Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

maky

A sjećam se ko mali  da je bilo i SU220 u žutoj boji (mislim da sam jednom prilikom na 01.05. išao na vrh Marjana sa žutim SU220). Pitanje je kada je požutio?!

Mislim da su Ikače bili prvi gradski autobusi u Prometovoj žutoj shemi, a žuta se već prije pojavila na prigradskim Sanosima... Međutim, možda se i varam, trebao bi nam netko stariji malo pojasniti...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

Rečeno je bilo da su '87 počeli sa žutom shemom na novim gradskim busevima. Ako je spot iz '92./'93. mislim da je lako moguće da je to neki od generalno sređenih SU220 sa Mediteranskih igara koji je prilikom sređivanja opituran u boju koja se tad stavljala na nove buseve

STress

Žuta (ona zagasita) je počela s G.B. 679 - Avtomontažini MAN-ovi. Čini mi se da san prve vidija negdi 1988.

netko

#243
Spot je 100% iz 92/93.
Istina,ali onda ostaje pitanje zašto su onda neki O305G kad su uvezeni 95. dobivali plavu boju.Imali su zadnji Ikarusi,Avtomontaže i TAMovi slične sheme(na crte),onda su došli O305G koji su ostavljani kako jesu(ili su se neki pituravali u plavo),onda novi Sanosi u shemi sličnoj ovoj trojici pa onda su došli 157 i 156 koji su opet obojani u plavo?
Možda se shema sa crtama i žuta boja tada odnosila samo na nove autobuse kao što je Shole rekao.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

jure

... a u garaži je ostalo još otprije dosta plave piture.

jure

Pa čekaj, zar na netkovom videu: 1991 6 5 KOS hapsi prosvjednike protiv okupacija Kijeva u Splitu, nije žuti  SU 220 s crtama íz 91-e?!

maky

Da, dobro si primjetio, izgleda da je ono u daljini SU220, a ne SG220 kao što mi se isprva činilo...

Btw, pogledajte Neoplane, nisu došli novi, a isto su skoro svi dobili neku zelenkasto - žutu shemu bojanja, no opet, to je prigrad...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

STress

Citat: netko  u Veljača 21, 2011, 22:50:20
Spot je 100% iz 92/93.
Istina,ali onda ostaje pitanje zašto su onda neki O305G kad su uvezeni 95. dobivali plavu boju.Imali su zadnji Ikarusi,Avtomontaže i TAMovi slične sheme(na crte),onda su došli O305G koji su ostavljani kako jesu(ili su se neki pituravali u plavo),onda novi Sanosi u shemi sličnoj ovoj trojici pa onda su došli 157 i 156 koji su opet obojani u plavo?
Možda se shema sa crtama i žuta boja tada odnosila samo na nove autobuse kao što je Shole rekao.

Da ponovim:
Žuta šema je počela s Avtomontažinim MAN-ovima 1988/89. TAM-ovi koji su došli otprilike u isto vrime imali su nekakvu tvorničku krem-boju. Ikarusi su izvorno imali plavu boju i ne mogu se sitit nijednog da je bija drukčije opituran - bilo tvornički, bilo naknadno u garaži.
Starije generacije buseva (ispod garažnog broja 579) u pravilu se nisu prepituravale. Sićan se da san još 1998. u Trogiru vidija G.B. 542 s original plavom bojom.

Shole

Citat: STress  u Veljača 22, 2011, 18:30:57
Ikarusi su izvorno imali plavu boju i ne mogu se sitit nijednog da je bija drukčije opituran - bilo tvornički, bilo naknadno u garaži.

Ovaj mi djeluje poprilično nov, doduše mogao je doć s generalne, al onda nebi bilo ono čudo skroz desno. Slika će bit negdje iz '87/'88  (iz monografije).


maky

Citat: STress  u Veljača 22, 2011, 18:30:57
Ikarusi su izvorno imali plavu boju i ne mogu se sitit nijednog da je bija drukčije opituran - bilo tvornički, bilo naknadno u garaži
Osim ove dvojice momaka, zaboravljaš i na g.b. 629, takozvanu "Riječanku" koja također nije bila plave boje nego bijele...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

Dal se netko sjeća tog 629 ?  U Rijeci je nosio broj 448 što bi bilo negdje '84. godište. Navodno je bio komplet bijeli sa crvenom crtom po dnu. BIo je samo taj jedan, štetao je grad <-----> prigrad jedno 2 godine i onda su ga se rješili jer se non-stop kvario i nitko ga nije htio vozit. A osim toga bila je to jedina RABA pa je valjda bilo komplicirano i djelove naručivat za samo 1 bus

STress

Citat: Shole  u Veljača 22, 2011, 18:42:05
Citat: STress  u Veljača 22, 2011, 18:30:57
Ikarusi su izvorno imali plavu boju i ne mogu se sitit nijednog da je bija drukčije opituran - bilo tvornički, bilo naknadno u garaži.

Ovaj mi djeluje poprilično nov, doduše mogao je doć s generalne, al onda nebi bilo ono čudo skroz desno. Slika će bit negdje iz '87/'88  (iz monografije).


A stavija bi ruku u vatru da su svi  bili plavi...  :o
Valjaće oporavit memoriju...

troosovinac

#252
ove dvije RABE su došle u ovim bojama 668,669 a kojim povodom neznam good_boy
668 sam imao čast zadnji vozit,a koja pila brrrrrrrrrrr 8-8 8-8 8-8 8-8 8-8
bela lađa

netko

Nakon ovog teško je reć bilo što o dizajnu jedino da su od 2003. autobusi svi žuti.
1.Od 1987/88 autobusi koji su dolazili kao novi i TAM 260A116P(bez obzira što su došli krem boje) imali su shemu sa crtama.
2.Autobusi koji su uvezeni su ostavljani kako jesu ili su dobivali plavu boju(solo i zglobni,prvenstveno O305(G)).
3.Neoplani N416 i 127 su dobili posebnu shemu žutu sa zlenim crtama,vjerovatno prigradska shema.13x,160 i 166 su ostavljeni kakvi su bili.
4.Autobusi od g.b.579(novi autobusi,koji su plavi bili) su se pituravali u žuto.Zasad samo znamo da su se pituravali SU 220,pa je pitanje da li se koji zglobni pituravao?
5.A sad opet Vetter g.b.141 je bio narančast sa plavom crtom. ???
6.Dubrave su ja mislim sve plave došle,pa su neke poslije dobile shemu Neoplana.

Možda su kombinirali i tražili shemu bojanja,ili su pak ovako pomalo s trebali svi autobusi biti opiturani pa su odustali od toga jer je bilo komplicirano. ???
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Shole

Dubrave su došle u žuto/zelenoj prigradskoj. Imaš negdje slike sa dočeka Jugoplastike. Sanosi S14 su naravno došli plavi al su neki dobili spomenutu shemu naknadno. Što se novih buseva tiče očito je da su krajem 80-ih postojale dvije sheme bojanja-grad i ostalo. Po istom ključu su piturani i oni koji su kasnije sređivani  (generalne).
Nažalost, po svemu sudeći za polovne autobuse nećemo moć ustanovit ništa