Raznolike spekulacije oko novih autobusa (numeracija, raspoređivanje po pogonima i linijama...)

Autor Ivan, Listopad 10, 2008, 12:24:05

konkordsky

Citat: igor 409  u Ožujak 14, 2009, 12:42:28
Citat: Ivan  u Ožujak 14, 2009, 08:52:12
Eh, kako se krenulo, tko zna kad će sljedeći put biti baš zglobnih Citara za APD...
Jer da mi je netko prije rekao da će npr. u malo više od dvije godine doći 115 MAN-ova i da niti jedan od njih neće biti zglobni, rekao bih mu da ode pregledati glavu...

Uostalom, ako i se brojevi malo i prekinu, ništa strašno, pa kako APP ima četiri serije A21 od kojih niti jedna nema ni slične brojeve... :-\

Ovih dana radim jednu tablicu numeracija i renumeracija po AP od '81 na dalje i po onome što sam uspio napraviti vidi se da je to u Dubravi od početka posloženo s priličnim smislom i logikom dok je kod App kaotičnost uobičajena. Znam da će netko reći da se zamaram s glupostima i da je bitno da su autobusi označeni ali po meni je APD sistem puno logičniji i lakši za pratiti. Zbilja ne razumijem zbog čega APP nije prije počeo s 301-399.


Naravno da je APD lakše pratiti kad su u Podsusedu stalno nešto kemijali,nikada dosta vozila sve novo meni.  ;D
Ako malo bolje pogledamo ni Podsused nije bio tako loše složen od 1989god,bilo je rupa samo zanemarivo u odnosu na veličinu voznog parku koji je postojao.
Zamislite vi 1991god i 494 autobusa u jednome trenutku,to se više neće dogoditi.
Logike mora biti,nema ništa lošeg u tome,što jednostavnije to bolje.
Stvarno ne znam što nedostaje logici i tome za zglobnjaci u ADP budu 2xx.
NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

konkordsky

(15)mini                       901-915
(65)MB zglobni             251-300 ; 551-565
(74)MAN solo               101-170 ; 426-429
(40)Citelis zglobni        701-740
(20)Citelis solo             680-699

sve jednostavno,logički,praktično.
znam sad se pitate što sa ovim starim MAN solo 101-120 pa u Dubravu ih preseliti kao
401-420 ,a ove Dubravine MB za VG.
isto tako vozila 122-150 prenumerirati u 225-250,a 151-166 u 201-216.
sve je to znanstvena fantastika,nemoguća misija.
NEMA PROBLEMA,POSTOJE SAMO RJEŠENJA!

tramvajac 92


Portos

Citat: tramvajac 92  u Ožujak 21, 2009, 13:37:04
Hoće li ti Cityi se uskoro pojaviti na Markuševcu?
Moguće je da će voziti i na linijama do Markuševca. Budući su diesel i kao takvi imaju veću autonomiju od 20 solo Citelisa na CNG koji dolaze sva starija dizel vozila i novi MAN-ovi vozit će na linijama udaljenijima od garaže i na cjelodnevnim voznim redovima. MAN-ovima uz to predviđam raspoređivanje po linijama sa trasom čiji su kolnici u boljem stanju kao i na brdskim linijama gdje će do izražaja doći snaga njihovih 310ks snažnih motora.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Citat: Portos  u Ožujak 21, 2009, 17:55:23
Citat: tramvajac 92  u Ožujak 21, 2009, 13:37:04
Hoće li ti Cityi se uskoro pojaviti na Markuševcu?
Moguće je da će voziti i na linijama do Markuševca. Budući su diesel i kao takvi imaju veću autonomiju od 20 solo Citelisa na CNG koji dolaze sva starija dizel vozila i novi MAN-ovi vozit će na linijama udaljenijima od garaže i na cjelodnevnim voznim redovima. MAN-ovima uz to predviđam raspoređivanje po linijama sa trasom čiji su kolnici u boljem stanju kao i na brdskim linijama gdje će do izražaja doći snaga njihovih 310ks snažnih motora.

Tako bi bilo logično ako logika bude funkcionirala. Ja se samo bojim da će biti i onoj užasnoj 227 za G.Bukovac što je kao neki elitni kvart pa u njemu moramo uvijek razvaliti sve nove buseve.

Vidim da se Portos izgleda zaljubio u Citelis kad se sav obukao u njegove slike. Ja baš i nisam, nadam se da ću promijeniti mišljenje kad dođu, mada sumnjam.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

Ja mislim da bi na 227 prije mogli doći Citelisi jer nije pretjerano duga ni strma...

Portos

Citat: conecto  u Ožujak 22, 2009, 09:01:12
Vidim da se Portos izgleda zaljubio u Citelis kad se sav obukao u njegove slike. Ja baš i nisam, nadam se da ću promijeniti mišljenje kad dođu, mada sumnjam.
Portos voli sve što ne vole mladi, rado bih stavio Ikarusa za avatar, uz toliko uglavnom MAN-ova na avatarima. U nedostatku odgovarajuće slike Ikarusa koristim Citelisa. A da se guštam na njih istina je, naročito nakon viđene prezentacije o količini NO i CO2 koje ispuštaju u atmosferu.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Ivan

Citat: Portos  u Ožujak 22, 2009, 12:51:05
Citat: conecto  u Ožujak 22, 2009, 09:01:12
Vidim da se Portos izgleda zaljubio u Citelis kad se sav obukao u njegove slike. Ja baš i nisam, nadam se da ću promijeniti mišljenje kad dođu, mada sumnjam.
Portos voli sve što ne vole mladi, rado bih stavio Ikarusa za avatar, uz toliko uglavnom MAN-ova na avatarima. U nedostatku odgovarajuće slike Ikarusa koristim Citelisa. A da se guštam na njih istina je, naročito nakon viđene prezentacije o količini NO i CO2 koje ispuštaju u atmosferu.

Slažem se sa svime navedenim, makar imao MAN-a na avataru. Samo derati po MAN-u i MB-u mi je, iskreno, već bilo dosadilo, koliko god mi bili dragi i koliko god bih volio da ostanu glavni, i još prije četiri-pet godina sam želio Ivece u voznom parku, doduše, u međuvremeno me je Citelis isprva razočarao dizajnom u usporedbi sa prilično lijepim Cityclassom, ali vremenom sam se navikao pomalo.

STIB

Ajmo malo promijeniti temu!
Obzirom na plinski pogon, gdje bi ovi busevi trebalo voziti? Na kojim linijama?

Ja već par tjedana razmišljam koji bi bio kriterij za raspored i ne mogu doći do nekog suvislog zaključka.
Nekako bi bilo logično da budu tamo gdje bi obični (dieseli) jače zagađivali zrak u centru grada - ali u Zagrebu u centru busevi baš i ne voze...
Drugi kriteriji bi mogao biti dugotrajnije stajanje u kolonama - za to su kandidati sve linije s GK (218, 219 220, 221,...), ali i 215 i 217 u Heinzelovoj sve do Slavonske. I 118 bi bila kandidat za plinske buseve.

Što drugi misle?
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

421

#114
Citat: Portos  u Travanj 15, 2009, 21:51:37
... Uz to politika je odredila da se ta nova i nepoznata vozila rasporede u APD, što nakon MB-a mnogima djeluje kao korak natrag. ...
Hvala.


Uz dužno poštovanje , politika (ni)je odredila  garažu gdje će voziti CNG autobusi već je iskoristila priliku za promicanje zaštite okoliša.
Politika firme  je predložila APD zbog linija koje imaju konfiguraciju koja je manje brdovita od APP I APVG.
Slijedom toga ,za očekivati je da CNG busevi neće voziti na linijama  poput 201,202,203,226,227 za solo ,
a za zglobne nema nekih većih zapreka jer su manje više ravničarske osim linije 212 s uzbrdicom do Selčine.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

conecto

Citat: Portos  u Travanj 16, 2009, 09:13:43
Citat: 421  u Travanj 15, 2009, 22:16:03
Uz dužno poštovanje...
Bilježim se sa štovanjem!
Drago mi je da su se tenzije smirile i vratile na argumentiranu raspravu.
Nadam se da će se homologacija uspješno privesti kraju te da će Citelisi provozati. Očekujem njihovo raspoređivanje na linijama prema N. Zagrebu te na linijama sa Kvaternikovog trga (zglobni), a solo će vjerovatno voziti na gradskim linijama koje završavaju u Dubravi, te kraćim linijama iz Dubca.
U svakom slučaju mada mi se sistem njihove nabave niti najmanje ne sviđa, nadam se da će biti udobni i pouzdani te sigurni za vozače i putnike.

Homologacija će se kao i uvijek uspješno privesti kraju. To je u HR uvijek problem jer ono što normalno vozi po cijeloj Europi obično baš ne zadovoljava stroge hrvatske kriterije.
Citelisi će vjerojatno voziti prema N.Zagrebu ali zbog autonomije (koja se tek treba pokazati kolika je) trebati će pažljivo birati vozne redove. A tamo ih ima dosta koji prelaze 450 km.
Pošto su zglobni Citelisi očito nešto kraći od Mercedesa mogli bi biti dobra zamjena za stare O-305 G na liniji 215 s onim njezinim zavojima. Niskopodne Mercedese tamo je koma vozit.
Ali pazi, zglobnih Citelisa će biti čak 40 kom. Idemo probat špekulirat:
206 - 2 kom.
210 - 4 kom.
212 - 4 kom.
215 - 5 kom. (možda dođe pojačanje?)
217 - 4 kom.
218 - 2 kom.
219 - 2 kom.
220 - 3 kom. (od 6 v.r. sigurno neće moći sve izvoziti ili ostati na noćnom do 2.00 h)
221 - 3 kom. (isto kao 220, a možda pojačanje)
222 - 3 kom. (sigurno pojačanje)
231 - 2 kom.
234 - 2 kom. (pojačanje?)
236 - 2 kom.
268 - teško
269 - 2-3 kom. (duga linija, puno km)

Treba imati u vidu u neke nove planirane linije poput pajcek-sitija.

Za solaše malo teže radi bregova, a na prigradskim i radi kilometara:
201, 203, 205, 208, 209, 224, 226, 227, 230, 233, 238, 261, 262 : sve dosta brijega
216, 261, 262, 263, 270, 271, 272, 273, 274: većinom puno km
204, 214, 275, 280: voze Cacciamali

213? - 2 kom.
216 (puno km) - možda ipak 1 kom.
223 - 2 kom. (trebalo bi pojačanje)
225 - 2 kom.
230 (možda ipak) - 1 kom.
232 - 2 kom.
237 - 1 kom.
277 - 1 kom.
278 - 1 kom.

To ih je 13, možda se još nešto pojača. Ili možda solaši odu na 217 umjesto zglobnih?


A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

Citat: conecto  u Travanj 16, 2009, 09:44:37
213? - 2 kom.
216 (puno km) - možda ipak 1 kom.
223 - 2 kom. (trebalo bi pojačanje)
225 - 2 kom.
230 (možda ipak) - 1 kom.
232 - 2 kom.
237 - 1 kom.
277 - 1 kom.
278 - 1 kom.
Hm, 230 je dosta brdovita... Možda bi mogli ako imaju dovoljnu autonomiju voziti 208 i 209 koje slično kao 213 idu polako uzbrdo i ozbiljnija mala brda imaju tek pri kraju, a možda i duge prigradske koje nisu baš jako brdovite, npr. 273...

mansg313

Možda na 216 jednog zglobnog za vr koji ide samo do Ivanje Reke ???

igor 409

Mislim da bi moglo biti kako Conecto piše s tim da bi jedan solo mogao na 214 (kolko vidim često ju voze solo busevi) i 5 kom na 217 ukoliko prijeđe na solo. Pitanje je i kaj će i kak voziti na "pajcek city".
Sjetio sam se nečega u vezi problema autonomije. Neznam jel je moguće napraviti sljedeće:
Ujutro bus izlazi na 269 ili neku od dubečkih linija (bliže su APD-u od Glavnog) i kada mu je plin pri kraju rezervni vozač iz APD dovozi napunjeni bus na zamjenu te ga vozač s linije preuzima i nastavlja dalje. Naravno nebi se čekalo da se svi busevi isprazne u isto vrijeme nego bi se napravio neki izračun po linijama. Ovako bi zglobni mogli ostati na 217 a solo voziti ravnije dubečke linije.

STIB

Citat: conecto  u Travanj 16, 2009, 09:44:37Idemo probat špekulirat:
(...)
E, to sam htio vidjeti!  :)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU