Nabavke novih autobusa (3)

Autor gorgoroth, Rujan 20, 2019, 20:41:40

STIB

Upravo smo prestigli neki mali OTOKAR u Autotrolejevim bojama (kod Delnica u smjeru Rijeke)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

NP-549

Neki se kompletiraju u Rijeci, a neki u Leskovcu

tramvajac 92

Uvijek se može desiti da neki od buseva nastrada na način da je popravak neisplativ, pa ode u rashod. I onda na njegovo mjesto dođe novi Eu.

kico101

Pitam se ciji je, uopce, interes i zasto, prakticki poklanjati veliki broj autobusa za prijevoz u gradu gdje broj putnika u 80% voznji opravdava jedino midi i minibuse. Prijevoz radnika je prakticno izumro, studenti vecinom idu s automobilima. Znaci ostaju skolarci ciji se prijevoz subvencionira ali sasvim sigurno nedovoljno da se pokriju troskovi vozaca, goriva i odrzavanja. Za Grad je poznato da vise ne moze izdvojiti prihvatljive novce. Ostaju penzici koje ne subvencionira nitko.
Iskreno, pitam se kakva alkemija odrzava nas javni prijevoz na zivotu.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

mivano

#139
Citat: kico101  u Ožujak 18, 2021, 20:56:56
Pitam se ciji je, uopce, interes i zasto, prakticki poklanjati veliki broj autobusa za prijevoz u gradu gdje broj putnika u 80% voznji opravdava jedino midi i minibuse. Prijevoz radnika je prakticno izumro, studenti vecinom idu s automobilima. Znaci ostaju skolarci ciji se prijevoz subvencionira ali sasvim sigurno nedovoljno da se pokriju troskovi vozaca, goriva i odrzavanja. Za Grad je poznato da vise ne moze izdvojiti prihvatljive novce. Ostaju penzici koje ne subvencionira nitko.
Iskreno, pitam se kakva alkemija odrzava nas javni prijevoz na zivotu.
Strani krediti? Interesi proizvođača koji nemaju gdje prodati robu?

Ovo postaje zlatno doba. Samo kad se sjetim koliko smo, s razlogom, kukali kako je od 1998. do 2005. kupljen tek jedan autobus (651). A tek u krizi nakon 2008. kad je stalno nedostajalo vozila za izlazak.

kico101

Da, proizvođać će dobiti novce. Koje novce? Od EU. Novce koji su nastampani bez pokrica u stvarnoj vrijednosti.  Vesele me novi busevi, ali jos bi me vise veselila zdrava ekonomija. Da ti busevi voze radnike u neki novi Vulkan, Torpedo ili Bencic. Tada bi ulozena sredstva imala pokrice u novostvorenoj vrijednosti. Ovako sve ovo nema previse smisla.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

mivano

Citat: kico101  u Ožujak 19, 2021, 22:43:31
Da, proizvođać će dobiti novce. Koje novce? Od EU. Novce koji su nastampani bez pokrica u stvarnoj vrijednosti.  Vesele me novi busevi, ali jos bi me vise veselila zdrava ekonomija. Da ti busevi voze radnike u neki novi Vulkan, Torpedo ili Bencic. Tada bi ulozena sredstva imala pokrice u novostvorenoj vrijednosti. Ovako sve ovo nema previse smisla.
Vulkan još uvijek postoji. U Torpedu se gradi brodogradilište za Lursen. Promijenile su se okolnosti. Nema smisla žaliti za nekim prošlim vremenima.
Danas svi žele dolaziti autima na posao jer je auto statusni simbol.

gorgoroth

Ne pravi se u torpedu brodogradiliste, vec projektni uredi

kico101

#143
U Vulkanu radi 80 radnika,, a 80ih ih je bilo oko 1.800 ( znam osobno i iz prve ruke ), tako da taman svi oni isli busom nece napunit 1 monotral. Za Lursena je Gorg pojasnio, a i to je mislim obicna predizborna podvala. Da, zalim za proslim vremenima, jer za ovaj grad vise nema nade, bez obzira na kontejnerski, razne Lursene i slicno. U ovom gradu se vec 30 godina ne obrazuju zanati, nema radne kulture ( 90% radnih ljudi su u uredima, zanatlije vecinom u prigradu ). Tko ce se vozit s busom? Buducnost su taxiji i kombici.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

gorgoroth

Gradevinski radnici se medusobno voze kombijima, autobusima..
Jedina svijetla tocka na ovom podrucju je kukuljanovo, tamo je pravi bum izgradnje poslovnih objekata, pa bi onda to podrucje u buducnosti trebalo pojacati s linijama

Tomek

Citat: kico101  u Ožujak 21, 2021, 09:54:37
U Vulkanu radi 80 radnika,, a 80ih ih je bilo oko 1.800 ( znam osobno i iz prve ruke ), tako da taman svi oni isli busom nece napunit 1 monotral. Za Lursena je Gorg pojasnio, a i to je mislim obicna predizborna podvala. Da, zalim za proslim vremenima, jer za ovaj grad vise nema nade, bez obzira na kontejnerski, razne Lursene i slicno. U ovom gradu se vec 30 godina ne obrazuju zanati, nema radne kulture ( 90% radnih ljudi su u uredima, zanatlije vecinom u prigradu ). Tko ce se vozit s busom? Buducnost su taxiji i kombici.

