Pogađalica --- mjesta gdje su uslikani autobusi ZET-a

Autor Tomek, Studeni 24, 2008, 21:48:08

conecto

Citat: t4  u Ožujak 05, 2010, 23:13:47
Garant neka ravničarska linija jer se taj šrotorus nije mogao penjati uz brdo  ;D
Jel postojala onda 223?  ???

Je, postojala je, vozilo tad na 223 5 buseva, uglavnom IK-115, ali to nije njezino stajalište.
Od dvije moguće linije koju ovdje vozi 721 (zajedničko stajalište) jedna više ne postoji, a druga više ne vozi iz Dubrave i dosta se cijela trasa promijenila s godinama...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

ipiljek

Da nije možda linija 204 - GORNJI BUKOVAC ili linija 224 - NOVOSELEC koja inače sad vozi iz Dubca?  ;D
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!

conecto

Citat: ipiljek  u Ožujak 05, 2010, 23:42:07
Da nije možda linija 204 - GORNJI BUKOVAC ili linija 224 - NOVOSELEC koja inače sad vozi iz Dubca?  ;D

Nažalost ne!

Linija 204 i 205 su tih kasnih 80-ih zaista prebačene sa dugogodišnje lokacije u Maksimiru (tamo gdje se tramvaj broj 5 još i danas okreće) u Dubravu nakon izgradnje današnje Avenije Gojka Šuška. Te linije koje su išle tom ulicom, kao i novouvedena 230, su (dok je bio taj stari terminal na kockama) po dolasku putnike ispuštale na toj ulici malo prije semafora s Maksimirskom, zatim se okretali na Mandlovoj kod ulaza u garažu, a početno stajalište je opet bilo na Av. G. Šuška, otprilike tamo gdje se danas ukrcavaju putnici za Blagdan Svih svetih na autobuse za Miroševac  (izvanredna linija).
224 je "kao" koristila isto stajalište kao linija 212, ali se u pravilu 224 parkirao u sredinu da ne smeta 212 na kojoj je vozilo 10-12 autobusa i bile su velike gužve a polasci svakih 3-5 minuta u špici.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

ipiljek

Ak nisu 214 - RESNIČKI GAJ ili 211 RETKOVEC-DUBEC onda stvarno ne znam. ;)
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!

conecto

Citat: ipiljek  u Ožujak 06, 2010, 00:03:05
Ak nisu 214 - RESNIČKI GAJ ili 211 RETKOVEC-DUBEC onda stvarno ne znam. ;)

hahaha, vidim da si potražio linije iz tog vremena pa ideš sistemom eliminacije i došao si do 50-postotnog odgovora - odnosno jedna od te dvije je točna!!! :D

Samo nisi sve proučio do kraja, jer ima još jedna...

I to je ta vjerojatnija mogućnost (ta koju još nisi naveo) jer su uglavnom baš na njoj vozili IK-115, iako ne možemo potpuno isključiti mogućnost da je vozio i na ovoj drugoj što je ipak bilo rjeđe...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

kojot


conecto

Bravo, eliminacija je dala rezultata!!!

Ali OK, mislim da ovo stvarno nije bilo lako!

