Nabavke novih autobusa (1)

Autor Ivan, Siječanj 18, 2008, 12:53:17

Ivan

Ne bih se čudio da se oduži nabavka za još jednu godinu kako to obično ide i kad ima novaca, ali sad već kasni jer je još 2012. najavljivano tako je i dosad uvijek išlo sa zakašnjenjem ali unatoč dugovima vozni park se treba obnavljati, jer silom prilika nije nezamislivo autobusi stari 20 godina počnu otpadati ako šasije propadnu; odgovor je bio Dominiku jer skoro svaki njegov post se hvata za ideju da autobusi iz 90-ih nikad ne odu u rashod, pa čisto da bude jasno da bi ih novi autobusi trebali zamijeniti jer se zato kupuju...

Za punionicu samo kažem da mi je donekle drago da se može pročitati da je unaprijed u nekakvim planovima umjesto da se prije nabave autobusi pa poslije o tome razmišlja, kao za vrijeme nabavke 2008. kad se činilo da se o punionici ni ne priča dok je nabavka već bila u tijeku a prvi natječaji za gradnju su raspisani i zakomplicirani tek mjesecima poslije dostave, naravno da ne znači da je sljedeća autobusa nabavka obavezno plinska ali općenito se pričalo da će biti još plinskih i drago mi je da se ne zanemaruje problem punjenja. Što je nejasno?

Dreamwalker

Problem je kaj nam se autobusi doslovno prebrzo eksploatiraju. Neki dan sam rekao kako MANovi iz 2009. imaju prosjek od 100+ tkm (napisao sam 120, ali se nisam prešaltao u 2015. ;D), zglobni Citari su isto prosjekom tu negdje, održavanje je sve lošije što je posljedica besparice i zakona o javnoj nabavi. Mislim da moramo uz propadanja šasija na kockama i NG312 računati i s bar još 2 prisilna rashoda solo Citara (uz ova izgorena 2). Da je ZET umjesto 16 ovih škatula uzeo 8 ili 10 normalnih ili midi autobusa za istu lovu, mogao se solidno pokriti za bar još dvije godine.

Ne znam, što više razmišljam, to mi se nabavka ovih škatula sve manje dopada. Mogli su za te novce uzeti još vozača ili uložiti u prilagođavanje infrastrukture u garažama za održavanje CNG vozila ili kupiti 8 normalnih autobusa ili bilo što. Ovo je promašaj.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

221

Ma ljudi, kakve nabave, kakvi bakrači? Pa mi smo došli do dna, sve je popljačkano i utopljeno. Imam osjećaj da ćemo ove buseve i tramvaje još jako puno godina gledati.
Pogledajte si malo panoramu Zagreba i recite koliko dizalica (kranova) vidite? Nema više investicija od nikoga, glavna vijest je da premijer otvara skladište nekog uvoznika. Gdje su svi oni silni ''megaprojekti'' koji su trebali biti gotovi, tamo '08, '09 itd... Političar će reći: ''pa počela je kriza''!

Što hoću reći? Garnitura koja je utopila i unazadila ovaj grad će se sad povlačiti po suđenjima i zatvorima a ljudi koji će doći na njihova mjesta će imati Sizifov posao saniranja štete i dugova koje su ovi ostavili. A to ne ide za godinu, dvije, već malo dulje. Grad će za to vrijeme stagnirati i postajati zaostaliji, a na nabavkama će se maksimalno štediti ili ih uopće neće biti i tako zatvaramo krug.
A tek kosturi koji će početi ispadati iz ormara kada se ovi potpuno maknu, bolje niti ne zamišljati!

Ivan

#183
Pa dobro, ova garnitura je napravila puno štete, ali mislim da nisam naivan ako kažem da život ide dalje, uostalom ja sam se još krajem prošlog desetljeća znao raspisati da je trajno neizdrživo što se radilo tako da sam svjestan problema (dok su neki govorili "neka se samo kupuje"), ali stvari ne mogu i neće potpuno stat jer barem male obnove voznog parka mora biti, uostalom ako su se manje nabavke događale i u ratnim godinama '92, '94 i '95 kad je itekako nedostajalo novaca a ni sljedećih godina nije bilo lako, onda se može i sad dok je problem dug koji se donekle stabilizira dok se proračun smanjuje, a ne potpuna besparica.

