Plinski autobusi

Autor NP-549, Studeni 10, 2009, 11:31:09

Berlingo

Danas u 15.00 na Radio Rijeci glavne vijesti ("Danas aktualno"). Gradonacelnik je najavio vrlo brzo uvodjenje autobusa na plin,ali se mora izgraditi punionica plina.Pregovori s "Energom" su pri kraju.I nesto sta mi nikako nije jasno.Prebacivanje sadasnjih autobusa na plinski pogon! Siguran sam da sam to cuo.

MAKI

E baš me zanima kakvi će to bit plinski autobusi.Aovo za uggradnju plina u sadašnje autobuse to već staln odgađaju
Nigdje nema lijepšega grada
Do Rijeke naše
Zapjevajmo pjesmu svome gradu
i dignimo čaše
Riječani smo grada nad Kvarnerom
Neka svako zna
Tu su Molo Longo Trsat i Kantrida
Rijeko mila grade Svetog Vida
Volimo Rijeku jer Riječani smo mi
Ljepšega grada na cijelom svijetu ni

mivano

iz Novog lista:

Datum objave: 25.11.2009 u 15:42h
Gradonačelnik Vojko Obersnel najavio izgradnju punionice plina
Autotrolej stvara uvjete za prelazak autobusa na plin

RIJEKA – Gradonačelnik Vojko Obersnel kazao je da još uvijek nije dobio službene rezultate testiranja autobusa na plin koji je vozio riječkim ulicama, ali je neslužbeno saznao da sve upućuje da konfiguracija terena ne bi smjela onemogućavati da u budućnosti Autotrolej počne koristiti plin kao pogonsko gorivo.

– U ovom trenutku puno je veća prepreka za plinofikaciju riječkog javnog prijevoza to što nemamo izgrađenu punionicu plina. U Hrvatskoj ona postoji samo u Zagrebu. Zajedno s Energom radimo na izradi projektne dokumentacije za izgradnju punionice, a tek nakon toga ćemo prijeći na reparaciju dijela voznog parka kako bi se mogao koristiti plin kao pogonsko gorivo. Nabavka novih autobusa na plin doći će zadnja na red, kazao je Obersnel.

Na pitanje što će se po tom pitanju dogoditi tijekom sljedeće godine, gradonačelnik je odgovorio da će se koncentrirati na izradu punionice plina. On je pojasnio da je prelazak javnog prijevoza na plin kao pogonsko gorivo dio projekta »3×20« o kojem su predstavnici brojnih gradova prošli tjedan raspravljali u Hamburgu.

– Jednostavno treba smanjiti za 20 posto emisiju stakleničkih plinova, za 20 posto smanjiti potrošnju energije, te za 20 posto povećati potrošnju energije iz obnovljivih izvora. Što se tiče realizacije toga projekta, Rijeka ne zaostaje za nekim europskim i svjetskim gradovima i to zahvaljujući provedbi programa plinofikacije koji je omogućio prelazak značajnijih potrošača na plin umjesto mazuta. Nastojat ćemo postupno uvoditi plin kao pogonsko gorivo i u ostalim komunalnim društvima, a nastavit ćemo i s postavljanjem sunčanih kolektora na zgrade u vlasništvu Grada Rijeke. Nastojat ćemo da takav projekt korištenja sunčeve enrgije u suradnji s Energom ponudimo i građanima, rekao je Obersnel.

Riječki gradonačelnik još je jednom upozorio da će se neki gradski projekti kresati zbog gospodarske krize.

»Nažalost, ove godine neće biti klizališta, odustali smo od domjenaka, poklona, ukrašavanje grada će biti minimalno, a nešto skromniji će biti i doček Nove godine u odnosu na onaj prošlogodišnji. Kako nije riječ o velikim financijskim sredstvima, nismo odustali od vatrometa«, kazao je Obersnel.

No, Grad Rijeka, kako tvrdi gradonačelnik, neće odustati ni od investicijskog ciklusa.

– Iako će 2010. godina biti izuzetno teška, investicijski ciklus u vrijednosti od oko 450 milijuna kuna će se nastaviti. Tako ćemo 220 milijuna kuna uložiti u izgradnju prometnica i javnih garaža, 100 milijuna kuna osigurano je za dovršetak izgradnje objekata sporta i rekreacije, a 90 milijuna kuna uložit će se u izgradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje i u nastavak plinofikacije. Mislim da će takav investicijski ciklus u ovim kriznim vremenima puno značiti poduzetnicima, uvjeren je Obersnel.


