PREDSTAVLJANJE

Autor Tomek, Travanj 22, 2010, 18:53:15

conecto

Citat: im  u Travanj 10, 2011, 19:03:23
mile je satra jetlnera i starog n116 a za to triba bit stručnjak a da negovorin da je sa higreom polazo u petoj jer su im obrano brzine  ;D

Pošto Crobus ima automatizirani mjenjač čak ni mile ga ne bi mogao satrat jer će on sam izabrat s kojom će brzinom krenut.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

98989


dado1979

Sve super,novi je,al kud misle stavit prtljagu  >:( bunkera koda nema.

VISEON

Tih 6 cm3 naspram 10-12 cm3 kod najblize konkurencije, mogu odmah ruksak isporucivati s autobusima.

Inace autobus je solidan, naisao sam na par sitnica kod zavrsne obrade, dizajn uzivo je puno bolji nego na slikama, pogotovo me je odusevio crni. Uglavnom ok bus osim prtljaznog prostora.

421

Za prigrad ( čemu je i namijenjen) 6 kubika je u razini konkurencije.
Spominjanih 10-12 je za TURIZAM. Čemu  ovaj  bus123 nije namijenjen. o-0
Sjedni 1!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

VISEON

#65
Da da je cisti prigradski onda stoji, ali ovo sto sam vidio na velesajmu, jedino sto mi lici na prigradskog od svega vidjenog je visina, naveden prtljaznik i eventualno snaga 360ks. Sve ostalo je vise nego kvalitetno i dobro obavljeno i isto tako ugradjena sjedala su me odusevila u obe varijante koje sam vidio. Sad za kraj cijena ...  cca 200.000 eur fc

Shole

Pošto se većina nas dosta razumije u Setrine modele, dal bi netko od bolje upućenih mogao reć otprilike u rangu kojeg Setrinog modela bi bio Crobus Zora.  Meni nekako djeluje da mi mogao bio između H i GT-HD, s tim da mi se čini da je oprema bolja (sjedala....)  Doduše neznam kako se kreću cijene Setre 415H i 415 GT-HD

98989

#67
Citat: VISEON  u Travanj 13, 2011, 18:36:40
Da da je cisti prigradski onda stoji, ali ovo sto sam vidio na velesajmu, jedino sto mi lici na prigradskog od svega vidjenog je visina, naveden prtljaznik i eventualno snaga 360ks. Sve ostalo je vise nego kvalitetno i dobro obavljeno i isto tako ugradjena sjedala su me odusevila u obe varijante koje sam vidio. Sad za kraj cijena ...  cca 200.000 eur fc

ovo je istina u tom segmentu visoko gađaju što bi na našem tržištu moglo ispast i za neki lakši turizam komotno

edit: mislim da je ovo dobro odmjeren bus po veličini i namjeni i cjeni i kvaliteti za naše tržište kao njihov početni

a nije neki problem napravit 20cm višlju verziju il nešto sl  po potrebi

VISEON

Slažem se sa svim gore navedenim.

Mene je bus zaista odesuvio, puno mi je ozbiljniji uzivo, osobito crni.

mariobr

Mislim da zora ima šanse . Čak i na eu tržištu ,mislim na italiju jer oni cijene  scaniju.Ali mora se   testirati u stvarnim uvjetima .Na primjer  dati ga na  redovnu liniju sa 4 vozača . Linija koja mi pada na pamet osijek zagreb Karlovac split dubrovnik sa 2 vozača ,povratak sa  druga 2 vozača u istom smjeru. Pod uvjetom da  dio puta vozi po danu kada je vruče. Radi testiranja klime,hlađenja motora .Tako autobus će napraviti 800km minimalno u 24h. Veliki protok ljudi kroz autobus  otkriti će sve nedostatke unutrašnjosti  , teretnog prostora , a i drugih problema.Mislim sto se tiče pogonske grupe ,ovjesa da nebi trebalo biti problema . Stavljam i slike  šasje autobusa koji  ide u proizvodnju zubaku  .I jedna stara slika kada je crobus išao na ispitivanje  rekonstrukcije (crash test) imao sam vise slika kostura ali sam ih  negdje izgubio u računalu.Dali netko zana dokle je stigao projekat gradskog mini busa koji  zubak isto  planira proizvoditi .Po mojom mišljenju isplativijim projektu   .