Uz besplatni javni prijevoz koji bi prometovao žutim trakama neometan od ostalog prometa ima budućnosti. Ako u jednom Luksemburgu gdje su sve bankari i poslovnjaci puni love ljudi idu na posao autobusom i tramvajem i isti su često krcati onda ima nade i za ovdje, al treba težiti da javni prijevoz bude konkurentan, a jedan mali korak prema tome su i nova vozila.

Zmajhir

Čak i ne treba biti besplatno, ali bi svakako trebalo što više poticat korištenje javnog prijevoza, dovoljan razlog je koliko bi to rasteretilo grad od gužvi, a ima tu još puno prednosti...

Tomek

Dok god se plaća prirez gradski prijevoz kupnjom karte dvaput plaćamo.

kico101

#148
Besplatan prijevoz, žute trake, u Rijeci? Ajde, budimo stvarno ozbiljni. Tko bi to trebao financirat besplatan gradski prijevoz u gradu bez industrije i gradu koji je od sredine 80-ih izgubio 20% stanovništva. Bez obzira na novu administrativnu podjelu, Rijeka je, mislim 81-ve zajedno sa prigradskim općinama ( bez Opatije ) brojala oko 205,000 ljudi. Trenutno nas je , prema optimističnoj procjeni oko 120.000. Oko 45.000 stanovnika broje prigradske općine; pribrojimo li to dolazimo do cca 165.000 ukupno. Ne da mi se tražiti koliko je od ukupnog broja stanovnika 80-ih radilo u proizvodnji, od kojih je 90% na posao išlo sa javnim prijevozom. Danas proizvodnje u Ri nema, a grad nikad puniji automobila, iako litra super 95 iznosi 10,37 kn. Nikome nije preskupo, iako većina ne radi ili radi u državnim službama i uredima.

Na koji način da te ljude natjeramo na korištenje javnog prijevoza? Da uvedemo par-nepar vožnje? Ako promatramo promjene voznog reda Autotroleja za razdoblja kada ima i kada nema škole, možemo uočiti da se vozni red bez škole smanjuje za prosječno 10-20%, ovisno o liniji. Znači prijevoz je baziran isključivo na prijevozu učenika i studenata, a penzići dođu toliko da ne voze prazni kada nema škole. Mislim da neću puno pogriješiti ako kažem da radni ljudi ne čine niti 10% ukupnog broja putnika u Ri.

Pa Grad Rijeka i sada ne ispunjava svoje obaveze po pitanju financiranja Autotroleja, iako se karte uredno naplaćuju. Županija bi sigurno mogla više učestvovati, ali ta ekipa ne zna gdje je više šuplja i tu ne treba očekivati neke pomake. Da rezimiram; besplatan prijevoz u Rijeci nećemo gledati tako skoro. Veća je vjerojatnost da će JGP potpuno izumrijeti, nego da ćemo se ovdje voziti besplatno.

A što se tiče žutih traka za buseve u Ri, to spada u znanstvenu fantastiku. Prvo zato jer Rijeka nema dovoljno širokih prometnica ili onih koje se mogu dodatno proširiti. Dovoljno je pogledati primjer jedne dvotračne ulice Ratka Petrovića na kojoj su sa obje strane na voznim trakama parkirana vozila, jer netko tko je projektirao naselje 70-ih nije mislio da bi u zgradi sa 18 stanova moglo biti više od 5 automobila. Stoga imamo situaciju da bus jedva prođe između 2 reda parkiranih automobila. Busne stanice se pod normalno smatraju parkiralištem, a jedinom žutom trakom na Rivi vozi svatko kome se ne da puzati po voznoj traci, a zna biti i onih sa 4 žmigavca "na pet minuta". U vozačkoj kulturi prolaska na "tvrdo žuto" ( nakon što crveno svijetli 5-6 sekundi ) ovdje neću.

U ovom gradu nema niti znanja, niti dobre volje za ovakve pomake, a sudeći po onome što vidim i čujem među ljudima, neće biti tako skoro. Žao mi je, ali je tako.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

Slažem se da je puno toga u banani, i da se u Rijeci malo tog može napraviti kao u normalnim gradovima sa više prostora,  ali svejedno mislim da bi se moglo i trebalo i u ovom gradu unaprijedit prijevoz, a ne gurat aute u centar grada.  Naravno,  dobri intervali gradskih linija koštaju,  a hrpa osobnih auta u gradu je berba čiste love za Rijeka Plus