

Dok uprava društva skraćuje ili ukida linije smanjuje broj polazaka gradskih autobusa i muku muči s nedovoljnim brojem vozača Autotrolej obavlja usluge komercijalnog prijevoza ovdje mislimo na otok Pag (Zrče) što je po nama u skladu sa registracijom društva ali te usluge bi trebalo obavljati isključivo preko subote i nedjelje kada su zbog smanjenja broja putnika ukinute određene liniji i reduciran vozni redovi ali nikako u dužem vremenskom periodu.

Iz svega gore iznijetoga predlažemo da radi sanacije postojećeg stanja u KD Autotroleju a u interesu vlasnika, korisnika usluga (građana) HITNO donesu sljedeća rješenja kako slijedi:

• Imenovanje sanacijskog upravitelja kojemu bi zadatak trebao izrada programa radi uspostave tehničkih i financijskih riješenja kao i rješenja ljudskih resursa, a koja rješenja bi za cilj trebala imati prevladavanje sadašnje vrlo složene situacije u društvu.

• Uključivanje članova svih političkih opcija u nadzorna tijela društva u cilju kontrole provedbe zacrtanih programa rješenja, zadanih rokova za iste kao i praćenje financijskih tokova.

• Raspisivanje koncesije ili javne nabave za kompanije koje mogu svojim resursima osigurati punjenje i opremanje skladišta rezervnih dijelova.

• Izrada projekta financijske uštede poslovanja društva, odvajanjem poslovanja gradskog i međugradskog prijevoza putnika.

• Stimulacija korištenja javnog prijevoza u odnosu na osobne automobile prilikom dolaska u centar grada

• Postupan prelazak na autobuse na struju""

gorgoroth

Autotrolej u problemima: 'Nemamo dovoljno vozača i ne možemo ih naći. Moramo smanjiti broj linija'



Iz Autotroleja su obrazložili da zbog nedovoljnog broja vozača na tržištu rada to komunalno društvo ne može zaposliti dovoljno profesionalnih vozača te su prisiljeni privremeno izmijeniti vozni red

  Riječki javni prijevoznik Autotrolej priopćio je da nema na raspolaganju i ne može pronaći dovoljno vozača autobusa, pa je u siječnju privremeno već izmijenjen vozni red i smanjen broj polazaka na gradskim linijama, a od ponedjeljka, 11. veljače mijenjaju se i vozni redovi prigradskih linija.

Određeni vozni redovi sada imaju manji broj polazaka, neke linije su spojene, dok je nekim linijama skraćeno razdoblje prometovanja. I na gradskim i na prigradskim linijama će se u najfrekventnijim razdobljima, u vrijeme dolaska i odlaska građana na posao i u škole, zadržati postojeći broj polazaka.

Iz Autotroleja su obrazložili da zbog nedovoljnog broja vozača na tržištu rada to komunalno društvo ne može zaposliti dovoljno profesionalnih vozača te su prisiljeni privremeno izmijeniti vozni red.

Ističu da Autotrolej sada raspolaže s najmanjim brojem vozača u posljednjih pet godina te da je s trenutno zaposleno 313 vozača D kategorije, što je čak 29 vozača manje nego u početku 2018. Zanimanje profesionalnog vozača izuzetno je deficitarno, a u Primorsko-goranskoj županiji u evedencijama nema nezaposlenih vozača D kategorije.
Autotrolej stoga natječaje za zapošljavanje vozača objavljuje i u ispostavama Zavoda za zapošljavanje izvan županije, a vozačima osigurava i smještaj.

Uz to, Autotrolej je u dogovoru sa Zavodom za zapošljavanje pokrenuo i financira osposobljavanje 12 nezaposlenih vozača C kategorije za stjecanje D kategorije.

Pokrenuta je i prekvalifikacija zainteresiranih nezaposlenih radnika za stjecanje kvalifikacije i polaganje ispita D kategorije za upravljanje autobusom. Autotrolej zapošljava i 12 umirovljenika.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Autotrolej-u-problemima-Nemamo-dovoljno-vozaca-i-ne-mozemo-ih-naci.-Moramo-smanjiti-broj-linija

mivano

Autotrolej bio u Dnevniku RTL-a večeras. Emitirane izjave dvojice vozača i direktora.

gorgoroth

Autotrolejeva linija 1A ponovo vozi do centra grada? 'To je praktički gotova stvar'



Danko Švorinić: 1A će, 99 posto sigurno, voziti do centra. VMO će provesti konzultacije s građanima prije finalnog dogovora s Autotrolejom

Dobra vijest za građane Kantride, osobito Marčeljeve Drage: linija 1A ponovo će spajati Marčeljevu Dragu sa centrom grada, objavio je predsjednik Vijeća Mjesnog odbora (VMO) Kantrida Milan Popadić, nakon  sastanka s direktorom Autotroleja Albertom Kontušem i gradskom pročelnicom za komunalni sustav Irenom Miličević, kojemu je prisustvovao i gradski vijećnik Danko Švorinić. Iz Autotroleja, pak, tvrde da još ništa nije konkretno dogovoreno.

U poruci elektronske pošte koju je poslao našoj redakciji, Popadić poručuje kako je na sastanku »dogovoreno da linija 1A ponovo spaja Marčeljevu Dragu sa centrom grada«.

– Do sjednice VMO Kantrida koja je zakazana za 20. veljače, još će se iskomunicirati neki detalji s građanima te će linija 1A kretati do centra grada svakih sat vremena, do 31. ožujka, kad se očekuje stabilizacija prilika u KD Autotrolej i češći polasci iz Marčeljeve Drage, stoji u Popadićevoj poruci.

Ova bi vijest sigurno razveselila stanovnike Marčeljeve Drage, koji su prošlog mjeseca ostali bez izravne autobusne linije s centrom Rijeke, nakon što je trasa 1A skraćena do Prenoćišta »Kantrida«, da nam, nakon provjere u Autotroleju, glasnogovornica tog komunalnog društva Kristina Prijić nije odgovorila kako – još ništa konkretno nije dogovoreno.

– Točno je da je održan radni sastanak s predstavnicima VMO Kantrida gdje su se razmatrale mogućnosti povratka linije 1A na redovnu trasu. Razmatrano je nekoliko varijanti, te su predstavnici VMO-a, odlučili provesti dodatne konzultacije s građanima i povratno nas izvijestiti. Očekujemo njihovu odluku, te ćemo onda na taj način organizirati prometovanje linije. Svi korisnici bit će obaviješteni putem medija i web stranice KD Autotrolej, www.autotrolej.hr, poručila je Prijić.

Što je dogovoreno na sastanku provjerili smo i s gradskim vijećnikom Švorinićem, koji nam je potvrdio da ništa još nije sto posto dogovoreno, ali i da je povratak linije 1A na staru trasu do centra grada praktički gotova stvar.

– Predstavnici VMO Kantrida načelno su prihvatili opciju da 1A vozi do centra, ali uz nešto prorijeđene polaske, no odlučili su ipak prije konačnog dogovora provesti konzultacije sa stanovnicima Kantride, odnosno Marčeljeve Drage. Tako da će, 99 posto je sigurno, 1A uskoro opet izravno voziti u centar, rekao je Švorinić.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Autotrolejeva-linija-1A-ponovo-vozi-do-centra-grada-To-je-prakticki-gotova-stvar

gorgoroth

Zbog manjka vozača ukidaju se sve komercijalne vožnje: Autotrolej više neće voziti na Zrću



Nećemo voziti na Pagu, ni u Novalji dok se situacija ne stabilizira. Trenutni fokus je javni prijevoz, ističe direktor Autotroleja Alberto Kontuš

Autobusi Autotroleja idućeg ljeta više neće voziti partijanere na Zrću, a riječki gradski prijevoznik će, zbog nedostatka kvalificiranih vozača, postupno ukinuti sve komercijalne vožnje, potvrdio je na naš upit direktor Alberto Kontuš. Autotrolej je već početkom siječnja, službeno zbog nedostatka vozača, reducirao broj polazaka na gradskim linijama u Rijeci, a dio linija je ukinut ili prometuje na skraćenim rutama. Isto se ponovilo i s prigradskim linijama ovog ponedjeljka.

