Razno (2)

Autor shef, Ožujak 30, 2012, 22:16:14

Vanjac

Citat: pehar_11  u Studeni 23, 2023, 21:51:02Neki da, neki ne. Naravno, više je onih koji je. Ako si u autu cijeli dan, onda su super, ako si pješak pa odeš đir po gradu, onda vidiš kakva sranja rade. To što voze po kiši pa nam je žao tako ih vidjet nema opravdanja za sranja koja rade. Neda mi se o tome, nije ni mjesto ni vrijeme. Uostalom, nije pljuvada ako postoji istine. Tema je o vozačima autobusa, ne ovima koji po Krorzu lete 60 na sat da ti pojedeš doma burger.

Arriva i Autotrolej nisu isti. Voziš Arrivu, sjedneš u bus i voziš do Krka, Zagreba, Senja. Komunikacija se svodi na minimum, pogotovo ako su duže relacije pa pored tebe sjedi kolega koji te nakon određenog vremena mijenja, što znači da je u tom trenutku posao na isključivo njemu (sve osim vožnje, naravno). Smatram li da nam Neplaci rješenje? Ako ti treba ljudi, da, ako ti treba sigurnost i efikasnost, onnda bome ne. Naučili smo se na "naše" ljude i ljude koje gledamo svaki dan u istom busu, koji ti stanu, pričekaju, kažu koju besedu, voze kako voze, ali sve ide. Ovaj nezna engleski (osim ako ga ne nauče, a za to ti treba novaca, vremena i ljudi), snalaženje po gradu mu je nešto vangalaktičko, nezna sve zakone, propise, kakve su ceste kod nas, kakvi su naši ljudi i kako voze, kako funkcionira ovo, kako funkcionira ono. Puno je više tehnikalija nego u negom prijevozniku kao što je jedna velika Arriva. A da ne govorim da su ljudi kakvi jesu, pa će i komentari o njima pljuštit na sve strane, a vjerujem da im nije svejedno. Naravno, ako sve ode po planu, super, ali idalje mislim da znamo premalo i nismo navikli da ih dočekamo sa "ma ok je, sve 5, ić će to glatko". Neće

Ajmo ne biti licemjerni, naravno da neki od njih ne voze dobro, ali pogledajmo i naše vozače, i to govorim općenito ne samo o Troleju, kultura vožnje je na apsolutnom minimumu tako da tu ne vidim gdje bi oni bili lošiji. Ljudi voze u očajnim uvjetima jer su došli trbuhom za kruhom i posvećeni su tome. Kao i svi ljudi i oni imaju sposobnost učenja.

Vožnja u gradu je nešto zahtjevnija ali će s vremenom naučiti. Na kraju krajeva i njima je u interesu kada dođu da nauče kako sustav funkcionira i da se uklope u njega. Na početku možda bude manjih problema ali vjerujem da će se to uskoro riješiti.

Ovaj dio s komunikacijom mislim da je u potpunosti pogrešan. U JGP-u je puno manje komunikacije nego u npr. Arrivi. Za početak prtljaga gdje što koliko, kontrola karata, ljudi često ne znaju gdje izaći i gdje su stanice, najava stanica... U Troleju se komunikacija svodi na kimanje glavom ili eventualni "Dobro jutro" kada se ulazi u autobus.

Također za početak taj vozač mora imati vozačku dozvolu koja je nešto zahtjevnija od one za skutere ili osobne automobile. Ne vidim kako je to manje sigurno nego naši vozači. I grad će naučiti relativno brzo a i google maps nije nešto preteško za koristiti. I ovo s neznanjem engleskog ne znam na čemu se temelji. Moja dosadašnja osobna iskustva sa stranim radnicima su pokazala da ljudi uvijek znaju engleski a u puno slučajeva znaju i hrvatski koji im je potreban za obavljanje posla.
"U raju je dobro, al u paklu je ekipa"

pehar_11

Citat: Vanjac  u Studeni 24, 2023, 09:37:46Ajmo ne biti licemjerni, naravno da neki od njih ne voze dobro, ali pogledajmo i naše vozače, i to govorim općenito ne samo o Troleju, kultura vožnje je na apsolutnom minimumu tako da tu ne vidim gdje bi oni bili lošiji.
Ovo me jako zanima
Vrijeme je novac.

NP-549

Trolej <--> Trans

U Autotransu postoji obuka za rukovanje mašinicom za karte. Svaku moraš skenirat .... u Troleju jedina mudrost prijavit se na broj smjene i na okretištu stisnut F3.

Prtljage u Troleju nema, u ATR ju moraš znat slagat obzirom na mjesto izlaska. Nećeš Kraljevicu krcat na lijevu stranu jer je magistrala, ali možeš Crikvenicu jer je kolodvor....

Komunikacija s putnicima, ako ne zeliš, u Troleju ne moraš apsolutno ništa komunicirat sa putnicima. Jedino moraš kartu prodat, a u gradskom prometu je to samo tipka enter jer je zona 1 po defaultu tako namještena.

I zadnje, ono najvažnije - u cijeloj Europi voze vozači sa istoka u gradskom prometu, a sad će baš u Rijeci to bit problem. Po čemu je to Rijeka tako drugačija od oatalih gradova ?
I da, i ja bi volio da nama narastu plaće i da nema potreba za stranim radnicima, ali situacija je takva kakva jest i teško da će se puno promijenit taman da je 2000€ plaća u Troleju.

netko

Kolika je plaća u Troleju vozača autobusa i što sve utječe na nju (grad, prigrad, zglob, solo)?

Da vidimo jeli nam stvarno nedostaje vozača ili su plaće za obrisat stražnjicu.

Pritom tvrdim bez da išta znam da plaća vozača uz sve "utjecaje" ne smije biti ispod 7000kn netto.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

NP-549

#1444
Malo tko radi bez dodataka. To bi bila smjena 6-14 i svi vikendi slobodni. To nitko nema. Uvijek si ili u rotaciji po smjenama ili imaš bar 2 subote radne.

Znam kolegu koji je mlad, znači nema veliki dodatak na staž, radi u gradskom prometu a tamo nema prekovremenih i dobije oko 8500.  U prigradu dobije toliko isto mladi vozač sa svije subote ili nekih 15-20 prekovremenih

Edit: ima i onih koji imaju dvoje djece na sebi i odrade 30 prekovremenih (to nije problem napravit u prigradu) i dobiju po 1500€

Volim autobuse

Brionac posuđen Troleju...vozi 826 na 1A i Marka na krovu

421

'IMAT ĆE I MENTORA'
Tko će voziti Riječane? Domaće radne snage nema ni za lijek, za volan sjedaju Nepalci i Filipinci. Plaća? 1200 eura neto
Tko će u 2024.-oj voziti Riječane? Gradski prijevoznik dugo traži rješenje problema, ali vozača u Autotroleju kronično nedostaje! Unatoč povećanju plaća, domaće radne snage nema ni za lijek pa će zaposliti strance
Iza Nove godine za volanima riječkih autobusa bit će Nepalci i Filipinci. Stiže ih dvadeset, prva grupa u veljači, a potrebnu kategoriju i iskustvo već imaju. Ostatak njih dolazi do svibnja.

"Kao i svi drugi vozači koji ovdje dolaze morat će proći i obuku i upoznavanje linija, kao i naši ljudi što dolaze imat će svog mentora, odnosno čovjeka koji će biti uz njih, koji im mora pokazati i trase linija i stajališta i provesti ih kroz obuku", kazao je direktor riječkog Autotroleja, Robert Mrvčić.

Njihovo je zaposlenje dogovoreno preko specijalizirane agencije, a imat će identične uvjete kao svi vozači Autotroleja. Njihov bi dolazak trebao olakšati već neko vrijeme otežano funkcioniranje gradskog prijevoza.
"Pa neka, neka rade, drago nam je, oni su vrijedni i ja radim s njima i jako su vrijedni dečki i cure, super", kazala je Riječanka Nada Munjasa.

"Ako su ljudi kvalificirani neka rade, nemam ja protiv nikoga, na ovom svijetu svi trebaju raditi i stvarati da bi živjeli. Je li obojen, žuti, crni, crveni, nema to veze", dodao je njezin sugrađanin Sead Mahmutović.

Plaća će im biti oko 1200 eura neto, a potez Autotroleja bio je neophodan jer je domaće vozače, kažu, nemoguće naći. Pokušavaju dvije godine.

"Autotrolej će biti prva javnogradska firma koja će zaposliti strane radnike iz Nepala i Filipina. Svaki vozač sa D kategorijom je dobrodošao bez obzira na nacionalnost, vjeru, političku pripadnost i smatram da će imati veliku potporu od kolega vozača", objašnjava Mrvić.
Jer će donijeti rasterećenje. Dio Riječana strahuje od jezične barijere jer strani vozači eventualno znaju nešto engleskog jezika.

"Nije ugodno kad ne znate riječ nijednu, znate jako je to nespretno i čujte, trebaju najprije malo naučiti, barem one osnovne stvari", kazala je pak Nevenka Kinkela.

"Ja bih im digla plaću pa bi bilo šofera, ali ne Nepalaca. Prvo ne znaju naš jezik, ne znam kakao će se snaći po ulicama, mislim na relaciji jer vidim kada voze hranu, mene je jedan pitao, a ga ništa nisam razumjela koju ulicu me je pitao, on vozi, ima gps, ali za Autotrolej ipak to se vozi ljude", smatra pak Višnja Marinac Šegulj.

"Neka ne budu nervozni prema njima, da ne ističu neku mržnju ili ponižavanje, znači oni su ljudi kao i svi mi, bitno je da se izvrši usluga prijevoza, a tko vozi nije bitno", mišljenja je Mavrić.
Vozači koji uskoro dolaze u Rijeku kap su u moru. Procjenjuje se da će u godinama koje slijede u Hrvatskoj biti 400 tisuća stranih radnika.

https://danas.hr/rtl-danas/tko-ce-voziti-rijecane-domace-radne-snage-nema-ni-za-lijek-za-volan-sjedaju-nepalci-i-filipinci-placa-1200-eura-neto-c3aa27b8-9dc9-11ee-a7e4-0ee8f36581c7
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

tramvajac 92

Hmmm, može li naš vozač doći do 1200 neto?

421

Ustav Republike Hrvatske (NN 56/90.)
Članak 12.
U Republici Hrvatskoj u službenoj je uporabi hrvatski jezik i latinično pismo.
U pojedinim lokalnim jedinicama uz hrvatski jezik i latinično pismo u službenu se uporabu može uvesti i drugi jezik te ćirilično ili koje drugo pismo pod uvjetima propisanima zakonom.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

lussin

Što time želiš reći, osim što poznaješ komande CTRL+C/CTRL+V?

NP-549

Ima masu naših u Njemačkoj a da neznaju ni ein, zwei, drei pa ljudi rade.

I meni bi bilo draže da je plaća 1500 za redovne sate pa da je više molbi za Trolej, ali tako je kako je. Bolje da voze Filipinci i da bus ide češće

421

Citat: lussin  u Prosinac 19, 2023, 13:54:19Što time želiš reći, osim što poznaješ komande CTRL+C/CTRL+V?
+ 0/1, ON/OFF, 1234DNR, KOD-95...

"Dio Riječana strahuje od jezične barijere jer strani vozači eventualno znaju nešto engleskog jezika.
"Nije ugodno kad ne znate riječ nijednu, znate jako je to nespretno i čujte, trebaju najprije malo naučiti, barem one osnovne stvari", kazala je pak Nevenka Kinkela."

*gute kommunikative Fähigkeiten und verfügen über Deutschkenntnisse auf Level B1 des GER*. (*Gemeinsamer Europäischer Referenzrahmen für Sprachen) uvjet je u A ako želiš biti vozač autobusa/tramvaja
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

pehar_11

#1452
Nek rade. Iako će najveći pritisak na njh bit isključivo na njih. Žalosno da smo spali na to da apsolutno fali masu naših ljudi. Desperate times require desperate measures
Vrijeme je novac.

Volim autobuse

Podkilavac...zrušena kuća va gornjem selu

Volim autobuse

#1454
Gledajući tik tok iskoči profil koji snima autobuse po Mađarskoj,uđem ja u taj probil i imam vidjet,bivši riječki čitati 723 pod reg PDZ-831 I 714 reg PDZ-830,sve slike su iz 11. I 12. mjeseca 2023