Rovinj 15.6.-18.6. (autobusi u Istri)

Autor Tomek, Prosinac 07, 2007, 19:12:48

Tomek

Ovu reportažu nisam do sada stigao staviti na forum, ali eto ga probat ću ovih dana malo po malo postati.
Uglavnom bio sam jedan vikend u Rovinju u 6 mjesecu i vidio i slikao neke autobuse koje nemamo još na forumu, no idemo po redu.
Krenuo sam u četvrtak u 22.30 iz Zagreba sa Neoplanom Translinerom N316SHD gb0017
Vozači Croatie busa su izgledali vrlo izmučeno već u početku puta.
Autobus je uredan, ali vidi se da je prošao već milijune.
Evo par slika još iz Zagreba:











Sjedio sam u zadnjem redu autobusa i do Karlovca je put protekao mirno i udobno i prilično brzo. U Karlovcu smo na kolodvor došli u isto vrijeme kad i AP VŽ-ov AV120 gb391 koji je putovao za Meðugorje i Promet Makarska Cityliner N1116 koji je išao za Makarsku.











Nakon što smo krenuli iz Karlovca malo sam ostao zatečen time da se bus više nije vratio na autocestu za Rijeku nego je krenuo na staru cestu. No dobro, volim se voziti, a i cura je uz mene zavoljela i uz činjenicu da u Croatii vjerojatno štede na cestarini krenuli smo dalje.
Prošli smo Dugu Resu i prilično brzo išli prema Delnicama koje su trebale biti iduća stanica no nešto se dogodilo..
Dogodilo se to da je Transliner počeo ružiti kod mjenjanja brzina i to sve više se straga čulo kako mjenjač šteka. Gubili smo brzinu i usred noći stali iza jednog zavoja sa ukljuèena sva 4 žmigavaca. Jednostavno bus nije htio više krenuti.
Nije bio nimalo ugodan osjećaj sjediti u zadnjem redu dok bus stoji usred noći iza jednog zavoja kojim se prolazi sa cca 70 km/h. Vozači su pokušavavali ubaciti u 1. brzinu, ali sve što se dogodilo je bilo to da je poèelo smrditi po paljevini te sjetivši se svih zapaljenih MAN-ova i Neoplana bila je to dodatna knedla u grlu.
Srečom, nekako smo uspjeli krenuti i stanje se normaliziralo. Transliner je vozio opet normalno no nakon 10 min opet je zaružilo i to je bio kraj. Spustili smo se nizbrdo bez gasa do doline rijeke Dobre gdje je bila jedna Inina pumpa koja nije radila, ali je poslužila kao ugibalište.





Taj tjedan je bilo oko 30 stupnjeva no vani te noći je iz usta išla para pa to dovoljno govori da baš i nije bilo najtoplije. Autobus je stao točno u 23.40. Vozači su rekli da je otišla getriba koja je veæ dan prije na putu za Bašku zezala.
Putnici su ostali sjediti u autobusu, a vozači su kombinirali šta napraviti. Bila su dva izbora, čekati rezervu iz Zagreba ili zvati AP VŽov bus koji je bio na liniji za Pulu koja je išla sat i pol poslije nas, ali autoputom. Buduči da je u 8.00 neki autobus trebao krenuti iz Rovinja za Zagreb odlučeno je da se čeka rezerva.







Rezerva se pojavila nakon priliènog čekanja u 01.45. Dežurnog vozača su morali prvo zvati da dođe u garažu pa da još pokupi autobus, a bus je bio dobri stari Neoplan Cityliner N116H gb485.







Konačno smo krenuli i to tako da je vozaè rezerva ostao voziti Cityliner s tim da mu se priključio jedan vozač iz Translinera dok je drugi ostao sa busom.
Sam Cityliner je od Translinera udobniji za dva koplja. Nevjerovatno je da toliko izrauban autobus koji za Croatiu vozi već 15 godina još uvijek je barem po udobnosti mnogo bolji no Translineri koji su 1999. godište i koji stalno voze Croatiine linije za Njemačku. Sjedala u Cityju imaju širu površinu za sjedenje, a i malo su mekša(no ne i premekana) što je za putnike dragocjeno.
Da nadoknadimo vrijeme vozač je vozio mnogo brže no inače i kod Vrbovskog je otišao na autocestu te smo preskočili Delnice i jurili ravno za Rijeku.

U Rijeku smo došli oko 3.00 i za to doba, pogotovo jer je noæ sa èetvrtka na petak je bilo prilièno živahno i ružno. Puna Žabica mladih u vidno alkoholiziranom stanju, koji su se naguravali i derali. U Zagrebu sam skoro svaku noć vani i takve scene se jedino mogu naći petkom i subotom i to ispred klubova.

Od autobusa na Žabici je spavala ATR-ova S309HD gb1171, a na linijama su bili Euroliner od Transturista Tuzla i S415GT-HD gb1253 od ATR-a koja je išla za Njemačku. Prije no što smo mi nakon 15 min pauze krenuli dalje u Rijeku je došao i AP VŽ-ov bus za Pulu, a to je bio ljubičasti AV120.







Mi smo krenuli dalje i u Buzetu je vozač - rezerva izašao i nastavili smo sa vozačem iz Translinera. U Umag smo već došli kada se danilo i tamo sam ulovio S415HD od Briona



U Novigradu su bila dva Istraprometova autobusa, TAM 260A119TK i MAN EL 2x2(nisam siguran dali je 100%)





Nastavili smo dalje prema Poreču pa evo još par slika







U Poreču na kolodvoru su bili ATR-ovi gb829 i 1144





Na parkiralištu kraj kolodvora su bili ovi autobusi





Ovaj Skyliner je od Trgotransa iz Karojbe



U 6.40 smo došli u Rovinj. Jadan vozač je otišao na jutarnju kavu i u 8.00 je veæ imao polazak za Zagreb.
Na Rovinjskom kolodvoru nas je dočekao ATR-ov MAN Lion's Star gb1137

-pogledajte razliku u dizajnu









Ja sam svoj put do jednog malog mjesta nastavio u ovom radničkom TAM-u 80A60 u kojem se stvarno doživljaj voziti. On inače vozi ATR-ovu lokalnu Rovinjsku liniju.



I onda su se pojavila dva MAN-a od ATR-a.
Gb1165 koji je MAN Lion's Comfort je shef već jednom ulovio:





No gb1169 još nismo imali na forumu i taj je jednak gb1144(imaju drugačiju prednju i stražnju masku - na gb1144 je prednja mjenjana dok je na gb1169 zadnji branik mjenjan)





U Rovinju i okolici u subotu 16.6 sam ulovio ove autobuse:

TAM 260 A 116 P gb806 od ATR-a



MB Tourismo od Briona



kratki MB O 303 od AS ER Jukić iz Rovinja koji isto vozi lokalne ATR-ove linije



Setru S 315 HDH od Nini toursa iz Zagreba



MAN Lion's Classic od Presečkog



Čehe sa Irisbusem



MB Tourismo od Street toura iz Slovenije



Neoplan Tourliner od Integrala



I jedan Neoplan Skyliner



Tomek

U nedjelju sam bio u Plavoj laguni na kupanju. Usput sam skoknuo i do ATRove garaže i kolodvora.
Evo slika sa kolodvora:



gb1225 i gb1216 - meni su te ciglice strašno ružne



gb1117 i gb1060 - MAN-ove krstarice



Kraj kolodvora Noge Touring od Šegon transa koji vozi za Atlas



U porečkoj garaži nažalost tužne vijesti za ljubitalje malo preostalih TAM-ova.
No idemo po redu kako sam slikao:

TAZ Dubrava 1438V gb991 i iza nje Cityliner N1116 gb1213



MAN gb1138



I onda pogled na starine - meni su osobno ova dva autobusa možda i najdraži autobusi od svih:
Ovom 260A116P nisam uspio vidjeti gb jer ga ima samo samo sa lijeve strane, no 260A119T je gb801 i još je u voznom stanju





Do ta dva je sparkirana bila i Dubrava gb990



A ova dva više nećemo moći vidjeti:

gb779 je još u četvrtom mjesecu bio u voznom stanju kada sam ga slikao u Pazinu, a gb821 je zanimljiv po tome što ima prozore kao Autotrolejevi TAM-ovi 260A119





Do njih je sparkiran i gb771, no on još nije bio u to doba u procesu rastavljanja, to je vjerojatno posljednji TAM 190 A 110 T u ATR-u



Ispred svih njih Marbus B3 090 TH gb1245



U garaži je čini mi se bila sparkana Dubrava 4025



Ispred garaže još jedna vrlo aktivna legenda - gb829





U Poreču i okolici Poreča sam još ulovio:

Marbus B4 080 od Lagunatransa



Sanos S315 od Lagunatransa



MAN Lion's Coach od Briona Pula



MAN Lion's Comfort od Istraprometa(redizajnirani prednji dio)



MAN Lion's Star gb1137 od ATR-a sam ulovio na putu za Pazin



U Pazinu zanimljiva ekipa:

TAM 260A116P gb831 i MB O 407 gb1140 koji više nema bijeli prednji branik





Setra S 215 UL koja još nije dobila garažni broj koji su joj skinuli - vjerojatno će bez njega i u rashod



TAM 260A119TK gb826, na pločici piše da je 1990. godište



Na kolodvoru u Pazinu MB O303 Trgotransa iz Karojbe



TAM-ovi 260A116P gb794 i gb808 - zanimljivo da je mnogo tih autobusa preživjelo u Čazmatransu, Autotransu, Prometu iz Splita, Libertasu iz Dubrovnika dok su u ZET-u i Autotroleju već odavno rashodovani(mislim prerano)



Na kolodvoru je još bio i Marbus B3 090 TH gb1255



Putem nazad za Rovinj na ipsilonu sam ulovio Irisbus Iliade od Austrobusa



I u samom Rovinju Setru S315HDH od Filsa



I MB O404 gb503 od Croatie



U ponedjeljak sam išao za Zagreb.
Budući da povratna karta za Croatiu bus vrijedi i za AP VŽ išao sam nazad sa AP VŽ-om koji je u 16.00 išao iz Rovinja za Zagreb(krenuo je ranije iz Umaga).

Na rovinjskom kolodvoru su kada sam došao bila 4 autobusa:



Gb1169 i 829 su prvi otišli



Na kolodvoru je ostao gb1216







A došao je gb1147



Tu je bio i MB O404 gb503 od Croatie koji je očito dobio neke djelove od razbijenog gb502




Tomek

Oćekivao sam da će AP VŽ poslati neki AV 120 no došlo je ugodno iznenaðenje:

Setra S 317 GT-HD gb505 - bus je prava mrcina













Putnièki prostor je uredan i dobro očuvan



Na svakom staklu su ovakve naljepnice



Vozili smo se prema Puli jako brzo, a budući da sam sjedio straga poslikao sam par autobusa putem:

Dva Mercedesa, jedan od Talijana, jedan od Slovenaca





Evo malo autobusa od Briona Pula ulovljenih prema i u Puli:

TAM 260 A 119 TK



Dva MAN-a Lion's Coach





Još dva TAM-a 260 A 119 - u odličnom su stanju, mogli bi još voziti 10 godina, nadam se da će koji i ostati toliko dugo







Pogledajte ga kao dobro izgleda





Brioni imaju stvarno odlično održavanje.

Evo o Pulaprometu. Dok sam ja bio nažalost, novi Citelisi nisu još vozili, ali je još vozio SG 220

Europolisi:

gb211



gb214



O405N2 - gb185



O405 - gb196



Evo još malo gb185





gb193



Legenda - gb167



Jedan Citelis se sunčao u daljini



Još dva Europolisa

gb209





U garaži Pulaprometa TAM-ovi 190 A 110 koji tamo čekaju bolja vremena





I zadnji kojeg sam ulovio putem za Labin - MAN SL 223 gb201



Zatim smo se vozili za Labin.

Istra je jako lijepa, ne samo na morskim obalama, nego i u unutrašnjosti



Neko vrijeme smo se vozili iza Citylinera od Nino toursa



U Labinu viđeni:

gb1154



Živ je još uvijek gb932



S lijeva na desno

gb1205, gb1087 i gb1196



Na izlazu iz Labina stoji ovaj TAM 190 A 110



Evo da nastavim reportazu iz Istre...

Nakon Labina smo na 15 minuta stali kod Plomina.



Nakon sto su se vozaci, a i mi odmorili krenulo se dalje prema Rijeci



Ovo bi ako se dobro sjecam trebao biti gb1164



Jedan Van Hool



Autotrolejeva makina



I onda smo došli u Opatiju









U Opatiji smo pokupili putnike i odmah krenuli dalje





I onda smo dosli u Rijeku:

Zao mi je sto ova slika nije bolje uspjela jer nazalost, jedne od ove dvije legende vise nema



Ovaj Croatia express je uvijek tu kada dodjem u Rijeku





Zabica:







Tri Setrice



Lijepa dobra TAZ Dubrava D1438V gb1038 - kako smo bili glupi sto smo uspjeli unistiti TAZ i Eurobus





Jos malo gostiju na Zabici









I za kraj moja ljepotica toga dana na Zabici



Jos par slika iz Rijeke iz sada vec dalekog 6 mjeseca







Ova Dubrava je u vlasnistvu Sumarskog fakulteta iz ZG-a. prema Grobniku je zbog uspona vozila oko 40km/h kasnije jos i sporije jer smo projurili kraj nje mkao formula 1



Gradjevinci se voze u ovima:



Nadam se da ce netko skupiti volje pa otici uloviti ovoga ex Autotrans TAM-a 260A120 na kojem mozda nadje i garazni broj. Ovaj drugi TAM je ex Presecki



Prelijepa nova S415HD od Briona



Jos malo slika s puta



Dok smo se vozili prema ZG-u u suprotnom smjeru su prosla sva tri autobusa Plavog mora iz Umaga:

S315GTHD



S415GTHD



Merc O303 nisam slikao jer smo se mimoisli u tunelu. Moze ga se naci na forumu u mojoj reportazi o Istri iz 4. mjeseca
To bi bilo vise-manje to, nazalost trebalo je podosta vremena da sve to stavim na net, ali za vidjeti dobre-stare TAM-ice nikad nije kasno.