Berlin

Autor tramvajac 92, Kolovoz 10, 2012, 11:38:03

tramvajac 92

Moj godišnji odmor je bio u Berlinu (što oni koji me imaju na fejsu već znaju), ali oni koji me nemaju dobit će ovdje svoju porciju Berlina i autobusa.
Za početak, imao sam čast probati Setra S411HD VIP CLASS, koja je 2009. godište i zadovoljava E4 normu.
To je ovaj bus:
http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=380.msg135279#msg135279
Bus je supeeer ima kožne siceve (27), dvd, gps i mnoge druge skraćenice.  ;D
Toliko za uvodni post, nastavljam kasnije..

Majstor

Ako je ta Darko tours onda je 2006.g.   ;)
Samo mi sudite pošteno !

tramvajac 92

Dečki kažu 2009., al dobro, bitno je da je odlična.
Detaljne slike busa nisam radio, jer ih ima već na fejsu.

Polazak je bio 01.08. u 17:00 sati.
Ruta kretanja je bila Zagreb (p. 502) 18:00 - A2- Macelj/Gruškovlje (nabava vinjete, nakon popriličnog čekanja na prijelaz, bilo je 5 buseva sa oko 200 ljudi ispred) 20:00 - Ptuj - Maribor - Šentilj/Spielfeld - Leibnitz -  Graz - Wien - Znojmo - Jihlava - Praha - Ústi nad Labem - Dresden - Berlin

Kao što vidimo, sva imena mjesta pišem onako kako ga zovu u toj zemlji (jer bi inače bilo svega od Gradeca, Marburga...)

Kroz Sloveniju smo lijepo prošli, tako da je stajanje bilo negdje prije Graza (na jednom od onih odmorišta gdje naručiš Kaiser Melange /Kajzer Melanž/ i dobiješ šalicu s cvjetnim uzorkom..)

To je ova kava:

ne, slika nije moja, nego sam je jednostavno izguglao i prikeljio tu.
Tamo je bila i prilika za pojesti nešto, npr. Wiener schnitzel /Viner šnicl/ ilitiga bečki odrezak. Kako je to bilo već prilično kasno oko 21:30 (meni nije, al je ako se najviše proda oko 3..) one koje su imali bili su hladni, pa prema tome ništa od toga. Moj izbor je bio Kaiser Melange i austrijska mineralna voda Römerquelle, negazirana. Te mineralne ima i kod nas, najčešće na OMV-ovim crpkama.
Beč dotičemo oko ponoći, ali prije toga prolazimo pored Graza i Bad Vöslau, gradića poznatog po još jednoj austrijskoj mineralnoj vodi Vöslauer. Te dvije mineralne vode su otprilike kao kod nas gazirana Bistra i Jamnička. Još jedna sličnost je da se i Vöslauer puni blizu glavnog grada, u istoimenom mjestu. Nakon Beča imamo još 60-ak km autoceste i 30 državne ceste do granice s Češkom. Oni malo stariji od mene se sjećaju kako je to izgledalo prije, a nama mlađima su spominjali nekakve mine, bodljikave žice i naoružane stražare.. Na austrijskoj strani je od cijele granice ostala oronula stražarnica s rampama i tabla da se ulazi u Österraich. S druge strane nema ničega.

A između je sad cijeli dvorac kiča i pumpi gdje možeš platiti u krunama ili u eurima, a dvorac se zove: Excalibur City. Link: http://www.excaliburcity.com/english

Tamo smo stigli oko 2, i stajali dobrih 40 minuta, da bi nakon toga se pokrenuli i za 5 minuta stali na prvoj pumpi da se sredi češka cestarina. Za one koji ne znaju cestarina za buseve u Austriji i Češkoj se naplaćuje elektronički. Koliko ne znam.

Prolazimo kroz Znojmo, u Prag stižemo u zoru (oko 5), a oko 6:30 dolazimo u blizinu mjesta Ústi nad Labem gdje obavljamo užas od kave i nailazim na zanimljiv izbor vode u hladnjaku: hrpa čeških, ponešto onih globalnih JANA i VODA VODA. Vodavoda je voda koja se puni u četvrtaste flaše u raznim pakiranjima. Inače je ima u češkoj (negdje kod njih se puni), Srbiji (lokalna) , Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori (srpska). Dresden zaobilazimo oko 8, i oko 10 radimo zadnje stajanje prije Berlina, gdje dolazimo oko 12 sati. Dolazimo u hotel o kojem ne vrijedi trošiti rječi, ali ću reći da ima WI-FI i kompjuter s besplatnim pristupom netu. Razgledavanje autobusom počinjemo u 14h. Razgledavanje traje oko sat vremena od čega je većina ljudi prespavala većinu toga (pa i ja)  ;D. Nakon toga imamo slobodno do 20 sati (vodič nas je ostavio na Alexanadarplatzu, u daljnjem tekstu Alex). Nakon rastanka s grupom je usljedilo malo lutanja po parku i traženja Burger Kinga (glavni konkurent Mc Donald'sa, kojeg mi još nemamo). Nisam ga našao, pa sam jeo u MCD-u.  Nakon toga je bilo još lutanja po okolici i povratak na zadano mjesto, odakle smo putovali natrag S-Bahnom, tip vozila DB-Baureihe 481. Linija je S7 i idemo do stajališta Springpfuhl.
Vlak:

