Nabavke novih autobusa (1)

Autor Ivan, Siječanj 18, 2008, 12:53:17


Ivan

#211
Ma dajte, sad guglate i nabadate bilo kojeg uvoznika Mercedesa, ova dva koja ste stavili uopće nemaju kamione i autobuse u ponudi. ;) Pogotovo Emil Frey? Pa očito se ne trudi uvoziti ni kombije...

Ja mislim da bi onaj tko uopće nudi autobuse eventualno mogao biti MB-Zagreb d.o.o. koji prema MB Leasingu Hrvatska uvozi EvoBus, ali dosad su se uglavnom bavili Setrom, koju uglavnom kupuju privatnici.
Dakle to nije poanta, nisam pitao tko su distributeri nego tko bi bili igrači koji bi imali utjecaj Eurolinea, mislim da znate koja je razlika kad pričamo o javnoj nabavci.

zlikowszky

Ništa Google....za Star Import iz prve ruke znam da uvoze sve, i svaki bi komercijalist kod njih rado protrljao ruke flotnom isporukom. E sad pitanje je jesu li dovoljno "igrači"...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

421

 umnik2Emil Frey grupa umnik2 prisutna je u regiji od listopada 2013.godine kad je postala generalnim distributerom za Daimler AG u Hrvatskoj gdje putem kompanija umnik2 Star Import d.o.o. i Emil Frey Auto Centar d.o.o. umnik2 uvozi i distribuira brendove Mercedes Benz, smart, umnik2 Evobus umnik2 i Fuso.

Emil Frey grupa švicarska je obiteljska kompanija, osnovana 1924. godine od strane mehaničara Emila Freya, sa sjedištem u Zürichu.@ Ivan A di si ti bio 2013?
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Dreamwalker

421, lijepo si ti to izvukao, ali kao što Ivan kaže, ima li u Mercedesu ljudi koji su dovoljno jaki da proguraju Mercedes u ZET?
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

221

Ja bih prije rekao da li će netko imati muda u ZGH/ZET-u favorizirati jednog proizvođača, a u svjetlu nedavnih Uskokovih istražnih radnji, te se ovaj put možda dobije natječaj i izbor najboljeg ponuđača prema pravilima Zakona o javnoj nabavi, kako bi to trebalo ii biti.
Ne treba niti jedan proizvođač biti sveta krava.

421

Citat: Dreamwalker  u Siječanj 25, 2016, 18:30:07
421, lijepo si ti to izvukao, ali kao što Ivan kaže, ima li u Mercedesu ljudi koji su dovoljno jaki da proguraju Mercedes u ZET?
Dozvoli da ima ljudi koji znaju malčice više od Ivana i koji ne sumnjaju u zastupnike na HR tržištu koliko god se činilo malo.
Biti zastupnik neke svjetski poznate marke i branda, znači da si uvijek prisutan na tržištu koje pokrivaš i na kojem si prodao svoje proizvode, zar ne. I MAN i MB su predugo na tržištu da bi zanemarili rezultate svog rada, dok će vrijeme pokazati za ostale poput IVECA.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

tramvajac 92

Pa da. U gradskom prometu znali smo samo za MANove i Mercedese kao nove autobuse do 2007 (Pulapromet). U prigraskom prometu se već osim njemačkih autobusa isiče Volvo i razne nadogradnje na DAF šasijama.

Ivan

Citat: 421  u Siječanj 25, 2016, 21:49:41
Dozvoli da ima ljudi koji znaju malčice više od Ivana i koji ne sumnjaju u zastupnike na HR tržištu koliko god se činilo malo.
Biti zastupnik neke svjetski poznate marke i branda, znači da si uvijek prisutan na tržištu koje pokrivaš i na kojem si prodao svoje proizvode, zar ne. I MAN i MB su predugo na tržištu da bi zanemarili rezultate svog rada, dok će vrijeme pokazati za ostale poput IVECA.
Ovo zvuči kao reklama s TV prodaje...
Svjetski je poznat i Volvo pa se nije uspio ugurati u javne nabave u Hrvatskoj. A s druge strane, gdje bi u ovoj priči bio Iveco da nema u RH Benussija?

Nije Ivan rekao da zna nego da ne zna, tako da nema razloga tako nabacivati odgovore... Emil Frey ne izgleda nimalo ozbiljno kao Euroline kad ne znaju ni srediti stranicu da pokazuje gospodarska vozila. Dakle pitao sam koliko je stvarno moćan i koliko znate o zakulisnim igrama koje su dosad bile presudne u nabavci autobusa za ZET, a ne da citirate što službeno koji uvoznik misli o sebi na papiru.

Isto tako, prema MB Leasing Hrvatska drugi je distributer naveden da predstavlja EvoBus. Dakle volio bih da pričate o tome što stvarno znate ako znate umjesto citat opisa posla firme, a ne da pišete da Ivan zna manje od nekog drugog.