D.CUPAĆ

conecto

#78
Ne mogu vjerovat da u Rijeci žele napraviti prvo punionicu, a tek onda kupiti buseve na plin. Zašto ne napravite kao mi u Zagrebu - kupite buseve, uredno plaćate lizing, a bus vozi svaki treći dan jer se nema gjde natankat? I tako sve dok se ne napravi punionica tko zna kad i tko zna gdje!
A vaš gradonačelnik se dobro kuži u buseve, trebali bi ga ufurati ovdje na forum. Ili je on možda već ovdje registriran? Shole, Ikar, Dragec52, Berlingo, Bari, mivano, MAKI...- tko je od vas Vojko Obersnel?
Ili zapravo samo postaje jasno da iza svega stoji politika koja je negdje nešto potpisala i sad to mora provesti u djelo jer brine za okolinu. Plinski autobusi zaista jesu ekološki jer bez problema mahom zadovoljavaju Euro5 kod koje se gleda samo CO, CO2 i NOx čestice. Neke druge štetne tvari koje plinaši obilato izlučuju guraju se pod tepih!
Ali vozač koji je po Rijeci probao plinski autobus rekao je da dobro ide i da ima dobar ovjes. Dakle, plinski autobusi imaju bolji ovjes od dizelskih što je dodatni razlog za kupnju.
E sad, da li će se ovjes popraviti na postojećim busevima kad se prerade na plin - ne znam! Ali to mi ne izgleda sretno rješenje. Prije nekih 15 godina u Zagrebu je jedan TAM 260 A 116 prepravljen na plin (samo LPG) negdje u Italiji. Na svojoj prvoj vožnji gradom vozio je naravno gradske glavonje i odmah se pokvario, poslije toga još mnogo puta i na kraju je vraćen u prvobitno stanje.
I kad je već tako krenulo s plinskim autobuima i u našim krajevima, zanima tko je sad na redu. Kerum i Kerumova seka?
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Samo je vozač koji ga je vozio rekao da dobro ide.  :-\   Trebalo je to ipak malo više ljudi isprobat.

Majstor

ima u Ivanic GRadu servis koji radi preinaku diesel kamiona na plin ne cisti plin nego mjesavinu sa dieselom / vec je u zavrsnoj fazi / u projektu je i Pro plin sa svojim ljudima  ( cini mi se da je u pitanju Iveco vozilo )
Samo mi sudite pošteno !

maky

Citat: conecto  u Studeni 26, 2009, 19:24:49
I kad je već tako krenulo s plinskim autobuima i u našim krajevima, zanima tko je sad na redu. Kerum i Kerumova seka?
Hmmm, ovaj dio Hrvatske koji je pod Željkovom vlašću još nije ni plinificiran, tako da sam siguran da nas u bližoj budućnosti plinaši ne čekaju.
Kerumu ništa ne predstavlja prepreku. Možda se mi u Splitu, ako već moramo, uskoro budemo vozili u hibridima, ili  nečem sličnom...  :)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Berlingo

Ja sam gradonacelnik! Uskoro cu preseliti na Zamet.Uvest cu linije 2B i 2C. Zalagat cu se za projekt gradske zeljeznice i sve je vec ugovoreno da se radi zelj.stanica Kantrida-Zamet!!!
:D ;D :D

Bari

#83
Ruku na srce, mislim da nitko od nas nije Obi. Jer da je, forum nebi normalno funkcionirao. Nebi mogao podnjeti toliki teret!  ;D ;D
KREPAT MA NE MOLAT !

Berlingo

Naravno! Ma jos kraj njega nekako mozda i bi, ali kraj onog sta kvari slike lijepih autobusa u Novom listu nebi nikako!

conecto

#85
Citat: Shole  u Studeni 26, 2009, 20:07:48
Samo je vozač koji ga je vozio rekao da dobro ide.  :-\   Trebalo je to ipak malo više ljudi isprobat.

