Povijest: Sierd Loman, fotografije iz 1982.

Autor Paško, Kolovoz 23, 2025, 16:25:50

Paško

Baš kao i u splitskom podforumu, otvaram posebnu temu za fotografije koje je nizozemski ljubitelj autobusa Sierd Loman snimio daleke 1982. Nisam ni znao da postoje sve dok jedne lipanjske noći prošle godine nisam vidio obavijest da je stranica bus-planet.com objavila novu zbirku – fotografije iz Splita i Dubrovnika s početka 1980-ih! Kad sam posjetio stranicu, imao sam što vidjeti: vrhunske fotografije (pogledajte samo te boje!) i mnogi autobusi koji su davno iščezli s naših cesta. Fenomenalno!

Fotografija Libertasovih autobusa je čak 32, pa nek ih bude njih pet-šest po postu. Dubrovnik ne poznajem najbolje, pa ću komentirati uglavnom autobuse. Inače, preko njih došli smo i do godine snimanja. Fotograf ju nije bio zapisao (za razliku od garažnih brojeva autobusa ;D), ali riječ bi morala biti o 1982. zbog TAM-a s gar. br. 149, koji je kupljen te godine. Također, ako su podatci jednog našeg bivšeg člana točni, gar. br. 44 kasnije je dobio nove tablice, pa su fotografije snimljene u kratkom razdoblju poslije prvog, a prije drugog navedenog događaja. Nisam ni u potpunosti siguran da su sve snimljene iste godine, ali gosp. Loman misli da je u Dubrovnik išao samo jedanput.

MAN 750, gar. br. 2. Hrđa ga već polako načinje, a nije ni čudno, već je bio star 12 godina.



Sljedeća tri autobusa zapravo su snimljena na jednoj fotografiji, koja je onda rastavljena za potrebe stranice. Imam kopiju originala ako koga zanima. Autobusi su redom gar. br. 13, 26 i 19. Dobro se vide razlike između MAN-ova 750 i 890, od kojih je i jedna dubrovačka. Naime, MAN-ovi 890 s fotografija po svoj su prilici trebali završiti u Ljubljani. Libertas je naručio osam komada 890 UO 1975., ali Avtomontaža je kasnila s isporukom. Na kraju, izgleda da su pomiješali one koji su trebali završiti u Dubrovniku s onima za Ljubljanu (možda da u Dubrovnik stignu prije). To se vidi po nekim detaljima. MAN-ovi 750 za Dubrovnik imali su dodatan lim na krovu. MAN-ovi 890 koji su došli u Dubrovnik nisu, ali oni koji su isporučeni Ljubljani jesu! Također, dubrovački 890 imali su velike platforme na stražnjem kraju autobusa bez sjedala kako bi se prevezlo više stajaćih putnika, što Libertas nije bio naručio.







Evo još jedne fotografije istih MAN-a 750 i 890, gar. br. 19 i 26.



I pobliže:



Ovo je gar. br. 3. Ne znam jesu li mu se slova S (za samonaplatu) sama odlijepila ili – vjerojatnije – je prebačen na neku službu s kondukterom.



Za kraj uvodnog posta malo egzotike: jedan od dva Magirus-Deutza karoserirana u Avtomontaži i nabavljena 1975. Ti Magirusi bili su dulji od TAM-ova, što je posebno vidljivo po dodanom kratkom staklu iza vozača.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1
Među najpoznatijim dubrovačkim autobusima 70-ih, a bome i 80-ih, bili su turistički MAN-ovi 750. Bili su prava novost za turističke vožnje u odnosu na ono što je Libertas prethodno imao (uglavnom TAM-ove) i mogli su biti rival Atlasu. Što su točno vozili i kakve su mušterije primali, ne znam, možda se netko od Dubrovčana bolje sjeća. Uglavnom, evo dva MAN-a, gar. br. 86 i 89, a između njih dva uglavljen je Sanos S314, poprilično nov, toliko da još uvijek nema garažni broj s boka, a to je 143:





Iza ta tri bio je još jedan Sanos, ovaj put stariji S14, gar. br. 109





Da ne zaboravimo i TAM-ove: TAM 170 A 11 L (gar. br. 137) pokraj još jednog novog S314 (gar. br. 142):



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

gospardbk

Fenomenalno!
Vozio sam se u turistickom MAN-u u posjetu mljekari na Grudi pocetkom 80-tih, sa turistickim Sanosom na Zabljak pa nas je vratila Atlasova Setra jer je Sanos ostao u snijegu a nebrojeno puta sam isao sa "Trpanjskim" Deutzom na Peljesac.
Od gradskih, 890 je vecinom vozio Cavtat, udobni spuzveni sicevi ... divota.
Uspomene ...
Hvala Paško!
"I noga u guzicu je korak naprijed" - Mao Tse-tung

* Izreka nije u vezi sa gore objavljenim sadržajem/postom

Paško

#3
Nema na čemu, sjećanja poput ovih koje si naveo najbolji su dodatak ovoj temi. Kad si već spomenuo Cavtat i MAN-a 890, red je da prođiramo do tamo:

Gar. br. 22 bio je jedan od MAN-ova 890. Kad uspoređujemo MAN-ove 750 i 890, ovi drugi, iako noviji, bili su popriličan korak natrag. Imali su motore u sredini umjesto straga i vozačima su ostali u sjećanju kao dosta teži za vožnju. Zbog toga što su općenito bili manje izdržljivi, u vrijeme snimanja ovih fotografija najmanje tri su već bila rashodovana. Sami gar. br. 22 ostao je među posljednjima, a, kao i ostali, imao je tapecirana sjedala.



Iskoristimo priliku i za slikovnu usporedbu. MAN s gar. br. 20, nabavljen 1972., snimljen je na Pilama. Vidi se jedan zanimljiv detalj – tabela linije smještena mu je u gornjem otvoru, a ne na vjetrobranskom staklu, što je bio običaj...



... kao npr. na ovoj njegovoj fotografiji u vožnji na liniji 6:



Dvije generacije iza MAN-a 750 bio je MAN SU 220, baš kao i MAN 890 UO posebni jugoslavenski model koji u Njemačkoj nije bio dostupan. Izgled je bio moderniji, ali koncepcija i dalje zastarjela. Među ostalim, SU 220 bio je osjetno viši od njemačkih mu rođaka. Gar. br. 38 nabavljen je 1980., pa nije čudno da mu na naljepnici ispod otvora za liniju piše "druže TITO mi ti se kunemo". Izdvojio bih i žute maglenke, ne baš čestu značajku u to vrijeme.



Odmah sa strane bio je i jedan od Sanosa S14 na pauzi linije 27 Vitaljina – Dubrovnik:


Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

gospardbk

Sto se tice postavljanja tabele linije kod 750-tica se znalo ponekad dogoditi da budu u za to predvidjenom otvoru dok kod SU220 se ne sjecam da sam vidio da tablica stoji u krovu nego samo na vjetrobranskom staklu.
"I noga u guzicu je korak naprijed" - Mao Tse-tung

* Izreka nije u vezi sa gore objavljenim sadržajem/postom

Paško

MAN SU 220 s gar. br. 50 jedan je od onih za koje možemo reći da su i dandanas u Libertasovoj garaži, tj. s njom se preselio u Komolac. Kad je Libertas 1996. proveo renumeraciju, dobio je gar. br. 18. Kasnije je i postao polukabrio, ali ne vozi od 2020., a kao i drugima, budućnost mu je upitna. Za usporedu, Prometova Sanosa koji je također u kadru (na stanici Smokovijenac-Plat) nema već 28 godina.



Otprilike isto toliko vremena nema ni Sanosa S314 gar. br. 144, na ovoj fotografiji gotovo novog novcatog pokraj navedenog MAN-a. Sanos nije dočekao Libertasovu renumeraciju.



Još noviji od Sanosa bio je ovaj TAM 190 A 11, novi novcati, gar. br. 149. Ni on nije dočekao ni novu garažu ni renumeraciju, ali ne zbog dotrajalosti, nego zbog toga što je uništen tijekom rata. Takvu ili sličnu sudbinu (uništenja, otimačine ili teškog oštećenja) zabilježili smo za sveukupno 17 Libertasovih autobusa. Da se vratim na zabavnije teme, na TAM-ovoj tabeli stoji s lijeve strane POSEBNA VOŽNJA, a s desne BUS SERVICE, kao da ovo drugo nije vidljivo i iz aviona. :)



Raspričasmo se o MAN-ovima 890 pa pogledajmo jednog i s lijeve strane, ovaj put gar. br. 26. Pokraj se vidi MAN 750, što je jasno po trećim vratima – zbog potpodnog su se motora na MAN-u 890 mogla ugraditi široka umjesto uskih vrata.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Na Pilama je snimljen gar. br. 36. Detalj koji bih izdvojio na ovom prizoru stupovi su na kojima pišu brojevi autobusnih linija. Izgledaju dosta bolje nego oni koji su se tih godina mogli naći u Splitu (samo lim s grubo otiskanim brojevima), pogotovo jer je tu i natpis na engleskom. Mali pokazatelj koliko je Dubrovnik tih godina bio turistički razvijeniji.



Isti dvogodišnji autobus kod nekadašnje zgrade Dalmacijabilja:



Koliko sam shvatio gledajući fotografije, tamo je bio i nekakav parking (pogledajte i fotku gar. br. 20, u pozadini je TAM). Na njemu je snimljen jedan od Sanosa S14 iz prve serije:



dok je ovaj S14 iz jedne kasnije serije (nema zaobljen krov) snimljen u Cavtatu:



Na istoj liniji dosad smo osim S14 vidjeli i MAN-ove 750, 890 i SU 220, a na njoj je očito sve vozilo – tu je i jedan TAM, 170 A 11:



A bome i jedan od dva posebna Sanosa iz 1981., Sanosa S314 s dvojim četverokrilnim vratima. Prvi je bio gar. br. 147 i uništen je 1982. kad je zbog tragičnog slijetanja u provaliju poginulo 5 putnika. Ovaj na fotografiji kasnije je dobio gar. br. 41, tj. zadržao se sve do kraja 1990-ih. Postoji nekoliko fotografija i iz njegovih kasnijih dana, možda jednog dana budu i na forumu.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#7
Pri kraju smo serije fotografija. Bacimo prvo još jedan pogled na MAN-ove 750. Četvrti gradski MAN 750 u ovom je kadru snimljen na pauzi linije 10. Vidi se da mu je limarija poprilično propatila – osjetna je razlika u odnosu na noviju Libertasovu shemu s lijeve strane. U pozadini je Sanos Rakete iz Užica.



Možda ranije istog dana isti autobus snimljen je u Cavtatu:



Slijede tri turistička MAN-a, gar. br. 86, 87 i 88. Može se primijetiti da nakon desetljeća rada svi izgledaju besprijekorno, čak i ratkape imaju:





Inače, ovdje je u lijevo kutu TAM gar. br. 118:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

U posljednjoj objavi pogledat ćemo još nekoliko MAN-ova SU 220, koji su preživjeli rat i vozili sve do sredine 2000-ih. MAN s gar. br. 44 kasnije je dobio 14, a rashodovan je 2004. kao prvi SU 220 povučen nakon rata:



MAN s gar. br. 47 postao je 16 i vozio je sve do 2008.:



Iako je naizgled na sljedećoj fotografiji (također snimljenoj pred zgradom Dalmacijabilja) prikazan samo još jedan MAN SU 220, to je jedan od najzanimljivijih prizora iz Lomanove serije. Zašto? Pogledajmo garažni broj. Nedvojbeno je to 51. Međutim, autobus nedvojbeno NIJE onaj koji je nosio taj broj. To se odmah raspoznaje na temelju nekoliko značajki: broj na tablici premali je za tu seriju (trebao bi biti DU-249), a i ispod šoferšajbe nije krem, nego narančasta boja. Sve to vidljivo je na prethodno prikazanom MAN-u. Također, autobus s brojem 51 dobro mi je poznat. Danas je u Splitu, u Prometu. U to doba imao je tapecirana sjedala i vozio je na prigradskim linijama, a ništa od toga ne odgovara. Dakle, o čemu se radi? Moja je pretpostavka je da je zapravo riječ o autobusu s garažnim brojem 30 koji je iz nepoznatog razloga, vjerojatno nakon sudara, privremeno dobio lim s gar. br. 51. Ne samo da tablice odgovaraju za taj autobus nego postoji još jedan detalj: na prednjoj gumi piše __ PRED i nešto prije toga – čini se baš kao broj 30. Pretpostavljam da je na desnoj strani autobusa stajao točan garažni broj. Koliko je ta čudna situacija potrajala – jedan dan, jedan mjesec, par godina – ne možemo znati. Imamo zabilježen i sačuvan samo jedan trenutak te 1982.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Baš kao i u slučaju splitskog Prometa, Sierd Loman fotografirao je i logotip poduzeća, koji premijerno objavljujem ovdje. S Libertasom je stvarno imao mnogo izbora – na fotografijama vidjesmo logotip sastavljen na desetke načina: s grbom, s odlijepljenim grbom, s oznakom grada i države, s punim nazivom poduzeća, sa svime time ili bez ičega. Na kraju se odlučio za MAN 890.

Prometno i turističko poduzeće Libertas
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

lussin

Tko bi rekao da će se nakon Alaina Mugice pojaviti još netko sa ovako fantastičnim setom fotki  hi

Paško

Par nadopuna od jednog našeg pratitelja:

liniju 10 je vozilo jos gomila sluzbi. Onaj tam 113 je sa sluzbe 29, onaj sanos 127 je mogao bit i na 11 ili 25, ili 27 ili 34 (koje nema od rata a inace je bila dubrovnik-dubravka), vecinu dana vozila na 10/4.
Pored svega toga na liniji 10 bi jos bile i sluzbe sa linije 24 (cavtat-herceg novi), i jos par sluzbi koje bi vozile i đačke linije i tad savršeno organiziran prijevoz personala hotela i tvrtki.... 149 je isto vozio prijevoz persolnala
Svi manovi 750 i 890 su imali tapicirana sjedista
142 je bio na sluzbi 10/4
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!