Irisbus Citelis CNG

Autor kekobus, Ožujak 12, 2009, 14:03:33

maky

Citat: conecto  u Rujan 18, 2010, 09:13:50
Citat: maky  u Rujan 15, 2010, 21:33:07
Načitao sam se toliko loših komentara ovdje da sam očekivao neznam ni ja šta.

Pa nitko nije rekao da su baš kao Ikarusi, ali vozio si se jednom u samo jednom Citelisu na neopterećenoj liniji. Trebao si doći prije 2 mjeseca dok su klime radile da vidiš kako jadno kreću s mjesta i kako trzaju, ne samo getribe (koje su sad još i dobre s novm programom) nego i motori. Vrata ne štekaju na njima ali im senzori široko love i tu zna biti problema, a na većem usponima se neće zatvoriti dok se ne blokiraju senzori preko posebnog prekidača. Ovjes klapa već na dosta njih, a treba imati na umu da se još nijedan nije približio 70 tkm. U principu nije neudoban, koči daleko ljepše od MAN-a i Mercedesa, a prikolica daleko manje siječe u zavojima. Volan je očajan osobito za vožnju po gradu jer se od jedne do druge strane mora okrenuti 6 puta i još se k tome slabo vraća u početni položaj pa ga treba motati na jednu i drugu stranu. Ima solaša koji stvarno dobro idu, ali zglobni nijedan.
Ma da, o većini tih stvari smo i popričali, tako da imam i to na umu...

Međutim, stavio sam se u ulogu najobičnijeg putnika. Običan putnik nezna koliko okretaja volanom ima od jedne do druge strane, niti je to njemu uopće bitno. Običan putnik osjeti udobnost ovjesa, trzavost getribe, filozofiju otvora za klima uređaj, ergonomiju, prostranost, raspored rukohvata, itd...

Mislim da se po tom pitanju (osim vrućine otraga) rijetko koji putnik može požaliti da je taj autobus puno lošiji od MAN-a i Mercedesa. A mislim da bi cijena trebala i pratiti taj odnos naspram ovog "uglednog" dvojca (u svim normalnim zemljama, nemojte suditi po tome koliko je što plaćeno u Hrvatskoj i ZET-u). Volio bi suditi o motoru pod punim opterećenjem, ali za to ću trebati pričekati neke druge dane...

Inače što se tiče ovjesa i vrata, u Splitu na oređenom broju novih Citara već klapa prednji ovjes i vuku udesno (a MAN-ovi su oduvijek imali bučniji ovjes), a na istim tim Citarima stalno zezaju vrata čim autobus stoji malo ukoso, ili na nizbrdici, jer ih ponekad moraš otvarat - zatvarat po 3-4 puta, pa se na stanici zadržiš više nego bi htio, a time si produžiš i konačno vrijeme vožnje...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

conecto

1. Ti nisi "običan" (ili "najobičniji") putnik
2. Ovjes Citelisa je solidno udoban, ali ima ih dosta na kojima ovjes lupa a kilometraža 50-60 tkm
3. Hoće na njima također trzati getribe, pa i motor kad paljenje nije 100 % (česti problemi sa svjećicama)
4. O ergonomiji putnika neću filozofirati, ali kad je u pitanju prostranost putničkog prostora jasno se vidi da ga je onaj zid na zadnjem dijelu busa dosta skratio, tj. tamo gdje svi ostali busevi imaju još 3-4 sjedala
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

buSHunter795

Citelisima (747, 767-780)koji imaju iznad sva 4 vrata 'ULAZ', skidaju im se te naljepnice, i dobivaju neke sitne 'izlaz' s bijelom pozadinom...

conecto

#543
Otkad su došli u Zagreb prvi rabljeni autobusi iz Njemačke ranih 90-ih navikli smo da svi imaju na stražnjem dijelu i žmigavce na krovu što je zgodno kad pregori žarulja pa uvijek jedan žmigavac ostane raditi. Kasnije, dolaskom Citara i Lion's Citya imamo i dodatna stop-svjetla, na krovu ili ono treće. Takvo ima i Citelis, ali dodatnih žmigavaca nema što me zasmetalo od prvog dana.

