ZET-ova Crna kronika

Autor tamlover, Prosinac 11, 2007, 23:18:15

421

#285
Citat: sokre  u Veljača 28, 2010, 22:22:46
Nije u redu napadati nikoga, naročito vozače. Jedino rješenje za (dokazane) napadače dugotrajnija zatvorska kazna.
Ali, zamjeram i pojedinim vozačima koji se upuštaju u rasprave sa putnicima. Npr., prekjučer je vozač busa za Travno, na stanici NSB prema jugu, izašao van i potpuno bespotrebno svađao se sa tri mladića koji su stajali na zadnjim vratima vrlo blizu senzora. Vidio sam da dečki nisu blokirali senzor, ali nastao je mali verbalni okršaj. Ako se ne varam, Citelisova vrata se mogu zatvoriti i bez obzira na senzore.
Nepotrebno.
Inače, taj vozač je malo krupniji gospodin sa brkovima koji često nosi šiltericu. Vozi u APD-u, a poznat mi je jer često inzistira na ulazu na prva vrata, iako me vidio 100 puta i tražio i vidio po stoti put pokaz..



Uz dužno poštovanje, pobijaš samog sebe u tvrdnjama: prvo si pacifist, a onda si ljut što Tebe netko ne pamti i još Te se usudi tražiti pokaznu kartu po stoti put (koju, očigledno, imaš). Ne vidim što je sad u tome sporno?
ZET je JP u okviru Zagrebačkog holdinga , koji se bavi prijevozom putnika u gradu Zagrebu.U njemu (ZETu) je zaposleno oko 4500 ljudi, od toga je oko 2200 vozača ( 1000 tramvaja i  1200 autobusa). Po Tebi znači, bi svaki od tih 1200 vozača busa trebao poznavati  najmanje 800 000 (ili više  građana grada Zagreba)? Neće moći! I zašto  bi to trebao?
Nije li jednostavnije da putnik, koji  ulaskom u vozilo ZETa zasniva ugovornu obvezu prema kojoj ga je ZET(prijevoznik )dužan prevesti od točke A do točke B uz naknadu i pod uvjetima prijevoznika, jednostavno pokaže pripremljenu  kartu, ne stoji na vratima dok se zatvaraju itd itd i time komunikaciju svede na najmanju moguću mjeru, a time i mogućnost bilo kakvog konflikta. Ljudi su inače skloni imati svoju istinu i svoje viđenje prijevoza u ZG, dok vozači imaju svoj Pravilnik prema kojem su odgovorni prema svom poslodavcu što se putnicima ne mora uvijek sviđati.
Putnici rijetko znaju svoje OBVEZE , ali prava svakako!Usprkos nekim negativnostima koje nam je podastro ADAC, odgovorno tvrdim da je javni prijevoz  u ZG  vrlo siguran što se može potkrijepiti internim statističkim podacima o broju  prometnih nesreća na 100 000 km.
Što se kolege tiče,  samo njih četvoro znade što se uistinu dogodilo, uz opasku da nekoliko putnika maltretira ostatak putnika u busu uključivo vozača, a da on ispašta za sve, jer se od njega očekuje  i to da bude redar. Komentar poput Tvojeg tipičan je  za svakog prosječnog  putnika, pa sam malo začuđen Tvojim komentarom obzirom da pratiš problematiku na forumu. Još je dobro obzirom da su vozačima i kontrolorima sputane ruke, a policija se s tim  problemom ne želi (može) baviti. Prevladava palanački mentalitet i anarhija.
http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=43&idt=270680
Spominju se i Autotrolejovi vozači-SHOLE , pazite se!
Kad pročitaš pojedine komentare anonimusa  o vozačima ZETa i ZETu, smuči ti se život. Govora mržnje  kao u priči! Evo jednog ekstremnijeg:
"Zetovce i treba mlatiti ,gde god se stigne i ne treba birati načina,i kamenom ako nema nšta pri ruci.Sami zetovci a pogotovo kontrolori su naročito obijesni i nasilni,i zato porućujem svima mladima : udrite bandu zetovsku i imajte uvijek na umu ,,da vas policija neće goniti jer to neće biti okvalificirano kao prekršaj,,UDRIIIIIIIIIIII"komentar nekog frustriranog koji je objavljen u današnjem JL (10.veljače 2010.)!
Bez sankcija nadležnih! A elektronski  mediji bombastičnim naslovima dižu tiražu  s jedne strane , a svojom pasivnošću u komentarima to potenciraju! Mislim da je prosvjed izvjestan!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Mirta

Kada pročitaš komentare na forumu Indexa, smrzneš se na apsolutnu nulu. Kakva generacija mladih i kamo to vodi? Posvemašnjoj anarhiji? Ako je ta huškačka skupina i manjinska, toliko je zaglušna da prekrije sva suprotna mišljenja.
Nikad ne reci:"Nikad!".

conecto

Prava je istina da ima svakavih putnika i svakakvih vozača, ali nitko da realno sagleda problem - niti vozači, niti putnici, niti mediji, niti ZET kao firma. Za svaki izvanredni događaj svaka strana vuče na svoju stranu i gleda na njega onako kako mu paše, s tim da su vozači uvijek usamljeni na jednoj strani, a svi gore navedeni na suprotnoj njima, uključujući ZET kao firmu koja nikad nije stala u takvim situacijama na stranu vozača.
Sad s gledišta vozača govoriti o tome da vozimo "stoku" ne samo da nije primjereno, već ni realno. Ako npr. u smjeni na linijama poput Dugava, Travnog ili Velike Gorice u smjeni prevezeš oko 500, 800 ili više od 1000 ljudi, pa imaš problema s dvije budale ili njih 5, postotak je zapravo vrlo mali tj. velika većina putnika su OK.
E sad, gotovo svaki dan u smjeni 2,3 ili 5 takvih problema za samo jednu osobu iliti vozača je više nego previše, da ne spominjemo ostala maltretiranja u prometu od strane drugih vozača. Vjerujte, nije baš lako...
A većina napada je bez razloga, napad na uniformu, na zetovca, na čovjeka na svom radnom mjestu... Unaprijed u glavi planiranih napada bez obzira koji će od vozača naići. Iliti, napali su đubre zetovsko, ali da je naišlo i neko drugo đubre isto bi se dogodilo, "jer svi su oni isti"...
Da ne spominjem hrpetinu prigovaranja bez razloga (naravno da ponekad razlozi i postoje), npr. sve štima, voziš ispravan bus po voznom redu itd., ali uvijek netko nađe nešto za prigovorit, u pravilu jedni te isti koji to rade svaki dan. Još bus nije ni došao, a njima već nešto ne odgovara.
Naravno, s vremenom oguglaš na većinu toga iz razloga da ne završiš u ludnici, iako se onda takvo ponašanje uglavnom okarakterizira kao nepristojno, ali to je jedini obrambeni mehanizam jer se stvarno vozi svatko i svi imaju "jednaka prava"...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Inače trebalo bi spomenuti i drugu stranu.. Jučer se baš vozim s jednim starijim vozačem u zapadnom djelu grada i neki mlađe dečko ga zamolio da ga pusti na semaforu i ovaj ga pustio. Stanica je bila odmah iza semafora(raskrižje Vrapče). Zbog takvih('dobrih') vozača loši postaju oni koji to ne žele napraviti jer se drže pravila i onda nastradaju.
Druga stvar sve češće se može dogoditi i to sam pogotovo primjetio u zapadnom djelu grada navečer(tamo se i najčešće vozim) da putnik stisne stop, stane do vrata, a bus projuri dalje. To je postalo pogotovo često na Ilici kod MUP-a ili Roginine. Ajde da im se žuri jer nemaju dosta slobodnog vremena, ali u večernjim satima malo koja linija iz Črnomerca ima manje od 10 minuta pauze na krajnjem okretištu.
Tako se isto skuplja bijes putnika i onda naravno i oni dečki(vozači) koji nisu takvi dođu na loš glas jer sve su to ZET-ovci..

421

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

haki

Tri autobusa ZET-a sudarila su se oko 12.40 sati u  zagrebačkom naselju Remetinec, nedaleko zgrade NoveTV. Busevi su se sudarili na autobusnoj postaji. Ozlijeđeno je osmero putnika, a kako se doznaje, najvjerojatnije se radi o lakšim ozljedama. Policija je na terenu i obavlja očevid. Niti jedan od vozača nije bio pod utjecajem alkohola.
Promet se preusmjerava radi očevida .

http://dnevnik.hr/vijesti/crna-kronika/foto-sudarila-se-cak-tri-autobusa-zet-a.html
http://www.24sata.hr/news/zagreb-osam-ozlijedenih-u-sudaru-tri-autobusa-zet-a/161655/

Portos

NG 312 na 110 (135-142 ili 144), 105 na 111 i 70 na 159. Biti će posla za APP autolimare i lakirere, a možda NG i NL i poplave...

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Na slikama se vidi da je prvi 139, drugi 105, treći se ne vidi.
Uzrok sudara pravno - nepridržavanje razmaka, a praktično je to razlog zbog kojeg je 139 morao naglo stati baš na tom (neuobičajenom) mjestu.
Slike su ujedno dobra poruka onim putnicima koji se vole voziti naprijed s nosom na šoferšajbi i s kojima stalno ratujemo oko toga pa smo poslije toga ludi, živčani, nepristojni, ovakvi i onakvi...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

plavi ZET-ov bus volim

Treći je gbr 70.
Micek mali... :-\ Gbr 139 mi je prošli tjedan na Karažniku vozio.
Molim cijenjene članove foruma autobusi.org i njegove posjetitelje da NE KRADU fotografije. Pod krađom mislim na njihovo (pred)stavljanje na druge internetske stranice (s ili bez prethodne modifikacije) kao vlastite i/ili bez navođenja izvora ili autora.

Tomek

#294

inspektor Maska

Krasan dan za hrvatske novinare - uz posjet premijerke Rusiji i prosvjed seljaka još jedna vijest dana - sudar čak 3 ZETova autobusa! Svakom normalnom kad pogleda prikazane vijesti iz različitih izvora jasno je da su ovdje opet javnom linču izloženi baš ZETovi vozači.
Prvo, svaki medij precizno iznosi podatke o sudaru, pa tako npr. i točno vrijeme događaja u minutu, iako se ono jedno od drugog razlikuje.
Zatim broj ozlijeđenih - u izjavi ZETova glasnogovornika navodi se njih 8 kao i kod Nove TV ili HTV, dok su RTL i index.hr našli i devetog (index.hr kaže zasad, jer možda će se idućih dana još netko ozlijediti u sudaru koji se dogodio danas oko podne).
Glasnogovornica PUZ-a kao i uvijek kratka, konkretna i profesionalna - sudar se dogodio zbog nedovoljnog razmaka između autobusa, samo što je ona i spomenula da se prvi autobus vjerojatno naglo zaustavio nakon što mu je automobil nepropisno oduzeo prednost skretajući ulijevo (pravi uzrok sudara koji gotovo nitko ne spominje). Index.hr je istovremeno spomenuo da se sudar dogodio u autobusnoj stanici - totalna glupost!
I na kraju najljepša vijest za hrvatsku javnost od strane direktora ZET-a - onima koji su pogriješili u poslu u kojem je izuzetno lako pogriješiti sprema se otkaz ugovora o radu!
Pritom nitko ne pita kakve su i koliko koštaju njegove pogreške! O posljednjoj nabavci autobusa, tramvaja, Atrona i tko zna čega još ne opljačkani su milijuni kuna, a ovaj sudar srećom bez ljudskih žrtava stvorio je štetu od možda nekih 150 tisuća kuna i odmah glava dolje!
Hrvatska - socijalna država, pa udri po radniku jer oni nisu socijalci, ovi zetovci čak su i preplaćeni... A u ZET-u ima već 6-7 sindikata, baš bi bilo zanimljivo što će oni kao njihovi anđeli-čuvari reći o tome, da li će izaći u javnost i da li će to uopće itko objaviti. Jer hrvatsko novinarstvo prekrasno živi od tuđe nesreće!

conecto

#296
I ne samo to - jedan od glavnih podataka je da nijedan vozač nije bio pod utjecajem alkohola! Kao da su ZETovi pijanci ili su ovako posredno proglašeni i kao takvi!
Inače, u ZETu se redovito provode alkotestiranja, nije da nije bilo (ali zaista rijetkih) pojedinaca koji su imali problema s tim, ali to je u pravilu rješavano zaista brzo, najčešće otkazom i to prije nego se nešto dogodilo!
Ja bih pitao još nešto - da li je netko potražio vozača osobnog automobila koji je oduzeo prednost prvom autobusu i objasnio mu da je tim činom izazvao prometnu nezgodu 3 autobusa u kojoj je lakše ozlijeđeno 8 (ili 9 dok je 24 sata našao 11) putnika?
Iz slika 24 sata snimljenih očito sa zgrade jasno se vidi točno gdje se to dogodilo, nema tamo nikakve stanice, ali se jasno vidi da je točno na ulazu u neki parking (to sam odmah pretpostavio, a sad se i službeno izgleda tako nešto spominje).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

FitzTN

Po meni je zasrao vozač 2. busa, onaj iz 3. busa i tak nije mogao vidjet što se točno događa do trena kad je ovaj bubnuo, a onda je bilo prekasno za sve.

Čudi me iskreno da je razmak bio premali, inače vozači ZET-a koliko ih poznam drže dovoljan razmak, pa čak i prevelik i zbog toga često propuste zeleno na semaforu što u meni izaziva nelagodne osjećaje  ;D ;D ;D

BTW. Što je loše u napomeni da nitko nije bio alkoholiziran? To je krucijalan podatak i manje više se spominje u novinskim izvještajima o svim nesrećama

conecto

#298
Citat: FitzTN  u Ožujak 02, 2010, 21:21:14
Po meni je zasrao vozač 2. busa, onaj iz 3. busa i tak nije mogao vidjet što se točno događa do trena kad je ovaj bubnuo, a onda je bilo prekasno za sve.

Čudi me iskreno da je razmak bio premali, inače vozači ZET-a koliko ih poznam drže dovoljan razmak, pa čak i prevelik i zbog toga često propuste zeleno na semaforu što u meni izaziva nelagodne osjećaje  ;D ;D ;D

BTW. Što je loše u napomeni da nitko nije bio alkoholiziran? To je krucijalan podatak i manje više se spominje u novinskim izvještajima o svim nesrećama

Nije loše taj "krucijalan podatak" spomenuti u tekstu izvještaja, dapače, mislim da je to i potrebno, ali ne u podnaslovu, gotovo u naslovu, to već stvara aluzije. Takvo što na takvom mjestu bi trebalo stajati da je bilo suprotno - onda je to nešto sasvim drugo.

A za razmak iz iskustva mogu reći - za ZETove autobuse uz današnju kulturu vozača u ZG ne postoji idealan niti siguran razmak. Ako je razmak onakav kakav treba biti s obzirom na zaustavni put autobusa (plus ako još dodamo malo da bi se izbjegla nagla kočenja) on postaje samo prostor za ubacivanje osobnih automobila iz susjednih traka i sporednih ulica ili skretača poput ovog današnjeg. I tada opet taj "sigurnosni razmak" jer ćeš pogodit njega ili naglo kočiti. Svaka kumica za volanom danas zna da ispred autobusa uvijek ima mjesta samo se nitko ne pita zašto je to tako.
Ovaj od danas bi vjerojatno čekao prije skretanja 100 auta ako treba, ali ako kao 101. naiđe autobus to je prilika za ići pred njega. Gledamo to i proživljavamo svaki dan.
A da je kojim slučajem taj prvi autobus ipak pogodio njega slika bi bila dosta drugačija... Po meni, bolje bi bilo da je, nego što je stao, pa nek misli tko god što hoće ::|
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Mene je šokirao natpis da vozači nisu bili pijani!!! Šta se ne kaže da nisu bili pod utjecajem alkohola? Ovako je ispalo da inače su pijani, ali eto, ovaj put nisu bili  ;D