Autobusi na probi

Autor 822DoDo, Ožujak 27, 2015, 20:40:28

tramvajac 92

Bio je svuda na probi, da, pa ga možda jednom netko i kupi.

MAN truck bus

#436
U principu još uvijek isprobavaju sam koncept full električnog autobusa. Šteta što Toyota na vodik nije vozila po linijama da se dobiju što realniji podaci o autonomiji koji su onda kasnije presudni element kod odabira autobusa. Zadnji dan je mogao umjesto 114 ići na 140 gdje je bila Toyota i hybridi nekad.

Evo malo fotografija s obzirom na to da je vikend išao je krug oko jezera, pa sam imao priliku uhvatiti zanimljiv kadar. Autobus kao što sam već spomenuo se ne ljulja toliko koliko MAN, a u unutrašnjosti ima i niži krov u prednjem djelu autobusa što posljedično rezultira time da nemaju jednu dodatnu stepenicu u niskopodnom dijelu na koji su se žalili forumaši kad je došla prva serija Crosswaya LE. Zbog drugačijeg krova zato u zadnjem redu nema pet već četiri sjedala. U vožnji je glasniji od MANa, ali naravno tiši od dizelske verzije, a vožnja je puno uglađenija nego u dizelskoj verziji jer nema zacukavanja mjenjača i retardera nego doslovno klizi (kao i svaki električni). Ironično se nakon 5 minuta mirovanja ugasi baš poput dizelske serije 801 - 825 samo se kod njega ne primjeti razlika da se ugasio osim što na vozačkom ekranu ne piše da je spreman.  Kako je duži metar u odnosu na dizelske tako je i manje okretan i malo drugačije ide kroz zavoje, pa bi danas mogao stvarati muke vozačima na 102. Od neke dodatne opreme ima pravi frižider u vozačkim vratima (ne samo pretinac ispred prvih vrata kao naši), dodatnu rasvjetu iznad 1. i 2. vrata koja je uobičajena za Skandinavsko područje i neku vrstu semafora s vanjske i unutarnje strane koji svijetli crveno dok su vrata u procesu zatvaranja. Vrata su električna i na drugim vratima ima zvučni signal dok se zatvaraju za razliku od naših. U prethodnom postu sam napisao krivi podatak, naime nakon 114 napravio je 268km i bio na 49% što znači da bi stvarno mogao odraditi deklariranu autonomiju od 350km, pa bi čak bio i upotrebljiv za jedan dio ZETovih linija. Za kraj jedan standardni IVECO potpis, bez njega to ne bi bilo to. Svakako moram pohvaliti ekipu vozača koja je zadužena za njega prethodnih par i narednih par dana jer zadatak odrađuju na nivou koji za ZET i nije baš uobičajen, a svojim angažmanom dodatno privuku ljude za vožnju i imaju im odgovor za sva pitanja. Od onih amaterskih, pa do onih stručnih.  byeg
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

tatratram

Citat: NP-549  u Listopad 09, 2023, 05:45:33Po čemu nije ni do koljena ?

Kako sam već napisao, čini mi se da je MAN je tiši. U Crosswayu se dok vozi dosta čuje zvuk motora, dok MAN u vožnji ne proizvodi skoro nikakvi zvuk.

Također, USB utičnice su nezgodno postavljene na štange umjesto kao na MAN-u  gdje su ispod sjedala.

Eto, nisu sad neke ogromne zamjerke koje bi diskvalificirale Crossway, ali definitivno me nije impresionirao kao MAN.

Perokani

Citat: tatratram  u Listopad 09, 2023, 18:37:01Kako sam već napisao, čini mi se da je MAN je tiši. U Crosswayu se dok vozi dosta čuje zvuk motora, dok MAN u vožnji ne proizvodi skoro nikakvi zvuk.

Također, USB utičnice su nezgodno postavljene na štange umjesto kao na MAN-u  gdje su ispod sjedala.

Eto, nisu sad neke ogromne zamjerke koje bi diskvalificirale Crossway, ali definitivno me nije impresionirao kao MAN.
Man je imao i ona sjedala sa strane i kako da kažem šira sjedala a što se tiće zvuka kao dokaz ima snimku zvuka od Mana samo neznam kako da ju  postavim.

citaro

Citat: tatratram  u Listopad 09, 2023, 18:37:01Kako sam već napisao, čini mi se da je MAN je tiši. U Crosswayu se dok vozi dosta čuje zvuk motora, dok MAN u vožnji ne proizvodi skoro nikakvi zvuk.

Također, USB utičnice su nezgodno postavljene na štange umjesto kao na MAN-u  gdje su ispod sjedala.

Eto, nisu sad neke ogromne zamjerke koje bi diskvalificirale Crossway, ali definitivno me nije impresionirao kao MAN.

MAN-u zato zvukove umjesto motora proizvodi losa zavrsna obrada.

tramvajac 92

Iveco baš nije poznat po dobroj završenoj obradi.  ;D

Slažem se sa kolegom oko problema na 102, nije svejedno prolaziti onim zavojima u Nazorovoj s njim, puno više izlazi u zavojima van.

Tomek

Da se u ZET-u sa novom upravom nešto promijenilo Crossway LE electric bi bio testiran na linijama sa Savskog mosta, a ne na linijama gdje bi trebao voziti gradski niskopodnjak.

smogovci.bbb2

Pa nije ni stigao u ZET radi "stvarnog" testiranja kava
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

tramvajac 92

Citat: Tomek  u Listopad 10, 2023, 09:59:06Da se u ZET-u sa novom upravom nešto promijenilo Crossway LE electric bi bio testiran na linijama sa Savskog mosta, a ne na linijama gdje bi trebao voziti gradski niskopodnjak.
Paaa, i je. Nije sve 100% promjenjeno, ali mi se čini da se malo kreće.