98989

probaj napravit disc recovery da izvučeš slike



jesu to samo dvije šasije na kamion natovarene?

dal po tvojoj procjeni može stat još koja

kolko sam upućen u transportu je težak 5800kg i dug skoro 9m

viđo sam slike nekih europskih prijevoznika kako voze po 4 šasije od jednom na nekoj specijalnoj kompoziciji isto 6osovina

s obzirom na dosta ambiciozne planove pitam se hoće li špoljar ili možda neko drugi? pa i sam zubak nabavit slično vozilo

mariobr

poštovani ,
sorry sto se prije nisam javio ,
pošto vozim kamion nisam stalno na internetu


sa slikama sam na  ratnoj nozi

da dvije šasije su natovarene  na kamion, 2 AUTOBUSA koja su u stanju da se mogu voziti radi utovara istovara sa kamiona

po mojoj procijeni mislim da ne može stati još  jedna, vjeruj mi da može špoljar bi na tovario još ....u interesu mu je da ih sto vise natovari jer je placen po komadu

o težini i dužini  mislim da si u pravu jer on kamion  i prikolicu može maksimalno razvući 21 metar , a težina je malo manje od  traktora od  šlepera  5800kg

nizozemci , Šveđanin ,englezi imaju malo drugačije standarde  pa možda si vidio  njihove slike.a postoje i  specijalni prijevoznici koji voze samo šasije pa imaju drugačije prikolice ,ali sve to košta....


po pitanju  transporta autobusa ,moje mišljenje da će ih voziti špoljar ,zubak neće kupovati jer je to preveliki trošak (ne mislim na nabavku vozila kamiona prikolice ,nego registracije firme za transport  (veliki je problem registracija firme za transport) ,dozvole za izvan gabaritni teret ,dozvole za prijevoz preko država austrije ,njemačke(ne znam koliko ti je poznat problem koji ima luka rajic sa ralu logistikom radi dozvola za transport)... ....,logistika jer se ne isplati otići gore prazan pokupiti i dovesti u RH

DA ZUBAK TREBA 8 AUTOBUSA  SVAKI DAN  špoljar sa sadašnjim  voznim parkom  i logistikom može odraditi bez  problema  ,jer njemu treba tura za Hr ,radi gore navedenih dozvola,do sada  su se  vračali prazni do granice i na granici okretali opet prema eu.



imao sa veliku štetu što mi je bio pao sistem windowsa  pa  su mi nestale slike (samo je ostala jedna zadnja slika) zubakovog  autobusa  kostura od cijevi kada je išao u mađarsku (mislim Budapest)  na  testiranje  čvrstoće karoserije, da  dobije  dozvole za izvoz u eu.
KADA BI VIDIO SLIKE NIKADA SE NE BIO VOZIO AUTOBUSOM , cjevčice 1cm  1cm meso 1mm ,užas za vidjeti.
PRIČAO SAM SA JEDNIM  inženjerom  strojarstva u francuskoj pokazao mu slike kostura autobusa  crobusa i izjavio je da je  konstrukcija  (kostur) jako dobro napravljena ,da se ostali proizvođači  kako bi mi u  narodu rekli sakrili u mišju rupu.
Kostur je previše dobro napravljen ,a meni laiku je izgledao slabo , na što  liče ostali autobusi bolje rečeno njihovi  kosturi...
...

98989

Citat: mariobr  u Svibanj 05, 2011, 21:36:30
da dvije šasije su natovarene  na kamion, 2 AUTOBUSA koja su u stanju da se mogu voziti radi utovara istovara sa kamiona

po mojoj procijeni mislim da ne može stati još  jedna, vjeruj mi da može špoljar bi na tovario još ....u interesu mu je da ih sto vise natovari jer je placen po komadu

to se i meni čini na ove standardne da nikako više nebi stalo

sad crobus trenutno i nema neke potrebe da dolazi više od toga

Citat: mariobr  u Svibanj 05, 2011, 21:36:30
o težini i dužini  mislim da si u pravu jer on kamion  i prikolicu može maksimalno razvući 21 metar , a težina je malo manje od  traktora od  šlepera  5800kg

nizozemci , Šveđanin ,englezi imaju malo drugačije standarde  pa možda si vidio  njihove slike.a postoje i  specijalni prijevoznici koji voze samo šasije pa imaju drugačije prikolice ,ali sve to košta....


po pitanju  transporta autobusa ,moje mišljenje da će ih voziti špoljar ,zubak neće kupovati jer je to preveliki trošak (ne mislim na nabavku vozila kamiona prikolice ,nego registracije firme za transport  (veliki je problem registracija firme za transport) ,dozvole za izvan gabaritni teret ,dozvole za prijevoz preko država austrije ,njemačke(ne znam koliko ti je poznat problem koji ima luka rajic sa ralu logistikom radi dozvola za transport)... ....,logistika jer se ne isplati otići gore prazan pokupiti i dovesti u RH

DA ZUBAK TREBA 8 AUTOBUSA  SVAKI DAN  špoljar sa sadašnjim  voznim parkom  i logistikom može odraditi bez  problema  ,jer njemu treba tura za Hr ,radi gore navedenih dozvola,do sada  su se  vračali prazni do granice i na granici okretali opet prema eu.
to je bio portuglaski kamioin slikan u nizozemskoj kamion 6x2 crveni daf? ( ne sjećam se od tog je prošlo jedno 5godina) i prikolica? il tridemka?(nisam siguran bilo je 5-6 slika kamiona od iste firme neki su vozili tegljače neki šasije kamionske neki traktore .... i različite prikolice su imali) i na prikolici natovarene 2šasije a na kamionu neki traktor


upućen sam u logistiku donekle ( više me interesiraju kamioni nego busevi )




ja sam računo ovako ako se obistine ovi podaci o planiranih 400godišnje to ispada recimo 300radnih dana kad odbiješ nedjelje neradne dane i sl

400/300=1.33*6 =8šasija tjedno sad gledam ako bi kamion radio samo taj poso onda bi mogo bit i taj specijalni koji prima 4 šasije za bus znači 2 kompozicije bi trebo ......e sad od sodertalja do zg ima 1900km cestom +trajektom

to je gotovo neizvedivo u 45h vozačkih  otić i vratit se


Citat: mariobr  u Svibanj 05, 2011, 21:36:30
imao sa veliku štetu što mi je bio pao sistem windowsa  pa  su mi nestale slike (samo je ostala jedna zadnja slika) zubakovog  autobusa  kostura od cijevi kada je išao u mađarsku (mislim Budapest)  na  testiranje  čvrstoće karoserije, da  dobije  dozvole za izvoz u eu.
KADA BI VIDIO SLIKE NIKADA SE NE BIO VOZIO AUTOBUSOM , cjevčice 1cm  1cm meso 1mm ,užas za vidjeti.
PRIČAO SAM SA JEDNIM  inženjerom  strojarstva u francuskoj pokazao mu slike kostura autobusa  crobusa i izjavio je da je  konstrukcija  (kostur) jako dobro napravljena ,da se ostali proizvođači  kako bi mi u  narodu rekli sakrili u mišju rupu.
Kostur je previše dobro napravljen ,a meni laiku je izgledao slabo , na što  liče ostali autobusi bolje rečeno njihovi  kosturi...
...

vidio sam ja autobus par puta iz bliza.......

uglavnom pošto studiram strojarstvo donekle se razumijem u to i je čvrsto je , nije on bez veze toliko težak

svicar

Citam i sada mi nije jasno, sto je sasija, sto je podvozje a sto je resetka busa?

Karoseristi dobiju od proizvodjaca odprilike ovo.   http://www.volvobuses.com/bus/global/en-gb/products/City%20buses/Chassis/Pages/chassis.aspx

http://www.mystinenportaali.com/bussi/kuvat/isot/muut/alustat/b10ble.jpg
MB
http://media.daimler.com/dcmedia/0-921-657307-49-1297859-1-0-3-0-0-1-12639-854946-0-3842-0-0-0-0-0.html?TS=1304687299781
Recimo od MAN-a  koje mozes rastavitit( ovako su samo dabi se mogle rolati ili cak na kratko i voziti)
MAN Bus Chassis Brochure
A zasto se nebi prevozile tako da se ujedan kamion u posebno pripremljene okvire tovarili samo zadji dio sasije a posebno prvi da vise stane.
Proizvodjaci autobusa u principu rade samo ovo http://www.omnibusarchiv.de/include.php?path=article&contentid=563&page=3    i poslije samo sprovedu instalacije i stave vanjske oplate.





conecto

Na tome što ti zoveš "samo ovo" još ima itekako mnogo posla. Autobus je vrlo specifičan proizvod u odnosu na sva ostala vozila - osobne automobile, pa čak i kamione (proizvodne serije su oko deset puta manje). Za tako male serije se ne isplati poseban razvoj motora ili mjenjača pa se to koristi uglavnom od kamiona. Zato busevi npr. koriste mjenjače AS-Tronic s 12 brzina kakvi se nalaze i u šleperima, iako busu pola tih brzina ne treba. Samo najveći proizvođači buseva si mogu priuštiti razvoj komponenti specijalno za buseve kao npr. Mercedes i njihov mjenjač Power-Shift s 8 brzina specijalno za buseve.
S druge strane, velikim proizvođačima se manje isplati proizvodnja karoserija, pa tako npr. Scania (čiju šasiju koristi Crobus) skoro ni nema vlastite proizvodnje (uglavnom lokalni busevi), ali joj se itekako isplati proizvodnja tehnike razvijene za kamione, a prodaja te iste tehnike za buseve nosi joj dodatnu zaradu. Karoseristi si opet ne mogu priuštiti razvoj tehnike za tako male serije i tu nastaje zajednički interes. Karoseristi također većinu komponenti nadogradnje nabavljaju od velikih proizvođača kao što su stakla, mehanizmi vrata, audio-video tehnika, sjedala itd. Ali razviti i proizvesti autobus je vrlo veliki posao s mnogo ručnog rada (iako smo u 21. stoljeću tu praktično nema robota) za razliku od proizvodnje ostalih vozila.
I to bi mogao biti odgovor svima onima koji pitaju što je na Crobusu zapravo hrvatsko - mnogo rada koji stvara višak vrijednosti, a na taj način funkcionira većina sličnih proizvođača. S obzirom na trenutno stanje gospodarstva u Hrvatskoj Crobus je itekako veliki uspjeh, samo to još mora dokazati na tržištu.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...