Sanjajte buseve za ZET-ove linije

Autor conecto, Svibanj 02, 2009, 18:24:29

221


Shole

Malo manje od 1 metra dužine x  2 m  širine je otprilike =  1,5 m2, a to je otprilike 10 stajaćih mjesta

citaro

Citat: Ivan  u Studeni 06, 2013, 23:08:27
Ja ne bih, nema smisla smanjiti takt od 7-8 minuta koji je trenutno na najfrekventnijim gradskim linijama i koji pada na ispod 15 minuta navečer, to su problemi koje se može riješiti s jednim do dva dodatna vozna reda u špici, a gužve na 172 i 268 ionako treba smanjiti lako izvediv dobar sustav prigradske željeznice, zajednička tarifa i integracija linija (tj. terminal za bus na željezničkom kolodvoru, kao u Sesvetama) kako se radi u razvijenom svijetu, a ne investicije u nabijanje broja i kapaciteta dodatnih autobusa koji se svejedno zaglavljuju u prometu.

Mislim da su standardni zglobni sasvim dovoljni za zagrebačke potrebe, možda treba razmisliti o onim malo produženima na 18,75 m.

Tko je spominjao smanjivanje takta? Onda bi došlo na isto... Ovako bi se povećao kapacitet. A dodavanjem 1 ili 2 vozna reda tek bi onda došlo do zaglavljivanja u prometu.

Portos

Citat: citaro  u Studeni 07, 2013, 18:56:14
Tko je spominjao smanjivanje takta? Onda bi došlo na isto... Ovako bi se povećao kapacitet. A dodavanjem 1 ili 2 vozna reda tek bi onda došlo do zaglavljivanja u prometu.
Nisu dvozglobnjaci za Zagrebačke ceste niti za trenutne ZET-ove linije. Oni su prikladni za široke ulice, bez oštrih zavoja i uskih križanja te kao vozilo velikog kapaciteta na koridorima na kojima se iz nekih razloga ne može izgraditi tramvajska pruga ili trolejbusna linija.
Od svih nabrojanih linija možda bi i mogao voziti na 268 ali bilo bi to mučenje i za bus i za putnike.
1986 je u Zg bio na probi MAN SGG 240 vozio sam se u njemu na 172 a vozio je mislim i na tadašnjoj 108 te na nekoj liniji APD-a ali bio je prvenstveno prespor za ZET a a očito nepraktičan i za druge gradove, izrađeno ih je svega 3 i nisu dugo potrajali.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

flip

Nisam ni ja siguran da bi dvozglobni bus bio dobra ideja. Pa čak ni na 268. Odmah mi na pamet pada slika zaštopanih raskrižja u slučaju kad bi se vozio
iza drugih buseva, npr. kod Bundeka ili Nacionalne (u smjeru gl.kolodvora). A to je tek slabiji prigovor u usporedbi s nekim drugima.

citaro

Citat: Portos  u Studeni 07, 2013, 20:08:18
Nisu dvozglobnjaci za Zagrebačke ceste niti za trenutne ZET-ove linije. Oni su prikladni za široke ulice, bez oštrih zavoja i uskih križanja te kao vozilo velikog kapaciteta na koridorima na kojima se iz nekih razloga ne može izgraditi tramvajska pruga ili trolejbusna linija.

Priča ne drži vodu, budući da isti ovaki dvozglobnjaci (samo trolejbusi) voze po uskim ulicama Züricha.

citaro

Apropos, uskih ulica, na ovim linijama koje sam nabrojao zbilja ne vidim gdje je išta usko? Eventualno možda oko Glavnog kolodvora...

Ali ako može proći ovdje, može sigurno i vrludati do glavnog...

(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=230727697023340&set=a.230727687023341.50570.230726670356776&type=1&theater)

Portos

#82
Citat: citaro  u Studeni 08, 2013, 12:47:28
Priča ne drži vodu, budući da isti ovaki dvozglobnjaci (samo trolejbusi) voze po uskim ulicama Züricha.
Da njih ukupno 17+12 sa baterijama. A u cijeloj CH njih 49. Stvarno zavidna količina vozila. Za uske ulice  thumbs

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

citaro

Taman da i 1 vozi dokazuje da se itekako može provlačiti kroz uske ulice, koje su dijelom isto zagušene prometom. I sve funkcionira.

Btw. Nema ih 17 nego 29, ove godine je došlo još 12 novih. I kada tu brojku usporediš s ukupnim brojem VBZ autobusa, to i nije tako malen broj...

Urbino LE

Cijena biće boli glava... To je isto kada sam čitao za CNG Citare negdje u Švicarskoj, pa to je po komadu bilo negdje skoro pola milijuna eura koliko sam pratio, stvarno ogromna cijena.

citaro

Citat: Urbino LE  u Studeni 08, 2013, 13:20:52
Cijena biće boli glava... To je isto kada sam čitao za CNG Citare negdje u Švicarskoj, pa to je po komadu bilo negdje skoro pola milijuna eura koliko sam pratio, stvarno ogromna cijena.

Da, vjerujem da nisu jeftini, pogotovo kad se u obzir uzme činjenica da su hibridi. Pokušavam negdje naći koliko bi otprilike mogao koštati, ali ne uspijeva mi...

Ivan

Čak i da postoji uvoznik za Hess i kad bi kupovali dvozglobne autobuse, a ne mislim da budu niti da su jako potrebni, s obzirom na tečaj CHF ne znam baš da bi uspio pobijediti konkurentski VanHool AGG300.

Portos

Citat: Ivan  u Studeni 08, 2013, 14:39:41
Čak i da postoji uvoznik za Hess i kad bi kupovali dvozglobne autobuse, a ne mislim da budu niti da su jako potrebni, s obzirom na tečaj CHF ne znam baš da bi uspio pobijediti konkurentski VanHool AGG300.
Čak i kada bi se za njih našla pogodna linija sumnjam da bi ih itko kupovao. Niti jedna ZET-ova garaža infrastrukturno nije odgovarajuća za njihovo parkiranje i održavanje. Ulagati sredstva u postojeće pogone da bi ih se prilagodilo tako dugačkim vozilima je u trenutnoj situaciji suludo. Da ne govorim da kada bi se i našle za njih pogodne linije koliko bi ih bilo uopće potrebno i da li bi svi bili u jednoj garaži ili po nekoliko u APP i APD. K tome to su proizvođaći čiji se autobusi do sada nisu ovdje prodavali, ne znam tko bi takve uopće znao i mogao održavati. A nije takav bus niti jednostavno voziti, užasno je dugačak a treća osovina mu je fiksna, teško je njime upravljati. Sve u svemu lijepo ga je vidjeti, imati saznanje da postoji i vozi ali u Zagrebu je on SF.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

421

Citat: Portos  u Studeni 11, 2013, 18:29:25
Niti jedna ZET-ova garaža infrastrukturno nije odgovarajuća za njihovo parkiranje i održavanje.  K tome to su proizvođaći čiji se autobusi do sada nisu ovdje prodavali, ne znam tko bi takve uopće znao i mogao održavati. A nije takav bus niti jednostavno voziti, užasno je dugačak a treća osovina mu je fiksna, teško je njime upravljati. Sve u svemu lijepo ga je vidjeti, imati saznanje da postoji i vozi ali u Zagrebu je on SF.
APD i TPD= Dubrava je jedina garaža koja ima mogućnosti primiti na servis ovakve XXL bus123, a održavanje nije baš tako zahtjevno kako misliš: struju bi mogli popravljati tramvajci, a motore za proizvodnju struje ionako popravljaju autobusni mehaničari.Ulaganje u infrastrukturu = 0 kn. Jedini i kronični problemi su: javna nabava i plaćanje računa dobavljačima. Vožnja ovakvih autotramvaja nije toliki problem jer su osovine zakretne pa je krug okretanja poput onih 18 metarskih:http://www.goeppel-bus.de/files/136/go4city_autotram_datenblatt_d.pdf (Goeppel dužine 30,730 mm s pet osovina od kojih samo druga nije upravljiva, pa je krug okretanja 24,726 mm. Znači na teretanama tipa 172,268 i supstitucijama, nešto poput BRT prijevoza.)
"Čarobnjaci" su se vratili i imaju većinu glasačkog tijela pa je dovoljan samo nečiji ("krivi") mig da SF postane stvarnost.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

MAN SU220

može li ovo čudo vozit u rikverc,bili se lomili zglobovi?