Neslužbeno, osim nedostatka vozača s D kategorijom, gradski prijevoznik muku muči i s održavanjem zastarjelog voznog parka. Broj vozača opada već godinama, no sve do sada to nije sprečavalo uprave Autotroleja i Rijeka plusa, gradske tvrtke kojoj je na čelu Željko Smojver, bivši direktor Autotroleja, da ugovaraju komercijalne poslove prijevoza poput višegodišnjeg angažmana autobusa i vozača za prijevoz posjetitelja ljetnih glazbenih festivala na Zrću na otoku Pagu.
Komercijalni prijevoz

Direktoru Kontušu poslali smo upit može li se manjak vozača na komunalnim linijama nadoknaditi ukidanjem komercijalnih vožnji Autotroleja. Kontuš odgovara kako je smanjivanje komercijalnih vožnji započeto već u drugom polugodištu prošle godine.

– Početkom ove godine donesena je odluka o postupnom ukidanju komercijalnih prijevoza na način da nema ugovaranja novih poslova, te da se ne obnavljaju postojeći ugovori. Sve to učinjeno je upravo zbog nedovoljnog broja vozača u sustavu Autotroleja. Unatoč tome, vozača i dalje nedostaje te stoga Autotrolej provodi program prekvalifikacije odnosno obrazuje buduće vozače D kategorije, odgovorio je direktor Autotroleja. Zanimalo nas je smatra li da je pružanje usluga komercijalnih vožnji komunalnog društva subvencioniranog novcem poreznih obveznika iz gradova i općina, primjer nelojalne konkurencije u odnosu na prijevoznike koji rade isključivo na tržištu.

– Uobičajena je praksa u EU pružanje usluga komercijalnog prijevoza, što je sukladno propisima koji reguliraju obavljanje djelatnosti javnog prijevoza. Novac od subvencija koristi se namjenski, isključivo za obavljanje usluge javnog prijevoza, kaže Kontuš.

Prema njegovim riječima, Skupština društva, u kojoj većinu glasova, s preko osamdeset posto, drži riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, usvojila je Privremeni plan poslovanja za 2019. godinu, sa smanjenim kilometrima iz komercijalne djelatnosti. Direktor društva mora predložiti novi Plan poslovanja za 2019. godinu do 31. ožujka, s prijedlogom mjera za operativnu i financijsku stabilizaciju društva. Plan će se, ističe, izraditi po realnim kriterijima koristeći načelo opreznosti

– Predložit će se vozni red u skladu s raspoloživim vozačima i u skladu s raspoloživim subvencijama, kaže Kontuš.
Manje kilometara

Na pitanje koji je omjer komercijalnih vožnji u odnosu na redovne gradske i prigradske linije, prema utrošenim radnim satima vozača, odgovara kako je u privremenom Planu poslovanja za ovu godinu planirano 9,45 milijuna kilometara, od čega se 5,81 posto odnosi na komercijalni prijevoz.

– U razdoblju od siječnja do rujna prošle godine taj je postotak iznosio 7 posto, a u istom razdoblju 2017. godine iznosio je 8,25 posto, na otprilike jednak broj prijeđenih javnih kilometara. U planu za ovu godinu, broj komercijalnih kilometara smanjen je za 15 posto u odnosu na prethodnu godinu, a spomenutom odlukom taj se broj u praksi dodatno smanjuje. Komercijalni prijevoz se u pravilu vozi u razdoblju kada se javni prijevoz odvija u smanjenom obimu, dakle vikendom i tijekom ljeta kada su na snazi smanjeni vozni redovi te uslijed toga postoje slobodni kapaciteti. Nadalje, kad govorimo o komercijalnom prijevozu u Autotroleju, u većoj mjeri se radi o prijevozu djece u školu, prijevozu radnika na posao te o prijevozu sportaša i raznih udruga. Čistog komercijalnog prijevoza za vlastite potrebe u turističke i slične svrhe je malo, kaže Kontuš.

Direktora smo upitali i hoće li Autotrolej u ovoj godini obavljati usluge javnog prijevoza na otoku Pagu za vrijeme Hideout festivala ili u nekom drugom vremenskom periodu. Zanimalo nas je i koliki su bili ukupni troškovi, a koliki prihod Autotroleja za taj posao u 2018. godini, za što smo zatražili precizne stavke prihoda i rashoda.

– Obzirom na trenutnu situaciju u kojoj smo zbog nedostatka vozača smanjili vozni red javnog prijevoza ne planiramo nikakve nove poslove u komercijalnom prijevozu, ova odluka ostaje na snazi do daljnjega. Dakle, nećemo voziti na Pagu, ni u Novalji niti bilo gdje drugdje dok se situacija u potpunosti ne stabilizira. Trenutni fokus je operativno i financijsko stabiliziranje radi obavljanja osnovne djelatnosti društva, a to je javni prijevoz, odgovorio je Kontuš.

Od traženih podataka o prihodima i rashodima posla na Pagu, jedini podatak koji nam je dostavljen do zaključenja ovog broja je ukupni prihod od 359.890 kuna, dok o rashodima, odnosno troškovima slanja desetak autobusa i dvadesetak vozača, trajekta, goriva, smještaja za vozače i ostalim mogućim troškovima nismo dobili informacije.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Zbog-manjka-vozaca-ukidaju-se-sve-komercijalne-voznje-Autotrolej-vise-nece-voziti-na-Zrcu

gorgoroth

Ne daju nalaze vještaka



S obzirom na kontroverzne nalaze MAN-ovih vještaka i sudskog vještaka koje su angažirali Rijeka plus i Autotrolej o uzrocima požara na autobusima, od direktora Autotroleja zatražili smo kopije nalaza svih vještaka, također i nalaz vještaka o uzrocima samopokretanja parkiranog autobusa u Ulici Drenovski put, prilikom kojega je jedan od putnika zadobio teške tjelesne ozljede.

– Nismo u mogućnosti dostaviti tražene podatke jer smatramo da bi iznošenje istih moglo imati utjecaja na učinkovito i nepristrano vođenje mogućih budućih sudskih ili drugih postupaka, a sukladno članku 15. stavak 3. točka 1. Zakona o pravu na pristup informacijama, odgovorio je Kontuš.



http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Zbog-manjka-vozaca-ukidaju-se-sve-komercijalne-voznje-Autotrolej-vise-nece-voziti-na-Zrcu

mivano

Citat: mivano  u Veljača 12, 2019, 21:02:57
Autotrolej bio u Dnevniku RTL-a večeras. Emitirane izjave dvojice vozača i direktora.

http://rijecanin.rtl.hr/video-rijecane-vozi-31-godinu-zeljko-iz-autotroleja-ispratio-sam-puno-kolega-idu-za-boljim/?fbclid=IwAR14HeuNFozrdpo_pU7ryR4gj8lVoo5WWkhWw-kP4L2kcuOMt_JHv23Vdck

"(VIDEO) RIJEČANE VOZI 31 GODINU Željko: "Iz Autotroleja ispratio sam puno kolega, idu za boljim..."
By Rijecan.In  - 13. Veljače 2019.  - In Izdvojeno, RIJEKA I REGIJA
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
U Autotroleju alarmantno stanje. Zbog nedostatka vozača bili su prisiljeni srezati vozni red

U riječkom Autotroleju, gradskom javnom prijevozniku, stanje je alarmantno! Osim što sve češće imaju problema s kvarenjem autobusa, kao puno ozbiljniji problem pokazuje se onaj s vozačima.

Iz tvrtke ih je otišlo jako puno a novih vozača nema. Iako nove radnike nastoje privući mnogim poticajima, zasad im to ne polazi za rukom pa su bili prisiljeni srezati vozni red.

Željko Bišić Riječane vozi 31 godinu. Kaže uvjeti su pristojni, ali bilo bi bolje da je plaća malo veća. S puno kolega se oprostio.

"Pa otišlo je ja mislim zbog švicaraca i kredita, svi smo se zadužili više-manje, nisu mogli više otplaćivati, ja znam puno kolega koji su otišli jer nisu mogli više od plaće živjet. Najčešće odu u Njemačku, Irsku, van", priča Željko.

Vozača nikada manje u posljednjih pet godina, sada ih je 313. Tvrtka je zato na posao, na pola radnoga vremena, vratila djelatnike koji su nedavno otišli u mirovinu.

