Gradski prijevoz – fotografije

Autor stipe15, Siječanj 31, 2008, 17:18:34

Avtomontaža

Citat: Avtomontažafan  u Prosinac 14, 2012, 12:45:32
Nitko ne voli staro. Može bit brži, udobniji, ljepši, pouzdaniji i lakši za održavanje, ali još uvijek je star bus. Ipak je novo - novo. Zar misliš da "normalni" ljudi gledaju koliko je dobar neki bus? Njima je važno da radi, da ih odvede od mjesta A do mjesta B, a poželjno je da lijepo izgleda i bude nov. Pa radije će se vozit u midi turskom Isuzuu, nego jednom O305 u perfektnom stanju.
Je, ali je li normalno da neki relativno nov autobus izgleda kao da ga je netko noću ukrao s auto-otpada, a oldtimeri kao da su jučer izašli iz tvornice ??? Slažem se da treba obnavljati vozne parkove, ali Autotransport to godinama nije dobro radio. Održavanje ovih novih autobusa je katastrofa. Bučni, poderani sicevi, razbijena plastika, samozapaljenja, izvana izgledaju loše. Jedini dobro održavani novi autobusi su Manovi, Temse, srebrni Volvo 9900 i 8700, a ovi ostali noviji autobusi(Steyri, Abenre, Eurobusevi, Avtomontaže) izgledaju kao da su izvađeni iz smeća. Prema tim novim busevima se treba brinuti kao prema oldtimerima, a ne ih puštati da propadaju. Ovo pitanje je malo o-0, ali me interesira kakav je odnos prema novim busevima u ostalim firmama ???

TAM

Citat: Avtomontaža  u Prosinac 14, 2012, 20:20:38
Citat: Avtomontažafan  u Prosinac 14, 2012, 12:45:32
Nitko ne voli staro. Može bit brži, udobniji, ljepši, pouzdaniji i lakši za održavanje, ali još uvijek je star bus. Ipak je novo - novo. Zar misliš da "normalni" ljudi gledaju koliko je dobar neki bus? Njima je važno da radi, da ih odvede od mjesta A do mjesta B, a poželjno je da lijepo izgleda i bude nov. Pa radije će se vozit u midi turskom Isuzuu, nego jednom O305 u perfektnom stanju.
Je, ali je li normalno da neki relativno nov autobus izgleda kao da ga je netko noću ukrao s auto-otpada, a oldtimeri kao da su jučer izašli iz tvornice ??? Slažem se da treba obnavljati vozne parkove, ali Autotransport to godinama nije dobro radio. Održavanje ovih novih autobusa je katastrofa. Bučni, poderani sicevi, razbijena plastika, samozapaljenja, izvana izgledaju loše. Jedini dobro održavani novi autobusi su Manovi, Temse, srebrni Volvo 9900 i 8700, a ovi ostali noviji autobusi(Steyri, Abenre, Eurobusevi, Avtomontaže) izgledaju kao da su izvađeni iz smeća. Prema tim novim busevima se treba brinuti kao prema oldtimerima, a ne ih puštati da propadaju. Ovo pitanje je malo o-0, ali me interesira kakav je odnos prema novim busevima u ostalim firmama ???
Kako možeš reći da su Eurobusevi izvađeni iz smeća. Još uvijek su u dobrom stanju za razliku od Steyra, Abenere i Avtomontaža koje jesu izvađene iz smeća. Da su pametni i da  malo urede Eurobuseve mogli bi još uvijek voziti međugradske i međudržavne linije. Samo AV120 sa plavom crtom nije baš u najboljem stanju.
Dani ponosa i slave!
    