Ma ne krivim ja vozača, samo sam htio reći da su busevi bili na probi i zaključilo se vjerojatno nije ništa konkretno, a kamoli neka studija... Tako je kod nas u ZG bilo masu puta, prošlo je mnogo demo-autobusa, najviše se pazilo da mu se što ne dogodi dok je kod nas pa bi se pažljivo birala linija. Imalo smo između ostalih i Citaro L s 3 osovine 15 m (i slična Setra), ne znam što se zaključilo - da li su takvi autobusi pogodni za neke naše linije. Imali smo i CNG buseve (MAN i Mercedes), znali smo po tome kako je to s njihovim tankanjem unaprijed (kao i s autonomijom), ali se ipak na kraju dogodilo to što se dogodilo. Samo mogu reći da je MAN bio s motorom 240 KS i definitivno preslab za brdske linije koje danas Citelis s 280 KS vozi bez problema, a tako je bilo i s demo Citarom koji je imao 300 KS.
Citelisi idu puno bolje otkad su im reprogramirani mjenjači, ali na ravnom, dok je za brdovitu Rijeku to još uvijek upitno. Još uvijek ostaje nepoznanica kako ide s uključenom klimom (ovo ljeto sa starim programima nisu išli nikako) pa je bus bio na probi u potpuno krivo vrijeme. Isto tako Rijeka bi morala probati zglobnog kakvi jesu većinom u Autotroleju, nije mala razlika, no zastupnik nema takvog busa iako vjerojatno ne bi bio problem da ga posudi ZET (ovaj 693 je zamjensko vozilo). U svakom slučaju za brda mu treba malo bogatija tastatura mjenjača umjesto ove naše 1-2-3-D-N-R. Znači uz D imaš izbor 3, a Citelis u 3. brzinu šalta već na 20 km/h što znači da se na 40 km/h dere na 2000 o/min. Unatoč tome na jačem brijegu gubi brzinu.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: Majstor  u Studeni 26, 2009, 20:19:07
ima u Ivanic GRadu servis koji radi preinaku diesel kamiona na plin ne cisti plin nego mjesavinu sa dieselom / vec je u zavrsnoj fazi / u projektu je i Pro plin sa svojim ljudima  ( cini mi se da je u pitanju Iveco vozilo )

Ja ne znam koliko se to isplati jer su potrebni veliki zahvati na motoru i ugradnja velikih spremnika plina i čitave instalacije. To sigurno nije jednostavno ni jeftino jer kad je CNG u pitanju govorimo o tlaku od 220 bara. I koje bi se Autotrolejeve autobuse prerađivalo? Stare Avtomontaže, Conecti ili novi Citari s kojima ionako i u originalu ima dosta problema?
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Citat: maky  u Studeni 26, 2009, 20:39:33
Citat: conecto  u Studeni 26, 2009, 19:24:49
I kad je već tako krenulo s plinskim autobuima i u našim krajevima, zanima tko je sad na redu. Kerum i Kerumova seka?
Hmmm, ovaj dio Hrvatske koji je pod Željkovom vlašću još nije ni plinificiran, tako da sam siguran da nas u bližoj budućnosti plinaši ne čekaju.
Kerumu ništa ne predstavlja prepreku. Možda se mi u Splitu, ako već moramo, uskoro budemo vozili u hibridima, ili  nečem sličnom...  :)

Htio sam reći da iza svega stoji politika, a ne struka. Odnosno nastojanja EU u okretanju alternativnim gorivima. No točno je kad u Dalmaciji plina nema da neće vjerojatno tako skoro biti ni plinskih autobusa. Iako se kod Keruma nikad ne zna...
A hibridi zapravo nisu pravi alternativci jer i dalje voze na dizel (barem ovi koji sada kreću u proizvodnju) iako ga troše oko 30 posto manje.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

mivano

Citat: conecto  u Studeni 27, 2009, 08:06:33
Citat: Majstor  u Studeni 26, 2009, 20:19:07
ima u Ivanic GRadu servis koji radi preinaku diesel kamiona na plin ne cisti plin nego mjesavinu sa dieselom / vec je u zavrsnoj fazi / u projektu je i Pro plin sa svojim ljudima  ( cini mi se da je u pitanju Iveco vozilo )

Ja ne znam koliko se to isplati jer su potrebni veliki zahvati na motoru i ugradnja velikih spremnika plina i čitave instalacije. To sigurno nije jednostavno ni jeftino jer kad je CNG u pitanju govorimo o tlaku od 220 bara. I koje bi se Autotrolejeve autobuse prerađivalo? Stare Avtomontaže, Conecti ili novi Citari s kojima ionako i u originalu ima dosta problema?
prepravljat će 646 i 611-625 sto posto

Shole

prepravljat će se (ako se uopće budu) gradski, a ne prigradski autobusi.