Zato ne znam zašto bi bilo nerealno u sljedeće dvije godine kupiti 30-50 autobusa, ako zaokružimo na 40 i ako je pola od toga zglobno onda pričamo o otprilike 10 milijuna eura, a zagrebački proračun za 2015. je skoro 7 milijardi kn, dakle budite realni i ne paničarite, jer takva nabavka bi bila samo 1% proračuna za jednu godinu, poslije 7-8 godina zastoja u obnovi voznog parka (jer ove kantice ne računam), ne znam zašto ne bi prošlo.

Dominik MAN NG312

Jer se zna koje će buseve kupiti ZET?
Sigurno će biti lavići, citari treće generacije i urbanwayi, jel tako?

Shole

opet ti s nekim svojim pogađanjima.  Kupit će se ono što prođe na tenderu kao najpovoljnija ponuda

tamlover

U lipnju je predviđen početak javne nabave u vrijednosti 26,000,000 kuna za kupnju autobusa. Objavljeno u novom Planu javne nabave ZGH za 2015. Jutarnji piše da se radi o zglobnim autobusima, ali nije službeno precizirano u tom planu. Kad uzmemo da ZGH još uvijek mora izdvojiti 130 milijuna kuna za održavanje novih tramvaja, dakle točno pet puta više, zaboli glava. Uglavnom, sve ide prema tome da zaista u prvoj polovici 2016. stignu novi autobusi.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Ivan

Hm, a što se može kupit za 26 milijuna? Ako su zglobni možda 9-10 komada? Sigurno je došlo vrijeme da se vratimo na smislenu kontinuiranu obnovu voznog parka umjesto onih nebuloznih 214, ali mislim da je ono do 2006. s obično 20-40 komada ipak imalo više smisla nego kupovati u jednoznamenkastim brojevima za firmu veličine ZET-a, no naravno, bolje išta nego ništa.

tramvajac 92

Ako ih bude 10, tako su i biodizeli/zglobni citari došli nakon onog prvog što je došao sa solo busevima. 

Ivan

Da, ali tad se išlo u dvije nabavke od po 26 komada, ne samo po 11 zglobnih, dakle osim kad se nabavljalo od domaćih karoserista koji nisu imali velik kapacitet, od 1996. se tražilo barem po 18 komada u jednoj nabavci svakih 1-3 godine. Mislim i da je to bilo relativno racionalno i vjerojatno će u budućnosti biti slično...

t4

Bliži se i taj dan kad će nakon desetljeća i desetljeća zglobni MAN izumrijeti u ZETovom voznom parku. Još ti NG 312 koji su pri kraju i 11 (ako se ne varam) NG 313. Znači još njih 30ak i R.I.P.
Sumnjam da će se kupovati nešto tipa MAN i Mercedes. Dominiče, mijenjaj nick u nekaj drugo :P

Ivan

Zašto se ne bi kupovali MAN i Mercedes? To su još uvijek najjači igrači na europskom tržištu, ako prolaze u Rumunjskoj proći će i ovdje, dovoljno su jaki da se prilagode cijenom i svim ostalim, iako ZET u svojim uvjetima nije još od Ikarusa ni tražio najjeftiniju moguću ponudu.