Avtomontaža

Dobro možda sam malo pretjerao, ali ti Eurobusevi meni ne izgledaju baš najbolje. Definitivno su u boljem stanju od Bova, Steyrova, Abenri i Avtomontaži, ali su isto tako u lošijem stanju od Temsi, Volva, Regia i ostalih autobusa koji su proizvedeni od 2000 - te pa nadalje. Eurobusevi su busevi u kojima sam se vozio najviše od svih ATP - ovih buseva. To su ipak busevi proizvedeni kod nas i bilo bi šteta da se jedna firma tako nonšalantno odnosi prema njima. Ipak se svako malo obnavljaju  i dosta novaca je utučeno u njih zadnjih nekoliko godina tako da se nadam da ćemo ih još koju godinu gledati na našim cestama. Ako je ovo  o-0 neka odgovni prebace ovaj post tamo gdje misle da mu je mjesto.

TAM

Citat: Avtomontaža  u Prosinac 24, 2012, 12:58:11
Dobro možda sam malo pretjerao, ali ti Eurobusevi meni ne izgledaju baš najbolje. Definitivno su u boljem stanju od Bova, Steyrova, Abenri i Avtomontaži, ali su isto tako u lošijem stanju od Temsi, Volva, Regia i ostalih autobusa koji su proizvedeni od 2000 - te pa nadalje. Eurobusevi su busevi u kojima sam se vozio najviše od svih ATP - ovih buseva. To su ipak busevi proizvedeni kod nas i bilo bi šteta da se jedna firma tako nonšalantno odnosi prema njima. Ipak se svako malo obnavljaju  i dosta novaca je utučeno u njih zadnjih nekoliko godina tako da se nadam da ćemo ih još koju godinu gledati na našim cestama. Ako je ovo  o-0 neka odgovni prebace ovaj post tamo gdje misle da mu je mjesto.
Dugo ćemo mi gledati Eurobuseve u ATP-u jer da im nema njih di bio oni sada završili.
Dani ponosa i slave!
    

peron24

#244
Najviše me nostalgija uhvati kad se sjetim 305-ica iz Hamburga. to je onih 10komada kojima je prva tablica završavala sa AE.
Stigli su krajem 1995,baš pred Božić,u vrijeme potpisivanja Daytonskog sporazuma kada je konačno završena ratna katastofa i masovna uništenja voznog parka. Svi su bili 1982godište osim po šarolikim shemama i stranim reklamama bile su fascinantne i po odličnoj očuvanosti. Reklo bi se "nigdi šporkice" a kamoli išaranih i polomljenih siceva. To su bile 305-ice za školski prijevoz i imale su prigradska sjedala. Prvi je u rashod otišao ružičasti ŠI 729 AE. Sumnjam da je u pitanju teška prometna nesreća na magistrali poviše Gimnazije koja se dogodila početkom srpnja 1998. Zadnji put sam ga vidio par dana prije toga. Često sam se vozio u svima, pa tako i u ŠI 418 AE,(ŠI 129 CZ) sa reklamom za Fiat Pandu. Sjećam se legendarnog Joze koji ga je vozio,a u busu je bio i poster Vatrenih iz '98. Bus je otišao u rashod 2007,par godina prerano,kao i ostale mečke iz Hamburga. Najduže je ostao ŠI 433 AE(Epson) do 2009.
Prvi uvozni busevi su bile Setre 130S iz Beča koje su stigle u proljeće 1994.Četiri crvene i jedna bijela sa žutom i crvenom crtom.
Imale su gradski raspored siceva samo što je bio obrnut od TAMova. Dakle dupli sicevi na šoferovoj strani a samostalni na suprotnoj. Zadnja vrata su na sredini karoserije,a preko puta njih je slobodan prostor za kolica što je za nas tada bila novost. Iza zadnjih vrata su bili samo dupli sicevi a zadnja šajba je dvodijelna. Jedna od crvenih Setri je već 1996 bila u rashodu,bijelu ŠI 419 V nisam vidio od '97,a ostale su vozile do 2003.
Od '94 do '97 nabavljeno je 37 autobusa iz Austrije i Zap. Njemačke. Za međugradske linije još 3polovne Bove Future i ukupno 7 domaćih AV120. Krajem '92 došao je TAM 260 A 116 M Avtomontaža ŠI 613 M koji je prvo imao shemu Autotroleja a godinu  posli dvije Avtomontaže 260 A 119TK. Sve skupa 50-tak autobusa što je pokrilo velik dio ratne štete. Procjena je da je stradalo više od 40% voznog parka,što i nije tako strašno s obzirom na sarajevskih 80% pa je smiješno da se današnji direktori vade na ratnu štetu. Puno je veća ova mirnodopska uzrokovana neodržavanjem.
Tijekom 2006 i 07 dosta se lakomisleno rješavalo starih Mercedesa. Valjda se mislilo da će Varaždinci kapom i šakom dijeliti Steyre i Aabenre,tj. da će netko drugi rješavati njihov problem. Aabenre me nisu baš oduševile ali su barem udobne za vožnju i iznimno su tihe. Steyri su kao stvoreni za šibensko područje kojem je potebno puno više prigradskih nego gradskih buseva. I Aabenre i Steyri imaju 15 ili više godina i teško mi je gledati kako propadaju. Avtomontaže su preživjele rat i maximalno su iskorištene pa netreba ni čuditi njihovo stanje. Jedna od njih (ŠI 754 U) je 2002 imala tešku prometnu u Lici već tada je bila za rashod.Tužno je kad na zgradi kolodvora vidim sliku MANa SU 263 koji je izgorio u ljeto 2010. Dva Regia povremeno upadaju na lokalne linije i jedva čekam da iza Nove godine uploadam njihove slike pa da vidite na šta im sliče poklopci od bunkera. Jedan od najboljih buseva je Volvo 8700 koji vozi gradsku liniju za Zablaće a bio bi idealan za Knin.
U 2013 se ulazi sa neizvjesnosti. Zaleđe je prometno izolirano,busevi za Vodice i Primošten su pretrpani. Đačke karte su paprene,a po gradu se penzioneri besplatno vozaju u unedogled i stalno grintaju i gnjave šofere za svaku sitnicu.
Teško mi je povjerovati da privatnici kao Krka Promet,Kornatitours,Pražen,Stari Velim i ostali dolaze sa iste planete s obzirom na njihov odnos prema busevima i firmi općenito. Šoferima ATP-a svakako veliki respekt,zaslužili su puno bolje.
Iza Nove potrudit ću se stavit što više slika,nikad se nezna kad će svemu doći kraj, pa nek ostanu za arhivu.

Avtomontaža

I mene isto hvata nostalgija za tim AE - ovcima. Stvarno su bili odlično očuvani i čisti i makina im je bila u jako dobrom stanju. Još su izvana imali šarolike sheme bojanja što je meni onda bilo jako zanimljivo jer sam onda bio mali. Od svih njih najviše sam se navozio u ŠI 411 AE (bili s UNICEF - ovom reklamom sa strane je imao nacrtanu dicu, a 2004 su ga genijalni umovi obojali u neku nakaradnu rozu). Najzanimljiviju shemu bojanja od njih mi je imao ŠI 432 AE (žuti sa cvijećem i dječacima). S njim sam se vozio jedan put 2001. do Vodica i bio je u odličnom stanju. Nitko to još dosad nije napisao, a to je da su ŠI 411 AE, ŠI 418 AE, ŠI 429 AE i ŠI 432 AE iznad šoferšajbe i stražnjeg prozora imali natpise Schnellbus. Ja sam prije uvijek mislio da je to neki posebni model 0305 - ice, a tek nedavno sam skužio da je to firma iz koje su došli (Schnellbus Hamburg) . Svih se sičam osim ŠI 729 AE koji je otišao u rashod kad sam imao dvi godine (1998.) i ŠI 428 AE koji mi je ostao u slabom sječanju, a taj je u rashod otišao 2003. , a te godine sam krenuo u školu. Od ostalih mečki par puta sam se vozio u ŠI 904 AB (bili sa plavim felgama), ŠI 881 AB (danas ŠI 541 ET, od 2003. vozi s reklamom Jadranske banke prije toga je bio zelen) i ŠI 622 CH (kremasto - smeđi sa narančastom i crnom crtom st. reg. ŠI 642 AB). Nikad se nisam vozio u nekoj sa trilexicama pa me zanima jesu li one kao i ostale mečke bile u dobrom stanju ???

