ZET-ova Crna kronika (2)

Autor Shole, Rujan 01, 2014, 15:17:05

man323

Ajmo sačekati prvo vještačenje, pa ćemo onda voditi raspravu.

marin

#571
Citat: 421  u Veljača 01, 2019, 15:41:18
LE ima tri kutije s osiguračima koji se nalaze na lijevoj strani  bus123.
Glavna kutija nalazi se ispod vozača i (prema slici) netaknuta je od utjecaja vatre ili izgaranja iako se tamo nalaze akumulatori i glavna sklopka.
Druga kutija nalazi se iza pogonskog kotača u kojoj je elektrika i elektronika mjenjača- izgorjela
Treća kutija nalazi se u stražnjem dijelu autobusa koja kontrolira grijače goriva i ostale senzore.-izgorjela
Obzirom da se u unutrašnjosti motornog prostora dodatni grijač Spheros nalazi u ravnini treće kutije s osiguračima, smatram da je dodatni grijač indirektni uzrok požara preko ispuha koji je zapalio granje, lišće i ostalo zapaljivo smeće koje se nakupilo iza prevjesa  bus123.
"Nije dozvoljeno uključivanje grijača ako su ispušne cijevi predgrijača ili motora u blizini zapaljivih materijala ( unutar 40 cm) kao što su suha trava(ne marica),lišće, granje, papir, proliveno gorivo, ulje itd."> from Uputstava   jer
"Temperatura ispušnih plinova može doseći 340°C na izlazu iz ispušnih cijevi, dok je temperatura od 120°C na razmaku od 25 cm od cijevi."
Stražnji kraj se nalazi gotovo u ravnini s karoserijom prema slici, a ispuh direktno u zapaljivoj materiji.


OK, evo moj argument zašto ne stoji nikakvo zapaljenje temperaturom iz auspuha.
U danu u Šestinskom dolu se bus okreće 30 puta tj 30 polazaka, 7 dana tjedno, 52 tjedna i uzmi 10 zadnjih godina. Računicom ispada 109.200 puta da se netko parkirao i to isključivo s MAN-ovima, što "turčinima", što NL 2003, 2006, 2009, a kaj je najbolje svi ti autobusi imaju auspuh okrenut prema dole, a ne kao Cross. I svi osim turčina su još i niži od Crossa. Ako se u tih 109.200 puta apsolutno nikad ništa nije desilo, nema razloga da je sad. S Crossom se ni nemreš parkirat u zemlju jer je previsok.
Dodatan grijač ne mora značit ništa jer ima još dovoljno mjesta ista auspuha, nikad se ne parkiraš da se zabiješ u zemlju, to bi i osjetio.
I gledam slike neke bočno, vidi se da nije skroz iza zaguran. Makar opet kažem, i da je, smiješno je mislit o tome da se lišće zapalilo. Mislim da sa bacačem plamena idem prema poklopcu haube da bi malo samo nagorio i ogulio bi se lak  ;D
No naravno, vjerojatno će firma sad pokušat svalit sve na vozača i da je on kriv jer je bus krivo parkirao. A Crossovi k tome još voze od 10.mj tamo, tako da u tih 30 krugova dnevno, nema šanse da već jedan nebi izgorio.

Volzhanin

A što recimo ako je vozač isključio sigurnosne sisteme stanične kočnice što je normalna praksa u APP i da se zbog toga nešto dogodilo? Otkaz bi mu odma dao i još ga tužio zbog nesavjesnog upravljanja vozilom i ugrožavanja života putnika tako da nikad više ne bude vozač....nema debilnijeg nego to iskopčavanje staničnih...

Dreamwalker

Citat: marin  u Veljača 02, 2019, 00:34:44

OK, evo moj argument zašto ne stoji nikakvo zapaljenje temperaturom iz auspuha.
U danu u Šestinskom dolu se bus okreće 30 puta tj 30 polazaka, 7 dana tjedno, 52 tjedna i uzmi 10 zadnjih godina. Računicom ispada 109.200 puta da se netko parkirao i to isključivo s MAN-ovima, što "turčinima", što NL 2003, 2006, 2009, a kaj je najbolje svi ti autobusi imaju auspuh okrenut prema dole, a ne kao Cross. I svi osim turčina su još i niži od Crossa. Ako se u tih 109.200 puta apsolutno nikad ništa nije desilo, nema razloga da je sad. S Crossom se ni nemreš parkirat u zemlju jer je previsok.
Dodatan grijač ne mora značit ništa jer ima još dovoljno mjesta ista auspuha, nikad se ne parkiraš da se zabiješ u zemlju, to bi i osjetio.
I gledam slike neke bočno, vidi se da nije skroz iza zaguran. Makar opet kažem, i da je, smiješno je mislit o tome da se lišće zapalilo. Mislim da sa bacačem plamena idem prema poklopcu haube da bi malo samo nagorio i ogulio bi se lak  ;D
No naravno, vjerojatno će firma sad pokušat svalit sve na vozača i da je on kriv jer je bus krivo parkirao. A Crossovi k tome još voze od 10.mj tamo, tako da u tih 30 krugova dnevno, nema šanse da već jedan nebi izgorio.

Argument ti je na razini onog kad prođeš nekim dijelom ceste prekoračenom brzinom 200 puta i ništa se ne desi. I onda 201. put sletiš s ceste, ubiješ nekog i kažeš: "200 puta sam prošao i nikad ništa nije bilo. Kako to, kako to, nije mi jasno?!?" Ima smisla ovo što 421 govori.

Citat: Volzhanin  u Veljača 02, 2019, 08:45:19
A što recimo ako je vozač isključio sigurnosne sisteme stanične kočnice što je normalna praksa u APP i da se zbog toga nešto dogodilo? Otkaz bi mu odma dao i još ga tužio zbog nesavjesnog upravljanja vozilom i ugrožavanja života putnika tako da nikad više ne bude vozač....nema debilnijeg nego to iskopčavanje staničnih...

Da, već je bilo 1000 rasprava o tom isključivanju stanične i ostalih sigurnosnih sistema. Slažem se, to treba kažnjavati.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Paško

Ista praksa se viđa i u Splitu, pogotovo na starijim Cityjima i Citarima. A postoji i obrnut slučaj - prije nekoliko dana se dogodilo da se u SG 313 iz čista mira aktivirala stanična i bus je naglo stao, a da je išao većom brzinom, moglo je doći i do ozljeda.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

marin

Citat: Volzhanin  u Veljača 02, 2019, 08:45:19
A što recimo ako je vozač isključio sigurnosne sisteme stanične kočnice što je normalna praksa u APP i da se zbog toga nešto dogodilo? Otkaz bi mu odma dao i još ga tužio zbog nesavjesnog upravljanja vozilom i ugrožavanja života putnika tako da nikad više ne bude vozač....nema debilnijeg nego to iskopčavanje staničnih...
Nemreš isključit staničnu na njima  ;)

A Dreamwalker je kao ovi u ZET-u, želi svu krivnju svalit na vozača. A jasno ti je da je to nikakva vjerojatnost da se tako nešto desilo. Dalje mi se ni ne raspravlja.

Ivan

#576
Joj, kod mene je takvo brdo od 70 stupnjeva i na takvoj strmini vrlo lako se pomakne nakupina lisca i granja, to stalno gledam (i cistim), i ne znam koje bi vozilo prezivjelo pozar ako se skupi 5 kg zapaljivog materijala koji se jako lako pomakne (i pod motorom fino osusi za maksimalni efekt)... No nema veze, sigurno je nemoguce jer se dosad nije dogodilo. Treba ukinuti pojam provjere sigurnosti i osiguranja za svako vozilo i svaki komad ceste koji dosad nije imao nesrecu.

I radi cega bi netko svaljivao krivnju na vozaca, prvenstveno infrastruktura je nepravilna (iako bi bilo pametnije stajati na oznacenoj stanici i tu se samo okrenuti prije pokreta, no opet, kriv je tko je izdao dozvolu za ovakve nepravilne strukture a onda eventualno i netko tko ne izdaje upozorenje vozacima ako se mora voziti po "zatecenom stanju").


421

Citat: marin  u Veljača 02, 2019, 00:34:44
OK, evo moj argument zašto ne stoji nikakvo zapaljenje temperaturom iz auspuha.
No naravno, vjerojatno će firma sad pokušat svalit sve na vozača i da je on kriv jer je bus krivo parkirao.
U pravu si 0/100, jer su se, navodno, zaštopale ispušne cijevi zbog nasijedanja stražnjeg kraja  bus123 u zemlju.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

smogovci.bbb2

#578
Tog ima samo kod nas good_boy Ja bi sad dao otkaz onome tko je odredio da se autobus disponira na liniju 129 uz nadoknadu štete
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Ivan

#579
Pa nemaju što slati osim solo, mini je premali za 129 a midije u ovoj strukturi već godinama nitko ne doživljava kao opciju tako da preostali jedva napune 105 (dok ih sigurno treba 15-ak i svud u Europi ih ima sve više). :P
Ovdje su NM152 (kad bi bili ispravni) odgovarali savršeno za potrebe i uvjete na liniji, ali nikog nije bilo briga kasnije.

Dobro da su uopće skužili da postoji LE.

marin

Citat: 421  u Veljača 02, 2019, 21:41:04
U pravu si 0/100, jer su se, navodno, zaštopale ispušne cijevi zbog nasijedanja stražnjeg kraja  bus123 u zemlju.

Da, a nitko, uključujući i tebe, nije razmišljao o tome da se bus zapalio i nasjeo na zemlju nakon kaj su puknuli i ispuhali se jastuci, idi sutra tamo pa mi javi dal LE nasjeda s auspuhom na zemlju kad se parkira ako je u normalno položaju...odgovor je ne. Prije nego netko odvali glupost treba provjerit, a vidjet ćeš da će i usprkos svemu opet na kraju vozač naje... jer će mu se nakalemit sve i svašta. Okretište je skroz legitimno i ne vjerujem u te glupe priče uopće, parkirao bi se i troosovinac normalno tamo.

421

#581
Prije nego netko odvali glupost treba provjerit.
Pa, provjerimo tko odvaljuje gluposti...
Citat: marin  u Veljača 03, 2019, 13:15:25
Da, a nitko, uključujući i tebe, nije razmišljao o tome da se bus zapalio i nasjeo na zemlju nakon kaj su puknuli i ispuhali se jastuci, idi sutra tamo pa mi javi dal LE nasjeda s auspuhom na zemlju kad se parkira ako je u normalno položaju...odgovor je ne. Prije nego netko odvali glupost treba provjerit, a vidjet ćeš da će i usprkos svemu opet na kraju vozač naje... jer će mu se nakalemit sve i svašta. Okretište je skroz legitimno i ne vjerujem u te glupe priče uopće, parkirao bi se i troosovinac normalno tamo.
1.    Tako ne možemo polemizirati jer ništa nisi argumentirao i malo smiri strasti, previše si bezobrazan
2.    Sudeći po fotografijama, jastuci nisu eksplodirali niti se spalili >  umnik2 bolje
3.    Troosovinac od 12 metara možda, ali 15 metarski nikako ne bi stao na legitimno okretište, bez smetnje po ostali promet >  umnik2 bolje ili promijeni  8)
4.    Educiraj se: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:42015X0618(01)&from=EN  > 7.5. Zaštita od opasnosti požara
4.1  Educiraj se: https://fogmaker.com/bus
       In practice will R107 results in that every new bus exceeding 22 passengers have to have an OEM homologated fires suppression system in the bus from 2021.
       R107 will be introduced step by step during 2018-2019 for coaches and finally also includes city buses during 2020-2021.
kava O&O  kava

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

marin

#582
1. Ti meni kažeš da u izgorjelom busu jastuci nisu izgorjeli, a sve oko njih je? Čak i gume su nagorjele, sve je izgorilo komplet i karoserija je niža nego što je u normalnom položaju.
2. Autobus od 12 m stane besprijekorno dobro u okretište, 15 m bi stao malo teže naravno jer bi smetao s prednjim krajem, ali govorim o tome da je okretište skroz uredno kako za Citija tako i za Crossa.
3. To što su se "navodno" zaštopale cijevi ne znači da jesu. Priča je krenula od jednog pa se nastavila vrtit po cijeloj firmi.
I da, pa kolika temperatura se postiže kad se kuri nafta u tom dodatnom grijaču? Ne treba za to 500 °C pobogu, zvuči mi više kao da viša temp treba bit na ispuhu motora??

Volzhanin

Ne razumijem se previše u tehniku ali znam iz iskustva da dodatni grijač kad je uključen i kad je ispravan u 2 sata stajanja autobusa na mjestu kada je vanjska temp -5° otopi led i snijeg i osuši skroz asfalt u radijusu metar - metar i pol oko ispuha...znači da isijava popriličnu toplinu

NP-549

Citat: marin  u Veljača 03, 2019, 15:15:37
1. Ti meni kažeš da u izgorjelom busu jastuci nisu izgorjeli, a sve oko njih je? Čak i gume su nagorjele, sve je izgorilo komplet i karoserija je niža nego što je u normalnom položaju.
2. Autobus od 12 m stane besprijekorno dobro u okretište, 15 m bi stao malo teže naravno jer bi smetao s prednjim krajem, ali govorim o tome da je okretište skroz uredno kako za Citija tako i za Crossa.
3. To što su se "navodno" zaštopale cijevi ne znači da jesu. Priča je krenula od jednog pa se nastavila vrtit po cijeloj firmi.
I da, pa kolika temperatura se postiže kad se kuri nafta u tom dodatnom grijaču? Ne treba za to 500 °C pobogu, zvuči mi više kao da viša temp treba bit na ispuhu motora??

Kotači su svi cijeli i napumpani pa ne vidim razloga zašto nebi bili i jastuci koji su od još tvrđe gume. Bus stoji poprilično ravno, znači da su sva četiri zadnja jastuka na mjestu.  Kod ispuha webastora nije toliko problem temperatura, nego njegovo nepravilno izgaranje koje često baca iskre na auspuh. To nije uređaj koji se stalno koristi nego povremeno, pogotovo kod novih autobusa gdje ispravno radi grijanje preko motora i klime. Vozači ga možda upale jedino ujutro prvih pola sata, mnogi ni to. Zna se često desit da on onda nepravilno radi, upravo zato jer rijetko radi. Foto ćelije mu budu svakakve.  Meni se desilo pred mjesec dana da je u garaži eksplodirala glava webastora zbog neispravne dizne koja je bezveze filala naftu u komoru. Sva sreća pa je zrak već bio dignuo pa sam se mogao odmaknut od ostalih autobusa jer nisam mogao s vatrogasnim aparatom prić bunkeru gdje se nalazi webasto.  Da nije bus imao zraka možda bi izgorio i taj i 3 okolna busa do njega.