"Mi imamo 40 sati tjedno, a kako ti je smjena osam sati znači to je nešto malo više, kome smeta oni rade tih 40 sati, kome ne smeta oni rade malo više i to je to, ali to prekovremeno je sve plaćeno, nema da te tu netko zakine", kazao je Damir Kovačić, vozač Autotroleja.

Trebaju 40-ak vozača

Plaća je od 6 i pol do 8 tisuća kuna, ali posao je, kažu vozači odgovoran i stresan. Životi putnika u njihovim su rukama. Zato razumiju masovne odlaske kolega.

"Sve je samo lova u pitanju i sve bi bilo bolje", tvrdi Sergio Vretenar, vozač Autotroleja. Zbog nedostatka vozača, u manje od mjesec dana dvaput je smanjen vozni red. Najprije na gradskim linijama, a od jučer i na prigradskim.

Autotrolej traži vozače iz cijele Hrvatske. Trebaju ih 40-ak. Spremni su im platiti D kategoriju, prekvalifikaciju struke, ali i smještaj. Od veljače je na snazi i aneks kolektivnog ugovora s boljim uvjetima.

"Trenutno je u pripremi obračun procjena podizanja plaće vozačima i to planiramo provesti u naredna dva mjeseca", tvrdi Alberto Kontuš, direktor Autotrolej.

A kod donošenja odluka treba imati na umu da bez vozača slijedi i kolaps gradskoga prijevoza.

Maja Brkljača"

Bari

Imamo alarmantno izvješće direktora Autotroleja: 'Neispravan nam je svaki peti bus. Situacija je rizična...'

http://novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Imamo-alarmantno-izvjesce-direktora-Autotroleja-Neispravan-nam-je-svaki-peti-bus.-Situacija-je-rizicna


Situacija u Autotroleju je neodrživa, izrazito rizična za vlasnike, djelatnike i putnike, upozorava direktor Alberto Kontuš. Izvješće navodi kako je prosječno 35 vozila dnevno »izvan stroja«, od ukupno 158, što znači da je u prosječnom danu neispravan svaki peti autobus!

RIJEKA Smatram ovu situaciju neodrživom i izrazito rizičnom za društvo (KD Autotrolej, op.a.), vlasnike, djelatnike i putnike – ovo nisu riječi nekog od oporbenih političara u Gradu Rijeci, u pokušaju da osvoji političke bodove, već sastavni dio zabrinjavajućeg »Izvještaja o povećanju troškova i velikih kvarova za 2018. godinu«, kojeg je članovima Nadzornog odbora Autotroleja podnio direktor ovog komunalnog društva Alberto Kontuš, na sjednici održanoj prošlog tjedna.

Iz izvještaja koji je u posjedu Novog lista, posve je očito da Autotrolej ima ozbiljnih problema s održavanjem vozila i nedovoljnim brojem ispravnih autobusa, čak i za održavanje reduciranog voznog reda, uvedenog na gradskim linijama u siječnju, a na prigradskim prije desetak dana. Izvještaj ujedno potvrđuje da uzrok smanjenju broja polazaka, ukidanju pojedinih linija ili njihovom prometovanju na skraćenim trasama, nipošto nije samo nedostatak vozača, u što javnost već neko vrijeme uvjerava Uprava Autotroleja, ali i gradska uprava, na čelu s gradonačelnikom Vojkom Obersnelom, nego i velike poteškoće s održavanjem i ispravnošću voznog parka, koji u zadnjih nekoliko godina održava gradska tvrtka Rijeka plus, koju vodi nekadašnji direktor Autotroleja Željko Smojver.
Problem Rijeka plusa

Iz izvještaja je evidentno da održavanje vozila u Rijeka plusu ne zadovoljava stvarne potrebe Autotroleja, a činjenica da direktor javnog prijevoznika situaciju smatra »izrazito rizičnom za djelatnike i putnike« trebala bi biti razlog za uzbunu u gradskoj upravi, kao i temeljito propitivanje poslovanja ne samo Autotroleja, nego u prvom redu Rijeka plusa, zaduženog za održavanje.

Autentičnost dokumenta neslužbeno su nam potvrdila dvojica članova Nadzornog odbora Autotroleja, a službenu potvrdu smo zatražili od predsjednika NO-a, Ive Simpera, koji nam je kazao kako je direktor podnio izvješće s navedenim naslovom, ali da o sadržaju ne može govoriti dok ne bude objavljen u službenom zapisniku sa sjednice Nadzornog odbora. O opsegu problema najbolje govori brojka o prosječnih 35 vozila dnevno »izvan stroja«, od ukupno 158, što znači da je, u prosječnom danu, neispravan svaki peti autobus!

Direktor Kontuš Nadzornom odboru predložio je angažiranje vanjskih servisnih usluga, uz pojačane korektivne servise, kao i hitnu nabavku deset dodatnih vozila, koja će najvjerojatnije biti uzeta u najam na tržištu, do izvršenja servisa na svim vozilima, odnosno do isporuke novih autobusa, prvih 22 komada na jesen ove godine, te dodatnih 32 u idućoj godini.
Za servis 7,5 milijuna kuna

Sredstva za sve navedeno, prema Kontušu, treba osigurati u »trokutu« Grad Rijeka–Autotrolej–Rijeka plus, a okvirna procjena troškova servisa je 7,5 milijuna kuna, te najma autobusa još dva milijuna kuna. Pri tom Kontuš traži da Rijeka plus plati rad ovlaštenih servisa, a Autotrolej samo dijelove. Zanimljivo, od Rijeka plusa Kontuš traži i pokrivanje troškova najma četiri autobusa, istih karakteristika kao četiri autobusa koja su u incidentnim situacijama pretrpjeli totalnu štetu i idu u rashod. Od Grada Rijeke i ostalih jedinica lokalne samouprave pri tom je zatraženo povećanje iznosa subvencija.

Sam izvještaj, objašnjava Kontuš u uvodnom dijelu, izradili su bivši direktor Autotroleja Marin Rajčić i Voditelj službe pripreme i kontrole održavanja Igor Pleše, s obzirom da je Kontuš dužnost direktora preuzeo tek na samom kraju listopada prošle godine. Ukupni su troškovi održavanja voznog parka prošle godine, prema izvještaju, iznosili 17.900.000 kuna, a broj kvarova bio je 14.890, što je u prosjeku 286 kvarova tjedno, zbog čega je svako vozilo u prosjeku na servisu bilo 1,78 puta svakog tjedna.

U izvještaju se, nadalje, navodi kako je prosječan broj kvarova dnevno 51,34, dok je prosječan dnevni broj pokvarenih vozila između 30 i 40, »što znači da se dnevno u servisu osposobi između 10 i 20 vozila, dok je prosječno stanje neispravnih vozila oko 35«.
Sedam samozapaljenja

Već ovaj podatak zvuči zabrinjavajuće kada je riječ o učinkovitosti servisa, a dodatno ga pogoršava podatak o broju vanjskih intervencija na vozilima bio 4,2 dnevno, no u zadnjem kvartalu prošle godine i prvom mjesecu ove godine taj je broj povećan na deset vanjskih intervencija dnevno.

U Kontuševom izvješću navedeno je i da je u prošloj godini zabilježeno sedam samozapaljenja vozila i jedan incident zbog kvara na kočnicama (riječ je o samopokretanju parkiranog autobusa na Brašćinama, prilikom kojega je teže ozlijeđen jedan putnik, op.a.), uslijed čega je na tri vozila nastala totalna šteta. Totalna šteta nastala je i na još jednom autobusu, koji je u siječnju u potpunosti izgorio na Svilnom, za koji se još utvrđuju uzroci požara, na čemu je angažiran sudski vještak, ali i stručnjaci proizvođača MAN.

Kontuš je, prema izvješću, odmah po preuzimanju dužnosti, već u studenom prošle godine, u pokušaju popravljanja stanja voznog parka, predložio Rijeka plusu, s obzirom na veliki broj pokvarenih vozila, da se dio popravaka usmjeri prema službenim servisima, što nije napravljeno »s obrazloženjem da će se sve riješiti u kući«. U prosincu je Autotrolej preuzeo dio održavanja, takozvane male kvarove, čiji popravak traje do sat vremena, kako bi rasteretio servis Rijeka plusa.
»U narednom razdoblju Autotrolej je odradio dio popravaka, međutim servis Rijeka plusa nije uspio osposobiti dovoljan broj vozila za odrađivanje, u međuvremenu smanjenog, voznog reda«, stoji nadalje u izvješću.

U prijedlogu mjera direktora Autotroleja, stoji već provedeno smanjenje voznog reda, od 14. siječnja u Gradu Rijeci, te od 11. veljače u prigradskim naseljima, za ukupno 22 smjene vozača i 800 tisuća kilometara, čime je broj dnevno potrebnih vozila za održavanje voznog reda smanjen za sedam. No, kako je uslijed požara autobusa, od 22 vozila iz serije na kojoj su izbijali požari, ukupno 14 povučeno iz prometa iz sigurnosnih razloga, Kontuš navodi kako »unatoč smanjenju broja potrebnih vozila nema dovoljno ispravnih vozila za smanjeni vozni red«. Direktor je, o čemu smo već pisali, donio i odluku o postupnom ukidanju komercijalnih vožnji, čime je trenutno broj potrebnih autobusa dnevno smanjen za jedno vozilo, a broj vozača za dva, s konačnim ciljem smanjenja za četiri vozila i dva vozača u prosjeku dnevno.
Najam autobusa

Kao osnovni cilj u izvješću se navodi osiguravanje dovoljnog broja tehnički ispravnih i pouzdanih vozila, s tim da se, kao dugoročno rješenje, uz već spomenutu nabavku 54 nova autobusa, predlaže temeljito servisiranje pedesetak vozila starijeg godišta, koja će nakon nabavke novih preostati u voznom parku, s obzirom na nedostatna sredstva za nabavku još većeg broja novih autobusa.

U prijedlogu kratkoročnog rješenja, do isporuke novih autobusa, ističe se kako »s obzirom da je prosjek dnevno neispravnih vozila u posljednja tri mjeseca oko 35 vozila, očito je da nemamo kapacitet za obavljanje tog opsega aktivnosti. Prosječan broj kvarova na cesti je sedam do devet, a povlačenje dodatnih 14 autobusa samo otežava stanje. Iznesene statistike potvrđuju da je potrebno dignuti servisiranje na višu razinu kako bi se smanjili rizici od incidentnih situacija u vožnji«.
Kontuš stoga predlaže detaljni pregled svih vozila, kao i pojačane korektivne servise, uz opasku da, ukoliko nema dovoljno kapaciteta za obavljanje tih servisa, treba angažirati vanjske servisne usluge. Prema neslužbenim informacijama iz Autotroleja, to je već i učinjeno, te je dio vozila upućen u servise ovlaštenih servisera.
Radi osiguranja dovoljnog broja ispravnih vozila, navodi se nadalje u Izvješću, potrebno je nabaviti deset dodatnih vozila, odnosno uzeti ih u najam do izvršenja servisa na svim vozilima i to provedbom postupka javne nabavke u hitnoći, koji dopušta pregovore sa samo jednim dobavljačem, zbog , kako je objašnjeno »ozbiljnosti situacije«. Kontuševa je procjena da se korektivni servisi mogu obaviti u roku od 120 dana, a uz to će se »izraditi detaljni plan kojim će se utvrditi kapacitet popravaka u servisu Rijeka plusa, te broj vozila koja će se uputiti vanjskim servisima.
KREPAT MA NE MOLAT !

mivano

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Ne-znam-u-koga-uperiti-prstom-Rijecki-gradonacelnik-otvoreno-o-problemima-u-Autotroleju?meta_refresh=true

"20. veljače 2019.
JAVNI PRIJEVOZ U KVARU
'Ne znam u koga uperiti prstom': Riječki gradonačelnik otvoreno o problemima u Autotroleju

Autor: Marinko Glavan   
Objavljeno: 19. veljača 2019. u 18:15

VEZANO
ČLANCI
Imamo alarmantno izvješće direktora Autotroleja: 'Neispravan nam je svaki peti bus. Situacija je rizična...'
Autotrolejeva linija 1A ponovo vozi do centra grada? 'To je praktički gotova stvar'
Zbog manjka vozača ukidaju se sve komercijalne vožnje: Autotrolej više neće voziti na Zrću
Unatoč raspisivanju više natječaja, Autotrolej ne uspijeva popuniti radna mjesta vozača autobusa. Profesionalnih vozača na tržištu rada  nema, ističe Vojko Obersnel te kaže da je i za loše stanje voznog parka teško tražiti krivca, jer je za dosad nabavljenih 40 autobusa trebalo osigurati 74 milijuna kuna

RIJEKA Teško je proglasiti bilo koga u sustavu odgovornim za nedostatak vozača na tržištu rada. Situacija s vozačima slična riječkoj je i u drugim gradovima i na tržištu rada u cijeloj Hrvatskoj nema vozača. U takvim okolnostima, zaista ne znam u koga u sustavu javnog prijevoza zbog toga uperiti prstom, odgovorio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel na naš upit o uzrocima problema i odgovornosti za situaciju u Autotroleju koji muku muči s nedostatkom vozača, održavanjem zastarjelog voznog parka, požarima na autobusima i tako redom.

Putnici ogorčeni
Riječki je javni gradski prijevoznik prije mjesec dana reducirao broj polazaka na gradskim linijama, od kojih su neke ukinute, spojene s drugim linijama ili pak prometuju skraćenim trasama, službeno zbog nedostatka kvalificiranih vozača. S prvim danom prošlog tjedna isto se ponovilo i na gotovo svim prigradskim linijama što je, razumljivo, izazvalo poprilično ogorčenje putnika, građana Rijeke i okolice, posebno onih koji su već bili kupili karte za siječanj ili veljaču, da bi im naknadno bili ukinuti pojedini polasci, ili u gorem slučaju, linija kojom su putovali.

Zbog nedostatka kvalificiranih vozača, Autotrolej će u ovoj godini postupno smanjivati te u cijelosti ukinuti komercijalne vožnje, zbog čega se do daljnjega ne potpisuju novi ugovori za komercijalne vožnje, niti se produžuju postojeći, pa će i organizatori festivala na Zrću ovog ljeta morati potražiti novog prijevoznika za posjetitelje.

Gradonačelniku Obersnelu, kao predsjedniku Skupštine Komunalnog društva Autotrolej, koji s više od osamdeset posto glasova ima moć praktički sam postavljati i smjenjivati odgovorne na rukovodećim pozicijama, uputili smo upit što je dovelo do sadašnjih problema u tvrtki, tko je za to odgovoran, te hoće li itko snositi sankcije.

Što se odgovornosti tiče, kako smo već napisali, Obersnel smatra da se ni u koga ne može upirati prstom.

Autotrolej neće biti privatiziran
Zanimalo nas je ostaje li Obersnel, nakon najnovijih redukcija na prigradskim linijama, pri tvrdnji da Autotrolej neće biti privatiziran.

– Ostajem. Autotrolej neće biti privatiziran. Ponavljam, eventualna prodaja – koje u ovom slučaju neće biti – svakog trgovačkog društva, pa tako i komunalnog društva je moguća, i sukladno važećim propisima odvija se javnim natječajem. No, prodaja samog društva, u ovom slučaju Autotroleja, ne znači i da bi to društvo automatski nastavilo obavljati komunalnu djelatnost javnog prijevoza – kaže Obersnel, objašnjavajući kako bi se, prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu, Autotrolej u slučaju privatizacije, o čemu bi moralo odlučivati Gradsko vijeće, morao javiti na javni natječaj za obavljanje komunalne djelatnosti javnog prijevoza.

– No, u ovom trenutku, aktualna je odluka Gradskog vijeća donesena na sjednici u studenome 2018. godine temeljem koje komunalnu djelatnost javnog prijevoza na području grada Rijeke obavlja KD Autotrolej d.o.o. pa stoga, u ovom času, prodaju, suradnju ili partnerstvo nije moguće ostvariti. Treba reći i da bi bilo koja druga tvrtka koja bi eventualno preuzela organizaciju javnog prijevoza, također tražila subvencioniranje od Grada Rijeke i ostalih jedinica lokalne samouprave čija bi područja pokrivao eventualni novi prijevoznik. Naime, postojeće cijene javnog prijevoza nisu ekonomski isplative i bez subvencija svaki bi prijevoznik morao značajno podizati cijene voznih karata – kaže gradonačelnik Vojko Obersnel.