Najveći je problem za Mercedes trenutno kaos kod uvoznika otkad je Euroline propao, a sad jesu li ljudi sa starim vezama i snagom ili neki novi došli kod obnovljenog uvoznika, to ćemo vidjeti.

stipe protega

Ja malo pratim ove vaše komentare na forumu i usput ću vam neke podatke napisati.Meni nije nikako jasno da li vi živite na 17. nebu ili ste slijepi pored zdravih očiju.Evo ovako: Cjenik autobusa nabavljenih 2008. godine:
                                             Irisbus - minibus ...............15 kom........cijena/kom....2 240 913,70 kn - 294 856 €
                                             Irisbus CNG - 12 m.............60 kom........cijena/kom....5 679 739,96 kn - 747 334 €
                                             Mercedes zglobni...............65 kom........cijena/kom....6 490 630,50 kn - 854 030 €
                                             Man -niskopodni 12 m........74 kom........cijena/kom....4 726 791,93 kn - 621 946 €

Pa dobro , ovakve cijene nema ni u ludnici,....pa je li vi vidite da je ekipa opljačkala narod,..........ja stvarno ne razumijem vaše rasprave,pa taj Bandić ponovno vodi Zagreb,pa vi niste normalni.Računajte na to da i sljedeća nabava vozila će imati slične parametre,................i nitko ne odgovara za ništa..............platiti jedan autobus klasični 600 000 eura,pa to stvarno van svih razumnih granica..........eto gdje su vam pare.

NP-549

to je bio operativni leasing sa svim mogućim održavanjem i kaskom za narednih 8 godina.   Praktički rent-a car a ne kupovina.    Rijeka je kupila CNG Citelise nekom "normalnom" metodom, i CNG Citelis je koštao oko 210 000 € po komadu.  Dizelski je jeftiniji nekih 30-ak tisuća.  I da, malo im je pala tehnička ispravnost u odnosu na prvu godinu, ali u ugovoru sa Autobusom d.o.o. postoje i penali od mislim 200 € na dan što bus nije na cesti. 

Ivan

#194
Citat: stipe protega  u Svibanj 03, 2015, 14:46:36
Ja malo pratim ove vaše komentare na forumu i usput ću vam neke podatke napisati.Meni nije nikako jasno da li vi živite na 17. nebu ili ste slijepi pored zdravih očiju.Evo ovako: Cjenik autobusa nabavljenih 2008. godine:
                                             Irisbus - minibus ...............15 kom........cijena/kom....2 240 913,70 kn - 294 856 €
                                             Irisbus CNG - 12 m.............60 kom........cijena/kom....5 679 739,96 kn - 747 334 €
                                             Mercedes zglobni...............65 kom........cijena/kom....6 490 630,50 kn - 854 030 €
                                             Man -niskopodni 12 m........74 kom........cijena/kom....4 726 791,93 kn - 621 946 €

Pa dobro , ovakve cijene nema ni u ludnici,....pa je li vi vidite da je ekipa opljačkala narod,..........ja stvarno ne razumijem vaše rasprave,pa taj Bandić ponovno vodi Zagreb,pa vi niste normalni.Računajte na to da i sljedeća nabava vozila će imati slične parametre,................i nitko ne odgovara za ništa..............platiti jedan autobus klasični 600 000 eura,pa to stvarno van svih razumnih granica..........eto gdje su vam pare.
Svjesni smo toga, piše na ranijim stranicama... Opravdanje je bilo da je operativni leasing na 8 godina poskupio stvari ali očito da stvari nisu baš čiste.

Jasno je da nije puno toga transparentno, da je ne bi narudžbe bile tako uredno podijeljene među prije dva, a onda tri uvoznika i za svaku isporuku se stalno javljao samo jedan proizvođač odnosno leasing koji ga je naručivao (ne zaboraviti da je MAN imao manje zglobnih ali je tih godina napravio ravno 100 komada sa školskima), zato sam i napisao da će i za dalje nabavke odlučivati tko ima "stare veze i snagu". Možda stvari postanu transparentnije ali ne nadam se više.
A kako zagrebačka politika i korupcija funkcioniraju, naravno da je žalosno, no što reći osim da je najbolje iseliti se ako postoji opcija, a to se i događa kad porezna baza bježi u Brdovec ili Sv. Nedjelju umjesto da se plaća prirez 18% koji ide u privatne džepove, no uvijek će se doseliti netko kome je Zagreb pojam i prilika, i očito ostaje previše starih i novih ljudi ili lako potkupljivih penzića koji uvijek glasaju, koji će misliti da je Bandić bog.
russian_roulette