Autobusi na probi

Autor 822DoDo, Ožujak 27, 2015, 20:40:28

MAN truck bus

Edukacija i prilagodba novoj vrsti vozila značajno bi povećala autonomiju električnih vozila.
Ne može se voziti isto kao i dizel autobus jer je cilj da se što više energije povrati putem rekuperacije kroz kočenja. Potrebno je sve što ZET vrlo vjerojatno neće izvršiti - kvalitetna edukacija ljudstva, prilagodba linija i infrastrukture.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

NP-549

Ne educira ZET već zastupnik. 

221

Citat: tramvajac 92  u Travanj 04, 2023, 09:52:38Vidio sam na internetu da postoje i verzije koje se pune preko pantografa, bez nekih agregata. Možda je moguće punjenje sa istim specifikacijama po kojima je napravljena tramvajska mreža. Ne znam.
Točno! Mariborski Marprom je uveo električni bus na liniji za Pohorje. Kada dođe tamo, digne pantograf i puni se.
 

421

Citat: tramvajac 92  u Travanj 04, 2023, 09:52:38Vidio sam na internetu da postoje i verzije koje se pune preko pantografa, bez nekih agregata. Možda je moguće punjenje sa istim specifikacijama po kojima je napravljena tramvajska mreža. Ne znam.
Sjedni, 2 !
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza


Kocka 146

Netko možda nema tik tok!  nnee
Sretan je tko zna voljeti! - Hermann Hesse
Usput posjetite moj YT kanal Lovro Zet 2-HŽ! 🤠

vrba

https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/elektricni-autobus-iveco-crossway-le-u-zet-u-na-testiranju/8205

Citat:Prateći suvremene ekološke trendove s ciljem upoznavanja novih tehnologija i njihove buduće primjeni u javnom gradskom prijevozu u Zagrebu, u ZET je na testiranje stigao baterijsko-električni gradski autobus IVECO Crossway Low Entry City Elec.

Riječ je o niskopodnom autobusu na električni pogon, dužine 13 metara, s kapacitetom od 37 sjedećih i 29 stajaćih mjesta. Opremljen je klimatizacijskim sustavom, video nadzorom, usb priključcima u putničkom prostoru, kao i rampom za olakšani pristup osobama s invaliditetom. Od sustava koji dodatno povećavaju razinu sigurnosti putovanja, vozilo je između ostalog, opremljeno sustavom za kontrolu mrtvog kuta, kamerom za vožnju unatrag, kao i sustavom za prikaz ograničenja brzine. Pogoni ga elektromotor snage 310 kw, a predviđena je i mogućnost brzog punjenja putem pantografa.

Putnici se ovim električnim autobusom mogu voziti na sljedećim linijama:
 
četvrtak, 5. listopada -  linija 114 (Ljubljanica – Prečko) - do 19:50 sati,
petak, 6. listopada -  linija 114 (Ljubljanica – Prečko),
subota i nedjelja, 7. i 8. listopada -  linija 113 (Llubljanica – Jarun)
ponedjeljak, 9. listopada -  linije 102 (Britanski trg – Mihaljveca) i 103 (Britanski trg – Kraljevec),
utorak, 10. listopada - linija 124 (Črnomerec – Gornji Stenjevec)
srijeda, 11. listopada –  linija 101 (Britanski trg – Gornje Prekrižje)
četvrtak, 12. listopada -  linija 114 (Ljubljanica – Prečko)
petak, 13. listopada - linija 124 (Črnomerec – Gornji Stenjevec)

Osim doprinosa ekologiji, dodatne prednosti vozila ne električni pogon su također tiši rad, kao i manje vibracije unutar vozila, čime se doprinosi i udobnosti putovanja.

Svakako, prednost za pružatelje usluge javnog prijevoza poput ZET-a je i smanjenje troškova održavanja, budući da ovakvi autobusi u odnosu na autobuse pogonjene fosilnim gorivima ne zahtijevaju servisne aktivnosti koje su uobičajene na autobusima na fosilna goriva.
 
Na ovaj način ZET se intenzivno priprema za uvođenje novih tehnologija u sustav javnog gradskog prijevoza u Zagreba i nastavlja ispitivati nove tehnologije u realnim uvjetima kako bi se pobliže detektirale njihove prednosti, kao i eventualni nedostaci.

smogovci.bbb2

#413
Besramni lažljivci. Autobus je polu niskopodni th-down Osim toga, čime to doprinosi ekologiji ako je na struju.
Naravno da ga neće testirati na Brezovičke ili Sesvetske linije da se vide njegovi pravi dometi
Izgleda da im je dobro došao samo za krpanje izlaska bus123  bus123
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

tramvajac 92

Ništa, potražim ga danas.

tonkovicmk1

Električni Iveco na 114 danas  hi

tatratram

Strujić #2 review:

Prolazan je, ali nije tako dobar kao MAN. Ovaj se dosta glasno čuje i iznutra i izvana. Nije kao benzinski ili plinski, ali u MAN-u se muha čuje dok vozi.

Nadalje, USB utičnice su lošije locirane, na pozadini stop gumba umjesto ispod sjedala.

Također mislim da je drndaviji.

Konačna ocjena: prolazno, ali nisam oduševljen.

NP-549

Vozači koji su u Rijeci vozili i MAN i IVECO:  Tiši, neusporedivo udobniji i bolje ide.

Zaključak iz aplikacije praćenja - manja prosječna potrošnja kWh/km na brdskoj liniji nego na ravničarskoj

tramvajac 92

I ja sam se provozao, najviše dolazi do izražaja da je dulji od običnog Crosswaya, i da nema 5 sjedala iza, nego 4.  ;D

Vjeko

Citat: tramvajac 92  u Listopad 06, 2023, 18:20:52I ja sam se provozao, najviše dolazi do izražaja da je dulji od običnog Crosswaya, i da nema 5 sjedala iza, nego 4.  ;D
Ja ga čekam na 102. (Nadam se da bude bio na VR.1 tako da ga mogu odmah ujutro vidjeti / provozati.)
Baš kao i @tatratram nisam oduševljen sa dizelskom varijantom, ali bumo vdli (Man se ne moze uspoređivati sa Ivecom).
Sve u svemu, mogu reći da se veselim, bus izgleda odlično. bus123
 
P.S. Oni koji znaju više;
Je li to sličan onome koji je nedavno viđen na okretištu Dubec ili je napravljen kao Crossway LE '20?