– Kao što sam već rekao, unatoč raspisivanju više natječaja za zapošljavanje profesionalnih vozača, Autotrolej ne uspijeva popuniti sva otvorena radna mjesta vozača autobusa. Profesionalnih vozača na tržištu rada jednostavno nema. Upravo zato, Autotrolej je bio prisiljen reducirati broj polazaka autobusa i korigirati pojedine autobusne linije. Više puta sam isticao i kako je, unatoč činjenici da je posljednjih godina kupljeno čak 40 novih autobusa, prosječna starost vozila u voznom parku Autotroleja gotovo 12 godina i nastavak obnove voznog parka jedino je pravo rješenje za smanjenje kvarova na vozilima.

Upravo je zato Autotrolej u procesu nabavke još 54 nova autobusa što će omogućiti da se stara vozila isključe iz prometa i to će otkloniti veliku većinu teškoća s kojima se u posljednje vrijeme susreće Autotrolej, a vezana su uz kvarove na vozilima. Jasno, ponekad se dogodi da se pokvare i noviji autobusi, no većina kvarova bilježi se na starijim vozilima – kaže Obersnel, ističući kako je posao vozača autobusa težak i odgovoran, zahtijeva određene kvalifikacije i ne može ga obavljati baš svatko.

Star vozni park
– Što se tiče stanja, već sam rekao da se prvenstveno radi o starosti voznog parka, ali i da je posljednjih godina kupljeno 40 novih autobusa, a sad ih se, zahvaljujući EU sredstvima, kupuje još 54. I tu je teško tražiti krivca u sustavu jer spomenutih 40 autobusa vrijedno je gotovo 74 milijuna kuna, što jasno pokazuje koliko je novca potrebno uložiti u nova vozila i da nema pomoći iz EU fondova, teško da bi Autotrolej vlastitim sredstvima mogao nastaviti s ulaganjem u nova vozila – kaže Obersnel.

Zanimalo nas je i jesu li uprave, odnosno direktori Autotroleja, mogli i trebali predvidjeti razvoj događaja, posebno oko problema s održavanjem, a još više oko nedostatka profesionalnih vozača, s obzirom da se odljev vozača događa već godinama, i to ne samo u Autotroleju. Obersnela smo pitali smatra li da su uprave morale znatno prije pokrenuti mjere kojima bi se barem ublažile posljedice.

– Više sam puta rekao da je Autotrolej raspisivao natječaje za profesionalne vozače i otvorena radna mjesta, no nije ih uspio popuniti niti na natječajima raspisanima izvan naše županije, iako se uz radno mjesto nudilo i osiguranje smještaja. Ponavljam i da se situacija dodatno zakomplicirala u prosincu, kada je u samo nekoliko dana u mirovinu prije odrađenog punog radnog staža neočekivano otišlo čak trinaest vozača i to zato što su izračuni pokazali kako će im mirovine biti veće ukoliko svoj radni vijek završe sada, nego ako budu čekali da ostvare puni staž.

Vozače koji su otišli u mirovinu u potpunosti razumijem, no da nije bilo toga, vjerojatno ne bi bilo ni reduciranja voznog reda, barem ne u ovom obimu. Naime, Autotrolej je i prije toga počeo poduzimati korake s ciljem povećanja broja vozača u sustavu i do pune mirovine spomenutih vozača te bi mjere vjerojatno dale rezultate – kaže Obersnel, kojega smo upitali smatra li ukidanje polazaka i pojedinih linija, ili prometovanje na skraćenim trasama, udarom na komunalni standard građana Rijeke i okolice.

Povećane plaće
– Dosadašnji standard prijevoza bio je prilično visok i građani su se navikli na određeni nivo usluge. Jasno je da je smanjenjem broja polazaka, odnosno korekcijama pojedinih linija, pala kvaliteta te usluge i razumijem da zbog toga nitko nije sretan. Nisam niti ja – odgovara gradonačelnik, koji očekuje da će mjere koje poduzima nova uprava Autotroleja, odnosno direktor Alberto Kontuš, dati rezultate koji će dovesti do podizanje kvalitete usluge javnog prijevoza.

Gradonačelnika smo upitali i hoće li se povećavati iznos sufinanciranja Autotroleja iz proračuna Grada Rijeke.

– Iako su prošle godine plaće vozača i mehaničara povećane za 1.000 kuna bruto, razmatra se mogućnost dodatnog povećanja plaća za vozače i mehaničare. U tom kontekstu, moguće je i povećanje subvencije i to kako bi se izbjeglo povećanje cijena voznih karata. Moram reći i da Grad Rijeka, uz to što subvencionira Autotrolej, za javni prijevoz izdvaja značajna sredstva i kroz svoj socijalni program. Tako pravo na troškove prijevoza kroz socijalni program mogu ostvariti učenici srednje škole, redovni studenti i ostali koji su socijalno ugroženi, odnosno imaju niska primanja, niske mirovine, imaju određeno tjelesno oštećenje ili su darivatelji krvi. Samo u prošloj godini u tu je svrhu iz gradskog proračuna izdvojeno oko 2,85 milijuna kuna kojima je u cijelosti ili dijelom podmirena vozna karta za oko 7.700 građana koji su zbog svoje životne situacije ostvarili prava iz socijalnog programa – kaže Obersnel."

mivano

http://www.novilist.hr:8090/Vijesti/Rijeka/Od-menadzerske-zvijezde-do-glavnog-negativca-Za-tehnicki-krah-Autotroleja-najodgovorniji-Smojver?fbclid=IwAR0CExLW9dDKtI2D3E5D4UorZYcbU_p_iH6L4A7WFNYGC9cXNfECY6mlGi8

"LOŠE ODRAĐEN POSAO

Od menadžerske zvijezde do glavnog negativca: Za tehnički krah Autotroleja najodgovorniji - Smojver

KOMENTAR TIHANA TOMIČIĆ
Riječki F-16


RIJEKA Izvještaj direktora Autotroleja Alberta Kontuša Nadzornom odboru tog komunalnog društva, o kojemu je jučer izvijestio Novi list, upozorava na »izrazito rizičnu situaciju« za vozače i putnike, zbog nedovoljnog održavanja, čestih požara i kvarova na autobusima. Već je to samo po sebi, ili bi barem trebalo, biti dovoljan razlog za uzbunu u gradskoj vlasti, no svi nedostaci u sustavu održavanja koje provodi Rijeka plus, na čelu sa Željkom Smojverom, a rezultirali su nedovoljnim brojem ispravnih autobusa čak i za održavanje reduciranog voznog reda na gradskim i prigradskim linijama, trebali bi rezultirati i sveobuhvatnim preispitivanjem ustrojstva i poslovanja, uopće i same svrhe postojanja Rijeka plusa.

Dobit Rijeka plusa u 2017. oko 3,6 milijuna kuna
Jedini osnivač Rijeka plusa je Grad Rijeka. Ta gradska tvrtka ima Nadzorni odbor u kojemu su predsjednica Marica Dragičević, njezina zamjenica Jasna Liker, pročelnica Odjela gradske uprave za financije, dok su članovi Nenad Mušić i Danijel Frka.
Ukupni prihodi Rijeka plusa u 2016. godini iznosili su oko 53 milijuna kuna, a dobit tvrtke bila je oko 2,2 milijuna kuna, dok su u 2017. godini prihodi povećani na oko 69 milijuna kuna, a dobit na oko 3,6 milijuna kuna.
Krajem 2017. godine u tvrtki je bilo zaposleno 240 radnika što je za 14 radnika više u odnosu na godinu prije. U 2017. godini ukupno je zaposleno 33 novih radnika, a otišlo ih je 19. Od ukupno zaposlenih tijekom 2017. godine u Rijeka plus je prešlo 12 radnika iz KD-a Autotrolej a 5 radnika prešlo je iz KD-a Čistoća. U 2017. u službi održavanja vozila radila su 93 radnika. Prihodi od djelatnosti održavanja i popravka motornih vozila u 2017. godini iznosili su gotovo 15 milijuna kuna, a dobit te poslovne jedinice Rijeka plusa u 2017. godini iznosila je oko milijun kuna. Ukupno za plaće 240 radnika izdvojeno je u 2017. godini oko 21,5 milijuna kuna.

Zadužen za tranziciju
Tamo negdje 2014. godine riječke gradske vlasti su krenule s pripremama reorganizacije komunalnog sustava kako bi on postao financijski efikasniji i funkcionalniji. Prve komunalne tvrtke koje su ušle u novi sustav, koji su činile novoosnovane tvrtke Poslovni sustavi i Rijeka plus, bile su Rijeka promet i Autotrolej. Model reorganizacije u svojevrsni riječki holding prezentirao je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel u listopadu 2014. godine. Kao što je tada naglasio, nije bio najsretniji dan za prezentaciju budući da se u Zagrebu događalo privođenje Milana Bandića zbog marifetluka u Zagrebačkom holdingu. Riječki holding osnovan je tako da su se koristila iskustva Ljubljane i Graza koji su slični Rijeci po broju stanovnika. Osnovni cilj je bio objedinjavanje upravljačkih i potpornih funkcija, a komunalna društva su zadržala osnovni posao koji je primarno orijentiran na pružanje usluga. Zadatak Poslovnih sustava je strateško upravljanje i razvoj, zajedničke službe, financije i kontroling, javna nabava i interna revizija. Rijeka plus je tvrtka koja je preuzela od komunalnih društava komercijalnu djelatnost koja se može ponuditi tržištu.

U 2016. godini smanjene subvencije za javni prijevoz u Rijeci
U ožujku 2016. godine gradonačelnik Vojko Obersnel ocijenio je da je osnivanje riječkog holdinga bio pun pogodak jer je prvih šest mjeseci rada donijelo uštedu od preko tri milijuna kuna.
– Rijeka plus i Poslovni sustavi osnovani su prošle godine (2015. godine op.a.), s ciljem racionalizacije poslovanja i optimalizacije poslovnih procesa, što je već u prvih šest mjeseci donijelo konkretne rezultate, u vidu značajne uštede koju će osjetiti i proračuni jedinica lokalne samouprave – osnivači Komunalnog društva Autotrolej, čije će subvencije za prijevoz biti umanjene za iznos uštede, proporcionalno vlasničkom udjelu u Autotroleju. Gradu Rijeci, kao najvećem suvlasniku iznos subvencija bit će umanjen za 2,7 milijuna kuna, Općini Čavle za 110 tisuća kuna, Bakru i Kostreni za 90 tisuća i tako redom – pohvalio se u ožujku 2016. godine Obersnel. Sada bi proces mogao biti obrnut jer treba razmisliti da se subvencije povećaju da javni prijevoz u Rijeci ne doživi krah.

Ljudi koji su u upravljačkom smislu bili zaduženi za tranziciju su Sanjin Kirigin, tadašnji i sadašnji direktor Energa i Željko Smojver, tadašanji direktor Autotroleja. Upravo je Željko Smojver trebao biti čovjek koji će staviti na višu razinu ono što je započeo u Autotroleju. Naime, Smojver je postao prava zvijezda gradske vlasti jer je bilanca riječkoga javnoga prijevoznika u njegovo vrijeme postala pozitivna i nije se više pričalo o gubicima. Znači posao je trebao obaviti onaj tko ga najbolje razumije. Iz današnje perspektive jasno je da su bili u pravu oni koji su stidljivo upozoravali da je gradska menadžerska zvijezda stvarala pozitivnu bilancu, ali na uštrb niza stvari. Kao što su održavanje voznog parka, plaće vozača i sve ono što sada dolazi na naplatu. Ako je itko trebao kvalitetno održavati vozni park, trebao je to biti Rijeka plus pod dirigentskom palicom Željka Smojvera. Jer je poznavao sustav. Čini se da to nije slučaj. Da su riječki autobusi izdržali još jedno desetak mjeseci, sav taj loše odrađen posao možda nikada ne bi došao na vidjelo jer bi na riječke ulice izašli europski autobusi, a ovi koji danas gore i svako toliko ostaju u kvaru bi se rashodovali. Na Smojverovu žalost loše održavanje došlo je na naplatu prije zamjene voznoga parka. A opseg tog debakla doveo je u pitanju cijelu jednu direktorsku karijeru menadžerske zvijezde čiji je izbor za prvog čovjeka Autotroleja bio veliko iznenađenje.

Amerikancima milijun kuna za plan reorganizacije
Reorganizaciju riječkog komunalnog sustava osmislile su američke tvrtke kojima je plaćeno oko milijun kuna. U lipnju 2014. godine tvrtki AT Kearney plaćeno je oko 200.000 kuna za izradu Analize poslovanja i podizanja razine usluge gradskog prijevoza i prometa, a u listopadu 2014. godine pristupilo se drugoj fazi projekta s konzultantskom tvrtkom The Boston Consulting Group kojoj je plaćeno nešto manje od 800.000 kuna.

Naslijeđen sustav
Gradonačelnik Vojko Obersnel danas se čudom čudi što se događa kada je riječ o nedostatnom broju vozača i o sve učestalijim kvarovima autobusa. Točnog odgovora možda još nema, ali pitanje treba postaviti Željku Smojveru koji je najodgovorniji i za stanje u Autotroleju, ali i za održavanje koje radi trvrtka Rijeka plus.
Smojverov nasljednik Marin Rajčić, kao i novi direktor Autotroleja Alberto Kontuš očito su naslijedili sustav koji se godinama urušavao i u kadrovskom i u organizacijskom smislu. Puno toga očito zna i Marin Rajčić koji je naslijedio Smojvera i onda naprasno dao ostavku. Vrijeme je da se o ostavštini Željka Smojvera u Autotroleju i te kako raspravi, a u tom kontekstu Marin Rajčić očito ima što reći. Samo ga treba pitati. A prilika će biti i na sjednici Gradskoga vijeća koja se najavljuje kako bi se raspravilo što se to događa s javnim riječkim prijevoznikom koji se kadrovski raspada, raspada se vozni park, a gomilaju se i gubici. Nečiji loš rad očito je došao na naplatu, a naplata bi trebala podrazumijevati i traženje odgovornosti od direktora Rijeka plusa Željka Smojvera.

Dio poslova pod lupom pravnih institucija
Trgovačko društvo Rijeka plus obavlja poslove organizacije i naplate parkiranja na području grada Rijeke, organizacije prijevoza, najma autobusa, kombi vozila, VIP vozila ili katnog autobusa za izlete (turistički autobus) i ugovorene vožnje najma javnih gradskih bicikli na Riječkom lukobranu/Molo longo, održavanja i servisa autobusa, kamiona, dostavnih i osobnih vozila, oglašavanja na vanjskim površinama vozila/autobusa KD Autotrolej d.o.o., prijenosa, vuče i premještanja nepropisno parkiranih ili zaustavljenih vozila, znatno oštećenih i napuštenih motornih vozila specijalnim vozilom »pauk« i postavljanja naprava za blokiranje vozila »lisice«, obavljanje komunalne djelatnosti tržnice na malo na području Grada Rijeke – od 17. srpnja 2017. godine. Upravo je obavljanje komunalne djelatnosti tržnice na malo jedan od većih »bisera« Smojverova direktorovanja, a riječ je o nabavci skupih jakni i suncobrana, a čime se bave i institucije pravne države."

mivano

http://www.fiuman.hr/most-ovi-vijecnici-ostro-kritizirali-stanje-u-autotroleju-ponudili-i-vise-rjesenja-kako-popraviti-stanje/?fbclid=IwAR24ihwcfXZTqgegTJYTzz8PL1GN2-pfqO04E0KY9UBeA389v5E9Zp1B_HA

"MOST-ovi vijećnici oštro kritizirali stanje u Autotroleju, ponudili i više rješenja kako popraviti situacijuObjavljeno prije 5 sati na 22.02.2019.
Autor Fiuman.hr


Vijećnici Gradskog vijeća Grada Rijeke MOST NL-a, Petra Mandić i Josip Kukuljan na današnjoj press konferenciji još jednom su upozorili su na neuspješno i neodgovorno poslovanje gradskog komnalnog društva Autotrolej u zadnjih nekoliko godina, na posljedice koje su iz istog proistekle te su predložili niz rješenja za poslovni oporavak navedenog društva, navodi se u uvodu priopćenja koje u cijelosti prenosimo.

Petra Mandić istaknula je:

"U ekonomsko-političkom prostoru od uspostave naše neovisnsti, imali smo priliku nagledati se svakojakih ,,stručnjaka". Međutim, možemo donijeti zaključak da je g. Obersnel sa svojom riječkom klikom, predstavnik koje je g. Smojver, apsolutni predvodnik na istoj. Dovesti jedan grad poput Rijeke, takvog gospodarsko-prometno-turističkog potencijala, u stanje potpunog kolapsa, može samo ozbiljno netalentirana osoba.

Nakon katastrofe sa gradskim financijama, na red je došao i ,,Autotrolej". Stanje u Autotroleju vrlo jasno pokazuje i dokazuje razinu nesposobnosti, nekompetencija i elementarnog nerazumijevanja i neznanja u upravljanu ljudima, operativno-poslovno-financijskim procesima kao i sistemima kriznog managementa koji je ,,Autotroleju" u ovom trenutku iznimno potreban. Dovoljno je samo pročitati članak o toj problematici u ,,Novom listu" od 19. veljače 2019. kako bi sve ove tvrdnje bile i potvrđene.

Naravno da po dobro ustaljenim socijalističkim postulatima nitko nije kriv. Zašto? Zato što u ozbiljnim kompanijama postoje operativni sustavi u upravljanju istima, a kao rezultat postojanja takvih sustava odgovornost uvijek ima ime i prezime. U ,,Autotroleju" ne postoji sustav upravljanja kompanijom jer ga nekompetentni i politički podobni pojedinci niti ne znaju uspostaviti. Problem ,,Autotroleja" se neće riješiti kupovinom novih autobusa, povećanjem plaća ili poncijepilatovskim parolama o odlasku ljudi u mirovinu. Takve izjave kojima možemo svjedočiti u novinskom članku samo dokazuju da će situacija u ,,Autotroleju" biti sve gora i gora. Što znači povećati plaće (da se razumijemo, svako povećanje plaća treba apsolutno pozdraviti) kada novca za isplatu istih uskoro neće biti? Ovdje pričamo o strukturnom deficitu radne snage i o ovakvim stvarima je g. Obersnel zajedno sa upravljačkim strukturama ,,Autotroleja" trebao misliti puno ranije. Zato se u ozbiljnim kompanijama rade FMA (Future Market Analisys koje sagledavaju širu sliku i projekcije tržišta) kao i kratke dnevne mikrolokacijske analize, tzv. ,,5 minute universe". Zato se u kompanijama prati na dnevnoj razini T/O (turnover) podatak koji jasno pokazuje fluktuaciju radne snage. Stabilnost ovog parametra je jedan od najvažnijih podataka u svakoj iole ozbiljnijoj kompaniji. Osim valjda u ,,Autotroleju". Kad bi se kojim slučajem navedenim KD-om upravljalo na ozbiljan operativan način, onda bi se predvidjela tržišna kretanja, pa bi već s prvim naznakama o dolasku ,,Ubera" u Rijeku trebalo zvoniti zvono na uzbunu u ,,Autotroleju". O potpunoj liberalizaciji taksi tržišta uopće je bespredmetno i trošiti riječi. Jer će cijena prijevoza taksijem, uz sve blagodati IT infrastrukture, cijenu istog dodatno snižavati i biti sve dostupnija široj populaciji. Zar su vodeći ljudi kompanije zaista mislili da takve tržišne promjene neće utjecati na poslovne rezultate kompanije? Očito da jesu. I što nam na kraju nude kao rješenje? Dvije svemoćne riječi – povećanje subvencija! Jer naravno, u socijalističkim mentalnim sklopovima, novac poreznih obveznika je uvijek idealno i jedino rješnje kako bi se povećali prihodi kompanije. Zamislite da se malo potrude pa da smisle neke inovativne i/ili marketinške načine kako povećati prihode? Koristeći nove tehnologije u obraćanju ciljanoj populaciji. Netko bi im trebao reći da sama činjenica što su komunalno društvo, nipošto ne znači zabranu razmišljanja i kreativnosti.

G. Obersnela bi ujedno trebalo upozoriti da su mu gradske financije u kolapsu i da novca za povećanje subvencija nema. Ukoliko ih misli povećavati, ionako će onda morati povećavati neke druge namete. Ili izmišljati nove. Kako god da okreneš, stanovnici Rijeke su s ovakvom vlašću uvijek i jedino na – gubitku."

Petra Mandić zaključila je da iz svih ovih razloga Most želi dati svoj doprinos te predstavlja dodatna inovativna rješenja koja bi mogla povećati prihode Autotroleja, a bez potrebe da se ponovno stavlja ruka u džep građanima te povećava ili namete ili cijene.


Prijedlozi za razmotriti su slijedeći:

– dorada Autotrolej aplikacije kao temelj fleksibilnosti u pružanju usluga s naglaskom na poticenja on line kupovine godišnjih karata kao stabilnog izvora likvidnosti

– plaćanje vožnji u autobusu kroz scan code sustav

– pogodnosti za vjerne tj česte korisnike

– osjetno povoljnija godišnja karta naspram mjesečne

– poticanje I afirmacija kupovine godišnje karte on-line uz mjesečnu otplatu

– opcija plaćanja vožnje u autobusu kreditnom ili debitnom karticom na automatu

– povezivanje s ostalim institucijama na području grada (npr. HNK, sportski objekti...itd) kako bi građani koji koriste javni gradski prijevoz imali dodatne benefite prilikom posjete istih

– zašto korištenje javnog prijevoza ne bi bio određeni doživljaj – glazba u autobusima, klasična ili pak rock koji je dio riječkog identiteta?

– povezivanje s humanitarnim udrugama na području grada – npr. Dan osoba s autizmom kada osobe s autizmom pomažu u prodaji karata a dio prihoda ide za potrebe osoba s autizmom

– olakšice za poslovne subjekte na području grada kako bi njihovi zaposlenici koristili usluge javnog prijevoza

– besplatan Wifi na svim linijama

– mjesečna WiFi pretplata sa streaming opcijama – knjige / filmovi / podcasti / tv emisije

– dodatan trud oko prodaje oglašavanja pomoću elektroničkih oglasa / zaslona na vozilima

– koristiti u većoj mjeri reklame na putničkim informacijama na stanicama

– povećana prodaja oglasnog prostora na vanjskoj strani i unutrašnjosti autobusa

– digitalne oglasne ploče – ciljane poruke za tvrtke specifične za lokaciju kojom autobus prolazi

– Autotrolej bike – najam Autorolej bicikala do određene točke, nakon toga besplatan prijevoz autobusom (zahtjeva dodatnu investiciju u bicikle, sigurno bi bilo popularno među mlađom populacijom, pogoduje zdravlju a može postati I brend grada)

-osuvremeniti autobusna stajališta – povećati korisnost istog dok osobe čekaju autobus (npr. neki mini kiosk i sl čime bi se osigurao dodatan prihod od zakupa na top lokacijama).

Josip Kukuljan nadovezao se istaknuvši još jedan konkretni primjer neodgovornog upravljanja.

Osnivanje Rijeka plusa i Poslovnih sustava nije dovelo do racionalizacije i optimatizacije poslovanja u tvrtki Autotrolej. Dapače, dovela je do smanjenja standarda u prijevozu građana te smanjila sigurnost putnika. Niti novi autobusi neće biti rješenje ako se na njima ne bude obavljao stručan i redoviti servis. Osim prijeko potrebnog kriznog stožera u Autotroleju tražimo hitnu ispekciju inspektorata rada. Tražimo da policija izvrši kontrolu tahograf listića, naročito onih autobusa koji su vozili po otoku Pagu.

Mi u Mostu smo upozoravali na loš rad Željka Smojvera zbog čega nam je zaprijetio tužbom kada je preko svog odvjetnika je poslao pismo upozorenja nama i predsjedniku stranke Boži Petrovu. To nas neće obeshrabriti, dapače nastaviti ćemo naš rad još žešće u korist građana Rijeke. Mi još čekamo odgovor što je na Smojverovoj kućnoj adresi u Kostreni radio Tomislav Šuljić član društva Sito Novalja, tvrtke iz Novalje na Pagu koja unajmljuje Autotrolejove autobuse.

U tu svrhu podsjetio je što je već ranije izjavio oko poslovanja Autotroleja na Zrću, a to je slijedeće.

"Karte su  na Zrću naplaćivali djelatnici koje je postavilo društvo Sito Novalja, a ne Autotrolej. Prema podacima iz sudskog registra Tomislav Šuljić iz Novalje je jedan od osnivača i član uprave društva Sito Novalja s kojima je Smojver kao direktor Autotroleja i sada Rijeka-plusa sklopio Ugovor o prijevozu putnika. Tomislav Šuljić je u razdoblju od 2013.do 2016.godine zastupao tvrtku tvrtku MOTO-RENT NOVALJA d. o. o. i to zajedno sa Marinom Smojver. Tvrtka je u tom razdoblju bila registrirana na adresi Šodići 44 u Kostreni – kućnoj adresi Željka Smojvera! Ovo je eklatantan primjer sukoba interesa pa postavljamo pitanje: u čijem interesu radi Željko Smojver? Da li u interesu Rijeka plusa ili društva Sita Novalja ili u vlastitom interesu?" – zaključio je Kukuljan."

mivano

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Krah-Autotroleja-ocima-radnika-Stvorili-su-stetu-a-ne-ustedu.-Sad-nemaju-ni-ljudi?meta_refresh=true

"KOLAPS JAVNOG PRIJEVOZA
Krah Autotroleja očima radnika: 'Stvorili su štetu, a ne uštedu. Sad nemaju ni ljudi'

Autor: Marinko Glavan   
Objavljeno: 23. veljača 2019. u 13:48

Za gradski holding trebalo je napraviti bolju platformu, i puno stvari bi se izbjeglo. Sada ne preostaje ništa drugo nego uložiti novac da se stvari dovedu u red, kaže sindikalist Alen Bartulac

RIJEKA Štednja na plaćama vozača i održavanju voznog parka Autotroleja sada dolazi na naplatu – kaže Darko Špoljarić, povjerenik Sindikata vozača i mehaničara u Autotroleju, odgovarajući na naše pitanje koji su glavni uzroci alarmantnog stanja u riječkom gradskom prijevozniku koji ne raspolaže dovoljnim brojem profesionalnih vozača, a zbog nedovoljnog održavanja u prosjeku je dnevno izvan stroja svaki peti autobus, uz seriju požara na vozilima u zadnjih godinu dana.

Nedostatak vozača i ispravnih autobusa rezultirao je smanjenjem broja polazaka na gradskim i prigradskim linijama, kao i ukidanjem pojedinih linija, a cijelu situaciju čak je i direktor Autotroleja Alberto Kontuš u svom izvještaju Nadzornom odboru nazvao neodrživom i izrazito opasnom za vlasnike društva, djelatnike i putnike. Kontuš sada nizom mjera, od već spomenutog reduciranja voznog reda, preko najma dodatnih autobusa te pojačanog održavanja u vanjskim servisima (samo će zadnje dvije stavke stajati više od devet milijuna kuna), kao i najavljenim povećanjem plaća i poboljšanjem uvjeta za vozače, nastoji stvari koliko-toliko dovesti u red, do nabave 54 nova autobusa krajem ove i polovicom iduće godine.

Kontuševe mjere
No, problem nije isključivo u Autotroleju, već i u gradskoj tvrtki Rijeka plus, osnovanoj u sklopu takozvanog »holdinga« koja je, s ciljem poboljšanja učinkovitosti, preuzela održavanje vozila Autotroleja i drugih gradskih komunalnih društava, ali trenutno stanje pokazuje da je održavanje bilo sve samo ne učinkovito, s obzirom na broj kvarova, a o požarima da ne govorimo.

Kakvi će biti rezultati Kontuševih mjera, tek će se vidjeti, a sindikaliste u Autotroleju upitali smo što je do sadašnjeg stanja dovelo.

– Krivo je neulaganje, odnosno štednja. Ne možete ni kod kuće štedjeti na održavanju osobnog automobila tako da mu, primjerice, ne zamijenite zupčasti remen koji stoji tisuću kuna, a onda taj remen za pola godine pukne i napravi štetu na motoru od deset tisuća kuna. Gdje je tu ušteda? Nema je, nego je šteta na kraju još veća – kaže Špoljarić.

Štedjelo se i na ljudima, dodaje, pa je iz te štednje proizašao drugi gorući problem Autotroleja – nedostatak vozača, ali i nedostatak mehaničara u Rijeka plusu.


– Ljudi su odlazili zbog male plaće, ali i zbog loših radnih uvjeta, u prvom redu zbog prevelikog broja radnih sati koji je postajao sve veći, što manje vozača je ostajalo u firmi. To je začarani krug. Ljudi više nisu imali privatni život, pa su mnogi i zbog toga odlazili. Upozoravali smo i uprave i gradonačelnika na probleme, ali bezuspješno – kaže Špoljarić.

Rješenja problema neće biti, smatra, dok se ne povećaju ulaganja, prvenstveno u ljude.

– Problem održavanja također velikim dijelom proizlazi iz nedovoljnog broja mehaničara. Ljudi bi se i vratili, znam to jer razgovaram s kolegama koji su otišli, samo da se poveća plaća i poboljšaju radni uvjeti – kaže Špoljarić.

Velik odljev ljudi
Kolika bi plaća, prema njegovom mišljenju, bila dovoljna da Autotrolej prestane gubiti vozače i da privuče nove, zanimalo nas je.

– Za vozača minimalno tisuću eura, za redovne radne sate. Situacija na tržištu je naprosto takva da vozač, vozeći kiper, a ne autobus, može zaraditi redovnu plaću od osam, devet tisuća kuna, pa zašto bi onda radio u Autotroleju za šest tisuća – ističe Špoljarić, koji za mjere koje uvodi Kontuš kaže kako vjeruje da će dati rezultata.

Stvari su krenule u boljem smjeru, ali ponavljam, treba uložiti u vozače i mehaničare da bi se problem dugoročno riješio – zaključuje.

Njegov kolega Alen Bartulac iz Sindikata Primorsko-goranskih komunalaca kaže da se može govoriti o štednji, ali smeta mu, dodaje, kada se govori samo o tome da će se sve svaliti na leđa poreznih obveznika.

– Kad je počela štednja, odnosno mjere koje je tada uveo direktor Željko Smojver, uvedene su radi rasterećenja poreznih obveznika. Tada su i smanjene subvencije Grada Rijeke i ostalih suvlasnika. Nažalost, smatram da je za gradski holding trebalo napraviti bolju platformu, i puno stvari bi se izbjeglo. Što se vozača tiče, upozoravali smo na odljev ljudi u više navrata, a sada je situacija kakva je i ne preostaje ništa drugo nego da se uloži novac da se stvari dovedu tamo gdje trebaju biti – kaže Bartulac, objašnjavajući kako Autotrolej i stručne službe Grada moraju paralelno odrediti koje su potrebe, a koje realne mogućnosti u javnom gradskom prijevozu, pa buduće poslovanje temeljiti na tome.

Nužan veći angažman svih u tvrtki, ali i Grada Rijeke
Povjerenica Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima Hrvatske u Autotroleju Nevenka Mršić na poslovne poteze i odluke tadašnje uprave društva upozoravala je još prije šest-sedam godina, kada je počinjala reorganizacija.

– I tada smo upozoravali da reorganizacija nije dobro postavljena. Autotrolej mora imati svoje radnike na održavanju, to smo i tada govorili, ali neki drugi su smatrali drugačije pa je vrijeme pokazalo tko je bio u pravu. Otkazi ljudima dijelili su se bez veze. Ostajali smo bez sve većeg broja ljudi. Tome su kumovale i male plaće, koje su među najnižima u gradskim komunalnim i trgovačkim društvima. Da bi ispravili velike greške, sad ćemo svi morati, od gradske uprave, uprave Autotroleja, do radnika, dati sve od sebe. Novi direktor za sad dobro postavlja stvari, ali očekujemo i veći angažman Grada – kaže Mršić."

mivano