Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

Denis Brajlović

Vidio sam klip Centrotransovih vozila sada na vijestima. Ja mislim da su prikazali nova 2-3 minibusa. Hoće li stvarno Centrotrans preuzeti pola linije 31e? Direktor centrotransa govori da će primiti nove vozače bez obzira jesu li iz GRAS-a koliko sam ga razumio. Šta će biti sa GRAS-om?

MILCHO

Citat: Tomek  u Kolovoz 06, 2012, 21:12:50
MILCHO, ti si bolje upućen, dali to znači bolji ili lošiji dani za GRAS?

Kadić je dosta dobrog napravio u ovih 9-10 mjeseci koliko je bio direktor. GRAS bi sigurno još više propao da nije on došao. Njemu možemo zahvaliti što će za 15-tak dana konačno doći novi minibusi koji se najavljuju već 4 godine.

Ovo za predaju nekih linija Centrotransu, zbog čega je i došlo do ostavke, ja mislim da je to ideja vlade kantona jer je i sam premijer kantona najavio da će od septembra, Mjesec dana prije lokalnih izbora, ući privatni prevoznici.

Pošto je stanje sa javnim gradskim prevozom postalo katastrofalno, sigurno će biti jedna od glavnih tema izborne kampanje, a direktor je, kao što i sam kaže, ispao kolateralna šteta.

Devetog je sjednica NO i tu će se odlučivati hoće li biti prihvaćena ostavka direktora i ko će biti v.d. direktor. Ministar saobraćaja KS Lulić je telefonom za TVSA spomenuo i mogućnost uvođenja prinudne uprave u firmu.

Denis Brajlović

On je najbolji direktor do sada. Ovi prijašnji su lopovi koji su pokrali gras. Ja bih volio da on ostane ali eto. Vidjet ćemo šta će na sjednici reći.

MILCHO

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sarajevo/sindikat-grasa-ogorcen-na-vladu

Sindikat komunalne privrede KJKP Gras izražava duboku zabrinutost zbog pokušaja Vlade Kantona Sarajevo da nasilu i mimo zakonom utvrđene procedure uvede u sistem javnog prevoza druge prevoznike. Ovo je istaknuto u saopćenju Sindikata komunalne privrede Grasa koje potpisuje predsjednik Adnan Himzanije, nakon niza sastanaka predstavnika Vlade KS-a i radnika ovog preduzeća, a koji nisu donijeli ništa novo kako bi se prevazišli problemi u Grasu.

Uvođenje privatnika u sistem javnog gradskog prevoza, a koji su privatizovani pod sumnjivim okolnostima i čiji je jedini cilj ostvarivanje profita i ispumpavanje novca iz budžeta KS-a u momentu kada za jedan takav potez nisu stvoreni ni elementarni uslovi, zasigurno bi doveli do urušavanja kompletnog sistema prevoza putnika i do kolapsa saobraćaja u KS-u, istakao je Himzanija.

Izbjegavanje obaveza dosadašnjih vlada dovelo je do toga da Gras nema dovoljan broj vozila i rezervnih dijelova.

Dok radnici Grasa, iako nisu primili platu i topli obrok te ne mogu ovjeriti zdravstvenu knjižicu, a isključuje im se i struja u pogonima, čine sve da osposobe što veći broj vozila, podrška Vlade opet je izostala. Ako se podhitno ne promijeni odnos Vlade velika je mogućnost da vozila Grasa početkom septembra ostanu u garažama, kazao je Himzanija.

Žalosno je, prema Himzanijim riječima, da radnici čine sve s ciljem da prevaziđu trenutnu situaciju, a da generalni direktor u ostavci koristi godišnji odmor i šeta Ferhadijom i ispija kafice, a Vlada ne nalazi za shodno da firmi od 1.750 radnika imenuje bar v.d. direktora i to osobu koja neće privatnicima prodavati i poklanjati linije Grasa.