421

Fakat si težak tip!
Laku noć Hrvatska.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

leonardo123

Evo malo da čujete i moje mišljenje: nitko do sad još nije spomenuo oko novih MB-a da se možda malo razmisli, pa da se recimo nazove Merc i veli: isporučite nam 4 komada tog kaj možda naručimo na probu, budu po našim linijama mjesec dana, pitaju vozače kak im se čini, isprobaju, pregledaju i onda im vele da budu naručili. To je moje mišljenje, a o tome tko će ga uvozit i dopremit tu i bit servis i distributer bi se kasnije razmišljalo.

Ivan

Citat: leonardo123  u Siječanj 25, 2016, 23:28:37
Evo malo da čujete i moje mišljenje: nitko do sad još nije spomenuo oko novih MB-a da se možda malo razmisli, pa da se recimo nazove Merc i veli: isporučite nam 4 komada tog kaj možda naručimo na probu, budu po našim linijama mjesec dana, pitaju vozače kak im se čini, isprobaju, pregledaju i onda im vele da budu naručili. To je moje mišljenje, a o tome tko će ga uvozit i dopremit tu i bit servis i distributer bi se kasnije razmišljalo.
Tvoje mišljenje nije zakon Republike Hrvatske, pa bi bilo dobro da se svi koje zanima ova tema malo upoznaju s osnovama. :)

Koliko god se dosad izigravalo s namještanjem natječaja, procedura ne može izgledati namalo slično ovome što si napisao (i zašto bi tek onda trebao biti favoriziran Mercedes kad bi se moglo sve nazvati da dovezu na probu i osoblje može imati drugo mišljenje, no tako ne ide pa nema ni veze).

Donekle iskustva i provjereno održavanje i tako to može igrati neku ulogu u natječaju ovisno kako je postavljen i što zakon dopušta kao uvjet, ali to da se nekog fino nazove i naruči zato jer se najviše sviđa javnoj firmi, nikad nije išlo tako direktno. (a u pozadini idu provizije i slične stvai o kojima nemamo dokaza pa nećemo pisati kako točno ide, recimo samo ukratko da distributer obično ima neki stupanj moći i utjecaja, a i proizvođač ponekad može biti "široke ruke" iza raznih paravana...)

smogovci.bbb2

Citat: 221  u Siječanj 25, 2016, 21:05:37
Ja bih prije rekao da li će netko imati muda u ZGH/ZET-u favorizirati jednog proizvođača, a u svjetlu nedavnih Uskokovih istražnih radnji

Ne zaboravi da je došlo do promjene vlasti a BM365 je dio ove nove :)evil
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

marin

Citat: Ivan  u Siječanj 26, 2016, 00:06:47
Tvoje mišljenje nije zakon Republike Hrvatske, pa bi bilo dobro da se svi koje zanima ova tema malo upoznaju s osnovama. :)

Koliko god se dosad izigravalo s namještanjem natječaja, procedura ne može izgledati namalo slično ovome što si napisao (i zašto bi tek onda trebao biti favoriziran Mercedes kad bi se moglo sve nazvati da dovezu na probu i osoblje može imati drugo mišljenje, no tako ne ide pa nema ni veze).

Donekle iskustva i provjereno održavanje i tako to može igrati neku ulogu u natječaju ovisno kako je postavljen i što zakon dopušta kao uvjet, ali to da se nekog fino nazove i naruči zato jer se najviše sviđa javnoj firmi, nikad nije išlo tako direktno. (a u pozadini idu provizije i slične stvai o kojima nemamo dokaza pa nećemo pisati kako točno ide, recimo samo ukratko da distributer obično ima neki stupanj moći i utjecaja, a i proizvođač ponekad može biti "široke ruke" iza raznih paravana...)
Zašto bi mijenjali nešto što je po tradiciji dobro? Zašto nebi Citaro? Da se vozače pita bilo bi 99% MAN-Mercedes, ovi ostali ostatak. Jer ipak oni provode najviše vremena za volanom, a da o pouzdanosti ne pričam.

Portos

Citat: marin  u Siječanj 26, 2016, 21:18:13
Zašto bi mijenjali nešto što je po tradiciji dobro? Zašto nebi Citaro? Da se vozače pita bilo bi 99% MAN-Mercedes, ovi ostali ostatak. Jer ipak oni provode najviše vremena za volanom, a da o pouzdanosti ne pričam.
Zato što je ZET javno poduzeće koje potpada pod zakone o javnoj nabavi. Da je ZET privatno poduzeće mogao bi kupovati što hoće i od koga hoće. Ovako se mora raspisivati javni natječaj i kupuje se najpovoljnije od onoga što zadovoljava uvijete natječaja.
ZET može tražiti neke specifične uvijete koje neki proizvođači neće moći ispuniti no uvijek postoji mogućnost žalbe na uvjete natječaja što javnu nabavu može jako zakomplicirati i onemogućiti ju. Stoga su nabavkom 2009. uvjeti nabavke bili takvi da su profitirali MAN, MB i Iveco. Sljedeća nabavka će možda biti drugačija.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.