Dakle, da objasnim! Kocka nam je otkrila koji je to terminal, kao i ono drveće u pozadini. Ispred drveća stoji onaj zglobni IK-161, dakle na stanici za izlaz putnika. Sva ulazna stajališta nalazila su se (uvjetno rečeno) paralelno sa suprotne strane jer tadašnji terminal je bio upola manji nego danas, nije bio u obliku slova L, tj. nije bilo ovog dijela gdje autobusi sa izlazne stanice danas odu desno. Kako je bilo prilično tijesno jedno stajalište je bilo postavljeno poprečno u odnosu na sva ostala (uvjetno rečeno okomito) i to uz krug oko kojeg su se okretali svi ostali autobusi na kraju terminala prema Av. G. Šuška.
To je bilo stajalište linija 213 Dubrava – Čulinec i 214 Dubrava – Čulinec – Resnički gaj. Vjerojatnije je da 721 vozi liniju 213 gdje su tada takvi IK-115 redovito vozili, dok je na 214 bilo dosta manje putnika pa su tih godina češće vozili TAM-ovi, najčešće oni "turistički" gb 551-555. Ali nije potpuno isključeno da vozi IK-115 i 214.
Dakle, jedna od tih linija danas više ne postoji a druga vozi s druge lokacije i dosta promijenjenom trasom.
Linija 213 je ukinuta negdje 1991.-92. kad je u međuvremenu otvorena linija 231 Borongaj-Novi Retkovec na koju se preusmjerio veliki dio putnika. Iako su vozile na potpuno isto mjesto (jedna s Borongaja, a druga iz Dubrave) nikad mi nije bilo jasno zašto se u jednom slučaju to mjesto zove Čulinec, a u drugom Novi Retkovec. Negdje 1992.-93. broj linije 213 dobija nova linija Dubrava-Jalševec i tako je i danas.
Linija 214 dislocirana je iz Dubrave kad su počeli radovi na Aveniji Dubrava zbog produžetka tramvajske pruge do Dupca. Prvo je vozila iz Studentskog Grada, kasnije iz Koledinečke gdje je polazna stanica i danas. Trasa se mijenjala puno puta u tih 10 godina. Prvo je vozila kao i niz godina prije do Resničkog gaja, zatim produžena do Primaca, zatim do DIOKI-a, u međuvremenu počela obilaziti kroz Trnavu, danas konačno vozi do Resnika.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

421

To je bio najbolje riješen terminal na kojem je postojao čak i javni WC!
Stajališta su bila u obliku češlja i dobar dio buseva bio je okrenut  čelom prema tramvaju pa je bilo manje pitanja kam se vozi  jer su  se table s oznakom bolje vidjele!Izlaz putnika bio je bolje riješen, jer se stajalo na sadašnjem stajalištu linije 210, pa su svi  putnici išli ka zadnjem dijelu busa prema tramvaju i time oslobodili put za odlazak na početno stajalište praznog busa.Danas  se izlazi prije zavoja pa putnici izlaze i sprijeda na zebru  pa usporavaju kretanje busa.
Najopterećenije linije: 212, 206/207, 210 bile su paralelne s tramvajskim, pa je izmjena putnika bila brža, dok su one manje opterećene  208, 209,  sa solo busevima bile na "češlju", pa je pri polasku s njega do semafora bilo trčanja pojedinih putnika radi kašnjenja tramvaja ili dolaska "na knap"! Kucanje na vrata pri crvenom svjetlu na semaforiziranom raskrižju bila je normalna pojava. Voziti 212 bio je poseban gušt: prišuljavanje iza VR ispred, pa kad krene zauzimanje pozicije i čekanje vremena. Obično se kretalo minutu-dvije ranije, to jest kad se otvorio semafor , jer bi inače bio problem zatvoriti vrata ako bi se sačekao tramvaj. To su znali stari vozači koji su  samo  vrebali priliku za "šlepanjem" iza novog "guštera". Kako smo postizali vremena polazaka od 18- 19 min do Sesveta preko Selčine, nemam pojma jer je stanica bilo k`o u priči , a Ikača umirala. I mi s njom!
Sjećanja, sjećanja...
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

conecto

Ovo što priča 421 odnosi se na terminal Dubrava nakon rekonstrukcije 1990. A i danas na tom terminalu postoji javni WC poznat po cijeni kvadrata poput predsjedničkih dvora na Pantovčaku (prema novinarskim tvrdnjama).
U vrijeme dok je taj terminal tako izgledao mnoge stvari su izgledale drugačije, pa tako tada stari vozači baš i nisu vozili liniju 212. Ti koji su se šlepali iza "guštera" na opisan način imali su više staža u ZET-u od spomenutih nekih 6 mjeseci, godinu dana ili možda dvije...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

A i ovo rješenje sa stanicom za izlaz koje hvali kolega 421 izvedivo je i danas na terminalu Dubrava. Samo se pomakne na trenutno stajalište linije 210 (što je navodno bilo privremeno rješenje, a ostalo trajno) gdje je bilo i tada. Za zglobni autobus na 210 ima mjesta na trenutnom stajalištu linije 223 za čije solaše pak ima mjesta na trenutno slobodnom stajalištu iza trenutnog (ispred kućice).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

igor 409

Složio bi se da je druga verzija terminala bila najbolje riješena. Po mom sjećanju na prvom peronu je stajao 212 pa 206/207 iza njega 210 i na kraju je bio 224. Na češlju su stajali 223, 209, 208 i na kraju 214 a kasnije i 213 s njim s jedne strane i 205, 230 pa 232 (za ovaj redoslijed nisam siguran) i na kraju prazan peron s druge. One koji znaju bi pitao koliko je zapravo bilo perona ( ja mislim da ih je bilo 5 sa zadnjim praznim) uz tram jer znam da je naknadno ponovo uvedena 211 stajala iza 212. Inače nikad nisam shvaćao ljude koji su se naguravali u pretrpanom 212 pa izlazili na Dankovečkoj ili Čulinečkoj a 2-3 min kasnije je uvijek išao 211 s mjesta kol'ko hoćeš i zglobnim kockicama koje su onda još bile u super stanju.
Jedino kaj je na najnovijem terminalu trebalo napraviti uz dogradnju tram kolosjeka je pothodnik do južne strane Maksimirske i razdijelna ograda po sredini kako ljudi nebi mogli pretrčavati Maksimirsku kao kaj su to radili do pomicanja stajališta istočnije.

Iako je stara 213 ukinuta '91-'92 sa Ikarusima meni je ostala u sjećanju iz 80-tih sa MAN-ovima. Ovo sa 213 i 231 tj. Čulincem i Novim Retkovcem ni ja nisam nikad shvatio ali zanimljivo mi je da su klinci iz Čulinca išli u Retkovec u školu uglavnom tako da bi došli do 213 koji je zapravo stajao u Retkovcu i vozili se jednu stanicu (koju propješaćiš za dvije min) do Ulice Breza i onda pješice dalje do škole.

conecto

Sve si odlično objasnio i ujedno na taj način prokomentirao onu sliku terminala (iako se ne vidi čitav) koju je stavio ipiljek.
Inače, pokraj tramvaja je ipak uvijek bilo 4 perona koji su bili malo duži jer su na njima uglavnom stajali zglobni busevi.
Ta 211 dok je još bila Dubrava (Retkovec) Dubec stajala je i na novm terminalu na istoj stanici kao 223. To vrijeme kad je izmještena iza 211 (206 i 210 su pomaknuti za jedno stajalište iza, a 224 otišao na zadnje stajalište češlja koji gleda prema sjeveru ispred 205,232 i 230) bila je privremena linija Dubrava-Poljanice u vrijeme kad su već počeli radovi na tramvajskoj pruzi prema Dupcu, a mnoge linije preusmjerene na zaobilazne trase.

Dakle, što se tiče one slike koju je stavio ipiljek vidimo na stajalištima zglobni Ikarus IK-160 na liniji 206 ili 207, iza njega MAN SG 240 na 210, MAN SU 220 je vjerojatno 205 ili 230 (na 204 je ipak češće bio IK-115), vidi se i jedan IK-115 (213, 214, 223?) koji odlazi prema istoku.
Jedno, mislim ne preteško pitanje (pošto je ova tema ipak pogađalica) - koju liniju vozi onaj zglobni MAN na Aveniji Dubrava koji prolazi pokraj terminala (pokraj okretnice tramvaja)?
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

421

E, ta Ti je dobra!
Slijedeće pitanje moglo bi biti : gdje je bila prva stanica?
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

conecto

A ti sad kao znaš odgovor (na jedno ili drugo pitanje)? ::|
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

421

Citat: conecto  u Ožujak 07, 2010, 22:20:18
A ti sad kao znaš odgovor (na jedno ili drugo pitanje)? ::|
Da al nije fora da pogodim liniju koju sam vozio....
Ili čekao na stanici  u sjeni  jablana, dok sam žvakao ćevape iz čevapdžinice na samoj stanici.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln