Autobusi koji više nisu aktivni - slike

Autor nukleusri, Prosinac 01, 2007, 14:54:00

kurijerist

Da, 492 je bio(i jest) stvarno poseban. Zanima me je li ga netko od kolega forumaša vozio i kakva su mu vozna svojstva u usporedbi s "braćom" 493, 494 i 495?

NP-549

#316
Neznam zašto vam je baš taj "najbolji".  Valjda zato što je na maski imao TAM-ov znak za razliku od drugih pa je bio drugačiji.  Mjenjač i diferencijal su ostali od Famosa.  Jako slab u brdo, po ravnom do kraja tahografa (brzi diferencijal).  Nije baš bio nešto, ljepše su se vozila ostala 3, a najbolji su bili 480,481 i 573,574 sa malo sporijim diferencijalom, ali ipak ne skroz sporim da ide 60 uz Krimeju u petoj, a 70 po magistrali (ko 548 i 575).

Berlingo

Svako ima pravo na svoje misljenje. Za mene je on bio ispred svog vremena.

kurijerist

Hvala na pojašnjenju, NP-549. Nego, kad smo kod voznih svojstava, koji je najbolje išao od serije TAM-ova 555-561? Vozio sam se puno s 555, 556, 557, 558 i malo manje s onim što ga je vozio šole s bradom(mislim da je s Kastva, vjerojatno i on u mirovini). Ne znam zašto, ali od ovih s kojima sam se vozio, čini mi se da su najbolje išli 557 i 558. Naravno, ovisi i o stilu vožnje vozača, jer ima i onih koji uvijek kasne u šaltanju ili im nakon svakog mijenjanja brzine autobus "zacuka". Sad, možda je to moj subjektivni dojam pa neka netko da i svoj sud o tome koji su bili najbolji za voziti.

mivano

573 je jako slabo išo uzbrdo, jedva se uspinjao od Streljane do Boka

NP-549

Taj kastafski je 560.  Ja sam vozio samo 558, on je bio strava, a ostale znam samo ko putnik.  Svi su imali isti prijenos al je najbolje išao 557 zbog novog motora

Berlingo


NP-549


Berlingo

I ja se svega mogu sjetiti. Da, dobro se sjecam tog busa i soleta!

kurijerist

Eh, zavidim ti, NP-549. Volio bih da sam imao priliku probati 558, meni jedan od najdražih buseva. Od TAM-a sam vozio samo kamione, ali bus je ipak nešto drugo. Pitao bih te još nešto. Je li serija 555-561(a i ostale serije TAM-ova) imala motorsku kočnicu koja se aktivirala laganim pritiskom na pedalu kočnice, a isključivala jačim pritiskom na pedalu?Ili to nije klasična motorska kočnica?

NP-549

TAM su imali klasični prekidač kojeg si aktivirao pritiskom pedale kočnice.  To je bilo ono malo lufta što ima pedala.  Morao si držat pedalu da bi radila motorna i pustit za isključit.  Ista stvar ko sad retarder.  Imali su i gore na tabli taster od frena ako ti se nije dalo stiskat pedalu.  Inače se na taj taster bus gasio kad je bio u leru.

Berlingo

To valjda imaju i stari MAN-ovi, jos uvijek zivi. Ja sam se dosta vozio s 507 jer ga je duzio sole koji je stanovao u neboderu do mojeg (D.P.). Sad vozi sleper, uglavnom samo hranu na liniji Italija- Nizozemska.

kurijerist

Hvala još jednom, jer nisam bio 100% siguran. Nisam znao za taster na tabli. Jednom mi je prijatelj pričao da je vidio jednog starog šoleta koji je prije 10-ak godina vozio Pomorsku školu(e sad, da li 502 ili 510 - mislim da je jedan od njih kretao iz Ul. N. Tesle) kako kad koči pritišće "nekakav botun na ploči". Nisam imao pojma o kakvom "botunu" priča. Imam još dosta pitanja više vezanih za tehnička rješenja kod autobusa koji više nisu aktivni, ali ne bih želio zagušiti ovu temu samo s tim, niti udaviti kolege kao što je NP-549.

NP-549

ma slobodno pitaj, a neko će već prebacit u odgovarajuću temu

echo

#329
493?