Rad Autotroleja (3)

Autor gorgoroth, Prosinac 25, 2019, 11:46:31

kico101

Vozaci ovo delaju za napojnicu od Armade ( ako ista ne ode u stecaj, kako sam danas negdje procitao ).
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

MateV

Htio bih malo prokomentirati ove nove jesenske vozne redove. Specifično za liniju 26, ovaj novi vozni red mi se čini dosta dobro složen. Skoro kao i onaj iz 2010. (koji je bio na znazi do kraja 2018./početka 2019.) prije svih ovih redukcija VR. Polazaka je tu negdje kao i prije (ili koji više), ali su oni puno bolje raspoređeni. Dodane su čak i veze koje GKD Dobra vozi s minibusom na Zlobin, tako da ljudi ne moraju usklađivati dva vozna reda. Stvarno se vidi da se netko oko njega potrudio.

pehar_11

#287
Realno si u pravu, ovo je puuno bolje od očekivanog. Trizduja je pošteno nakrcana, a bome nije i jedina takva
Vrijeme je novac.

pehar_11

#288
Stojiš na kolodvoru 1,5m od stanice na semaforu, tek se crveno upalilo, žena trči ko luda da stigne, kuca ti pristojno i potiho, moli te da otvoriš vrata jer je hladno. Samo se nasmiješ, gledaš u nju dok čekaš tih 20-ak sekundi da se upali zeleno i kreneš. Jedan pokret ruke i 2 sek vremena da otvoriš vrata gospođi kojoj je hladno i koja je trčala da stigne, a ti kreneš. Žalosno da idalje ima takvih. Neću imenovat ko i kada, samo da se zna. Neki ljudi pošteno rade svoj posao, a neki su godinama bezobrazni zlobni
Vrijeme je novac.

Paško

Bio vozač zloban ili ne, tehnički je u pravu. Zamisli da ta žena onda pokuša ući u autobus, padne i ozlijedi se. Vozač bi mogao zaraditi prijavu jer ju je pustio da uđe izvan stanice. Naravno, riječ bi bila o ekstremnom slučaju, ali slični se jesu događali. Vrata bi se trebala otvarati isključivo na stanicama. To kako su one (ne)organizirane druga je stvar.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

pehar_11

Da se sve radi po propisima, koja uređena zemlja bi bili. Ovo je primjer bezobrazluka i zlobe. U vrijeme stajanja na semaforu autobus je bio u označenom području autobusne stanice koja je označena propisanom horizontalnom signalizacijom žute boje. Pritom je autobus stajao jer nije bio prvi na obilježenom pješačkom prijelazu koji se regulira semaforom. Uglavnom, da je otvorio vrata i pustio putnicu, prekršaja nebi bilo. Uz sve to, kako voze pojedinci, dobro da ima preživjelih u busu.

Moj point nije bio da blebećem, nego se radi o vozaču koji duže vrijeme ima nekorektan odnos sa putnicima, ali ja nisam onaj koji to prijavljuje jer se mene ne dotiče, već ja sjedim i gledam. I svačega se nagledam. Ima i nekorektnih putnika, ali u ovom slučaju situacija je obrnuta
Vrijeme je novac.

NP-549

I onda poslije nje dođe još jedna, pa još jedna, pa četvrta samo mešto pitat ....

gorgoroth

#292
Autotrolej zapošljava strane radnike: Već od veljače autobuse će voziti 20 Nepalaca i Indijaca, svi će imati mentore


Ana Križanec

Radnici iz inozemstva će prije početka rada proći osnovni tečaj engleskog i hrvatskog jezika,  najprije će voziti autobuse na manje zahtjevnim gradskim linijama, u prvoj gradskoj zoni, a svaki će imati mentora
povezane vijesti

RIJEKA – Riječko Komunalno društvo Autotrolej zaposlit će 20 stranih radnika iz Nepala i Indije, koji će od kraja veljače početi raditi kao vozači autobusa u riječkom javnom gradskom prijevozu, doznaje se u srijedu iz Autotroleja.

Prvih deset vozača iz Nepala i Indije trebali bi početi s radom do kraja veljače, a još deset očekuje ih se tijekom ožujka i travnja, potvrdila je Hini ekspertica za odnose s javnošću Autotroleja Kristina Prijić.

Radnici iz inozemstva će prije početka rada proći osnovni tečaj engleskog i hrvatskog jezika,  najprije će voziti autobuse na manje zahtjevnim gradskim linijama, u prvoj gradskoj zoni, a svaki će imati mentora.



Smještaj i obroke za strane radnike osigurat će agencija koja je posredovala pri zapošljavanju stranih radnika.

Kristina Prijić kazala je da se problem nedostatka vozača u riječkom  javnom gradskom prijevozu, koje opterećuje poslovanje Autotroleja još od 2021., nastoji riješiti putem stalno otvorenih javnih natječaja, ali i uvođenjem stranih radnika.