Osim S7, ovdje prometuje i S75. Ima i tramvaja, pod brojem 18 i M8. Autobus prolazi svakih 20 minuta (ln. 194) i na njoj vozi MB Citaro (solo)
Vozni red: http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/bin/tb/query.bin/Helene_weigel_plU_hermannplatz_k.pdf?pathinfo=/dn&dwn=fm/fmkkqkb8iagpyg4c_1_1.pdf
Nastavak slijedi..

Majstor

Poznata stvar kod gazde Darka sve je par godina novije i bolje od
istih takvih  :D
Samo mi sudite pošteno !

tramvajac 92

Evo me i tu. U Berlinu možemo obilaziti razne turističke atrakcije na nekoliko načina. Jedan od njih je i autobusima za razgled grada, koji su većinom prerađeni stari berlinski doubledeckeri /dabldekeri/ ilitiga katni autobusi.
Uglavnom su ti autobusi vozili redovne putnike na još redovnijim linijama, a onda su ih jednog dana zamjenili moderniji autobusi.
Podatke o vozilima izvlačim najviše iz Wikipeia-e
1. MAN SD 200
Proizvodio se od 1973-1985, sa 11.5 m dužine, 2.5 m širine, i 4 metra visine mogao je prevesti do 96 putnika.
Motor je imao 190 ili 220 ks.
Ovako je izgledao dok je prevozio građane Berlina:

izvor na slici
Tabla:

WPK Katowice
Danas izgleda ovako:

2. MAN SD 202
1982. MAN na tržište izbacuje novi, moderniji dvokatni gradski autobus pd nazivom MAN SD 202. Motor je imao snagu od 204 ks, a moglo je biti prevezeno 89 putnika. Proizvodnja je bila prekinuta 1983., da bi se nastavila do 1992. kad se je prestao proizvoditi. Zašto? Vidi niže dolje:

Danas izgledaju ovako:


Nastavlja se s još katnjaka.

tramvajac 92

#5
Nakon muke s ispitima mogu i ovo dalje pisat.
Nastavak iz prošlog broja
3. MAN ND 202
1993 i 1994. su se proizvodili ovi autobusi, i na njima je predstavljeno nekoliko novih rješenja. Kao prvo je niskopodnost, a kao drugo autobus je dobio i 3. vrata koja su ubrzala izmjenu putnika i skratila zadržavnje na stajlištima. Ovaj bus je kod Berlinskog javnog prijevoznika (BVG) prvi put dobio sliku Brandenburger Tor (Brandenburških vrata), i pretstavljeno je novo bojenje vozila. Sa starijeg krem bojenja prešlo se na žuto sa sivom crtom dolje. (Kao autoturistovi autobusi  ;D).

Tabla standardna MANova iz tih godina

izvor na slici, detaljnije slike takvog busa tu: http://phototrans.eu/15,41279,84.html
Visina: 4,12m, ostalo isto.
4. Njega je naslijedio MAN Lion's City DD, koji je nastao na osnovi NEOPLAN N4526 (gradski katnjak)
Tehničko podaci:
Dužina: 13.73 m
Širina 2.5 m
Visina: 4.06 m
Motor: 310 ks
Kapacitet: 128 putnika
Unutraje (na donjem katu) visok 1.98 m (sasvim dovoljno), a gore 1.71 m
Getriba je Voith D-N-R, a vrata se otvaraju prva na tipku a druga i treća na privolu
izvor: vikipedia
Bit će još..

tramvajac 92

Nastavak..
Solaris Urbino 18


Mercedes ?

MAN Lion's City DD





pogled s kata

tramvajac 92

Setra S41x i 2 MANa


Umjesto podzemne noću voze busevi...

...svakih pola sata, ali i to je nešto

Tu se ide u podzemnu

skoro ko Njujork  :)

Dnevna karta=6,50€

Za ovo ne treba puno njemačkog: prvih 15 min = 0,75 € dalje 0,05 po minuti. Računajte po volji.
ZOO

Podzemna ide često:
http://tinypic.com/usermedia.php?uo=1LhMuIYoALxrx8PjS6x0dIh4l5k2TGxc