Irisbus Citelis CNG

Autor kekobus, Ožujak 12, 2009, 14:03:33

421

Citat: tramvajac 92  u Srpanj 05, 2010, 21:18:25
Ima li možda netko zvuk trube ovog autobusa?
115 dB čistog zadovoljstva (za vozača)!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

tramvajac 92

I za mene kad mi se prišulja iza leđa a vozač lagano potrubi.

421

#527
Na GK je čest slučaj skraćivanja putanje od strane putnika kad  iz pothodnika kreću  ka zapadnim stajalištima linija 268,330,218,234. Tad se kreću terminalom gdje  prolaze autobusi ili kreću sa stajališta pa  postoji nekoliko načina kako izbjeći sraz s njima:
potrubiti ( pa se jako prepadnu, naročito ako voziš Citelisa s zračnom trubom, no u ZG postoji zabrana davanja zvučnog signala-kažnjivo. No to kolege ne prakticiraju (zbog buljimir bus123), ili krenuti, pa se na ler gasu
šuljati iza njih dok ne skuže sjenu / svjetlo od busa-obvezno uključivanje brisača pa slijedi  buljimir  bus123 ili
obići u malo većem luku. bus123  ::|
Obzirom da su ljudi u "svom filmu",ili ne čuju ili nose slušalice od MP3 u ušima,ili konverziraju mobitelima , dolazi do smiješnih situacija, ali dosad nije bilo slučajeva bliskog susreta bus/putnik .
@tramvajac 92
Ne bih baš volio biti ispred busa kad vozač  Citelisa"lagano potrubi!"
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

STIB

Proradila punionica plina u Radničkoj! Slikano danas, malo iza 16h:
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

421

http://www.jutarnji.hr/zagrebacki-holding-dize-100-milijuna-kuna-kredita-da-bi-isplatio-place/844658/
Možda ovaj članak ima veze?
@STIB fotka Ti je vrlo, vrlo  EKOLOŠKI osviještena!
Viseća reklama vrlo zorno opisuje kao se jeftino voziti, no nigdje se ne spominje-PLAĆANJE!
Ako bude odabir za foto godine, imaš moj glasić! ;D
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

marin

Bome i ja sam jučer vidio na liniji 223 što je meni neobično Citelisa.

Berlingo

Na Jankomiru u krugu carinarnice i dalje stoji parkiran zglobni Citelis. Nema po sebi nikakvih oznaka. E pa sad me vec stvarno kopa sta je to.

conecto

Citat: 421  u Srpanj 07, 2010, 22:50:19

@STIB fotka Ti je vrlo, vrlo  EKOLOŠKI osviještena!
Viseća reklama vrlo zorno opisuje kao se jeftino voziti, no nigdje se ne spominje-PLAĆANJE!

Mislim da je ta viseća reklama skinuta prije par tjedana otkad su izvjesili novu cijenu plina koja je negdje blizu 6 kuna. Pošto CNG-busevi troše više od dizelaša čini mi se da zagovornicima teza o uštedi na gorivu lagano pada u vodu (uz sve druge komplikacije s CNG-om u ZET-u).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Berlingo

Citat: Berlingo  u Srpanj 30, 2010, 01:20:01
Na Jankomiru u krugu carinarnice i dalje stoji parkiran zglobni Citelis. Nema po sebi nikakvih oznaka. E pa sad me vec stvarno kopa sta je to.
Slikano iz daljine i kroz zicu. Ispricavam se na kvaliteti. To je taj. Malo sam se raspitivao, niko nema pojma.

conecto

#534
Izgleda da je Irisbus svojim velikim ulaskom u ZET preuzeo i njegov način održavanja.

Godinu i nešto sitno star autobus...



Nije da nam nešto posebno fali za izlaz kad ih ionako skoro pola ne stignemo napuniti plinom tokom dana (što naravno nije pogreška Irisbusa), ali nije ga baš lijepo vidjeti ovako, izvađen motor nakon nekih 50-60 tkm



Na slici se to možda i ne vidi najbolje ali prilično je očerupan i iznutra, cijela armatura dignuta u zrak, nema prednjeg displeja...



Ni ova masna mrlja na zadnjoj haubi Crosswaya ne izgleda baš...

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

maky

Jučer se prvi puta vozio u ovom zglobnom čudu. Načitao sam se toliko loših komentara ovdje da sam očekivao neznam ni ja šta.
Istina, otraga me zbilja zapljusnuo val vrućine (ide nam zima, pa i nije toliki bed  ;D ), a ostalo je sasvim OK. Nit su štekala vrata, nit je bio neudoban, nit je klapao ovjes, nit je škripala plastika...
Neznam čemu toliki prigovori?! Očekivao sam i da će ZF getriba trzati, kad ono ništa. Gore su u Splitu na dizelskim MAN-ovima te ZF getribe.
Autobus nije bio na nekoj posebno opterećenoj liniji, pa neću suditi o motoru, a i nisam ga vozio da bi komentirao. Ali ovoga puta, iz putničkog dijela nebi imao uložiti ni nekakav poseban prigovor na to. A i jedan kolega s kojim sam se skupa vozio se također složio samnom...

A to šta ih nemožete natankirati, to je već druga priča...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

sokre

Citat: maky  u Rujan 15, 2010, 21:33:07
Jučer se prvi puta vozio u ovom zglobnom čudu. Načitao sam se toliko loših komentara ovdje da sam očekivao neznam ni ja šta.
Istina, otraga me zbilja zapljusnuo val vrućine (ide nam zima, pa i nije toliki bed  ;D ), a ostalo je sasvim OK. Nit su štekala vrata, nit je bio neudoban, nit je klapao ovjes, nit je škripala plastika...
Neznam čemu toliki prigovori?! Očekivao sam i da će ZF getriba trzati, kad ono ništa. Gore su u Splitu na dizelskim MAN-ovima te ZF getribe.
Autobus nije bio na nekoj posebno opterećenoj liniji, pa neću suditi o motoru, a i nisam ga vozio da bi komentirao. Ali ovoga puta, iz putničkog dijela nebi imao uložiti ni nekakav poseban prigovor na to. A i jedan kolega s kojim sam se skupa vozio se također složio samnom...

Nakon toliko godina vožnje u Mercedesu i MAN-u Citelisi su kao sa konja na magarca.

I ne vidiš što se događa iza busa jer je okomito postavljen motor..

Nadam se da je to zadnji izlet u nepoznato, što se tiče izbora autobusa.

conecto

#537
Citat: maky  u Rujan 15, 2010, 21:33:07
Načitao sam se toliko loših komentara ovdje da sam očekivao neznam ni ja šta.

Pa nitko nije rekao da su baš kao Ikarusi, ali vozio si se jednom u samo jednom Citelisu na neopterećenoj liniji. Trebao si doći prije 2 mjeseca dok su klime radile da vidiš kako jadno kreću s mjesta i kako trzaju, ne samo getribe (koje su sad još i dobre s novm programom) nego i motori. Vrata ne štekaju na njima ali im senzori široko love i tu zna biti problema, a na većem usponima se neće zatvoriti dok se ne blokiraju senzori preko posebnog prekidača. Ovjes klapa već na dosta njih, a treba imati na umu da se još nijedan nije približio 70 tkm. U principu nije neudoban, koči daleko ljepše od MAN-a i Mercedesa, a prikolica daleko manje siječe u zavojima. Volan je očajan osobito za vožnju po gradu jer se od jedne do druge strane mora okrenuti 6 puta i još se k tome slabo vraća u početni položaj pa ga treba motati na jednu i drugu stranu. Ima solaša koji stvarno dobro idu, ali zglobni nijedan.
Stoga preporuka Riječanima koji većinom imaju zglobne autobuse - borite se protiv plinaša koliko god možete (bez obzira na marku), osobito kad kažete da vam je i dizelski Citaro s najjačim motorom 354 KS zapravo preslab. Onaj zamjenski solaš (793) koji je bio kod vas na probi nije mjerodavan za prosudbu (jedan od najboljih, najbolje podešenih i s najmanje prijeđenih km), zatražite zglobni na probu i to kad temperature narastu na barem 25 stupnjeva! Nemojte se čuditi kad ga na riječim brdima opere stara Avtomontaža.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Dio ovog posta ću citirat u Riječki dio, nek i mjerodavni pročitaju.

conecto

#539
Citat: Shole  u Rujan 18, 2010, 11:48:00
Dio ovog posta ću citirat u Riječki dio, nek i mjerodavni pročitaju.

Već sam i ja to htio tamo napisat, ali je u zadnje vrijeme tamo zamrla rasprava o CNG, iako se navodno ozbiljno razmišlja o tome, spominjana je i gradnja punionice.
Svakako to treba tamo staviti, vjerujte, CNG definitivno nije za Rijeku  >hammer<

Evo i primjer - naši solo Citelisi dobili su (naknadno) prekidač preko kojeg ga se može prebaciti u power-mod kad zaista idu dobro. Ali, kad voziš npr. na Sljeme i on se preko vikenda napuni, natjeraš ga u trojci na 2000 o/min (pa i više) on opet ne može izdržati i okretaji padaju, bus naravno usporava, šalta u nižu ali i to biva prekasno, na kraju se vuče ko puž. Može on svladati svaku uzbrdicu jer je prva kod ZF sa 6 brzina stvarno kratka, ali to je ko nekad sa starim FAP-ovim šleperima od 200 konja. Sa zglobnima je daleko gore, a oni nemaju ni taj power-mod - samo za ravno, a i to zna biti frustrirajuće.
Da ne bi netko krivo shvatio - ne pričam o nekoj brzoj vožnji nego o koliko-toliko normalnom ubrzanju, a posebno o vožnji na usponima.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...