Ali takva mogućnost ipak postoji, samo valjda treba znati naručiti dodatne žmige i pozicije  ???



Za one koji su se žalili na puškarnice od bočnih prozora na otvaranje - slika pokazuje da oni na Citelisu mogu biti i veći


A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Nažalost u ovoj, a i u prijašnjim nabavkama se najbolje vidi koliko oni koji odlučuju tj. naručuju nova vozila nemaju pojma o autobusima i o onom što vozačima, a i ostalim sudionicima u prometu u Zagrebu i okolici treba.

Shole

Naravno narančasti diodni displej ne treba ni spominjati.

MAN19464

u nijednoj firmi stručni ljudi neodlučuju u naruđbi vozila pa tako ni u zet-u sječam se da je u dukatu krajem 90-tih kod naručivanja kamiona cisterni glavnu riječ imao veterinar bez vozačke dozvole i totalno je zabrljao pa je slično i u zet-u

269

mene samo zanima tko je radio u citelisima raspored sjedaa tj tko je određivao razmak između sjedala.....čovjek vsine >185 nemoće normalno sjediti a da ga poslije ne boli koljeno!!! ??? >rigoleto< >rigoleto< >rigoleto< >rigoleto<
269 BORONGAJ-SESVETSKI KRALJEVEC

haki

Citat: 269  u Rujan 30, 2010, 21:08:04
mene samo zanima tko je radio u citelisima raspored sjedaa tj tko je određivao razmak između sjedala.....čovjek vsine >185 nemoće normalno sjediti a da ga poslije ne boli koljeno!!! ??? >rigoleto< >rigoleto< >rigoleto< >rigoleto<

Ovisi gdje sjediš negdje te stvarno mogu boliti noge (iskusio sam )

221

Citat: 269  u Rujan 30, 2010, 21:08:04
mene samo zanima tko je radio u citelisima raspored sjedaa tj tko je određivao razmak između sjedala....

Tko? Neki Talijan kepec  ;D ;D ;D  Inače, sjedim obično otraga i uvijek si nabijem koljena (a nisam toliko niti visok, ~180 cm).

scorpio

Da to sam i ja primjetio nisam niti nešto posebno visok niti nizak.Svaki put kad bi sjedio,boljele bi me noge.Više ne sjedim,a kamoli da se vozim Citelisima.Kad se sjetim iščekivanja na početku ove teme kad su dolazili u Zagreb zahvati me duboko razočaranje.   

Spiker

Citelis CNG i APP?
Nešto se šuška.
Šuška li se šuška...

klimama

Citat:Direktor ZET-a Dubravko Baričević u telefonskom razgovoru potvrdio nam je kako se u njegovoj tvrtki razmišlja i o toj opciji rješavanja tih 60 buseva.

- Razmišljamo o svemu, pa i tome. Ali moramo vidjeti uvjete tih leasing ugovora - kratak je bio Baričević.

No, naš izbor iz Uprave Holdinga rekao nam je kako se o tom procesu govorilo već i na posljednjoj sjednici Nadzornog odbora Holdinga kada se spominjalo novo zaduženje zbog otplate rate leasinga za te buseve.

- Mislim da će se to morati napraviti jer nam ti busevi rade samo probleme. Istina jest da bi morali platiti neke penali UniCredit-u kod kojih smo uzeli te buseve, ali to je po meni financijski isplativije gledajući dugoročnije  - kaže naš izvor u Upravi Holdinga koji naglašava kako se sa predsjednikom Uprave Ivo Čovićem o tome još nije razgovaralo.

http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/u-zet-u-razmisljaju-o-vracanju-buseva-leasing-kuci_308516

Westin

Još da se vidi kolka je cijena plina 5,95 kn/kg ako nije još poskupilo

Spiker