Autotrolejeva crna kronika

Autor nukleusri, Prosinac 01, 2007, 14:36:36

conecto

Citat: 421  u Veljača 14, 2010, 23:09:05
Teoretičar je čuo da postoji ABS pa se pouzdao u njega.Više neće!

Ne mora biti ABS kriv (jer ovdje ispada "da se pouzdao u ABS, a više neće", kao da ABS nije radio ili nešto slično). ABS samo onemogućava blokiranje kotača, odnosno sprječava da se oni prestanu okretati dok se vozilo kreće i na taj način sprječava njihovo proklizavanje. No nije to jedini način na koji kotači mogu proklizati. Ovdje je autobus bio u zavoju i očito su kotači proklizali "po boku" odnosno kad su bili zakrenuti ulijevo. Iliti, ABS je osigurao da se kotači okreću i oni su se vjerojatno okretali, ali bus je išao u "smik" a tu ABS ne može pomoći. Jedini spas ako je uopće moguć je ispravljanje volana da kotači ponovo uhvate kontakt s podlogom pa eventualni pokušaj ponovnog laganog zakretanja. Teško moguć ali jedini način da se možda izbjegne ili umanji ovakav šus, a i ABS bi tako ponovo preuzeo svoju funkciju pa možda još malo smanjio brzinu.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Berlingo

Ima jos nesto sta vi kolege iz Zagreba neznate. Ovdje u Rijeci se manje-vise zna. Autobus je dosao na raskrrsce. Dolaskom na tu cestu postoji veliki pad prema moru ili ispred njegovog prednjeg kraja. Siromah nista nije mogao. Jako zeznuto raskrsce gdje glavna ulica doslovce visi na jednu stranu!

conecto

#182
Ma otprilike sam skužio da postoji nagib, nisam ni mislio s obzirom na sve okolnosti da je vozač kriv (iako će pravno vjerojatno kao jedini sudionik nesreće biti kriv, pa eto ti prava i pravde), a po ovome kako još ti opisuješ očito je da bi se bus tamo po ledu odsklizao po ledu i da je bio parkiran. Samo sam htio objasniti teoriju koja se tiče ABS-a, a kojeg neki (osobito teoretičari) smatraju svemogućim.
Npr. kod nas su neki "stručnjaci" kad su došli prvi niskopodni Mercedesi zaključili da mu uz ABS i ASR praktično ni ne trebaju zimske gume. Nasuprot njima, mnoge vozače je ABS u praksi razočarao. No kad je sklisko i bus se nema za što uhvatiti ABS samo sprječava blokiranje kotača kod kočenja i na taj način ostavlja mogućnost upravljanja. Najbolje je (potpuno suprotno ranijim teorijama prije ABS-a) pedalu kočnice nagaziti što brže do kraja i pustiti ABS da radi (ako je ispravan, a to je već druga stvar koliko se u njega kod svakog busa možeš pouzdati uz naše održavanje). No istovremeno uz tu osiguranu mogućnost upravljanja s volanom treba reagirati vrlo nježno, praktično milimetar po milimetar jer će prednji kotači proklizati po boku (što je podloga više kliska to prije) i tu ABS više nije od pomoći, a kad do toga dođe pokušati malo ispraviti volan dok kotači ponovo ne uspostave kontakt i lagano ponoviti skretanje.Naravno, često nema vremena za takve igrice, ali to je jedini način da se eventualno izvučeš uz puno osjećaja na volanu za podlogu koji će teško ostvariti kolege koji voze jednom rukom dok su drugom naslonjeni laktom na stolić za prodaju karata.
Kod većine buseva za takve situacije postoji i mogućnost isključenja retardera, ali kad su u pitanju automatski mjenjači meni je ta mogućnost vrlo dvojbena pošto motor čitavo vrijeme gura preko pogona. Tako dolazi do sudaranja sila - s jedne strane pogon gura dok kočnice koče, a uz to većina sile kočenja ostaje samo na prednjim kotačima koje opet na skliskom nemaju dovoljno trenja da odrade zaustavljanje. Retarder preko mjenjača ipak prigušuje to guranje ali mu je mana što se ne može dozirati preko pedale poput radnih kočnica i ABS na njega ne djeluje.
U ovoj situaciji koja se dogodila u Rijeci možda je jedina mogućnost koja bi mogla eventualno proći sasvim lagano spuštanje na leru (mjenjač u N) samo na radnim kočnicama bez motora i retardera.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

421

Citat: Berlingo  u Veljača 15, 2010, 01:35:36
Ima jos nesto sta vi kolege iz Zagreba neznate. Ovdje u Rijeci se manje-vise zna. Autobus je dosao na raskrrsce. Dolaskom na tu cestu postoji veliki pad prema moru ili ispred njegovog prednjeg kraja. Siromah nista nije mogao. Jako zeznuto raskrsce gdje glavna ulica doslovce visi na jednu stranu!
Pokaži to fotkom!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

421

#184
Citat: conecto  u Veljača 15, 2010, 01:21:05
Citat: 421  u Veljača 14, 2010, 23:09:05
Teoretičar je čuo da postoji ABS pa se pouzdao u njega.Više neće!

Ne mora biti ABS kriv (jer ovdje ispada "da se pouzdao u ABS, a više neće", kao da ABS nije radio ili nešto slično). ABS samo onemogućava blokiranje kotača, odnosno sprječava da se oni prestanu okretati dok se vozilo kreće i na taj način sprječava njihovo proklizavanje. No nije to jedini način na koji kotači mogu proklizati. Ovdje je autobus bio u zavoju i očito su kotači proklizali "po boku" odnosno kad su bili zakrenuti ulijevo. Iliti, ABS je osigurao da se kotači okreću i oni su se vjerojatno okretali, ali bus je išao u "smik" a tu ABS ne može pomoći. Jedini spas ako je uopće moguć je ispravljanje volana da kotači ponovo uhvate kontakt s podlogom pa eventualni pokušaj ponovnog laganog zakretanja. Teško moguć ali jedini način da se možda izbjegne ili umanji ovakav šus, a i ABS bi tako ponovo preuzeo svoju funkciju pa možda još malo smanjio brzinu.
Aludirao sam na zabludu u vezi ABSa, za koji teoretičari ali i dobar dio kolega MISLI da pomaže kod kočenja na mokrom,snijegu i poledici.Istina je sasvim drugačija,  jer ABS pomaže u održavanju pravca i mogućnosti upravljanja volanom, kočenje je tu sekundarno.
Teoretičar je također zanemario masu auta i masu busa pri vožnji nizbrdo na skliskom kolniku.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Ruske

Citat: 421  u Veljača 15, 2010, 09:13:36
Citat: Berlingo  u Veljača 15, 2010, 01:35:36
Ima jos nesto sta vi kolege iz Zagreba neznate. Ovdje u Rijeci se manje-vise zna. Autobus je dosao na raskrrsce. Dolaskom na tu cestu postoji veliki pad prema moru ili ispred njegovog prednjeg kraja. Siromah nista nije mogao. Jako zeznuto raskrsce gdje glavna ulica doslovce visi na jednu stranu!
Pokaži to fotkom!

potpis, mene isto zanima gdje je to tocno

MAKI

Ovo sam cuo od prijatelja pa ne znam da li je tocno
Naime vozio se jucer   7 com pa se jedan auto zabio kaze da je busu sve otpalo napred
Nigdje nema lijepšega grada
Do Rijeke naše
Zapjevajmo pjesmu svome gradu
i dignimo čaše
Riječani smo grada nad Kvarnerom
Neka svako zna
Tu su Molo Longo Trsat i Kantrida
Rijeko mila grade Svetog Vida
Volimo Rijeku jer Riječani smo mi
Ljepšega grada na cijelom svijetu ni

ikar

Bit će onaj treći (ni 621 ni 718) jer je navečer bio 466.

Berlingo

Pa mislim da sam vec pokazao. Ako budem sutra u prilici ici cu tamo i pokusat cu naci pravu lokaciju da to pokazem.

Bari

KREPAT MA NE MOLAT !

Berlingo

E Bari, Bari. A oni se uvijek pitaju tko im slika to po garazi. Znaci ti si taj?  ;D ;)

conecto

Stvarno neki "crni mjesec" za Autotrolej, baš ih neće sreća, toliko šuseva i svaki onako pošteno. Nažalost, ova crna kronika zasjenila je sve ostale teme, pa i novu reorganizaciju :(
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

shef

Koliko znam 582 nije razbijen, već je zbog kvara jako dugo vremena out (molim potvrdu), jednako kao i 622 koji se vidi desno od 570. No nije vrag da ide u rashod? To bi bio prvi bus kupljen u samostalnoj Hrvatskoj koji se oprašta od nas, kao što sugerira ovo skidanje tablica. Za 570 me ne bi čudilo, stvarno je leš nad leševima.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Shole

#193
Tablice se po novom moraju vratit tjedan dana nakon isteka registracije.  Busevi stoje zbog nečeg, a pošto je u međuvremenu istekla reg morali su vratit tablice.  Poslije će nazad dobit iste.  Za 570 nisam ni primjetio da je bez tablica, 582 stoji već poprilično i navodno je u pitanju motor.  622 je sigurno u pitanju motor i stoji već od ljeta.  Niko ništa ne radi na njemu jer je navodno preskup popravak ali isto tako je zaključan i nemože se unutra tako da se ne skida ništa sa njega  (na isti način su bili zaključani mjesec dana 534, 437 i 421 pa su završili znamo već kako).  Da, tablice se moraju predat na MUP i u slučajevima kad dođe do sudara i pukne prednja šajba.  Onda ide na izvanredni tehnički i tamo mu ih vrate

mivano

ovo zvuči glupo ali da mu možda uvale neki stari motor ??? uz dobru preinaku ???