Vandalizam u autobusima i na stanicama

Autor jedan_019, Srpanj 17, 2010, 03:25:32

shef

Toooo kreteni, samo se potpisujte, da cijeli svijet zna da imate spužvu umjesto mozga... prije neki dan u Trstu uhvaćena dva ovakva debila, naplaćena im kazna od 2000 €. Možda, jednog dana...



Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

mivano

http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/Za-unistavanje-dva-autobusa-pet-automobila-i-teretnog-vozila-u-Drazicama-osumnjicen-19-godisnjak

POLICIJA PRONAŠLA POČINITELJA
Za uništavanje dva autobusa, pet automobila i teretnog vozila u Dražicama osumnjičen 19-godišnjak
Objavljeno: 30. listopada 2015. u 11:41

"Na autobusima je počinitelj razbio veći broj stakala te otuđio čekić i vatrogasne aparate, dok su na vozilima oštećena stakla, ogledala, vrata i drugi dijelovi

Hrvatskog državljanina, starosti 19 godina policija sumnjiči za počinjenje kaznenog djela oštećenje tuđe stvari.

Kriminalističko istraživanje proveli su policijski službenici III. policijske postaje, koji su došli do saznanja da je u noći 25. listopada na području Dražica i Jelenja oštetio dva autobusa, pet osobnih vozila marki Fiat, Audi, Opel, Peugeot i Renault te teretno vozilo marke VW transporter.

Na autobusima je počinitelj razbio veći broj stakala te otuđio čekić i vatrogasne aparate, dok su na vozilima oštećena stakla, ogledala, vrata i drugi dijelovi. 

U vandalskom napadu porazbijana dva autobusa i više osobnih automobila u Čavlima

Ovim kaznenim djelom za više od sto tisuća kuna oštećeni su gradski prijevoznik u čijem su vlasništvu autobusi te vlasnici vozila.

Osumnjičeni 19-godišnjak je predan pritvorskom nadzorniku."

Boki651

Ne znam zašto me dob nije iznenadila. Očekivao sam čak i maloljetnu osobu u cijeloj priči, ali ni ovo nije daleko.

Ubit boga u njemu da se boji svoje sjene, a onda ga strpat na psihijatrijsko liječenje od  najmanje 20 godina. A onda ga poslat na testiranje i ako ne zadovolji norme ponašanja u društvu, vratit ga na psihijatriju.  Treba otvorit Goli za takve.

Avtomontaža

U gb. 721 netko je skinuo botun "STOP" u prikolici ispred prednjih vrata s lijeve strane.

zvone16

ništa novo, na citarima im je to klasika.. nema na kojem to nisu čupali
ZvoneXp

mivano

http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/Vandalizam-bez-motiva-Mladic-iz-Cavala-bez-ikakvog-povoda-krenuo-u-razbijanje-i-to-cekicem-iz-autobusa

"Dalibor Ban, 20-godišnjak, razbio je u Dražicama i Jelenju dva autobusa Autotroleja, kombi i pet osobnih automobila. Na autobusima je razbio veći broj stakala te otuđio čekić i vatrogasne aparate, dok su na vozilima oštećena stakla, ogledala, vrata...

RIJEKA  Riječka policija brzo je riješila slučaj i otkrila vandala koji je prije šest dana, u noći na proteklu nedjelju, u Dražicama i Jelenju oštetio osam vozila, među kojima dva autobusa Autroleja, kombi i pet osobnih automobila. Za rijetko viđeni vandalski ispad osumnjičen je Dalibor Ban, 20-godišnjak nastanjen na području Čavala, koji je kazneno prijavljen za oštećenje tuđe stvari.

Nakon kriminalističkog istraživanja u policiji, kojeg su proveli službenici Treće policijske postaje u Rijeci, mladić je jučer poslijepodne uz kaznenu prijavu priveden na ispitivanje u riječko Općinsko državno odvjetništvo. Nakon toga je pušten, u daljnjem postupku branit će se sa slobode, jer tužiteljstvo nije tražilo određivanje istražnog zatvora. Na to je značajno utjecala činjenica da je mlade dobi, mlađi punoljetnik, te da nije osumnjičen za teže kazneno djelo.

Službeno nisu objavljeni detalji o okolnostima slučaja i pozadini događaja, no izvori bliski istrazi navode da je rasvjetljavanje slučaja pokazalo da mladić zapravo i nije imao neki motiv kada se dao u razbijački pohod.

Bez povoda
Upućeni u slučaj navode da je policijska istraga utvrdila da mladić od nepunih 20 godina nije bio u zavadi s ijednim vlasnikom vozila niti je povod vandalizmu vezan za nešto konkretno oko Autotroleja. Čini se da motiv vandalskog ispada leži u samome mladiću i njegovoj ličnosti što izlazi iz okvira »normalnog« i prihvatljivog ponašanja, objašnjavaju izvori bliski istrazi. Pokazalo se da nije imao suučesnika, da se u razbijački pohod dao sam.

Mladić s Grobnišćine u svom noćnom vandalskom ispadu napravio je veliku štetu. Policija navodi da su, prema dosadašnjim procjenama, za ukupno više od sto tisuća kuna oštećeni riječki prijevoznik, u čijem su vlasništvu autobusi, te vlasnici ostalih šest vozila. Osim minibusa i solo vozila Autotroleja, oštećen je kombi volkswagen transporter i pet osobnih automobila marki fiat, audi, opel, peugeot i renault. Na autobusima je vandal razbio veći broj stakala te otuđio čekić i vatrogasne aparate, dok su na vozilima oštećena stakla, ogledala, vrata i drugi dijelovi.


Velika šteta
Na dvama autobusima Autotroleja vandal je razbio čak 31 staklo. Vjetrobran i bočna stakla razbijena su na solo autobusu koji je prometovao na liniji broj 12, te na minibusu linije broj 15, koji su tijekom noćnih sati bili parkirani u Dražicama, do polaska na prvu jutarnju vožnju. U prvim neslužbenim procjenama iz Autotroleja je priopćeno da će šteta debelo premašiti iznos od 200 tisuća kuna, jer je okvirna cijena svakog stakla oko osam tisuća kuna, a osim stakala u oba vozila uništeno je vozačevo računalo i još neki dijelovi opreme.

Sudeći prema izgledu autobusa, počinitelj se, uvjetno rečeno, pomučio dok nije završio s divljanjem. Na minibusu su porazbijana sva bočna i stražnje staklo, uključujući i stakla na vratima. Pošteđeno je ostalo tek vjetrobransko staklo, a uništen je i dio opreme u unutrašnjosti vozila. Na solo autobusu razbijeno je vjetrobransko staklo, sva stakla na desnoj strani vozila, te stražnje staklo, a istrgnuto je i vozačevo računalo. »Oruđe« za vandalski napad, po svemu sudeći, bio je čekić za razbijanje stakla iz autobusa.

U prvoj reakciji na slučaj demoliranja autobusa, iz Autotroleja su komentirali kako su ostali zatečeni kada su vidjeli u kakvom su stanju vozila, jer ne pamte nešto slično. Iz riječkog prijevoznika tada je priopćeno da su vozila osigurana i za ovakve slučajeve pa će štetu isplatiti osiguravajuća kuća."

mivano

Netko se požalio na Tužibabi:

http://www.mojarijeka.hr/korisnik/D-K/tuzibaba/parkiranje-autobusa-izvan-autotrolejove-garaze/

Parkiranje autobusa izvan Autotrolejove garaže
Kategorija: Gradski prijevoz
D-K
Tužibaba
Datum objave: 26.10.2015. 17:44
"Iz kojeg razloga uprava Autotroleja dozvoljava parkiranje autobusa preko noći izvan garaže u blizini stanovanja određenih zaposlenika/vozača?

Naime redovito su autobusi parkirani na autobusnim stanicama koji su namijenjeni zaustavljanju a ne parkiranju autobusa u Opatiji, na raskrižju Kvarnerske ceste i Nove ceste na autobusnoj stanici gdje se onda nitko ne može zaustaviti, reklama zakupca nije vidljiva a vozilo nije osigurano niti zaštićeno.

Slično je i po okolnim mjestima, vozači parkiraju na nekom velikom igralištu/travnjaku i autobusi znaju preko noći biti s grafitima, razbijenih stakala i slično.
A koliko mi je poznato nemaju ni svi vozači ovu mogućnost već samo neki, "privilegirani".

Svi autobusi moraju ovako i onako ići do Delte(grada Rijeke) i zašto tamo ne budu parkirani?

U Njemačkoj sigurno nećete vidjeti da vozači parkiraju kod sebe doma, gdje god se sjete ostave bus nezaštićen.
A mediji bruje o zadnjem razbijanju kompletnog busa u Dražicama."

zvone16

to je naš blesavi narod.. zašto ako je nekom lakše ajmo i to upropastiti.. sere mi se od takvih ljudi.. naprimjer ti si vozač i smjena ti u 5, znači moraš se dić u 4 da se spremiš da dođeš do autobusa itd.. šta ti bi trebao gubit i ono malo sna šta imaš i odmora pa dizat se u 3 samo jer nekom smeta šta je bus parkiran.. ma nabijem ti ovaj narod šugavi
ZvoneXp

Boki651

OK može, ali onda nema prvog polaska u 5 jer i vozač treba odmor, a ne da još mora u grad po autobus i onda ga prazan voziti i trošiti gorivo samo da bi u 5 uzeo ljude iz prigrada, jer nekome smeta parkiran autobus..

Matija87

pa ako ćemo tako , onda taj koji je poslao tu tužibabu također po zakonu se NE smije zaustaviti ni parkirati na autobusnom stajalištu...

zvone16

najbolje bi bilo da vozači rade za minimalac, da im se uskrati sve šta se može

zapravo izgleda da to i rade.. plaće smiješne za rizik, za stres koji proživljavaju itd

al zajebi ti to kad pola poslodavaca i ostatak ekipe to nije proživio pa sjede u uredu i misle kako je to divno i bajno
ZvoneXp

NP-549

Bus je tamo od 00:30  (ide u 23:10 za Lovran pa prazan do Matulja),  i ujutro ode oko 5:00 jer ide u 5:15 iz Kastva za Opatiju.  Znači nekome smeta tih 4 i pol sata.

mivano

Ovaj što je slao tužibabu dobio službeni odgovor:

"Poštovani,

autobusi preko noći ostaju parkirani izvan garaže prvenstveno što su na taj način u funkciji održavanja voznog reda, odnosno prvi jutarnji polasci kreću iz naselja okolnih jedinica lokalne samouprave. Parkiranje izvan garaže znači maksimalno smanjenje praznih kilometara u kasnovečernjim povratku u garažu i ranojutarnjim izlascima iz nje. Na taj način smanjuju se troškovi poslovanja, a što ujedno znači i smanjenje subvencija jedinicama lokalne samouprave. Sve to u konačnici se odražava i na samu cijenu usluge, odnosno cijenu karte koja se nije podizala već godinama.

Također, parkiranje izvan garaže nema nikakve veze s vozačima niti to rade samo pojedini vozači, odnosno privilegirani. Takve optužbe su sasvim neutemeljene. Inače, pri izboru lokacije koriste se mjesta gdje se ne ometa uredno funkcioniranje prometa.

Što se tiče zadnjeg uništavanja vozila KD Autotrolej u Dražicama, napominjemo kako je tom prilikom uništeno i desetak osobnih vozila te nekoliko baja za smeće, pa taj događaj nema nikakve veze s KD Autotrolej i parkiranjem izvan garaže.

S poštovanjem,
Gradska uprava"

NP-549

Koliko god pasalo da ti je bus negdje bliže, a ne u garaži, toliko je i tlaka jer nikad neznaš šta ćeš nać ujutro.  Nekad neće da upali, nekad su ukrali gorivo, nekad je nešto razbijeno.......  i drugi dan se moraš pravdat ljudima koji nisu imali prijevoz jer se ne stigne poslat zamjenski autobus zbog udaljenosti.  Sve ima svoje dobre i loše strane.  U garaži kad neće da upali uzmeš drugi i amen.

Flippy

#104
Ja, vraćanjem busa u garažu u tjednu napravim pravo 150 "praznih" kilometara.
Jednostavnom matemotikom je to oko 39l goriva, iliti oko 380 kuna tjedno ili ukupnih 1480 kn mjesečno, samo za vraćanje busa u garažu (+plaćanje dađbina za korištenje garaže koja nije od firme).
Ja sam doma 2 km od početne stanice.

U koju god stranu išao, zapad ili istok grada, bus mora napraviti tih 2 km ili 14 km do početne stanice, bez obzira bilo to uvečer nakon posla ili ujutro prije posla.
Na kraju ispadne da je svejedno, samo je bitno da je bus zaključan i na sigurnom.
Lijepše je to naravno uvijek ujutro da mi ostane više večeri za slobodno vrijeme.

Po toj logici, ne bi ni svoje aute parkirali na otvorenom ako nemamo garažu, jer baš može doći neki neizživljeni, i tako dalje...

Veći problem je to što smo divlja i neuređena, nekulturna, besperspektivna i siromašna zemlja, u kojoj si mladi divljaci, umjesto u nekakvim kompetitivnim, timskim ili borilačkim sportovima, potrebe za iživljavanjem ispoljavaju na javnoj ili privatnoj imovini.
Pa pogledajte samo na šta liče željeznice?
Za grafitiranje po vozilima bi se za primjer trebalo administrativno propisivati kazna za prefarbavanje cijelog kamiona, busa ili vlaka (lokse ili vagona).
Roditelju ili počinitelju, svejedno, samo da izgube tu divljačku potrebu, nek si doma šaraju po svojim zidovima, a ne po imovini koju su drugi platili.
Samo što će takvi uvijek proći nekažnjeno, uglavnom samo s opomenom prekršajnog sudije, ako netko uopće uloži trud u njihovo hvatanje.

Eto, IMHO.