Autotrolej putem javnih natječaja nudi prekvalifikacije za vozače i njihovo zapošljavanje, ali odaziv domaćih radnika nije dovoljan za osiguravanje cjelovite usluge javnog gradskog i prigradskom prijevoza, dodala je.

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/autotrolej-zaposljava-strane-radnike-vec-u-veljaci-autobuse-ce-voziti-20-nepalaca-i-indijaca-svi-ce-imati-mentore/

pehar_11

#293
778 već jedno 2-3 dana vozi iako je cijeli pobljuvan po predzadnjim sicevima, staklima i podu. Smrdi za popizdit cijeli interijer

Na 23 i 34 u Matuljima se događa da urane i ne čeka se vrijeme polaska iz tablice za Rijeku nego odu 3-5 minuta ranije pa okolo po putu i nasred ceste kupe ljude kad vide da trče prema centru

Usput, gdje su vozači iz Indije i Nepala? Kolko ih dolazi na kraju?
Vrijeme je novac.

citaro

Citat: kico101  u Ožujak 30, 2023, 08:50:27Bravo.
Znači, da bih otišao u grad i natrag ( da ne radim gužvu sa osobnim vozilom ) trebam izdvojiti 2,8 EUR ( 21,1 kn ). To su dvije litre benzina. Da bih otišao u grad i natrag, to mi je 8 km, odnosno 0,8 EUR. Za parking izdvojim još 1,2 EUR, što ukupno čini 2 EUR. Znači, zaradio sam 0,8 EUR, imam komoditet da idem kada hoću, vratim se kada hoću, nakrcam bunker koliko hoću.

Neka mi netko objasni, kako s ovim postupkom mogu biti motiviran da odlazim u grad s autobusom koji na mojoj liniji u prosjeku vozi svakih 25-30 minuta.  Pokaznu neću raditi zbog 5 do 10 odlazaka u grad mjesečno.

Grad ne funkcionira. Ne znaju napraviti plan troškova na način racionalizacije poslovanja ( recimo stotine kancelarijskih dodavača papira, preškolovati u nešto što je potrebno, recimo vozače, mehaničare, električare, servisere, itd. ). Svaki problem rješava se podizanjem cijene.

Pitam se koju školu treba upisati da budem tako pametan? Ovakav način vođenja grada mogu raditi i sa 8 razreda osnovne škole. Jedino umjesto završne diplome mi treba članska iskaznica nekih od političkih stranaka. I prst u uvo.

Matematika ti jedino stima ako ti je netko drugi kupio auto, placa svaku godinu tehnicki i sve eventualne popravke i sl.

kico101

Ni tebi matematika baš ne štima.

Ako ćemo se već gađati onda zašto ne bi spomenuli koliko bi me koštalo da napravim 16.000 km godišnje s autobusom, od čega je dobar dio izvan područja gdje vozi Autotrolej. Cijenu auta onda podijelimo po godinama, koliko me godišnje košta. Onda, koliko bih platio prijevoz svega i svačega što ne mogu voziti u autobusu. Koliko bih vremena više izgubio i manje napravio u godini dana, itd. itd. S autom se vozimo nas nekoliko u obitelji, znači sve to puta nekoliko da bih dobio cijenu transporta s autobusom.

Matematika nije jednodimenzionalna znanost i ova usporedba je skroz bezveze i nepotrebna.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

citaro

@kico101, u mom postu nema nikakve matematike, jedino sam naveo sto ti izmedju ostalog fali u izracunu. ti si jos dodao svoje itekako validne parametre.

pehar_11

#297
Jedino bitno je da promet Rivom u smjeru zapada ide puno brže. Sa Delte desno na D404 se uštedilo sigurno 5 minuta, u gužvi i više. Kod Jadrolinije dodane klupice, bilo bi odlično da se postave i na peronima sa Delte za 5 i 32 jer bude baš masa ljudi

Delta — Željeznički kolodvor (15:15-16:45)
prije: 30-35 minuta
sada: 15-20 minuta
Vrijeme je novac.

gorgoroth

 Riječki javni prijevoz u rasulu. Autobusi pretrpani, a na stanici se čeka i po 40 minuta

Marinko Glavan
RIJEKA – Nakon što je Autotrolej prije dva tjedna, zbog nedostatka vozača, uveo novi vozni red sa smanjenim brojem polazaka autobusa na gradskim linijama u Rijeci, brojni korisnici usluge javnog gradskog prijevoza žale se da ni takav, reducirani vozni red, Autotrolej nije u stanju održavati te da se i dalje događaju izostanci pojedinih polazaka autobusa.

Kritične linije 2, 5 i 6

Uz to, autobusi na najopterećenijim gradskim linijama često se, u satima vršnog opterećenja, ujutro i poslijepodne, popune već na prvih nekoliko stanica pa na ostalima više naprosto nema mjesta za ukrcaj dodatnih putnika, pri čemu se vozači niti ne zaustavljaju na nekim stanicama te su mnogi bili primorani čekati idući polazak te zakasnili na posao, na nastavu ili druge dogovorene obaveze.

Problem pretrpanosti autobusa posebno je izražen na linijama broj 2, 6 i 5, čiji je broj polazaka zanačajno reduciran s novim redom vožnje.



Autotrolej je u novom redu vožnje, prije dva tjedna, radnim danom ukinuo čak 42 od 495 dnevnih polazaka, što je oko devet posto od ukupnog broja.

Od toga je na liniji broj 5 dnevni broj polazaka smanjen za čak 12, na liniji broj 6 za njih devet, a na liniji broj 2 za šest.

Takvo drastično smanjenje neminovno je dovelo do pojačanih gužvi u autobusima u »špicama«, što se dodatno pogoršava činjenicom da povremeno i dalje izostaju pojedini polasci autobusa.

Jedan od naših sugovornika tako tvrdi da je prije dva dana autobus čekao četrdeset minuta, i to ne autobus na jednoj, nego na bilo kojoj od tri autobusne linije koje voze od stanice u Vukovarskoj ulici, u blizini Tehničkog fakulteta i Tehničke škole.

– Na stanicu sam došao u 18.52, a prvi autobus na tri linije koje su mi odgovarale – 6, 7 i 7a, stigao je tek u 19.31, dakle 39 minuta kasnije.

U srijedu, na radni dan, u vrijeme kad se učenici vraćaju kućama iz škola. Za vrijeme čekanja, po mojoj procjeni, na stanici se skupilo više desetaka učenika pa smo se jedva ukrcali u autobus, kaže putnik.

Stanje je još gore nedjeljom, kad su polasci gradskih autobusa rjeđi od susreta sa sredozemnom medvjedicom na Jadranu, budući da je tim danom ukinuto gotovo 70 polazaka.

Dolazak stranaca

Nedovoljno polazaka autobusa, gužve u njima, nezadovoljni putnici i nedovoljan broj nezadovoljnih vozača koji traže veće plaće, današnje je stanje u Autotroleju, a o tome kako ove probleme namjeravaju riješiti, upit smo poslali i gradskoj upravi.

Odgovorio nam je gradonačelnik Marko Filipović, u prvom redu ističući kako je nedostatak radne snage najveći problem u poslovanju ovog komunalnog društva.

– Nažalost, ovo je problem s kojim se suočavaju brojni poslovni subjekti, uključujući i one koji posluju komercijalno i mogu ponuditi značajno veća primanja od društava koja se bave komunalnom djelatnošću, odnosno pružaju javnu uslugu.

U proteklom razdoblju, osim što su se kontinuirano povećavala materijalna prava radnika, osobito vozača, KD Autotrolej d.o.o. na čelu s direktorom Robertom Mrvčićem je poduzimao i niz drugih mjera radi dugoročnog rješavanja ovog problema i to kroz plaćanje prekvalifikacije potencijalnim vozačima koji nemaju odgovarajuću stručnu spremu i kategoriju, širenje uobičajene mreže oglašavanja potreba za radnicima na portalima za zapošljavanje, Facebook stranici, displejima u autobusima te kroz oglašavanje na autobusnim stajalištima.

Uz navedene mjere, KD Autotrolej d.o.o. je odlučio zaposliti i strane radnike.

Prema posljednjim informacijama koje sam dobio od direktora, za prvih 15 radnika izdane su radne dozvole te se čeka izdavanje viza. KD Autotrolej d.o.o. je u neprestanoj komunikaciji kako s agencijom, tako i s tijelima nadležnim za izdavanje potrebnih akata, sve kako bi strani radnici mogli što prije početi raditi, čime bi se svakako u najvećoj mjeri pridonijelo rješavanju problema s nedostatkom radne snage i reduciranim voznim redom.

Prema informaciji koju sam dobio od direktora, u KD-u Autotrolej d.o.o. započeli su kolektivni pregovori između predstavnika poslodavca i radnika odmah nakon što su predstavnici Sindikata pokrenuli inicijativu te su pregovori trenutno u začetku. Konkretno, održan je tek jedan sastanak pregovaračkog tima, zbog čega konkretnije informacije o povećanju plaće u ovom trenutku nije moguće dati.

Kroz naredni period, u ovisnosti o sadržaju zahtjeva Sindikata, o mogućnostima prihvaćanja istih bit će potrebno sazvati i Skupštinu KD-a Autotrolej d.o.o., odgovorio je gradonačelnik, podsjećajući da se u Autotroleju kontinuirano povećavaju materijalna prava radnika.

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/rijecki-javni-prijevoz-u-rasulu-autobusi-pretrpani-a-na-stanici-se-ceka-i-po-40-minuta/

pehar_11

#299
A onda kad ti bus kasni masu vremena, dođeš na Fiumaru po potvrdu o kašnjenju da ti ova ne rokne neopravdani jer te nije bilo 25 ili više minuta i dobiješ "ma ne dajemo više to, samo za kvarove"  glavauzid

Gbr. 840 vozi sa pokidanom i isčupanom plastikom uređaja za grijanje na desnoj strani  kod 3. sica pa je ostao samo okvir, stane ti noga u njega
Vrijeme je novac.