peron24

#246
Sa trilexicama su bila 3 Mercedesa O305 iz Wiesbadena,stigli u proljeće '95. To su ŠI 336 AC, 973 AB i 883 AB. Proizvedeni su 1980/81 i vozili do 2006. Kao i svi ostali bili su dobro očuvani samo su izvana izgledali malo neuredno jer su im neke reklame naknadno skidane. Sve tri su bile bijele sa plavom i narančastom crtom.
Natpis "Schnellbus" je imao i ŠI 421 AE,bijeli sa reklamom Fielman.
Najdavnije čega se dobro sjećam je bilo kad su 1989 stigli TAMovi 260 A 116. Nekoliko gradskim i bar desetak prigradskih. Bilo je nekoliko kraćih prigradskih 190 A 110P. Uglavnom bijeli sa plavom crtom, ili u plavo-bijeloj kombinaciji kao ŠI 339 P. Posebno me fascinirao zglobni TAM 260 A 180 M,koji je kasnije dobio reg.ŠI 552 AH i vozio do '99. Bilo je zanimljivo promatrati kad bi krajem 80-tih vozio radnike iz TLM-a pa bi se okretao na Šubićevcu kod nadvožnjaka. Danas nevjerovatno zvuči podatak da je sve do ljeta '97 autobus za Šubićevac vozio ulicom Put gimnazije, (bivša ulica JNA). Sve donedavno je bila popločana granitnim kockama,tada još dvosmjerna od skretanja za Težačku,iznimno uska,krivudava i prometna,bez trotoara. Kad bi se pokvario gradski TAM ŠI 931 K nastale bi užasne gužve. U jesen '97 premješten je terminal za gradske linije. Do tada se nalazio 200metara naprijed,kod nove pošte. Sada je kod banke.
Nisam spomenuo da je Atp osim autobusa i šlepera imao i nekoliko pauk-vozila. Kasnije je koncesiju za to dobio privatnik Čače,a danas komunalna firma Gradski parking.

Avtomontaža

#247
Jel' Autotransport ikad imao u svom voznom parku MAN - ove SU220 (oni što ih imaju Autotrolej, Promet Split i Libertas Dubrovnik) ?

Avtomontaža

#248
Za nostalgičare za AE-ovcima, evo slike buseva s istim reklamama kao neki od njih (ne znam im garažne brojeve):
ŠI 421 AE


ŠI 433 AE


ŠI 418 AE (originalna reklama)


ŠI 432 AE


Slike su skinute s http://www.hamburger-fuhrparklisten.de/
Ispričavam se na malim slikama nije mi ih povećalo kad sam ih uploadao iako sam stavio da mi rezolucija bude 800 piksela.

peron24

ŠI 693 CS, Tržnica-Vidici-Njivice

ŠI 682 CS za Ražine

ŠI 696 CS na Tržnica-Mandalina-Bilice

Majstor

Stigle prinove Eurobus Man-ovi
Sretno
Samo mi sudite pošteno !

TAM

Citat: Majstor  u Veljača 13, 2013, 15:58:39
Stigle prinove Eurobus Man-ovi
Sretno
O čemu ti govoriš kakve prinove kakvi eurobus manovi daj neke slike da vidimo to?
Dani ponosa i slave!
    

Majstor

Već su u Šibeniku pa fotkajte ;D
Samo mi sudite pošteno !

tramvajac 92

Sudeći po onome kaj Majstor kaže to je MAN EL 262 ex Zet Zagreb. 7 litarski motor, 260 ks, 3 vrata. Jedino se ZET rješio svojih, još voze u Autotroleju
To su ovi igrači (po broju šasije, pa vidite sami koji su)

WMAA170016C002622 -- ex. GBR46, 865
WMAA170030C003000 -- ex. GBR48, 870
WMAA170031C003001 -- ex. GBR49, 871
WMAA170032C003002 -- ex. GBR50, 866
WMAA170033C003003 -- ex. GBR51, 867

Majstor

Samo mi sudite pošteno !