Autobusi koji više nisu aktivni - slike

Autor nukleusri, Prosinac 01, 2007, 14:54:00

echo

Citat: Shole  u Srpanj 06, 2009, 21:48:53
Doduše nije mi nikad bilo jasno zašto im nisu stavili Mercedesove motore.

Nisu se sjetili

mannas

Citat: ikar  u Srpanj 05, 2009, 15:07:33
Citat: Berlingo  u Srpanj 05, 2009, 14:54:07
Zadnje zapisano je bilo da kocnice skripe-opomena milicije. Da li jos postoje te biljeznice?Cisto sumljam.Ne vozim se busevima vec godinama pa pitam.

Nema toga. Vozač primjedbe o vozilu piše na putni nalog.

Postoje ali samo u privatnim arhivama !

godina 90/91


godina 1987


Ovo sam nabrzaka iskopao a mora negdje biti i od 333 !

Berlingo

Vidim da je kico 101 jako puno napisao i mene je podsjetio na neke stvari.Ti s retrovizorima u boji vozila su bili pravi sminkerski i to bi dan danas bilo poput dodatne opreme.475 nije imao ni mjesec dana kad je imao laksi sudar i dobio ta svijetla.Dok je bio novi i 478 je na prvom dijelu po lijevom boku imao crtu od cca. 2m. dosta duboko urezanu a komentari vozaca su bili da su to ovi u garazi napravili.Vozio je s njom neko vrijeme.
Evo malo o MAN-ovima.419 ili 420 (napisite)je imao onaj veliki sudar ali jos uvijek neki misle da je kiper pao na bus.Pao je na rasvjetni stup i gurnuo ga na njega pa je sprjecena jos veca tragedija.424 je jedno vrijeme vozio za Grobnik i vidio sam ga s tablom 16-Podkilavac.O 449 sam vec pisao i mislio sam da je na mjenjacu pisalo 1-2-3-N-R.Shole me veceras ispravio.I zbilja mislim da bi ga uz Lenac Ikarus sibnuo.Ja sam isto cuo za 448 i Split.451 je onu plavu traku dobio na samom pocetku i iznenadio sam se kad sam je vidio na njemu na vasim slikama.453 je po jednom detalju bio poseban.Iz te serije sigurno a mozda i od svih zglobnih MAN-oova Troleja je imao jedini narancastu harmoniku.455 je bio opatijski i ja ga pamtim sto je na prednjoj sajbi imao dvije naljepnice Lasko pivo.
A vezano za onaj zvuk Mercedesa.Meni 340 imao najljepsi zvuk i cini mi se da je iz te serije najbolje isao.

Berlingo

Shole je spomenuo serije 380-389 i 395.Nesto sam se i sjetio.Ovi prvi su mi ostali u sjecanju kao zadnji autobusi sivi dosli u Trolej.Poslje je dosao jos Ikarus ali mislim da on i nije bio cisto sivi. 380-384 bili su prigradski i o njima malo znam.Ona nespretna varijanta s malim vratima, samo prednja i zadnja i uskim hodnicima. Ostalo sve gradski.5 sivih i 5 narancastih. Najveci dio radnog vijeka proveli na jedinici do pojave zglobnih MAN-ova i 340 bez konduktera.Poslje su polako nestajali ali bilo ih je recimo na 2A dok je bila samo prekidna.Bilo je i izleta u prigrad jer znam da sam 398 vidio parkiranog kraj bocarije u Drazicama,pa 388.Ovaj zadnji je ako se ne varam imao reklamu Ergovit bonboni,jedan sivi i Oriolik.Ne vjerujem da je unutra bio Famos jer s 10-k putnika pojedini su vukli u 4. uz Kumicicevu.
Ikarusa je bilo jos 2 ali samo na probi.Cisti prigradski.I sjedala i dvoje vrata bilo je nesto kao u TAM-a,npr.547.
I za kraj mala sitnica.421 je imao bijelu rucicu mjenjaca (loptu).Pretpostavljam od nekog starog Mercedesa.Priznajte da nije lose,svaki dan nesto novo se sjetim.

ikar

424 je jedno vrijeme vozio za Grobnik ali ne za Podkilavac. Vozio ga je tehnolog (ex-vozač) u vrijeme nestašice ljudi. Išao bi u 6.25 Dražice-Podhum-Rijeka zatim bi tehnolog radio puno radno vrijeme u Garaži do 15h i zatim opet sa 424 ispomoć do Dražica na 15.30.

echo

O317g na zadnjem prozoru imali su dva rukohvata, u većini slučajeva jedan uz samo dno prozora, a drugi cca 30-40 cm iznad toga. Rijeđe donji rukohvat nije bio uz samo dno prozora, već bliže onom drugom - ne sjećam se garažnih brojeva.

Berlingo

A da nebi ispalo da sam ja neki pametnjakovic i da ja smatram kako sve znam.To sta pisem je direktno iz glave i s obzirom na doba kad su ti autobusi vozili normalno je da pogrjesim.No smatram da je 90% iznesenog dobro napisano.Sad sam se sjetio jednih sitnica gdje su se razlikovale serije 463-465 s 471-478.Prvo u volanu.Prvi su imali onaj s dvije precke ali one ravne, a i rucica pokazivaca smjera je bila potpuno drugacija.Ovi drugi su vec na njoj imali prekidac za brisace i to cini mi se za intervale.Razlika je bila i u prekidacima za otvaranje vratiju i ono najuocljivije sta je bilo to su zadnja svijetla.Naravno vi me opet ispravite ako sam pogrjesio.

mivano

imam par pitanja:
1. Sjeća li se tko još sanosa sa smeđim turističkim stolicama koji je negdje '95/'96 smjenu završavao na Saršonima oko 4-5 popodne i onda ga je šole ostavljao kod stare škole na Drenovi?
2. Koji je prigradski sanos izvana sličan S14 imao s obje strane duple drvene stolice? U ljeto '95 nije mogao nastaviti sa stanice Cvetkov trg prema Lokvi jer mu je blokiro mjenjač (mislim da je to bilo jer je mogo u rikverc, maksimalno je davo gas, ali nije išlo). Otada ga više nisam vidio.

Shole

Citat: Berlingo  u Srpanj 08, 2009, 05:28:32
A da nebi ispalo da sam ja neki pametnjakovic i da ja smatram kako sve znam.To sta pisem je direktno iz glave i s obzirom na doba kad su ti autobusi vozili normalno je da pogrjesim.No smatram da je 90% iznesenog dobro napisano.Sad sam se sjetio jednih sitnica gdje su se razlikovale serije 463-465 s 471-478.Prvo u volanu.Prvi su imali onaj s dvije precke ali one ravne, a i rucica pokazivaca smjera je bila potpuno drugacija.Ovi drugi su vec na njoj imali prekidac za brisace i to cini mi se za intervale.Razlika je bila i u prekidacima za otvaranje vratiju i ono najuocljivije sta je bilo to su zadnja svijetla.Naravno vi me opet ispravite ako sam pogrjesio.

463-465 i 471-478 se razlikuju i po modelu, odnosno po oznaki.  Prvi su Sanos S200,  a drugi sanos S200.2 odnosno redizajnirani model.  Razlike si nabrojio sam, a najbolje ćeš se sjetit ako usporediš solo buseve, recimo 395-399 i 537-543.   Volan, prekidači, ručica brisača, štop svjetla, glavčina prednje osovine, stara serija nema branik iza....  Vjerovatno ima još detalja ali ko bi se sad svega sjetio

Berlingo

Tako je Shole.Zadnji branik.Neznam kako mi je to promaknulo.Nisam znao za oznaku S200.2. I nesto sta ce svih iznenaditi. 463-465 kad su dosli onako nerazradjeni na onoj preopterecenoj dvojci su isli gotovo nikako.Podatak da je jedan od njih u drugoj isao uz Novi list je nesto sta nikad nece ni jedno vozilo nikad ostvariti.No vec drugi tjedan je bilo bolje i vrlo brzo su svi vukli u cetvrtoj.S serijom471-478 nije bio takav slucaj.

Shole

Taj S115.2 ili S200.2  se mogao vidit samo u prometnoj knjižici.  Na busu su ona metalna slova bila ista na oba modela.

kico101

471-478 su dobili kuke na prikolici i to je bilo naglašeno kada su u Novom Listu objavili nabavu. Još jedan detalj koji mi tada u ljeto 1985. nije bio ništa posebno, a danas bi se vjerojatno zaprepastili kada bi vidjeli nešto takvo- 478 svega nekoliko dana po stavljanju u promet, u koloni prema bivšem okretištu na Kantridi s tabelom 43. divizije-Ž.stan-Kantrida ( za utakmicu ). Može li netko danas zamisliti 723 kako čeka navijače na Kantridi? Ja ne.
Čitava ta serija 471-478 mi nije jasna. Kao prvo zašto su kupili čak 8 autobusa koji mogu voziti jedino dvojku? Je li to bila pogreška tadašnje uprave, da li je to ( opet ) bila kupovina ispod cijene ( slabi motori, a za 476 su morali naknadno tražiti motor kada je bus već bio sklopljen ) ili nešto treće?
Zašto su 3 od njih u izvedbi sa troja vrata, ako su planirani za grad ( ili su možda trebali u prigrad pa su se predomislili ) i zašto nisu dobivali brojeve po redu, a ne 471, 473 i 475? Zašto je 475 iznutra bijeli, a ostali krem? Puno je pitanja na koja ne znam odgovor. Jedno je sigurno, bili su udobni i relativno tihi, a i znatno prostraniji od svih tadašnjih monotrala. I da, još nešto - 476-478 imali su metalne platforme na sredini, a jedino je ona središnja traka bila gumirana.
Netko je spomenuo 453 i narančastu harmoniku. Koliko se ja sjećam sredino 80-ih su bile u modi žute i narančaste harmonike tako da su ih svi od 417-536 barem neko vrijeme imali. Većina je bila narančasta, a žuti su bili 496 i 511. Isto tako narančaste harmonike ugrađivale su se i u o317 kada su prebojani u narančasto..
Što se tiče rukohvata na stražnjoj platformi o317G, većina ih je imala dva reda s razmakom oko 30 cm. Prvi odmah uz oplatu, a drugi 30 cm iznad. Neki su imali samo donji rukohvat ( sjećam se samo za 300-302, amislim da su tako imali i 275-279 ).  
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Berlingo

Tocno.Sad si me sjetio dvije lijepe slicice iz proslosti.Narancata harmonika na obnovljenim zglobnim Mercedesima i za kuku na Sanosima iako mi nije bas jasno sta bi to vukli ovi iz serije 471-478.Glede MAN-ova 100% sam siguran da je 453 jedini u toj seriji imao jedini narancastu.

kico101

Citat: Berlingo  u Srpanj 08, 2009, 21:18:20
Tocno.Sad si me sjetio dvije lijepe slicice iz proslosti.Narancata harmonika na obnovljenim zglobnim Mercedesima i za kuku na Sanosima iako mi nije bas jasno sta bi to vukli ovi iz serije 471-478.Glede MAN-ova 100% sam siguran da je 453 jedini u toj seriji imao jedini narancastu.
Vjeruj mi i 452 je imao narančastu ( to mi je omiljeni bus ) i 454. 451 mi je više vukao na žućkasto, a i 450. Uostalom, nijanse i nisu bitne. Bitan je razlog zašto su u modi bile te bojane harmonike, a kasnije je sve vraćeno na sivo. Očito promjena dobavljača. Ovo me sad podsjetilo na jednog manijaka koji je svojedobno nožem rezao harmonike iz zabave. Porezao je, valjda više od 10 komada i koje su postale neupotrebljive.
Ajmo sad igre memorije: Kakvu su boju poda imali rashodovani SG220?
Po mojem sjećanju:
417-sivi
419-sivi
420-smeđi
421-smeđi
422-smeđi
424-sivi
437-smeđi
445-smeđi ( naborani )
449-plavi
450-sivi
451-sivi
453-sivi
498-?
511-sivi
512-sivi
534-?
568-sivi
Kod nekih su podloge mijenjane, pa je moguće da sam negdje i falio. Pomoć?
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Berlingo

Ovo nece ici.Tu ce ti neko drugi morati pomoci.