Irisbus Citelis CNG

Autor kekobus, Ožujak 12, 2009, 14:03:33

Shole

Pa LPG se ne računa ni po kubiku ni po kili, nego po litri

Spiker

Hm, kolko kila plina ,stlacenoga, stane u jednu litru? Kako drugacije porediti potrosnju Cng i Diesel motora?

Shole

E to ti nebi znao. Morao bi pitat nekog iz punionice. Mislim da se potrošnja mjeri u litrama, ali npr u rezervoar od 300 litara ne stane uvijek isto jer je bitan tlak, tako da nekad s punim rezervoarom moš proć 400 km, a nekad nemoš ni dvjesto. 
Prilična nepoznanica mi je taj CNG, i možda bi bilo bolje da nisam uopće ulazio u rasprave

Portos

Citat: Spiker  u Prosinac 12, 2010, 13:54:31
Hm, kolko kila plina ,stlacenoga, stane u jednu litru? Kako drugacije porediti potrosnju Cng i Diesel motora?
Plin je stlačiv a tekućina nije. CNG je prirodni plin i u rezervoarima se tlači na nekoliko stotina Bara. LPG je tekući plin i u isparivaču prelazi u plinovito stanje. Rezervoari za LPG se ispituju na 10-ak Bara a plin u njih toči na tlak od svega nekoliko Bara. Zato se CNG prodaje odnosno naplaćuje po kubiku ili kilogramu a LPG po litri. Uz to je LPG puno kaloričniji i troši ga se puno puno manje nego CNG, dobiva se kao nusprodukt pri preradi sirove nafte, a CNG se crpi iz podzemnih nalazišta.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

tramvajac 92

Taj CNG.. jel to ono šta mi izlazi kad otvorim plin na štednjaku?

Shole

Jeste dabome.  Prirodni zemni plin

421

#561
Citat: tramvajac 92  u Prosinac 12, 2010, 20:24:30
Taj CNG.. jel to ono šta mi izlazi kad otvorim plin na štednjaku?
Ti u Prečkom to nemaš!
CNG je  skraćenica od Compressed natural gas iliti stlačeni prirodni plin koji se koristi u kućanstvima, distribucija je putem cijevi.
LPG  je  skraćenica od Liquefied petroleum gas  iliti ukapljeni naftni plin koji se koristi u kućanstvima (najčešće u u bocama)
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Portos

Citat: 421  u Prosinac 12, 2010, 22:31:43
Ti u Prečkom to nemaš!
Ima, ima. Prije 10-ak godina mikroplinara na LPG u Prečkom prestala je raditi te je sagrađena nova mreža za prirodni plin. Od mikroplinare u funkciji je ostala samo punionica LPG za automobile.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

tramvajac 92

Da od nedgje proljeća '99 je  u većem dijelu kvarta ta vrsta plina. Doduše ima negdje još da ljudi kuhaju na te boce ali su to bar u Prečkom izuzeci. Inače od te plinare je ostalo i prodajno mjesto plina u bocama.

421

Citat: Portos  u Prosinac 12, 2010, 22:49:48
Citat: 421  u Prosinac 12, 2010, 22:31:43
Ti u Prečkom to nemaš!
Ima, ima. Prije 10-ak godina mikroplinara na LPG u Prečkom prestala je raditi te je sagrađena nova mreža za prirodni plin. Od mikroplinare u funkciji je ostala samo punionica LPG za automobile.
Dok sam živio u Španskom, znam da su stanovnici Prečkog kukali da im je plin koji koriste preskup.
No nakon što sam odselio iz ŠP  ne znam  da su prešli na CNG!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Spiker

Plinara je proradila, ali nekako jadno?!?

Max-d

Evo par slicica vozackog prostora nakon cijelih 55000 tkm,prava kvaliteta nema sta!!!



STIB

Plinara, danas malo iza podneva:


>hammer<
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

svicar

#568
Dali u ZG postoje takvi ali na dizel?

Gledam ove fotke, u firmi gdje  stupam na posao sa vana su isti(nisu na plin), ali unutrasnjost je drugacija, kontrolna ploca je nekako sitolizovani bus od tekucih kristala.Kada pocnem raditi ufotkacu.

Kakva su iskustva u potrosnji(kilograma)plina na 100 km, inace 1 kg plina je ekvivalent 1,5 benzina(neznam za dizel)?

conecto

#569
U Zagrebu su Irisbus Citelisi isključivo CNG. Svi Citelisi imaju Actia komandnu ploču, ali naravno da mogu postojati razne varijante uređenja po narudžbi. Kod tih vaših je očito drugačiji displej.

Inače, sve se više priča da ZET pronalazi načine da se riješi Citelisa, tj. da ih vrati lizing-kući, koliko je to istina ne znam, ali taj će sport sigurno biti vrlo skup kao i sve u ovoj posljednjoj nabavci autobusa.

Navodno je moguća i ponovna registracija autobusa iz žice u Mandlovoj.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...