Bad Hoffgastein

Autor Tlimfocit, Siječanj 09, 2010, 23:17:55

Tlimfocit

Evo nešto od mene.
Ove (i prošle godine) bia sam na skijanju u skijalištu Bad Hoffgastein pa ću vas malo upoznat s tim skjalištem.Samo skijališe se nalazi u sklopu doline Gasteiner Tal, koja se pak nalazi se u sklopu ski regije Ski Amade, koja se diči podatkom da je najveća skijaška regija u Austriji.
Do Gasteiner doline dolazi se na dva načina:
1.ukrcavanjem auta na vlakom u mjestu Mallnitz za samo par minuta odličnim vlakovima austrijske kompanije OBB stižemo na drugu stranu u mjesto Bad Gastein



2.preko A11 (Tauern autobahn) izlaz Bishofshoffen pa preko mjesta sa poznatom skakaonicom dolazimo do Dorfgasteina

Ako vas buni previše naziva pojasnit ću da se skijalište sastoji od nekoliko podskijališta: Dorfagstein, Bad Hoffgastein, Bad Gastein i Sportgastein (od sjevera prema jugu). Dolina je, kao što i ime kaže, smještena na termalnim izvorima pa tako i misto di san ja bia ima svoje toplice (Bad). Ne trebam ni spominjati kako su skijališta krasno uređena sa živopisnim restoranima, i odlično uređenim stazama. Noćni život je izrazito živ posebno u Bad Gasteinu a atmosferu su dodatno upotpunjavali Rusi kojima je prije nekoliko dana bia i Božić pa su eto bili na poseban način veseli.




Za sva skijališta vrijedi jedna ski karta koja uključuje i popust na toplice i besplatan prijevoz busevima po cijeloj dolini. Ne trebam ni spominjati da su sva skijališta povezana dobrim i brzim busevima koji idu dosta često. Od buseva tu ima svega i svačega i sigurno će kolege forumaši puno bolje znat koji su to modeli. Ja eto znam za Lion's Regio i Citaro, a ostalo prepuštam onima koga zanima. Slika san i za kolegu CONECTA Neoplana maloga o kojm san govoria prije nešto miseci. Inače vozi ga naš čovjek (Osječanin) koji nas je i uputio tijekom vožnje u ljepote i znamenitosti mjesta,








inače fascinantna je austrijska organiziranost....nigdje nema zastoja, vlakovi su točni, sigurni i dovoljni, autobusne linije također.....nisam neki stručnjak ali opet primjećujem da i stariji busevi (kao npr ovi Graf i Stift) su u izvrsnom stanju i voze najteže dionice (do Sportgasteina čije podnožje je na 1700 metara a vrh s kojeg smo skijali je na 2613 metara ako se dobro sjećam).....što se tiće cesta one su uredne i očišćene (doduše i kod nas su takve)....ono što me iznenadilo je i smirenost vozaća koji nisu galamili, trubili i pretjecali spora/zaustavljena/neporpisno parkirana vozila nego su ih mirno sačekali i nastavili dalje vozit.....
iako sam često u Austriji ovog puta sam imao prilike tamo biti punih 13 dana....po meni to je jedna zemlja po mjeri čovjeka. U Austriji nema ničega u izobilju, a opet ničega ne fali. Zemlja nije razvikana kao primjerice Belgija, u kojoj stvarno stanje ne odgovara onom kako se pokušava prikazati. Primjerice negdje 60% stanovništva Bruxellesa nema kanalizaciju a oko 30% ni vodu iz špina u kućama. Sve u svemu u Austriji se vidi uređenost koja potječe još iz doba Habsburške monarhije i vidi se da zapravo gotovo sve štima...od sitnica do krupnih stvari.....Možda sam otiša predaleko ili vam dosađujem nekim svojim analizama ali svaki put kad dođem iz Austrije sam fasciniran pa moram to podijeliti s nekim.....Nadam se da će vam se svidjeti barem slike....pozdrav

conecto

Tlimfocit, svaka čast, lijepa reportaža, vidim da si uživao i drago mi je zbog toga, pobuđuje dvojake osjećaje - istovremeno fascinira i nabija komplekse jer mislim da bi i mi mogli imati barem djelomično nešto takvo.
Hvala ti i što si se mene sjetio u svom hedonizmu, samo ja ovdje na slikama ne vidim nigdje tog Neoplana kojeg sam si zamislio, ovaj mali mi izgleda kao MAN...
Ali u svakom slučaju prekrasne slike i lijepi busevi (neki stariji nego u npr. ZG ali bolje održavani, opremljeni i bolje izgledaju).
A vlakovi (off topic ili čak off forum), to je ionako ono što smo mi u Hrvatskoj očito otpisali, željeznica je nama izgleda više teret prošlosti nego potreba. Nju su baš forsirali i nametali nam ti isti Austrijanci u vrijeme davne zajedničke države
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tlimfocit

joj nemogu virovat da san tako smotan......svaki dan san se vozia u tom Neoplanu i nisan ga slika.....i još san mana proglasia da je Neoplan....maky će me zadavit.....:D
uffffffffffffffffffffffffff
a bia san uvjeren da je među slikama
a što se tiče željeznice......neću ništa govorit jer sve je već rećeno milijun puta i svak sve zna ali.......samo ispravka: željeznicu su kod nas najvećim dijelom gurali Mađari ne Austrijanci jer im je bilo u interesu imat dobru prugu do Rijeke :D

maky

Ma ne brini, neću te zadavit, samo me moraš drugi put vodit sa sobom...  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

The_Dubster

ako smijem pitat...

primjetio sam ovaj steyr, a na nekim temama gdje su isti bili ovakvi steyeri pisalo se da ovu prednju karambolku stavljaju od mana koje se koriste na manovim kamionima, pa sad jel to tačno, ili ima neka posebna serija steryera sa ovim karambolkama ???

btw, izgleda da je ovo bio dream-holiday ::|

amar

svaka cast za reporzazu, vidi se da si uzivao, da nas nemuce vize isao bi svake sezone na skijanje u austriju, ali ovako moram biti zadovoljan s jahorinom, bjelasnicom i vlasicem ... :(

Tlimfocit

Citat: amax  u Siječanj 14, 2010, 10:16:46
svaka cast za reporzazu, vidi se da si uzivao, da nas nemuce vize isao bi svake sezone na skijanje u austriju, ali ovako moram biti zadovoljan s jahorinom, bjelasnicom i vlasicem ... :(

mislim da se isplati izvadit vizu za putovanje.....Austrija i zemlje srednje Europe su nešto fenomenalno.....iman masu slika sa putovanja i žao mi je šta ih nisan dosad stavlja.....svakako Austriju i Švicarsku preporučam....o Njemačkoj da ne govorim