Irisbus Citelis CNG

Autor kekobus, Ožujak 12, 2009, 14:03:33

Ivan

Pa nije baš u začetku, u Beču već godinama vozi hrpa MAN-Gräf&Stift LPG autobusa, a vjerujem da ih ima i drugdje...

tramvajac 92

Pa šta onda nisu to kupili jer onda se nebi događalo da ako plinara crkne da nema tih buseva vani..

Shole

#437
ima negdje na forumu već objašnjenje razlike u CNG i LPG pogonu, samo ko bi to našao sad



EDIT:   evo našao ovaj Conectov post u Autotrolej podforumu.   Znao sam da ima neka caka sa momentom koji je prilično manji kod LPG pogona

Citat: conecto  u Siječanj 09, 2009, 11:07:44
Moguce je da ce postojece motore prepravljati na plin što je izvedivo (oni tad postaju otto-motori, a i tvornički plinski motori izvedeni su iz diesel-motora). ZET je to učinio sredinom devedestih s jednim ljubljanskim TAM 260 A 116 u nekoj talijanskoj radionici no nije bilo srece s njim pa je kasnije vracen u prvobitno stanje. Pokvario se vec na prvoj vožnji dok je vozio tadašnje gradske glavešine. Ne piše nigdje ni da li se radi o LPG ili CNG, ali može se zaključiti da je riječ ipak o LPG kad je rečeno da ce punionica biti dostupna građanstvu (a i prepravka na CNG je vjerojatno prekomplicirana jer se radi o tlaku goriva od oko 200 bara). Mislim da plin (pogotovo LPG) za brdovitu Rijeku baš i nije neka sreca jer takvi motori imaju znatno manje okretnog momenta. Kod vozila s automatskim mjenjačima prilagođenih dizelu također bi moglo biti problema jer šaltaju na oko 1500 o/min, a tu je LPG-motor još uvijek jadan (trebaju mu višlji okretaji). I ne znam što su sad svi u Hrvatskoj navalili na taj plin (nakon ZG), pogotovo uz ove nestašice - prvo nije bilo LPG-a dok je s Rusima ova frka oko prirodnog. Istina je da u Europi u mnogo gradova voze autobusi na plin vec dugo no najnovija kretanja u industriji donose i nova rješenja, a u skoro vrijeme najizgledniju buducnost imaju hibridi. Za njih nije potrebna nikakva dodatna infrastruktura što se tiče goriva jer koriste dizel uz potrošnju manju za 30-tak posto. Kombinacija dizelskog i električnog motora radi prema potrebi i opterecenju, a zajedničkim radom donose veliku snagu vozilu u kretanju (zbog čega se u njih ugrađuju kompaktniji dizel motori). Osim toga dio energije skupljaju u vožnji pošto se tokom kočenja pune baterije električnog pogona). Na žalost u Hrvatskoj to još nije nitko prepoznao, pa iako je hibridni pogon još uvijek novost i relativna nepoznanica vrijedan je razmišljanja pri planiranju bliske buducnosti.

421

Citat: Portos  u Rujan 29, 2009, 13:42:24
Citat: 421  u Rujan 24, 2009, 23:08:48
Zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa u APD ništa od građevinske dozvole(zasad) pa niti početka radova.
Pa neka naprave punionicu u APP ako su tamo imovinsko-pravni odnosi rješeni. Osobno mi nimalo ne bi smetalo kada bi Citelisi bili u APP.


Mislim da je i tamo slična situacija s "papirima", uz još jedan problem:pritisak u plinskoj instalaciji koji mora biti 6 bara i dovoljnog protoka.
No, zbog konfiguracije terena u zapadnom dijelu grada koji pokriva APP, nisam siguran da će to biti moguće.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Ivan

Citat: 421  u Rujan 29, 2009, 21:37:51
Citat: Portos  u Rujan 29, 2009, 13:42:24
Citat: 421  u Rujan 24, 2009, 23:08:48
Zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa u APD ništa od građevinske dozvole(zasad) pa niti početka radova.
Pa neka naprave punionicu u APP ako su tamo imovinsko-pravni odnosi rješeni. Osobno mi nimalo ne bi smetalo kada bi Citelisi bili u APP.


Mislim da je i tamo slična situacija s "papirima", uz još jedan problem:pritisak u plinskoj instalaciji koji mora biti 6 bara i dovoljnog protoka.
No, zbog konfiguracije terena u zapadnom dijelu grada koji pokriva APP, nisam siguran da će to biti moguće.

Pa, i meni bi se sviđalo da dio dođe u APP, ali ne više od pola. Pogotovo solo, upravo zbog spomenutog terena, dosta strmijeg nego na istoku, zapravo bi mogli bez problema voziti jedino na 118, dok sve ostale gradske linije imaju prilično ozbiljne uzbrdice ili su prilično duge pa bi puno potrošile (npr. 123), a da ne pričam o problemima koje bi mogli imati na prigradskima.

Inače, u Dubravi Grad očito ima ogromno zemljište, tako da sumnjam da se imovinsko-pravni problemi, ako postoje, tiču vlasničkih odnosa koje bi bilo lakše srediti u APP (i stvarno ne znam gdje to APP ima toliko slobodnog mjesta, jedino da se širi na susjedna područja, ali stvarno ne znam kako to sad u ogromnim dubravskim pustopoljinama i unutar pogona nema mjesta), prije bih rekao da je netko zabrljao tehničku dokumentaciju za dozvolu... Samo nagađam, naravno.

maky

Morate također računati na to da će trebati provesti i plinovod do punionice, jer dovoziti plin cisternama ni u kom slučaju nije rješenje s obzirom na količinu autobusa i potrebne količine plina...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

421

#441
Citat: maky  u Rujan 29, 2009, 23:42:05
Morate također računati na to da će trebati provesti i plinovod do punionice, jer dovoziti plin cisternama ni u kom slučaju nije rješenje s obzirom na količinu autobusa i potrebne količine plina...


LPG je ukapljeni plin koji se dovozi do punionice cisternama,  tekuć je i malog  pritiska pri punjenju u vozilo.
CNG koristi plin iz postojeće instalacije koja se koristi u kućanstvima, no preduvjet za punjenje u bus je veliki promjer cijevi, minimalni pritisak od 6 bara i kompresor(i) koji će ga stlačiti u spremnike na maksimalno dozvoljeni pritisak (do 240 bara).
Prema tome, nekakvo dovoženje CNGa u  cisternama je mission impossible.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Portos

Vrlo vjerovatno APP ima kotlovnicu koja koristi prirodni CNG plin i dovoljno bi bilo sagraditi odgovarajuću punionicu sa kompresorima za punjenje autobusa. Nažalost više se niti APP nema gdje širiti, jer je okolno zemljište zauzeto, no današnji broj vozila ipak je puno manji nego prije 15-ak godina dok je ZET još vozio na prigradskim linijama Zaprešićkog, Jaskanskog i Samoborskog područja.
U svakom slučaju punionica u Radničkoj nije nikakvo rješenje, nikako se nije smjelo dogoditi ovakvo stanje, uskoro će APD imati 60 CNG autobusa ovisnih o jednoj punionici koja je još k tome dosta dislocirana od autobusne garaže. A kad se i sagradi punionica, i ona se može pokvariti, dakle rješenje je punionice u APP i APD svakoj garaži pola Citelisa i svi sretni i zadovoljni.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

421

Citat: Portos  u Rujan 30, 2009, 09:19:11
Vrlo vjerovatno APP ima kotlovnicu koja koristi prirodni CNG plin i dovoljno bi bilo sagraditi odgovarajuću punionicu sa kompresorima za punjenje autobusa. Nažalost više se niti APP nema gdje širiti, jer je okolno zemljište zauzeto, no današnji broj vozila ipak je puno manji nego prije 15-ak godina dok je ZET još vozio na prigradskim linijama Zaprešićkog, Jaskanskog i Samoborskog područja.
U svakom slučaju punionica u Radničkoj nije nikakvo rješenje, nikako se nije smjelo dogoditi ovakvo stanje, uskoro će APD imati 60 CNG autobusa ovisnih o jednoj punionici koja je još k tome dosta dislocirana od autobusne garaže. A kad se i sagradi punionica, i ona se može pokvariti, dakle rješenje je punionice u APP i APD svakoj garaži pola Citelisa i svi sretni i zadovoljni.


Potpisujem!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

mansg313

695 na 225/2...za 3 kruga koliko radi na 225 ovaj autobus je sasvim prikladan...

Shole

Žali bože love za leasing za 3 kruga

tramvajac 92

A šta ćeš mora i tamo nešto voziti..

conecto

#447
Citat: Shole  u Listopad 06, 2009, 21:17:44
Žali bože love za leasing za 3 kruga

Dobro je kad i to odradi - ne zbog busa, nego zbog tankanja plina. Punionica CNG-a svaki je tjedan barem jedan dan u kvaru, pa tako i danas (zapravo još od jučer) - u AP Dubrava vozi sve što ima registraciju: O-405 N, O-405 GN, Conecti, bijeli Irisbus Crosway (kojeg je jedan biser kad su ga poslali na tankanje također odvezao u Radničku, a ovi nisu mogli naći priključak plina), pa i ovaj trenutni King Long. Čini mi se da jedino uz Citelise stoje Marbusi.

A što se tiče love za leasing tu nema brige jer ima u Bandića para. A kad para više ne bude on će već bit na Pantovčaku... I svi će se prisjećat zlatnih vremena dok je on bio gradonačelnik!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Inače, Citelis GB 696 koji je teško nastradao u sudaru s dizalicom na Sveticama je popravljen što se tiče limarskih i lakirerskih radova - treba joša samo nalijepit naprijed oznaku i garažni broj, a fali vjetrobransko staklo i prednji displej (kojeg su vjerojatno danas postavljali dok je bio u električarskoj hali).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Max-d

Ako vam je potrebno malo friskog zraka i ako se zelite zastiti od sunca pomocu rolete,dobijete jako zanimljiv pogled u lijevo ogledalo na Citelisu,skoro pa savrseno!!!