Radnici Grasa neće dozvoliti da se na ovakav nezakonit način nastavi urušavanje firme koja je posao pošteno i savjesno obavljala 127 godina, pojasnio je Himzanija.


MILCHO

GRAS je dobio na probu Isuzu Citibus koji je danas radio na liniji 16

MILCHO

Nakon što je istekao mandat v.d direktoru Adisu-Troškiju Šehiću postavljen je Hasan Bašić za v.d. direktora.

Sindikalisti i radnici su upozoravali da će obustaviti saobraćaj ako se to desi. U toku je povlačenje vozila za garažu i protest radnika u krugu firme.

Ako se obustava nastavi i sutra vjerovatno će se Centrotrans uključiti u saobraćaj.

Manas


Tomek

Ovo je prestrašno. Korupciji i kriminalu u zemljama ex Yu nema kraja. Slovenija, Hrvatska, Srbija, BiH, Crna Gora, gdje god se okreneš koma. Ovo se iz aviona vidi da se zadnjih godinu dana gura privatni kapital u obliku Centrotransa i zapravo GRAS je kao takav dugo i izdržao, ali upitno je dokad...

MILCHO

Ma već su prošle tri godine od onog upada Centrotransa, a baš nakon toga GRAS je počeo ubrzano propadati. Na prvi pogled ta dva problema su nepovezana, ali ja mislim da su itekako povezani.

Za ove 3 godine dug GRAS-a je porastao sa 40 na preko 200 miliona maraka.

Padom voznog  parka koji je uzrokovao drastično smanjenje broja polazaka pojačavalo se nezadovoljstvo i bijes Sarajlija prema GRAS-u, koje je dodatno podgrijavano u medijima, gdje su pisane neke stvari za koje su samo ljudi koji prate javni prevoz mogli znati da su laži.


Najbolji posljeratni direktor je bio Haris Kadić, ali čovjek nije bio ni godinu dana na funkciji. On je kolateralna šteta prethodnog saziva vlade kantona koji su htjeli da uvedu Centrotrans nelegalno bez tendera mjesec dana pred izbore. Kadić je to trebao potpisati, ali pošto su se radnici pobunili i zaprijetili štrajkom on je nažalost podnio ostavku. Dok je on bio direktor došlo je do nekog napretka počeli su stizati dijelovi, stigli su novi minibusi, ali eto.

Nakon Kadićeve ostavke v.d. direktor je bio Adis Šehić, kadar SDP-a, ali nakon pada vlade GRAS je pripao stranki SDU, a najjača stranka u vlasti je SDA kojoj pripadaju i rukovodioci Centrotransa, od kojih su neki na visokim stranačkim funkcijama.

Predstavnici sindikata komunalne privrede firme GRAS su rekli da svako može doći osim Hasana Bašića, i zaprijetili obustavom saobraćaja ukoliko on bude postavljen. Bez obzira na to N.O. je, možda i namjerno postavio Bašića Staljina da bi izazvao Haos.

Nakon što je imenovan vozila su spontano povučena u garaže, najgore što je to bilo u vrijeme kad se ljudi vraćaju s posla, i kao takav je nezakonit.

Navodno vozi određen broj autobusa koje voze članovi manjinskog sindikata vozača, (sindikat koji od ranije podržava Hasana Bašića)
Inače ovih dana se iz ministarstva saobraćaja čulo da se priprema stečaj GRAS-a

Tomek


MILCHO

Jutros je u funkciji 7 autobusa koje voze vozači koji podržavaju Bašića.

Autobusi rade na relaciji Ilidža-Baščaršija

MILCHO

Krenuo GRAS-ov saobraćaj, smjena Bašića do srijede
Kako je za portal Klix.ba potvrdio član Sindikata komunalne privrede GRAS-a Adnan Porča, GRAS-ov saobraćaj je ponovo uspostavljen.

Klix.ba

Saobraćaj je krenuo prije 15-tak miniuta

Manas

Sta ce se desiti ako se Basic nesmjeni u Srijedu ? Jel opet povlacenje vozila  ???

MILCHO


MILCHO