Irisbus Citelis CNG

Autor kekobus, Ožujak 12, 2009, 14:03:33

conecto

Citat: 421  u Studeni 14, 2009, 19:50:28
Citat: conecto  u Studeni 14, 2009, 01:01:59
Sigurno je bilo "ispred nosa"!
Ma svi su ti oni isti!
Da, ako si mislio na putnike!

Da, a Atron je gadna stvar - kad zatuli CRTA!!!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

421

Svakako, jer BIG BROTHER  (Atron) pamti i ne oprašta neposluh!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Max-d

Prvo su na sigurnosnim ventilima(za otvaranje vrata u nuzdi) izvana bile gumene zavjesice,posto su to ljudi stalno pritiskali da bi si sami otvorili vrata(jer tesko je procitati za kaj taj gumb sluzi),a mi smo onda stalno morali resetirati da bi mogli nastaviti voznju.Ivekasi su nakon nekog vremena gumene zavjesice zamjenili fiksnim poklopcem sa staklom,u nastavku pogledajte koliko je ta promjena bila efikasna.
novi

razbijen

razvaljen

conecto

Dbgda prste izrezao ovaj sa srednje slike!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

sokre

Brošura Gradske plinare.

Nove istine u vezi CNG-a, autobusa i ostalog..



Portos

#485
Citat: sokre  u Siječanj 01, 2010, 12:07:33
Brošura Gradske plinare.

Nove istine u vezi CNG-a, autobusa i ostalog..

http://img695.imageshack.us/img695/7963/gradskaplinarabrosuraci.th.jpg


Kada je pravljena brošura ZET je doista imao 43 CNG Citelisa, sada ih ima 60 (zapravo 61).
Nego zanima me budući GPZ ima također službena vozila na CNG kako se oni voze kada je plinska kriza? Doduše vjerovatno njihovi Fiat Punto i Ducato mogu voziti i na Eurosuper za razliku od Citelisa.
Što se uopće nalazi na mjestu gdje Citelisi inače imaju rezervoare za naftu? Vjerovatno prazan prostor.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Logično je da GP popularizira svoj proizvod ovakvim marketingom, samo su "zaboravili" neke stvari koje zagorčavaju život vlasnicima vozila na CNG.
Ta njihova punionica je jedina u Hrvatskoj, a postrojenje već zastarjelo. Kao takvo, uz ovih 60 ZET-ovih autobusa je preopterećeno. Gotovo uvijek na punionici je jedan ili dva autobusa pa u to vrijeme se ne može nafilati plina koliko bi to trebalo biti moguće što smanjuje autonomiju vozila i zahtijeva češće dolaske u punionicu. Osim toga, zastarjela i preopterećena punionica je skoro svaki tjedan dan-dva u kvaru, a alternativne u HR nema.
Zapravo je nedostatak punionica u HR jedna velika sramota i propust dok ih npr. Srbija ima 8. Poseban je problem što je Hrvatska turistička zemlja, a mnogi strani turisti dolaze s automobilima na CNG. Zadnja lokacija za tankanje plina na putu prema moru je Zagreb, a onda se tamo puni autobus pa se auto ne može napuniti do maksimuma. Srećom, auti imaju alternativne benzinske rezervoare koji su vrlo mali, pa i na daljenjem putu ljudi moraju svako malo na benzinsku.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

haki

Neki auti voze na propan butan .
Dal ovi busevi mogu voziti na to ?

tramvajac 92


Shole

Ček ček ček malo  :o :o :o  Zar bi onda vlakom dolazili u Rijeku i vlakom išli nazad ako se mogu u Rijeci natankat LPG-om ?  Nebi baš rekao.  Jedan je mješani plin, a drugi je prirodni

Portos

Citat: tramvajac 92  u Siječanj 07, 2010, 18:58:03
Mogu na LPG.
Odakle si se ti pak stvorio? Za ovakvu glupost zaslužio si samobaniranje na mjesec dana minimalno :o

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Citat: Portos  u Siječanj 07, 2010, 22:14:59
Citat: tramvajac 92  u Siječanj 07, 2010, 18:58:03
Mogu na LPG.
Odakle si se ti pak stvorio? Za ovakvu glupost zaslužio si samobaniranje na mjesec dana minimalno :o

Slažem se! Ljudi, ako niste sigurni u ono što ovdje napišete barem natuknite nešto kao "ja mislim da je to tako" ili nešto sl. (tako ja radim), a onda to potpuno mijenja kontekst i uzima se jednakom rezervom (tko dobro čita) kao što je napisano!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

tramvajac 92

Krivo shvaćeno.
Nisam mislio na naše Irisbuseve, nego općenito
Citat: Wikipedia
It has a 6-cylinder turbocharged straight engine which runs on diesel, compressed natural gas or liquid petrol gas. Versions with hydrogen fuel cell drive and with hydrogen internal combustion engines have been successfully tested, as well as diesel-electric hybrid drive, and the latter is due to enter serial production in 2010.
Konkretno se citat odnosi na MAN Lion's City.
Oprostite.

conecto

Citat: tramvajac 92  u Siječanj 08, 2010, 09:36:24
Krivo shvaćeno.
Nisam mislio na naše Irisbuseve, nego općenito
Citat: Wikipedia
It has a 6-cylinder turbocharged straight engine which runs on diesel, compressed natural gas or liquid petrol gas. Versions with hydrogen fuel cell drive and with hydrogen internal combustion engines have been successfully tested, as well as diesel-electric hybrid drive, and the latter is due to enter serial production in 2010.
Konkretno se citat odnosi na MAN Lion's City.
Oprostite.

Da, pa i ovdje ti nabraja varijante motora za Lions City - dakle "6-cilindarski trubopunjeni pogonjeni dizelom, stlačeni prirodnim plinom ILI ukapljenim naftnim plinom" (ovo dalje odnosi se na pogone koji se još isprobavaju). Dakle, ovdje nabraja dostupne varijante motora u ponudi MANa (odnosno goriva koje troše), pa to ne znači da može ići svaki i na dizel, i CNG, i LPG, nego na jedno od ta tri po želji kupca.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Portos

Jedan te isti motor možeš preurediti da kao gorivo koristi dizel, CNG, LPG ili benzin. On može biti takav da može po potrebi koristiti 2 različita goriva npr. benzin i LPG ili benzin i CNG. Tenkovi Abrams, pogonjeni plinskim turbinama navodno kao gorivo mogu koristiti i naftu, mazut, benzin...
Međutim isti motor ne može koristiti LPG ili CNG, jer su to dva potpuno različita plina. LPG je plin nastao u rafinerijama kao nusprodukt pri proizvodnji benzina i drugih derivata nafte, inaće je u tekućem stanju i tek u isparivaću plinskog uređaja u vozilu prelazi u plinovito stanje i kao takav se koristi za pogon motora. Rezervoari za njegovo skladištenje u vozilima su slabije konstrukcje od rezervoara za CNG plin jer se LPG puni sa puno nižim pritiskom. Potrošnja LPG je do 20% veća nego potrošnja vozila pogonjenog benzinom. CNG je tzv. zemni plin i njegova osnovna namjena je grijanje domaćinstava, kuhanje, za pogon termoelektrana-toplana. Puno manje je kalorićan od LPG i u plinovitom je stanju. Spremnici CNG na vozilima su puno veći, a tlakovi skladištenja u odnosu na LPG također puno veći. CNG je puno jeftiniji, obračunska jedinica je kubni metar ili kilogram (u slučaju vozila) ali je plinska instalacija za vozila znatno skuplja nego za LPG.
Večina automobila u HR vozi na LPG, na CNG svega nekoliko privatnih vozila u Zg, te nekoliko desetaka službenih vozila Gradske plinare Zagreb, kao i 61 kom. ZET-ov Citelis.
Dakle sa Citelisima je problem što su njihovi motori zapravo prerađeni dizel motori, ali kao gorivo mogu koristiti samo CNG, ne i benzin. Da mogu koristiti i benzin, mogli bi voziti po Zg i u slučaju nestašice CNG, odnosno kvara jedne jedine punionice u HR, ovako kada nema plina, nema niti Citelisa na ulicama.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.