Svjetsko rukometno prvenstvo

Autor maky, Siječanj 15, 2009, 22:54:56

maky

Promet je organizirao vozni red za Svjetsko Rukometno prvenstvo koji će trajati od sutra.

U promet će biti puštena i direktna linija koja će svako 15 minuta voziti od Rive do Spaladium Arene.
E sad mene zanima, kome je to palo napamet?! Koja je svrha linije koja polazi sa okretišta kod SV. Frane i ide kroz tunel do  Arene?
Ako ćemo gledati realno, okretište kod SV. Frane nije neko bitno prometno čvorište. Ja bi volio da se ljudi sve više potiču na korištenje javnog gradskog prijevoza, što bi uvelike olakšalo prometovanje gradom i smanjilo gužve, te pogodovalo popravljanju  JGP-a, ali ljudi moji, pa tu se okreću samo 3 linije (12-u kojoj se uglavnom voze penzioneri i na njenoj dionici ionako nema puno stanovništva, 7-koja da bi došla do tu svakako mora proći kraj Spaladium Arene i 8-koja kruži preko cijelog grada i u biti prolazi cestom koja je udaljena 10 minuta hoda od Spaladium Arene). I kako sad motivirati ljude da dolaze autobusom do tu, da bi ih onda opet vozili u dvoranu?! Ima li logike?

U Zagrebu je to barem pametno riješeno, pa autobusi polaze od velikog parkirališta automobila kod Velesajma, gdje gledatelji ostave svoje ljubimce i idu do dvorane s osmjehom na licu, ne brinući se o gužvi. A mjestoo za parkirati automobil na Rivi ne možete pronaći ni usred najobičnijeg dana. I još jednom pitam, može li mi itko objasniti korist od direktne linije koja polazi sa Rive? Ima li ikoji dobar argument za njeno uvođenje?

OK, ako se želi stimulirati građane da uopće ne pale svoje ljubimce i da se potpuno koriste JGP-om, treba se imati na umu da su glavna čvorišta u gradu HNK, Pazar i Općina kraj kojih prolaze sve moguće i nemoguće linije. Također i kolodvor Sukoišan. I sad meni nije jasno, ako se ja trebam iskrcati kod HNK ili na Pazaru i onda 5(od HNK) i 10(od Pazara) minuta pješačit do Rive, hoće li me to potaknuti da ne palim svoj automobil?! Uzmimo u obzir da smo mi iznimno lijeni Dalmatinci, koji bi sa autom najradije u WC otišli, ali i vremenske uvjete. Ugodna šetnjica po lijepom sunčanom danu svakom paše, ali kada je kiša i vjetar, pa kad  okisnete do gole kože (jer vam je 5 min. dovoljno da budete mokri, vjerujte mi na riječ, a pitanje je i dali bi nosili kišobran, jer ga je zabranjeno unositi u dvoranu), pritom psujući sve odreda jer vam je autobus otišao pred nosom, a autobusna stanica je polomljena, ili nema više mjesta ispod nje, pa kad bi najradije grizli da znate koga treba ugrist. Jeli to dobro organiziran prijevoz?!

A da ne govorim da je okretište kod SV. Frane ionako svaki dan zakrčeno i bezbroj puta mi se dogodilo da sam radi bezobzirnosti nekih "vozača" koji parkiraju svoje automobile gdje god stignu ostao tu čekajući dok se neki od njih ne sjeti pomaknuti ga.
Jedina dobra stvar kod te linije je što nema prometne gužve oko 15-16 sati sa te strane grada, kad završi smjena u brodogradilištu i lakše se dolazi do Spaladium Arene, ali vjerujte, treba se prvo i dovuć do tog okretišta...

Ja mislim da je dobro organiziran prijevoz onaj kod kojeg nema puno čekanja i kod kojeg je sve stvar presjedanja iz autobusa u autobus u pravom trenutku i na pravom mjestu.

Dakle, da se mene pitalo, trebalo je direktnu liniju uvest od HNK i/ili od okretišta u trajektnoj luci gdje je do prije nekoliko godina bila polazna stanica linije 60. Kod HNK nebi bilo nikakvog pješačenja i putnici bi samo prešli iz autobusa na svojoj liniji u autobus do Arene. Taman da padaju sjekire, sve bi bilo u najboljem redu, kao i recimo kad je 01. svibnja i kada od tu kreće linija za na Marjan.
Što se tiče bivšeg okretišta linije 60, ono je od stanice na pazaru udaljeno ravno minut ipo do 2 hoda. Također, linija koja obuhvaća stanicu "Pazar" je  uvijek bolje rješenje od one koja vozi kroz Marjanski tunel.
Još bi prodiskutirao o tome dali bi bilo moguće da te 2 linije staju i na stanicu kod Općine...

ALI, sve ovo je zapravo bespotrebno. Ono šta treba zapravo jest liniju 3 pojačati na svako 10 minuta, liniju 17 na svako 15 minuta, a liniju 7 na svako 20 minuta (ili sve 3 staviti još gušće, ovisno o broju raspoloživih autobusa i stanja rezervi). To bi značilo da bi linija 7 pokrila jedan dio grada, a linija 3 i 17 drugi dio grada, a obuhvaćale bi i sve putnike koji bi se ostalim linijama dovezli do Pazara i Općine (svi autobusi koji idu na HNK prolaze preko jedne od te 2 stanice tako da nebi bilo nikakvih problema). Vjerujem da čekanja uopće nebi bilo zbog gustoće polazaka i pokrivenosti, a prometne gužve bi se rješavale u dogovoru sa Policijom, koja je zadužena za to. Možda bi čak bio pogodak promijeniti trasu linije 3 da prolazi kuda i linija 17 (dakle kod Sukoišanske skreće lijevo u Ulicu Ivana Gundulića, pa zatim desno u Zrinsko-Frankopansku i onda ravno u Loru. Inače, linija 3 pogoduje i ljudima koji iz okolice Splita svojim automobilima dolaze na utakmicu. Na Lovrincu je komotno parkiralište gdje mogu ostaviti svoje automobile, nije u centru grada, a opet je dobro povezano i spojeno na  glavne ceste i tu se odmah ukrcaju u autobus.

Grad inače nije riješio problem parkiranja kada navijači dolaze na utakmice (ima oko Poljuda, ali ja smatram da nije cilj ljude tjerati da autima zakrče centar grada i da se parkiraju šta je bliže moguće "oltaru" (Areni)), ali da jest, trebalo je direktnu liniju uvesti od tog parkirališta do Arene, a ostatak prijevoza srediti na gore predloženi način.

KRATKO I JASNO, bez ikakvih idiotarija.

Prijevoz novinara od hotela Globo, Art i Atrium je riješen svako sat vremena, što će pretpostavljam voziti Regiji (252, 253) je takav kakav je. Na to trenutno nemam nikakvih zamjerki. Ajde, oni su "elita" i oni su ti koji  svojim nacijama prenose dojmove iz naše države, stoga im treba pružit šta bolju uslugu.

Uglavnom, Promet je to organizirao ovako, sa direktnom linijom koja je čisti promašaj, ali dobro, nema veze. Ako ništa, ja ću biti jedini putnik po cijele dane...
http://www.promet-split.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=203&Itemid=857

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

netko

Imaš pravo.Ta direktna linija je nepotrebna i ako več postoji mora iči kroz glavne djelove grada. :)
Dobro,možda su to oni mislili staviti kao pomoć linijama 3,17,7.Možda to,a osim toga dobro si napisao da te linije trebaju biti pojačane.I jesu i to 2 sata prije utakmice,a sad koliki je to pojačani interval tko zna?. ;)

No međutim moje mišljenje je da će to tako tako iči jer če biti preogrome gužve,tako da če i autobusi zapinjati.

No međutim(malo OT) biti će zanimljivo vidjeti autobuse koji će prometovati.
Dali če povuči CItare kao što je uobičajno kad su neke utakmice pa če prometovati rezerve ili če novi autobusi voziti na samim linijama koje su pojačane.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

maky

Znam ja da su te linije pojačane, ali neznam koliko. Vidjet ću sutra, ali pretpostavljam da nije puno različito od ovog šta sam napisao, jer nebi smjelo biti...

Gužve će biti kao i obično, u to ne sumnjam niti to poričem. Samo kažem da je trebalo surađivati i sa ostalim komunalnim službama i policijom. Da se mene pita, ja bi izbacio automobile iz centra grada jednom zauvjek, jer ono što svaki dan bude u 15-16 sati nebi poželio ni neprijatelju. Možda se tijekom ovih dana trebalo uvesti pravilo o parnim i neparnim tablicama. A gužve bi svakako bile manje da je grad negdje na perifieriji osigurao dosta parkirnih mjesta za ljude koji dolaze automobilom iz okolice u Split i onda direktnu liniju uveo da vozi od tamo do Spaladium Arene. Jasno, 12 tisuća gledatelja i nije nešto pretjerano (jer sam se nalazio u gužvi nakon nekih koncerata na Poljudu kad bi bilo 30 tisuća ljudi, pa bi se i te situacije nekako razrješile), tako da ponavljam, parkiralište na Lovrincu bi bilo idealno, kao i linija 3, kojoj sam također predložio blagu izmjenu trase u cilju izbjegavanja raskrižja sa najvećim gužvama.

A šta se tiče autobusa, malo upotrijebi logiku. Pa jasna je stvar da će vozit novi autobusi. Neznam kako to uopće možeš pitat?! Trebamo se predstavit u najboljem mogućem svjetlu i ponudit ljudima najbolje što imamo. Mislim da se Citari glancaju i spremaju jer na linijama 11, 18, 4, 9 (a i na liniji 17 nema g.b. 274 kojem još nisu popravili staklo) umjesto zglobnih Citara voze stari O305 G. A ne vjerujem da su svi baš u defektu. Prije će bit da ih glancaju za pojačanje na linijama 3 i 17, odnosno za direktnu liniju.
Nadam se da će sutra na regularnim linijama i koji stari MAN provirit nosom da se mogu izguštat...

Vozio sam se linijom 7 kada se igrala pripremna utakmica sa Slovenijom. Nisam se oduševio organizacijom jer je policija ogradila samo onaj dio oko dvorane, znači od Kreuma s jedne strane i onog drugog centra sa druge strane. Automobili su bili parkirani oko Poljuda i bilo ih je mnogo, a po isteku utakmice, policija je na nekim raskrižjima semafore postavila na treptajuće žuto svjetlo i vrijedilo je pravilo "snađi se druže!".
Ali ipak, uza sve to, mislio sam da će biti i veće gužve, no nije je bilo. Gore je kada  ljudi idu s posla u 15-16 sati (a mrzim sve one koji žive u Splitu i rade negdje u centru i na posao idu sa autom i zakrče cijeli grad. Njima treba doživotno progonstvo iz grada)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Dakle, Split je jedan od gradova domaćina.


Situacija je ovakva:
Novinare voze Regiji g.b. 252 i 253 koje još nisam fotkao lijepo, sve je ispalo mutno:




Za navijače postoji direktna linija Riva - Spaladium Arena. Dakako, dogodilo se i ono šta sam i pretpostavio. Autobusi voze prazni. Napravio sam nekoliko krugova, a da nije bilo mene, 2 puta bi autobus bio potpuno prazan. Inače nikad ne bude preko 10 ljudi unutra. Genijalac je tko god da je uveo ovo...
Uglavnom, taj posao odrađuju g.b. 266 i 272 koji polazak čekaju kraj hotela Ambasador (inače, tu je prije Tito odsjedao kada bi posjećivao Split, a sad mu je vlasnik Tomislav Ivić  ;D) jer je kod SV. Frane gužva. 5min. prije polaska stignu na okretište kod SV. Frane gdje čekaju da se NITKO ne ukrca.
Vozni red direktne linije:


Na fotki vidimo kako g.b. 266 čeka polazak dok g.b. 272 vozi prema Areni na svom polasku:


g.b. 266:


I na stražnjem displayu piše "ARENA"


Ovu fotku mi je upropastilo sunce, a bila bi sjajna (ovako je doslovno sjajna  ;D):


G.b. 266 kreće prema Sv.Frani po nepostojeće putnike...


... i ide natrag prema Areni:


g.b. 272:
I on se sakrio iza grma...




Najlakše ga je fotkati dok čeka kraj Ambasadora:




Gužva kod SV. Frane. Shole je morao svirati da se makne ovaj dostavnjak ispred kako bi se mogao zaokrenuti...






Ovdje sam ja (+8 putnika) u g.b. 266 idem prema Areni i mimoilazim se sa g.b. 272:


I evo ga u Lori:


Okreće se na novouređenom okretištu linije 3 gdje su zastave zemalja sudionica SP-a:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

No ipak, najviše putnika dođe krcatom linijom 3, koju uz Lion`s Cityje i zglobne Citare voze i SG313.

U ovom slučaju g.b. 189 (treba molit Boga da ne bude bilo kiše, inače će svi unutra pokisnut):


Evo ga sa ne baš prelijepom arenom u pozadini:


A tu je i g.b. 224, obavlja svoj dio posla:




Unatoč tome što je subota, pojačanu liniju 7 voze g.b. 221 i g.b. 261.


Počeo je već bio padati mrak pa sam se zaputio doma, jer nema smisla da fotkam po mraku kad ne ispada dobro...
Uglavnom, danas je bilo malo normalnije jer je subota, ali jučer je bio kaos.  Igrala je Hrvatska, masu posebnih vožnji, ali i običnih, radni dan je bio, škola...
Uglavnom, na većini linija su se redovi vožnje od 3 smjene razbili na 2 smjene, jer nije bilo dovoljno vozača za sve autobuse, što ih je dosta opteretilo. Recimo, jučer na jednom vozom redu linije 7, stavljene su bile 2 umjesto 3 smjene. To je značilo da je prva smjena bila od 6:15 - 14:20. Druga smjena je bila od 14:20 do 23:15, s time da  je predzadnji polazak bio u 20:15 i nakon odvoženog kruga pauza do polaska u 22:15 (cca sat vremena).
Nije lako...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Na liniji 3 danas sve odreda Lion`s City troosovinci, vidio sam i jednog Citara g.b. 269 i jedan Lion`s Classic g.b. 257 u kojem sam se sad vozio i koji grije ko lud. Možete u kratki rukav unutra  :)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

ist

Evo prijedloga koji možete brisati, a možete ga i usvojiti, pa brisati  ;)
Naime, da se otvori posebna tema na kojoj će se pisati o prijevozu na Svjetskom prvenstvu iz svih gradova i da ne bude problema ako se sadržaji u toj grupi budu duplirali sa sadržajima u nekoj drugoj temi. Ovako su stvari o prvenstvu raspršene na nekoliko mjesta

Shole

Pa nije ovo forum o Rukometnom prvenstvu.  Oni gradovi u kojima se odigravaju utakmice će pratit tako kako budu (ovisno o podforumu), i stvarno nema smisla sad otvarat temu RUKOMETNO PRVENTSTVO i onda unutra pobacat malo Zagreba, malo Splita, malo Varaždina.
Jedino bi prihvatio tvoju ideju u slučaju da se otvori nova tema i u njoj opet podteme za svaki grad (tako smo počeli slagat proizvođače)

maky

Meni je isto ovako bolje, ali nema sad veze to...

Upravo sam bio kraj Arene. Utakmica je taman završila i Lion`s City g.b. 232 je došao u Loru i gdje je stao nije više mrdnuo dok se nije cijela dvorana ispraznila.




I tako, kada se napokon zaokrenuo, ukrcao je ljude koji su čekali na stanici. Ali zaprepaštenje! Od SVIH ljudi koji su izašli iz dvorane, nije ih bilo ni stotinjak što su se ukrcali u autobus. Bio je on popunjen, ali ni blizu kao što sam očekivao. Veća gužva bude normalnim radnim danom kad idu školarci pa kad shole jedva zatvori vrata iz 3-4 pokušaja... Stvarno mi nije jasno, nije valjda da su svi išli osobnim automobilima...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Moram priznat da sam se danas iznimno iznenadio...

Kao prvo pohvale Prometu zbog dobre organizacije prijevoza (da, doživio sam i to da ih po prvi puta pohvalim jer su nešto dobro organizirali, morat ću upamtit ovaj datum). Dakle, ipak oni mogu kad hoće, sad mi je jasno, a zato ću zbog ovoga svaki put kad nešto ne valja bit još kritičniji, jer nerad i šlampavost ne toleriram ni najmanje.

Dakle, nakon utakmice Hrvatska - Španjolska, koja je jedna od glavnih i najočekivanijih, gdje je Arena bila prepuna, dogodilo se da je dosta navijača koristilo autobusni prijevoz.
Međutim, problema nije bilo, jer se Promet tako  organizirao da na okretištu u Lori uvijek bude 5 autobusa na raspolaganju.

Bila je to sjajna sinergija Lion`s Cityja i Citara.

Naslutio sam da se događa nešto čudno kada sam vidio Citara na direktnoj liniji kako iz garaže dolazi prema Areni, što nije bilo prvotno planirano, jer su direktne linije trebale voziti svaki dan samo do 18:30 sati...


Nakon utakmice polazak su čekali Lion`s City LL na liniji 3 (zaboravio g.b.), Lion`s City na liniji 7 (g.b. 221) i Mercedes Citaro G na direktnoj liniji za rivu (g.b. 266):


Sa druge strane su svoj polazak čekali Lion`s City LL na liniji 3 (g.b. 225) i Citaro G na direktnoj liniji (g.b. 272):


Prvi se otisnuo jedan od troosovinaca na liniji 3, dok je u međuvremenu stigao Lion`s Regio za novinare i jedan Citaro G na liniji 3, koji je stao iza g.b. 272 i strpljivo čekao svoj polazak.

Tada je na čelu kolone ostao g.b. 221 na liniji 7 (koja inače tu ne prolazi, pogotovo ne u ove sate):


Nikako ne smijem zaboraviti pohvaliti ljubazne Prometove vozače g.b.-eva 266, 221 i 272 koji su stajali kraj autobusa i odgovarali na bezbrojna pitanja putnika bez imalo mrzovoljnosti (meni je već došlo da nekoga nokautiram jer su svi postavljali ista pitanja). Naravno, stvar je bila u tome da nitko nikad nije vidio liniju 7 u Lori i svi su pitali jeli to to i kako i zašto. Također,  svi su pitali isto pitanje u vezi direktne linije, a pola smotanih ljudi je tražilo liniju 3, čiji je autobus bio parkiran sa druge strane ulice. No vozači su ipak strpljivo odgovarali na sva pitanja. Naravno, često se pitalo i kada autobusi kreću, našto je bio odgovor "kada se napune" što je bilo i točno.

Ušao sam u g.b. 266 na direktnoj liniji (koja je po prvi puta ikad bila PREpunjena). Pun zglobni Citaro, nisam ni sam mogao vjerovati. Nakon utakmice su se svi zaputili na Rivu, odnosno Prokurative, gdje je veliki šator... Uglavnom, cesta je bila mokra i počela je poslije i kiša padati. Meni je bilo čudno što vozač od g.b. 266 vozi jako sporo, koristeći samo prvu i drugu brzinu. Vožnja do Rive je trajala dosta duže no inače, no pohvale čovjeku na prisebnosti. On zna zašto je tako vozio, znam i ja sada, iako sam znao i prije, ali ipak mi se činilo malo nevjerojatno. Uglavnom, pričao sam već da Citari ništa ne koče po mokrom. Odmah im blokiraju kotači i onda ABS mora spašavati stvar. Mislio sam da se to ne događa kada su prepunjeni, ali ipak je. Izašli smo iz tunela i počeli se spuštati onom malom nizbrdicom do raskrižja gdje smo trebali skrenuti lijevo. No Citaro je odlučio po svom, pa je ipak malo proklizao na kočenju, što nisam očekivao (a pretpostavljam ni ostali). Sreća stvarno šta je vozač vozio jako polako i sve pohvale ne tome, tako da smo svi sretno stigli na odredište kod Sv. Frane. Jedno 10 minuta poslje je stigao i g.b. 272...

Eto, to bi bilo to za danas. Ostaje nam još sutra jedna atraktivna utakmica pa ću vidjet šta se da učinit...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Tlimfocit

maky ako ti kažeš da je bilo dobro organizirano onda mi ostali nemamo što nadodat...
osim hvala dragom Bogu da su se opametili....nadamo se da će tako bit i dalje....

maky

Danas sam se prije utakmice vozio linijom 18 od Mejaša prema gradu. Kod Muškog đačkog doma je ušla skupina momaka (njih desetak) i  odmah su uletjeli sa bubnjevima, trubama, raspjevani i razigrani. Skakali su po cijelom autobusu, pjevali, trubili, bubnjali. Momci su bili veseli i bilo je baš lijepo, naravno, nije nikom ni na kraj pameti bilo išta razbiti  ;)
Čak je jedna pjesma išla i vozaču u čast...  :)

A sad, šta se tiče same organizacije prijevoza nakon utakmice, opet ista stvar.
Po svršetku utakmice ispred dvorane su bili Citaro g.b. 274 na liniji 3, MAN SG313 g.b. 190 na liniji 7, Lion`s City LL g.b. 225 na liniji 3 i 2 Citara na direktnoj liniji za Rivu (g.b. 266 i 272). Sve isto kao i jučer, kad se autobus napuni, krene, s time da je danas g.b. 266 na direktnoj liniji  krenuo sa jedno 70-80% popunjenog kapaciteta jer je bio krcat otočana kojima se izišlo u susret da stignu na trajekt. E da, bila je unutra i skupina od 8 Šveđana  :)

274:


190:


Redom g.b. 225, 266 i 272 parkirani jedan iza drugoga (sa g.b. 266 je došao i prometnik, koji je određivao kada koji autobus treba krenuti):


I prije nego li smo i krenuli, već je stigao još jedan Citaro na liniji 3 - g.b. 268:


To bi bilo to iz Splita! Ne vjerujem da će za polufinale biti nekakva pretjerana navala jer Hrvatska sigurno neće igrati u Splitu...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!