Odlazak ZET-ovih autobusa u druge gradove (prodaja, poklanjanje)

Autor Tomek, Travanj 17, 2009, 20:36:47

Dreamwalker

Prije malo manje od godinu dana, gradonačelnik koji je prema nekim izvorima uskoro trebao dati ostavku, donirao je 3 autobusa u Dalmaciju.
Grad Benkovac dobio je MAN Lion's Coach ex #5. Autobus službeno glasi na firmu Benković d.o.o. koja je u vlasništvu Grada Benkovca. Nosi reg oznaku ZD-711-KM i služi svrsi. Vidio sam negdje i sliku sa ZD regama, ali ju više ne mogu pronaći.
Grad Korčula dobio je MAN SL 283 ex #73. Autobus je, kao što je vidljivo u ovoj temi, dobro iskorišten i služi svrsi. Dobio je i novu DU reg oznaku DU-689-IE.
Grad Drniš dobio je Mercedes Citaro ex #666. Iz pouzdanih izvora sam doznao da je autobus prilikom odlaska u Drniš bio u dosta dobrom stanju s obzirom na Citarovu pokazanu (ne)kvalitetu. Jedan forumaš ga je ovo ljeto tražio po Drnišu i okolici, no nije ga našao. Danas sam doznao da je autobus neregistriran. S obzirom na to da ima klimu koja bi vjerojatno nakon velikog pritiska javnosti proradila da je autobus ostao u ZET-u i da recimo Velikoj Gorici nedostaje ispravnih (i klimatiziranih) autobusa, ostaje pitanje kako opravdati ovakvo rasipanje prijeko potrebnih resursa.  :-\
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Tomek

Iz Nikoline arhive!
Početkom 90-ih ZET je kao pomoć Osijeku poslao 3 Ikarusa IK 115 koji su na ulicama Osijeka ostali voziti do kraja 90-ih. Znamo da su dva od ta tri bili iz APP-a gbr 63 i 64, dakle prva serija koju je ZET nabavio 1983., trećeg nažalost nismo uspjeli otkriti. Evo jednog od njih snimljenog pred rashod  1999.

citaro


vrba

Najvjerojatnije je pisalo "Pomoć ZET-a Zagreb gradu Osijeku" ,očito je zadnji dio rečenice nestao kada je bio uslikan bus.

citaro


Osoblje

Odlučili smo se preko naše Facebook stranice raspitati što je s Mercedes Citarom #666 koji je prije više od godinu dana poklonjen Drnišu. Dobili smo odgovor da autobus nije napravio ni metra otkad je došao u Drniš. Parkiran je u dvorištu komunalnog društva i tamo propada. Proračuni koji su rađeni za školsku liniju za koju je bio planiran nisu uključivali troškove (!!!), te je po dolasku zaključeno da nije rentabilno da bus vozi na toj liniji. Kako sad stvari stoje, uskoro bi mogao u rezalište.
Podsjetimo, autobus je klimatiziran, a prije odlaska bio je generalno uređen i potpuno ispravan.

FitzTN

Čekaj, zašto bi taj Citaro trebao u rezalište? Oni imaju odredbu da ga ne smiju dalje prodati ili pokloniti? Zašto ga ne bi kupio za male novce npr. Autoturist koji već ima jednog sličnog u voznom parku?

Tomek

Danas jedan poznati ZET-ovac, TAM 260A116P, 1988. godište. Kao nov stigao je u garažu Dubrava gdje je dobio gbr 556, u prvoj polovici 90-ih je prešao u Samobor gdje se najduže zadržao i gdje je imao gbr 983.
2000. zatvaranjem pogona u Samoboru seli u pogon Velika Gorica gdje mu ne znamo garažni broj (vjerojatno 823) i gdje vozi 3 godine do 2003. kada je poklonjen/prodan u Vukovar Čazmatransu. Tamo se zadržao u prometu sve do 2010.

Fotografiju nam je ustupio Krpan.

garfield

Citat: Tomek  u Siječanj 18, 2020, 17:35:59
2000. zatvaranjem pogona u Samoboru seli u pogon Velika Gorica gdje mu ne znamo garažni broj (vjerojatno 823) i gdje vozi 3 godine do 2003.
824 možda; sjećam se goričkih autobusa u razdoblju 2002.-2003. i ne sjećam se da je postojao gb 823, dok je 824 bio ovakav, točno se sjećam jednokrilnih vrata. Baš sam se bio pitao di je taj bus 824 završio.

Tomek

Tri takva su prebačena iz Samobora, 983, 984 i 985. 985 znamo da je postao 825, a druga dva ne znamo renumeraciju. 984 se razlikovao jer nije sprijeda imao ovaj prostor iznad vjetrobranskog stakla za display.
825 je brzo rashodovan nakon što je stigao u VG još 2000. jer je imao prometnu nesreću kad je završio na boku, dok 984 je ostao najdulje do 2004.

garfield

Možda ovo ipak je bio 823. Sad se pokušavam prisjetiti i čini mi se da je 824 bio bez ove kućice naprijed, to bi onda značilo da je on bio ex 984, a ovaj u Vukovaru da je bio 823 (kojega se ne sjećam, ali to mi je sve ipak bilo u najranijem djetinjstvu).

MAN19464

Koliko se ja sjećam sa dvoja vrata je bio 831 i 832, a gb 823 je imao troja vrata.

Tomek

To su garažni brojevi TAM-ova 90-ih, 823 ne znamo kad je rashodovan, al 831 i 832 su rashodovani prije 2000.

Osoblje

Drniš

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza